Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny aktywne + mikser dla początkującego

nox84 20 Jun 2016 18:11 6024 28
    nox84
    Level 10  
    Witam

Nie znam się za bardzo na sprzęcie ale chce go poznać i potrzebuję pomocy, chciałbym zakupić dwie kolumny aktywne + mikser, przeznaczenie sprzętu to głównie imprezy choinkowe w pomieszczeniach lub ewentualnie nie wielki plener, przeważnie imprezy dla dzieciaków, muzyka puszczana z laptopa, zależy mi na prostocie podłączenia, mikser dobrze by było by miał możliwość podłączenia 4 mikrofonów.

Ogólnie to potrzebuję sprzęt na początek na imprezy dla dzieciaków i potem ewentualnie z czasem dokupienie czegoś np. na plener.

Jeżeli chodzi o mikser to też potrzebowałbym w miare coś nieskomplikowanego ale np. wystarczającego w przyszłości, gdybym do aktywnych dokupił doły basowe, budżet to powiedzmy 4000 na wszystko, i nie wiem zupełnie czy mikser czy też powermikser, trochę czytałem i oglądałem kolumny aktywne takie jak JBL EON 612 itd. ale zastanawiam się czy coś tańszego nie znalazłoby się na początek, sprzęt chciałbym kupić nowy, wiem że budżet ograniczony ale na początek musi wystarczyć, możecie coś podpowiedzieć i konkretnie doradzić?
  • Helpful post
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Do kolumn aktywnych nie trzeba power miksera (miksera z wzmacniaczem). Tak samo dopięcie aktywnego basu nie ma znaczenia co do miksera.
    Kolumny aktywne w cenie poniżej 1500zł nie sprawdzą się w jakimś dłuższym okresie czasu. Te JBL wyglądają sensownie, choć osobiście nie przepadam za tą marką. Mogę zasugerować np Art312-A rcf'a. Zresztą używany markowy sprzęt sprawdzi się lepiej, niż w tej samej cenie nowy o mniej uznanej marce, a co więcej; łatwiej w odsprzedaży.
  • Helpful post
    Nagłosninie
    Level 10  
    Witam
    Ja od roku w szkole mam kolumny mackie thump 15 i mixer BEHRINGER XENYX 1204 według mnie ładnie to gra nagłaśniamy tym halę sportową i czasem boisko.
    nox84
    Level 10  
    adambyw wrote:
    Do kolumn aktywnych nie trzeba power miksera (miksera z wzmacniaczem). Tak samo dopięcie aktywnego basu nie ma znaczenia co do miksera.
    Kolumny aktywne w cenie poniżej 1500zł nie sprawdzą się w jakimś dłuższym okresie czasu. Te JBL wyglądają sensownie, choć osobiście nie przepadam za tą marką. Mogę zasugerować np Art312-A rcf'a. Zresztą używany markowy sprzęt sprawdzi się lepiej, niż w tej samej cenie nowy o mniej uznanej marce, a co więcej; łatwiej w odsprzedaży.

No tak to już wiem że aktywne mają w sobie wzmacniacz, więc decydując się na aktywne potrzebuję po prostu zwykłego miksera czy ten np. BEHRINGER XENYX 1204 wystarczy do tego żeby w przyszłości dorzucić do aktywnych kolumn aktywne basy? Myśle że gdybym troche podziałał na aktywnych jakiś czas pewnie potem zainteresowałbym się pasywnymi i większą mocą ale to przyszłość, na razie chciałbym się skupić na aktywnych samych górach z możliwością późniejszego dokupienia basów te RCF pewnie dobry sprzęt ale na początek budżet mam ograniczony. Co do używanego, ze względu na to że muszę mieć fakture chciałbym kupić nowe. Jeżeli chodzi o mikser to myślałem o jakimś mikserze do 1000 zł który później np. mógłby współpracować z czymś mocniejszym, nie wiem czy tak się da w tej cenie. Te RCF co zaproponowałeś pisza że mają moc 350 W jak to wogóle jest z ta mocą, domyślam się że różnie piszą producenci ale jak jest w rzeczywistości bo w tych JBL EON 612 piszą że 1000 W (2 x 500 W) w danych technicznych tylko taka moc jest wszędzie więc jakbyś mógł krótko wyjaśnić sprawe byłbym wdzięczny.

Nagłosninie wrote:
    Witam
    Ja od roku w szkole mam kolumny mackie thump 15 i mixer BEHRINGER XENYX 1204 według mnie ładnie to gra nagłaśniamy tym halę sportową i czasem boisko.

Szczerze mówiąc podane przez Ciebie kolumny kuszą ceną i mikser też, pytanie tylko jak to naprawde gra i co później można z tym zrobić, nagłaśniacie tym hale i czasem boisko? Naprawde brzmi całkiem ok z muzyką?
    Justyniunia
    Level 35  
    Miksera nie dobierasz po to żeby:
    nox84 wrote:
    później np. mógłby współpracować z czymś mocniejszym

Tylko do tego ile i czego chcesz podłączać na wejściach, a nie czy wysteruje większą ilość kolumn, bo to niema żadnego znaczenia.
    nox84
    Level 10  
    W takim razie ten mikser będzie ok ? - http://guitarcenter.pl/catalog/naglosnienie/mixery/mixery-analogowe/behringer-xenyx-1204-usb

Chciałbym mieć możliwość podpięcia np. 3 mikrofonów i jednego nagłownego

Czy może taki zwykły by wystarczył - mikser-audio-xenyx-1202-behringer

I jeszcze mam pytanko, w domu czasem gram na gitarze elektrycznej mam wzmacniacz Blackstar ID Core 20, żeby podłączyć gitare pod kolumny aktywne to wzmacniacz muszę podłączyć do miksera? Czy taki zwykły mikser do tego się nadaje?
    Moderated By adambyw:

3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

398216 Usunięty
    Level 43  
    Zdecydowanie wygodniej pracuje się na mikserze, który ma suwaki a nie potencjometry obrotowe na wejściach i sumie. Poza tym oba są podobnej klasy, i oba mają 4 wejścia mikrofonowe (można też je wykorzystać jako liniowe po podaniu sygnału jackiem. W sumie - jak na początek i dla Twoich potrzeb - akurat.
    Gitara elektryczna plus wzmacniacz - to dopiero jest instrument. Wzmacniacz bowiem kształtuje brzmienie gitary. Więc jeśli chcesz grać na aktywnych - musiałbyś brać sygnał z pieca i podawać na wejścia kolumn (y) aktywnej - trochę bez sensu, skoro masz piec....
  • Helpful post
    DjMapet
    Level 43  
    Proponuję kolumny The Box TA-12, mikser Soundcraft EPM-6 a jak ma być taki z procesorem efektów i USB, to Xenyx X1222USB. Później dokupisz basy TA-18.
    U Thomanna masz trzy lata gwarancji.
    Piec gitarowy najlepiej zebrać mikrofonem, który podłączysz do miksera. Ale to na koncerty. Do prób i ćwiczeń, wystarczy sam piec.

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    nox84 wrote:
    domyślam się że różnie piszą producenci ale jak jest w rzeczywistości

Najlepiej patrz na MaxSPL. Ten parametr mówi Ci o głośności kolumny. Moc to nie wszystko. A druga kwestia to brzmienie, ale to już indywidualne preferencje.
    nox84
    Level 10  
    DjMapet wrote:
    Proponuję kolumny The Box TA-12, mikser Soundcraft EPM-6 a jak ma być taki z procesorem efektów i USB, to Xenyx X1222USB. Później dokupisz basy TA-18.
    U Thomanna masz trzy lata gwarancji.
    Piec gitarowy najlepiej zebrać mikrofonem, który podłączysz do miksera. Ale to na koncerty. Do prób i ćwiczeń, wystarczy sam piec.

Pozdrawiam.

Zaciekawiła mnie ta propozycja, w opisie znalazłem że są drewniane, jak bardzo to wpływa korzystnie na brzmienie? Wogóle co to za firma the Box, jak z trwałością? Z tego co zauważyłem chyba w polskich sklepach nie ma ich, tak sie zastanawiam czy np. lepiej grałyby niż JBL Eon 612 które już od 1700 są.

Co do miksera ten soundcraft wydaje się spoko, a po co może się przydac USB możecie powiedzieć? bo nawet nie wiem a nie chciałbym płacić za coś z czego nie będe korzystał
    PANICZKAMIL
    Level 39  
    Ta12 bez subbasu, choćby jednego, to męczarnia dla uszu. Jak same 12+driver aktywne i ma jakiś tam basik z nich być to the box 302a.
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    nox84 wrote:
    a po co może się przydac USB możecie powiedzieć?

Przesz USB możesz podłączyć komputer, w tedy mikser staje się dla niego kartą muzyczną. Możesz nagrywać dźwięk z sumy, albo odtwarzać i puszczać go na sumę. W ten sposób możesz puszczać podkłady, muzykę tła albo nagrywać jakąś konferencję czy występ.

nox84 wrote:
    w opisie znalazłem że są drewniane, jak bardzo to wpływa korzystnie na brzmienie?

Dźwięk który odtwarza woofer jest przyjemniejszy dla ucha, taki mniej plastikowy. Ale tę subtelność jesteś w stanie wyłapać porównując dwie kolumny jedną plastikową, drugą drewnianą, które mają te same głośniki i wzmacniacz.
    DjMapet
    Level 43  
    nox84 wrote:
    Wogóle co to za firma the Box, jak z trwałością? Z tego co zauważyłem chyba w polskich sklepach nie ma ich

The, to marka Thomanna, jednego z większych dystrybutorów sprzętu muzycznego w Europie. W ofercie mają nie tylko kolumny, ale i wiele innych sprzętów. Zobacz na ich stronie.
    Oczywiście sam raczej niczego nie produkuje, tyle że firmuje wyselekcjonowaną Chińszczyznę. Zresztą, prawie wszystko jest teraz z Chin. :-)
    Ogólnie, mają niezłej jakości sprzęt, jak na ten przedział cenowo-jakościowy. Kamil ma trochę ich gratów i pewnie może się wypowiedzieć w tej kwestii.

Jeśli Eon-612 za 1700 PLN, to już można rozważyć taką ofertę. Trudno powiedzieć które zagrają lepiej - nigdy nie słyszałem ich równolegle.
    Do mocy 1000W JBL-i musisz podejść z dużą rezerwą, bo to jest najprawdopodobniej moc PEAK. No i nieco mnie bulwersuje podział głośników (2kHz). Jak na 12"midbas + driver, to dość wysoko.

PANICZKAMIL wrote:
    Ta12 bez subbasu, choćby jednego, to męczarnia dla uszu.

@nox84 Pisze, że:
    nox84 wrote:
    Ogólnie to potrzebuję sprzęt na początek na imprezy dla dzieciaków i potem ewentualnie z czasem dokupienie czegoś np. na plener.

... więc na razie same nadstawki, do takich celów mu wystarczą. Będzie rozwijał działalność, to i rozbuduje system o basy. Co prawda nie określił wielkości plenerów, ale dwoma nadstawkami + 2 basy, zrobi już większe plenerki dla dzieciaków.

Pozdrawiam.
    nox84
    Level 10  
    Wracam do swojego tematu bo jeszcze nie kupiłem nic, niestety budżet mi się skurczył i zastanawiam się nad poszukaniem jakiś używanych głośników

Na olx znalazłem za 1800 (cena za dwie) Mackie Thump 12 co sądzicie o tych kolumnach?
  • Helpful post
    PANICZKAMIL
    Level 39  
    To takie eventowe satelity,targi itp. ich żywioł. Za 212d popatrz - mają lepszy driver i więcej basu - mam 6 sztuk i złego słowa nie powiem w relacji cena - "jakość" produktu z Chrl.
    nox84
    Level 10  
    PANICZKAMIL wrote:
    To takie eventowe satelity,targi itp. ich żywioł. Za 212d popatrz - mają lepszy driver i więcej basu - mam 6 sztuk i złego słowa nie powiem w relacji cena - "jakość" produktu z Chrl.

Mówisz o Behringer Eurolive B212D ?

Tak myśle i się zastanawiam nad tymi the box TA12 z tego co znalazłem w necie to raczej pozytywne mają opinie, troche są ciężkie bo 30 kg chodź to nie ma znaczenia bo na imprezach zawsze mam kogoś do pomocy, i trochę się obawiam czy nie są awaryjne skoro to taka "dziwna marka" ale przemawia do mnie koszt, później faktycznie dokupiłbym basy the box.

Ogólnie kolumny by przważnie były na imprezach choinkowych w zimie na salach a w lecie na plenerach dla dzieciaków, zawsze jakby było mało mam możliwość skorzystania z dopożyczenia od znajomych nagłośnienia jakby na plener było mało, czyli do puszczania muzyki i prowadzenie przez mikrofon potrzebuję, ewentualnie jakiś występ iluzjonisty z mikrofonem nagłownym, podkłady do konkursów itd.

Mam pytanie co do miksera, oczywiście na początku chciałbym puszczać muzyke po prostu z laptopa ale do czego wogóle jest tzw. kontroler? Czy w moim przypadku to wogóle może się przydać? Nie jestem dj'em wystarczy mi puszczać gotową muzykę bez kombinowania, laptop + mikser mi wystarczy do takich działań?
    Kardinale Mateo
    Level 9  
    Jeśli chcesz tylko odtwarzać muzykę bez miksowania itd. to wystarczy Ci laptop :)
  • Helpful post
    PANICZKAMIL
    Level 39  
    TA12 nie zagrają bez basów - też mam. Są mega skuteczne i NIE DA się ich uszkodzić a uwierz mi nie jeden próbował (wszystko na max-a rozkręcone nieraz z imprez wracało i grają tak samo do dziś - limiter działa tam mega dobrze i nie dopuszcza do awarii - basy TA18 to samo - non stop można na czerwonych jechać, jajka smażyć na nich po imprezie takie gorące a się nie wyłączą i nie spalą - z życia/wypożyczalni wzięte).

Tak mówiłem o 212D - dobre paki z tanich.
    nox84
    Level 10  
    Witam, wracam do swojego tematu dopiero udało mi się kupić kolumny, zdecydowałem się na The Box PA 502 A już są u mnie, trochę ciężkie ale mam nadzieję że świadczy to o jakości :) Jeszcze nie podłączałem bo brakuje mi miksera i kabli, i mam pytanie szczególnie jeżeli chodzi o kable, do podłączenia kolumn to mają być kable mikrofonowe po dwóch stronach XLR ? Czy takie z Thomanna the sssnake SM10 BK za ok. 30 zł czy to wogóle warto brać czy raczej dołożyć i kupić jakieś lepsze, kolejny kabel jakiego potrzebuję to do podłączenia miksera z laptopem możecie podpowiedzieć jaki to ma być kabel ?
  • Helpful post
    DjMapet
    Level 43  
    Do wejścia kolumny XLRm a do wyjścia miksera albo XLRf, albo TS/TRS, lub w przypadku tańszego miksra dj-skiego RCA.
    Co do podłączenia laptopa do miksera, to: laptop TRS 3,5mm, mikser 2xTS w przypadku miksera estradowego, 2xRCA w przypadku miksera dj-skiego.
    Wszystko zależy od tego jaki to będzie mikser i w jakie złącza wejściowe i wyjściowe, będzie wyposażony ten mikser.
    Nie ma sensu kupować kabli, jak nie masz jeszcze konkretnego miksera.

Pozdrawiam.
    nox84
    Level 10  
    Jestem zdecydowany na Soundcraft EPM 6 i ten mikser zamierzam kupić, ze zdjęcia widzę że na tym mikserze po prawej stronie są dwa XLR czyli tam podpinam kolumny ? A laptopa gdzie ?
  • Helpful post
    DjMapet
    Level 43  
    nox84 wrote:
    Soundcraft EPM 6

Sygnał na kolumny, podajesz z wyjść XLX MIX-L i MIX-R dwoma kablami XLRf - XLRm.
    Laptop podłączasz do wejść STERO1 L+R, lub STEREO2 L+R, kablem TRS 3,5mm - 2x TS 6,3mm.

Pozdrawiam.
    nox84
    Level 10  
    Dzięki, a jeżeli chodzi o kable to czy te z Thomana - https://www.thomann.de/pl/the_sssnake_sm10_bk.htm będą ok ? W przypadku tych moich kolumn będzie jakaś różnica jak kupie te jedne z tańszych ? Czy lepiej szukać czegoś lepszego, ewentualnie może możesz polecić jakiej firmy kupić kable ?
    PANICZKAMIL
    Level 39  
    Kupić kable z Thomanna się nie oplaca - musisz wiecej fantów kupić by mieć free shipping.
    DjMapet
    Level 43  
    Jak kupi tez mikser, to będzie miał:
    PANICZKAMIL wrote:
    free shipping

Bo razem z kablami zmieści się w 199 Euro.

Chyb, że znajdzie ten mikser dużo taniej u krajowego dystrybutora, też z:
    PANICZKAMIL wrote:
    free shipping.

To wtedy faktycznie, płacić za same kable 20 Euro za przesyłkę, jest mało opłacalne.

Pozdrawiam
    nox84
    Level 10  
    No właśnie ten mikser też bym kupił i kable więc się zmieszcze, kable tez kupię podwójne bo trzeba mieć chyba awaryjne na imprezie, jeszcze może pokrowce jakieś do the box 502 a, szukałem tego sundcrafta ale wszędzie jest drożej więc w thomanie najbardziej się opłaca, nie mogę znaleźć tego kabla do połączenia laptopa z soundcraftem na thomanie możliwe że nie ma tam ?
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Kabel do laptopa możesz zrobić przecież samodzielnie. Kupujesz etyczki, kabel o takiej długości jaka Ci pasuje i lutujesz... Na dobrą sprawę 10 min. roboty, a cena porównywalna z "fabrycznym".