Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dysk SSHD czy warto do laptopa?

pirotechnik1212 20 Jun 2016 18:29 4155 19
    pirotechnik1212
    Level 15  
    Witam! :)
    W moim laptopie HP EliteBook 8540p właśnie kończy żywot obecny dysk HDD (ST9500420AS 500GB) i zamierzam go wymienić na coś nowego w zakresie 500GB-1TB ale bardziej skłaniam się ku 1TB. Na allegro można znaleźć interesujące cenowo oferty dysków SSHD, i tak dla przykładu:

Seagate ST500LM000 - 500GB, SSHD za 169zł z przesyłką i niestety roczną gwarancją... Cena na morele.net to 274zł więc znacznie więcej.
    Albo Segate ST1000LM014 (jeśli chodzi o model to tytuł aukcji co innego, na samym dole strony co innego) 1TB, SSHD za 224zł z przesyłką. I gwarancja (chyba) 2 lata.

I moje pytanie - czy warto bawić się w te aukcje? Na dysk chciałbym przeznaczyć nie więcej niż 200zł, ta druga aukcja, którą wymieniłem to już tak na styk. Martwi mnie jednak krótsza gwarancja na te dyski i ich niepewne pochodzenie. Jak z awaryjnością SSHD? Może w ogóle nie warto kombinować tylko kupić zwykły HDD? Zestaw mały SSD + HDD na dane odpada, bo sumarycznie przekroczę maksymalną kwotę jaką mam do wydania a poza tym DVD czasami się przydaje ;)

p.s jakby ktoś chciał zerknąć, to smart i benchmark obecnego dysku. Badsectorów nie ma, ale podczas testu prędkość odczytu czasami mocno spadała.
    Dysk SSHD czy warto do laptopa? Dysk SSHD czy warto do laptopa? Dysk SSHD czy warto do laptopa?
    bolekis
    Level 35  
    Mój SSHD 500 GB po 3 latach nie sprawia żadnych problemów. Kupiony w sklepie jako nowy.
    Obecnie używane schodzą po ok. 120 zł. Za 200 zł. to raczej nie masz dużego wyboru.
    User removed account
    User removed account  
    Chimichanga
    Level 18  
    To jest standardowy HDD + kości flash. Najlepiej SSD >220zł za 120GB (te lepsze).
    Karaczan
    Level 41  
    Mam Segate ST1000LM014 w laptopie i sobie chwale.
    Problemów z nim nie ma żadnych, jeśli chodzi o wydajność jest wystarczająca (i tak ogranicza mnie kontroler SATA1 laptopa). Po pewnym czasie pracy widać przyspieszenie dzięki hybrydowości.

SSD jest dużo lepsze, szybsze, mniej awaryjne itp, ale też dużo droższe w stosunku do pojemności.
    Jednak jak laptop ma miejsce tylko na 1HDD, to SSHD jest chyba najsensowniejszą opcją jeśli liczy się też pojemność (jak np u mnie).
    Jak wybierałem dysk i patrzyłem po testach, to jednak Seagate miał wyższe transfery z sekcji Flash, jak i dyskowej niż WD.

Szkoda że nie widziałem nigdzie dostępnych SSHD 7200rpm. Wydawałyby się być fajnym rozwiązaniem...
    Chimichanga
    Level 18  
    Jeśli masz nagrywarkę to HDD Caddy

@araczan jaki laptop?
    Karaczan
    Level 41  
    Egzotyczny staroć ;)
    Panasonic CF-Y7.
    W tym przypadku zastąpienie DVD-RW innym HDD jest niewykonalne.
    pirotechnik1212
    Level 15  
    @Karaczan jak długo używasz tego dysku? Podane przeze mnie aukcje, to ciekawe cenowo propozycje niby nowych dysków, ale z krótszą gwarancją. Dlatego tak zastanawia mnie awaryjność tych dysków, głównie części Flash.
    Słyszałem też opinie, że algorytmy odpowiadające za wybór tego, jakie dane mają być we Flash nie są idealne i np. zdarza się, że po odtworzeniu jakiegoś dużego filmu potrafi on zostać przeniesiony do Flash i znów trzeba chwilę czekać aż w to miejsce powróci system i np. przeglądarka.
    Karaczan
    Level 41  
    Używam go od około 1.5roku, na razie wszystko jest ok.
    Mój też był z roczną gwarancją, pochodził ze sklepu, z nowego laptopa w którym użytkownik chciał wymienić dysk na inny. Miał naliczone chyba 2 uruchomienia, ok 1h pracy (pewnie backup systemu i czyszczenie).
    Algorytmy nie są idealne i użytkownik nie ma żadnego wpływu co znajdzie się w pamięci Flash.
    Nie jest też nigdzie jasno opisana logika działania tego algorytmu, jednak przytaczana sytuacja z filmem mnie się nie przydarzyła.

Może gdybyś ten film odtwarzał np 5x z rzędu cały, to przepisze się do Flash... Nie wiem ;)
    bolekis
    Level 35  
    Ja używam dysku SSHD 500GB w laptopie, który jest hostem systemów wirtualnych i, w moim odczuciu, jest szybszy od "czystego" HDD 7200 rpm.
    flatron316
    Level 13  
    Witam
    Podnoszę ale to najnowszy OT o SSHD jaki znalazłem
    Pytanie na dziś -czy warto inwestować w ten SSHD ?
    Chcę kupić 1 TB - i na dzień dzisiejszy to różnica między zwykłym HDD a SSHD wynosi ok 80 PLN .
    Z tym że ja nie mam jakiegoś gamingowego lapa -nie potrzebuję demona prędkości
    Warto wziąć tego SSHD?
    I czy celować przy tym w rpm 7200 czy 5800 wystarczy ?
    Pytam tu bo od założenia tego OT mineło 1,5 roku więc i technologia ,stosunek cen dysków, i praktyka userów z tymi dyskami się zmieniła -więc podzieli się ktoś doświadczeniem jak to jest na obecną chwilę?
    Nie kupię full SSD -bo przechowuję dużo zdjęć w laptopie -uprzedzam odpowiedzi na ten temat.
    pzdr Flat
    bolekis
    Level 35  
    Jak masz miejsce na 2 dyski albo napęd optyczny w laptopie to kup HDD jako drugi.
    Jeżeli jest miejsce na tylko jeden dysk, to niech będzie SSHD i sprawdź rynek, bo oprócz Seagate pojawiły się dyski SSHD Toshiby i chyba jeszcze WD.
    flatron316
    Level 13  
    Też o tym myślałem ale mam beznapędowca -więc w grę wchodzi jedynie SSHD albo klasyk HD.
    Ale jak to jest jak wrzucę SSHD?Da się odczuć różnicę czy nie bardzo?
    Kasek21
    Level 43  
    Zależy czego się "nauczy" ;)

Warto ale trzeba patrzeć na cenę i dokładne model dysków, jak i zastosowanie takiego komputera bo nie w każdych warunkach różnica będzie odczuwalna/warta dołożenia $.
    flatron316
    Level 13  
    Mam Asusa UL30 - zastosowanie -głownie internet, poczta,przechowywanie dokumentacji,zdjęć,praca na Autocad Electrical ,word,czasem jakiś film.

Generalnie to nie za dużo wymagań -niemniej jednak czasem parę programów naraz jest otwartych -i jakby coś mogło przyśpieszyć to byłbym zadowolony.

To jaki SSHD byłby odpowiedni?
    flatron316
    Level 13  
    Dzięki Kasek21 za link poczytałem sobie .
    Tylko test jest z 2013r -a trochę się zmieniło od tego czasu.
    Poza tym ja dlatego wolę zapytać na forum- bo sponsorowane raporty są dla mnie średnio wiarygodne.Sam też trochę tego już przeczytałem i chyba się na ten SSHD zdecyduję -tylko muszę poczytać gdzieś po forach na jaki.

Nie RAM nie będę kupował -ja i tak muszę kupić dysk bo mam 500 a juz się na nim kończy miejsce więc to jest priorytetem
    Kasek21
    Level 43  
    flatron316 wrote:
    Tylko test jest z 2013r -a trochę się zmieniło od tego czasu.

Znaczy? W samej zasadzie działania mało.

flatron316 wrote:
    Nie RAM nie będę kupował -ja i tak muszę kupić dysk bo mam 500 a juz się na nim kończy miejsce więc to jest priorytetem

Z dyskami HDD w laptopach jest zawsze jeden podstawowy problem tj. posiadają części mechaniczne, wrażliwe na uszkodzenia.

Może używasz komputera jako tzw. stacjonarki? Więc wtedy SSD i HDD do kieszeni - po prostu jest sporo pytań/rozwiązań i przynajmniej drugie tyle odpowiedzi.

Ja osobiście wolałbym tak - bo dane (wrażliwe) i system bezpieczny (jeżeli chodzi o przenoszenie) na SSD i coś na magazyn.

PS. Do zastosowań, o których piszesz to śmiało możesz brać dysk HDD 7200RPM - zawsze to większa pojemność na filmy :) i moim zadaniem oprócz tych kilku sekund przy włączaniu systemu czy bardziej wymagającej aplikacji nic więcej nie zyskasz.
    Karaczan
    Level 41  
    Nic nowego się w tej materii nie wymyśli.
    Jak nie ma miejsca w laptopie na 2 HDD, lub brak kasy na tandem SSD+HDD to jak najbardziej warto zainteresować się SSHD.
    Cenowo nie są AŻ o tyle droższe od zwykłych HDD by usprawiedliwiać zakup zwykłego HDD.
    A jednak są trochę szybsze podczas startu systemu i często używanych programów.

Nie spotkałem SSHD 7200rpm, ale od czasu gdy interesowałem się tematem może coś się zmieniło. Jeśli istnieją to zdecydowanie polecam taką wersję ;)
    7200 oferują ciut wyższe transfery i mniejszy czas dostępu niż 5400, niestety gdy ja się rozglądałem za dyskiem do laptopa nie istniały SSHD 7200.
    Pamiętaj tylko że 7200rpm grzeją się zdecydowanie mocniej, a temperatura ma istotny wpływ na żywotność dysku. Warto sprawdzić temperaturę aktualnie posiadanego HDD, bo jeszcze się okaże że nowy 7200 będzie się gotować!

Podaj też model laptopa, bo czasem bywa tak że jednak da się dołożyć 2gi dysk. Laptop może mieć zbędne "pełne" złącze miniPCI-e, mSATA lub M2. Na miniPCI-e dyski SSD są rzadkością, ale bywają. Wtedy kupuj zwykły HDD i zbieraj na SSD ;)

Jeśli laptop ma złącze dla stacji dokującej, to wtedy też na ogół istnieje możliwość dołożenia 2giego HDD, jednak to dość karkołomna rzeźba. Sam o tym rozmyślam w swoim ThinkPadzie, bo zmieniłem 1TB SSHD na rzecz 128GB SSD.
    I nie planuję powrotu do SSHD bo różnica jest wręcz miażdżąca. Ale coś na magazyn by się przydało, a opcja z zewnętrznym magazynem na USB mnie nie satysfakcjonuje ;)
    flatron316
    Level 13  
    Nie no nic nie podejdzie -żadna opcja oprócz wymiany dysku.
    Pisałem już Asus UL30 -to trawelowy beznapędowiec -jest nieduży, lekki .bateria długo trzyma. ale z wejść ma tylko czytnik kart -no wiadomo Usb itd -ale nic coby można było użyc jako slotu do dysku.
    OK kupię chyba ten SSHD
    A jeżeli chodzi o 7200rpm -już są normalnie w sprzedaży - nie wiem może nawet szybsze -ja tak na szybko wczoraj przejrzałem internet - głębiej nie drążyłem.
    A teraz dzięki wam mam jakiś pogląd na sprawę to będę szukał głębiej.
    Dzieki za pomoc.
    Pozdrówka Flat