Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Światełka na choinkę raz jeszcze

Elektro_guru 20 Cze 2016 22:34 8955 46
  • Światełka na choinkę raz jeszcze
    Wiem, że temat światełek na choinkę był wielokrotnie wałkowany na różnych forach. Ja chciałbym zaprezentować mój pomysł na światełka choinkowe.
    Oczywiście światełka te można wykorzystać na inne sposoby.

Generalnie całość składa się z:
    sterownika światełek,
    światełek,
    programu pod Androida.

Sterownik oparty o mikrokontroler STM32F205RB, karta mikroSD do przechowywania programów, RN4020 do komunikacji przez Bluetootha, a także port USB oraz szczątkowy RS232.
    W zasadzie nic szczególnego, mikrokontroler odczytuje program z karty SD, dane wysyła na port, sterując światełkami czyli diodami WS2812.
    Program w trybie DMA sterowanym przez Timer8 wysyła dane na port B.

Ponieważ schematy rysuję w Cadstarze i są to zazwyczaj schematy składające się z kilku kartek, więc trzeba by dużo tutaj kombinować, żeby taki schemat w rozsądnej postaci przedstawić.
    Przygotowałem dla was schemat blokowy.

Najciekawszą (wg mnie) częścią jest zastosowanie dwukierunkowego bufora 74HCT245 jako konwertera napięć, w tym przypadku bufor działa w jedną stronę.
    Można by było użyć innego układu, ale ten miałem pod ręką, a do tego jest popularny i tani.

Diody zostały polutowane na zaprojektowane płytki z kondensatorem odsprzęgającym, pomiędzy diodami zastosowano przewód o przekroju 0.35 mm^2. Taki przekrój przewodu minimalizuje straty napięcia przy zasilaniu diod. Łańcuch jest długości ok 10m.
    Łańcuchy są dołączane do poszczególnych kanałów według zapotrzebowania.
    Płytki światełek są tak zaprojektowane, żeby była możliwość lutowania maszynowego płytek z przewodami. W przyszłości łańcuchy te ma lutować automat.

Nie będzie zagadki, jak opiszę tutaj, w jaki sposób działa cały system, czyli dlaczego zamiast światełek choinkowych możemy mieć wyświetlacz 3D
    dodam, że jest to przedmiotem postępowania przez Urzędem Patentowym RP :-) a także w USA.

Obudowy światełek zostały wykonane w dwóch, a nawet trzech wersjach:

1) gwiazdka drukowana na drukarce 3D
    Światełka na choinkę raz jeszczeIMG_746...JPG Download (234.46 kB)
    2) obudowa uniwersalna wydrukowana na drukarce 3D
    Światełka na choinkę raz jeszczeIMG_747...JPG Download (252.15 kB)
    3) koszulka termokurczliwa (tę lubię najbardziej)

Obudowa samego sterownika, póki co, jest cierpliwie drukowana, jak się pojawi to zamieszczę fotkę.

W tej chwili pracujemy jeszcze nad końcową wersją programu pod Androida sterującego tym gadżetem.

Zasady forum nakładają na mnie "obowiązek" poinformowania Was o kosztach zbudowania tego cuda.
    Sądzę, że budując taki sterownik i tylko sterownik zmieścicie się w 100 zł pod warunkiem, iż będziecie posiadać umiejętności:
    - pisania programów dla mikrokontrolerów (sterownik)
    - pisania programów pod Andorida (program dla smartfonów, tabletów itp)
    - projektowania w CAD (obudowy, przystawki do szybkiego lutowania lampek)
    narzędzia:
    - drukarkę 3D na której wydrukujecie sobie obudowę do sterownika oraz takie śliczne lampeczki
    Akurat diody do tego sterownika zostały sprowadzone bezpośrednio od producenta z Chin dla ilości 1200 to wyszło jakieś 0,35$ za szt.

Nie pytajcie, ile ja wydałem na ten gadżet, bo są to sumy zawrotne, póki co czuję się spłukany.

Link

A to światełka na naszym modelu cudnej urody choince.
    Światełka na choinkę raz jeszczeIMG_743...JPG Download (350.17 kB) Światełka na choinkę raz jeszcze20150224_1..32p.jpg Download (149.83 kB)

Ad vocem tych użytkowników, którym się wydaje, że przecież to jest takie proste.
    Wiedzcie jedno - i ja tak sądzę. :-) Przecież wystarczy coś takiego wymyślić.

Był też taki dowcip o Rusku, który wynalazł radio u Serba pod łóżkiem. W oryginale było u Polaka, ale tak jest chyba zgodnie z prawdą historyczną.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Elektro_guru
    Poziom 11  
    Elektro_guru napisał 72 postów o ocenie 9, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2009 roku.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    autoservice
    Poziom 20  
    nie przejdzie patent z takim "wyswietlaczem" 3D, nie mozna w polsce opatentowac "sposobu" wyswietlania. mozna pokusic sie o sposob sterowania (soft, algorytm) ale to tez jest baaaaaaaaaaaaardzo ciezko patentowalne. na pewno wzor gwiazdki jest do opatentowania. Kazdy moze sobie zrobic lampki rgb led sterowane z procka i wyswietlajace dowolne kolory, sekwencje, ksztalty... nie da sie tego zabronic ani opatentowac :) wiec patent na takie wyswietlanie nigdy nie przejdzie :) to tak jakbys chcial zabronic wyswietlania obrazow/wzorow itp na ekranie tv bo przeciez opatentujesz wyswietlanie roznych obrazow/wzorow ktore tworzysz za pomoca wielu diod rgb polaczonych plasko jak ekran :) hehe przejsc moze schemat HW, konstukcja itd ale wystarczy zmienic 1 element w schemacie i juz nie ma plagiatu bo nikt nie udowodni ze ktos nie wymyslil tego sam ale z drobna roznica ;)
    Elektro_guru
    Poziom 11  
    do autoservice
    Widzisz ja nie chcę opatentować tego co widzisz czyli wyświetlania animacji na choince ale system organizacji tych światełek w wyświetlacz.

W przypadku dowolnego znanego ekranu cyfrowego sprawa jest prosta pixel 2 leży w dokładnie znanej odległości od pixela 1.
    W przypadku łańcuchów jak na filmie nigdy tego nie wiadomo, użytkownik sam decyduje jak mają być w danym momencie umieszczone w przestrzeni.

Czyli dalej zostaje pytanie z filmu-zagadki jak to jest zrobione że 3 łańcuchy dowolnie umieszczone w przestrzeni utworzą ekran 3D
    autoservice
    Poziom 20  
    system organizacji mowisz...i jak go opiszesz w patencie? umieszczenie lampki nr 120 na galazce x o wspolrzednych x,y,z? :) co najwyzej "systemem organizacji" mozesz nazwac fizyczny sposob podlaczenia, wymyslony przez Ciebie i nie bedacy juz opatentowany...nie da sie opatentowac efektu koncowego...wiec przyjdzie jakis janusz elektroniki ktory podepnie sobie 8051 i kilka diodek rgb po swojemu i beda wyswietlaly dokladnie to samo, wg jego projektu, programu itd...identycznego rozmieszczenia lampek na choince nie da sie zastrzec, a to co jest wyswietlane rowniez (to nie znak towarowy), wiec jaki jest sens patentowac tutaj cokolwiek...no chyba, ze ksztalt tych gwiazdek lub sposob sterowania przez BT ale jak juz pisalem "sposoby" nie sa patentowalne... a jedynie rozwiazania :)

ok...gwozd do trumny, gdyby tak bylo jak myslisz to pierwszy lepszy poleci z pomyslem "systemu organizacji" diod led w formie prosokatnego wyswietlacza 2D i ma patent na wyswietlacze/reklamy LED....a jak wiemy nie da sie tej "organizacji diod led" opatentowac. da sie jedynie fizyczny sposob polaczenia elektrycznego, jakis nowatorski sposob sterowania itp

tak jakbys chcial zabronic ukladania diod led w cos co moze cos wyswietlac...czyli nikt nie moblby polaczyc sobie xxx diod led bo przypadkiem zacznie wyswietlac jak "wyswietlacz" :D
    Elektro_guru
    Poziom 11  
    do autoservice
    cały myk polega na tym, że to system wie gdzie która lampka została umieszczona przez użytkownika w przestrzeni XYZ . Użytkownik umieszcza lampki gdzie mu się podoba, później czary-mary i system "stworzy" z tak umieszczonych lampek wyświetlacz 3D. A jeżeli użytkownikowi znudzi się choinka, zwłaszcza gdzieś w okolicy kwietnia-maja to ciśnie te lampki na podłogę potem "czary-mary" i będzie miał wyświetlacz na podłodze.

Jeżeli chodzi o patent to tym się zajmuje rzecznik patentowy i skoro on wie, że to jest patentowalne to jest. Zwłaszcza, że rozmawiałem z kilkoma rzecznikami i ludźmi zajmującymi się patentami.
    autoservice
    Poziom 20  
    czyli to co wspomnialem...opatentujesz nie system organizacji a "sterowania i automatycznego rozpoznawania polozenia" itd przy pomocy Twojej aplikacji/programu itd... ale kazdy bedzie mogl sobie stworzyc sztywna mape "polozenia" diod led i wyswietlac to samo...to po 1 a po 2 wymyslic swoj sposob rozpoznawiania jak stworzyc z tego wyswietlacz :) nie wiem w czym ten patent pomoze w ochronie przed konkurencja :)

rzecznik bierze kase za porade a nie za przyznanie patentu...o tym decyduje "urzad"...a rzecznik musi z czegos zyc ;)
    wzagra
    Poziom 33  
    Robi wrażenie...
    Informujesz system za pomocą kamery i jakiejś analizy obrazu rozmieszczenia poszczególnych lampek czy jakichś czujników w każdej lampce z osobna?
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Elektro_guru
    Poziom 11  
    do wzagra - ciepło, ciepło :-)
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Każda dioda zapala się po kolei lub świeci innym kolorem, robisz zdjęcie lub serię zdjęć ( akurat smartfon nadaje się do tego idealnie ), program tworzy mapę w oparciu o położenie poszczególnych kolorów, tworzysz mapę adresów diod przesyłasz ją via bluetooth i potem standardowe sterowanie jak każdym innym wyświetlaczem graficznym.
    autoservice
    Poziom 20  
    czyli nadal sposob!...rozpoznawania/analizy obrazu... tj polozenia swiatelek na choince :) no to producenci systemow AOI beda zaskoczeni, ze ktos zabroni im analizy obrazu ;) sposoby niestety nie sa patentowalne, przerabialem ten temat xx razy. swoim patentem zabronilbys robienia zdjec reklamie led w trakcie produkcji za pomoca komorki w celu np analizy obrazu czy diody swieca... jedyne co mozesz probowac to powiazac to z choinka...ale tu tez lipa, bo gdyby tak sie dalo to kazdy producent maszyn AOI powiazalby rozpoznawanie i analize obrazu plytki PCB w trakcie produkcji... pomysl spoko ale patentowalnosc znikoma (nawet jesli rzecznik twierdzi inaczej ;) a nawet jesli cudem! uda sie opatentowac...to wystarczy zrobic cos identycznego i dopisac na opakowaniu..."zakaz uzywania/stosowania jako lampek choinkowych" i ladne zdjecie dac ;) ktore zadziala jak reklama :)
    Elektro_guru
    Poziom 11  
    Sprawy patentowe zostawiam specjalistom, nie znam się na tym.
    Skoro Urząd Patentowy twierdzi, że to jest patentowalne to jest. Sprawa toczy się od sierpnia 2015. A skoro twierdzisz, że jest inaczej musisz ich koniecznie sprowadzić na jedyną i słuszną drogę.
    Każdy patent jest ochroną jakiegoś sposobu na rozwiązanie jakiegoś problemu.
    Grunt to nie zagalopować się w obronie swojej, jedynej słusznej racji.
    autoservice
    Poziom 20  
    A skad juz wiesz, ze urzad patentowy twierdzi iz jest patentowalne? :) do komunikacji z UP sluzy rzecznik patentowy i innej drogi nie ma...rzecznik poprzez swoje doswiadczenie moze mniej wiecej wiedziec i oczywiscie jasne znane reguly wiedziec czy cos da sie opatentowac czy nie... potem sklada wniosek i UP sie godzi lub nie, po swojej "analizie".
    No nie do konca...w polsce nie opatentujesz np wlaczania telefonu poprzez przesuniecie palcem z P na L po wyswietlaczu telefonu, to nie ameryka i reszta swiata, tam rzadzi kasa i patenty dostaja giganci za kase ;)

no ale powodzenia i nie poddawac sie :)
    Freddy
    Poziom 43  
    autoservice napisał:
    do komunikacji z UP sluzy rzecznik patentowy i innej drogi nie ma
    Rzecznik ma nam ułatwić "komunikację", a nie jest "jedyny" do komunikacji z UP.
    a_noob
    Poziom 22  
    autoservice napisał:
    do komunikacji z UP sluzy rzecznik patentowy i innej drogi nie ma...

Tu już się kompromitujesz, KAŻDY może składać wnioski i komunikować się z urzędem patentowym i nie wmawiaj że jest inaczej bo osobiście się tym zajmowałem, a rzecznikiem nie jestem.

Co do tematu to podoba mi się cały "system". W reklamie wszelkie analizy obrazu bardzo rzadko są stosowane, a mają niesamowity potencjał, chociażby do interakcji z użytkownikiem, lub jak w tym przypadku znacząco ułatwia i przyśpiesza aplikacje.

Czy po za pochwaleniem się "mam zdjęcie UFO" udostępnisz cokolwiek?
    Freddy
    Poziom 43  
    a_noob napisał:
    Tu już się kompromitujesz, KAŻDY może składać wnioski i komunikować się z urzędem patentowym i nie wmawiaj że jest inaczej bo osobiście się tym zajmowałem, a rzecznikiem nie jestem.
    No nie zupełnie masz rację.
    W niektórych sprawach, kontakt z UP jest wyłącznie za pośrednictwem rzecznika patentowego.
    Ustawodawca wprowadził zasadę względnego przymusu rzecznikowskiego.
    a_noob
    Poziom 22  
    No ok, to widać nie trafiłem na uprzywilejowane terytoria UP ;)
    Nie zmienia to jednak jedynej słusznej słuszności kolegi autoservice.
    Freddy
    Poziom 43  
    a_noob napisał:
    No ok, to widać trafiłem na uprzywilejowane terytoria UP
    Trafiłes po prostu na sprawy, których nie musi załatwiać rzecznik.
    Elektro_guru
    Poziom 11  
    Odnośnie rzeczników patentowych obydwaj (a_noob vs Freddy) macie rację :-)

Obywatel RP może sam kontaktować się z Urzędem Patentowym, ale jeżeli chce i ma $$$ to wówczas prawo nakłada na niego obowiązek kontaktów z UP przez Rzecznika Patentowego, nie może to być adwokat, ksiądz czy policjant :-) czy kto tańszy - TYLKO Rzecznik Patentowy. Cały czas obywatel RP może zadzwonić, zapytać i występować (zrezygnować z Rzecznika) w swoim imieniu w kontaktach w UP.

Obcokrajowiec MUSI kontaktować się z Urzędem Patentowym przez Rzecznika.
    I na tym moja wiedza się kończy na temat rzeczników patentowych.

Do a_noob - wieczorem uzupełnię temat.
    Freddy
    Poziom 43  
    Cytat:
    w postępowaniu przed Urzędem Patentowym RP w sprawach związanych z dokonywaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń oraz utrzymywaniem ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, a także przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych, w odniesieniu do postępowania zgłoszeniowego i rejestrowego, pełnomocnikiem strony może być tylko rzecznik patentowy
    ...
    W odniesieniu do zgłaszających z zagranicy, tj. osób, które nie mają miejsca zamieszkania lub siedziby na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązuje zasada bezwzględnego przymusu rzecznikowskiego.
    Sabre
    Poziom 18  
    Elektro_guru napisał:
    Akurat diody do tego sterownika zostały sprowadzone bezpośrednio od producenta z Chin dla ilości 1200 to wyszło jakieś 0,35$ za szt

Coś strasznie drogo te lampki wychodzą :P. Nie dalej jak w maju tego roku kupiłem WS2812B lutowane na płytkach z kondensatorem i rezystorem za 36,51$ za 300 sztuk co daje ~ 0,12$/szt. Też planuję wykonanie już kolejnych lampek, pierwsze powstały w ubiegłym roku z diod APA106 do tego sterownik na medze 328P i mamy najładniejsze lampki na świecie. Program z efektami pisany w Bascomie :D.

Oto 2 zdjęcia z efektu płynącej tęczy: Światełka na choinkę raz jeszcze Światełka na choinkę raz jeszcze

W tej chwili moje lampki mają 12 różnych efektów począwszy od zmieniających się kolorów RGB a skończywszy na płynących tęczach i losowych zapaleniach i płynnych wygaszeniach różnych kolorów. Tak więc Twoje cudo nie robi na mnie jakiegoś większego wrażenia a pomysł z patentem..... powodzenia życzę.
    horik
    Poziom 13  
    Tyle, że pomysł Autora to nie "lampki na 12 sposobów, od tęczy do Gaussa", tylko zmyślny mechanizm sterowania nimi. Dla mnie, człeka starszej daty jest to niesamowite, jak łatwo można dziś zrobić taki łańcuch z "samorozpoznawaniem komponentów". Ja bym pewnie nadał każdej lampce ID, wstawił w każdą nadajnik i odbiornik BT tak, by każda wiedziała gdzie się znajduje, tj. w otoczeniu których lampek. Wysłałaby także informacje o sobie i otoczeniu do odbiornika, tworząc mapę. Oczywiście jest to nieoptymalne i zapewne bardzo drogie, ale może by i działało :)
    Snikers
    Poziom 24  
    Jak już robisz filmiki do kickstartera to DIODA odmienia się na DIOD nie DIÓD .. np 300 DIOD

Cytat:
    W przeszłości reguła była prosta: rzeczowniki rodzaju żeńskiego zakończone w mianowniku lp. na -oda, np. gospoda, jagoda, nagroda, miały w dopełniaczu lm. zakończenie -ód, tzn. gospód, jagód, nagród. Wiązało się z procesem historycznym, który polegał na tym, że pierwotnie te formy wyrazowe kończyły się półsamogłoskami, tzw. jerami twardymi. Jery te w XII w. zaginęły, ale pozostawiły ślad w postaci wydłużenia samogłoski o, która w kolejnych wiekach uległa przekształceniu w ó (a właściwie w u). W podobny sposób rozwijała się odmiana wyrazów zapożyczonych, które język polski sobie przyswajał, por. np. oda – ód, moda – mód, komoda – komód. Ale tu pojawiły się wyjątki, chyba najstarszy: metoda – metod oraz nowsze: anoda – anod, katoda – katod, elektroda – elektrod. Do tej serii nawiązuje dioda – diod.
    Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski
    Elektro_guru
    Poziom 11  
    do Snikers dzięki - nie wiedziałem, chociaż to nie ja robiłem te filmiki, ale błędu nie zauważyłem - wiedziałem że coś dobrego wyniknie z tej prezentacji.

do Sabre - faktycznie sprawdziłem w fakturach i troszkę z tą kwotą przesadziłem z kosztami przesyłki za 1 diodę wyszło ok 0,35PLN a nie $.

Co do reszty to nie masz racji, - po pierwsze lampki, które nabyłeś są łączone po 50 szt a założenie było że będzie to co najmniej 100 szt. Pewno sobie myślisz co tam przecież połączę 2 kupione łańcuchy i będzie świeciło - otóż nie będzie. Przewody, którymi są połączone, są trochę cieńsze od włosa (wiadomo miedź jest droga), spadek napięcia na przewodzie zasilającym będzie tak duży, że po zaświeceniu na biało wszystkich diod (jeszcze raz dzięki Snikers) część z nich po prostu się nie zaświeci.
    - po drugie jeżeli chciałbyś chociażby podarować te swoje lampki swojej znajomej, znajomemu to zainstalujesz mu też Bascoma, tak na wszelki wypadek gdyby im się znudził wyświetlany program?

Takie lampki miałem na choince 2 lata temu, z tym że program był zaczytywany z Pendrive-a, który był rozpoznawany jako urządzenie MSC.
    Wystarczyło wrzucić na pendriva plik graficzny, bitmapę, której kolejne linie były piksel po pikselu wysyłane na łańcuch.
    I to jest pomysł dla Ciebie, zrób tak i będziesz miał efektów do woli.
    Przesyłam Ci bitmapę obrazującą tę Twoją tęczę, w dodatku będzie się przesuwać.
    Bitmapa jest zorganizowana na 100 lampek i 100 kroków animacji.

Sabre
    Poziom 18  
    @Elektro_guru fakt, że nie napisałem o tym, że diody lutowałem sam. Tak więc nie jest tak jak piszesz i diody da się wysterować z pełną mocą tylko nie ma takiej potrzeby. Na połowie maksymalnej jasności jest naprawdę wystarczający efekt. Lampki robiłem sam dla siebie i nie czuję potrzeby ich modyfikacji przez zmianę sposobu wgrywania innych efektów. Te 12, które teraz mam wyczerpują w zasadzie upodobania moje i mojej żony :). Nie chcę mieć dyskoteki na choince, to ma być efekt miły dla oka a nie wiejska dyskoteka ze stroboskopami jak u Ciebie :P.
    Elektro_guru
    Poziom 11  
    Sabre - a tak nie przyszło Ci do głowy, że na filmie to te lampki muszą szybko migać bo inaczej film będzie trwał nie wiadomo ile a i tak nie będzie widać możliwości tych światełek.
    Może byś założył temat DIY ze swoimi światełkami? Użytkownicy forum by dyskutowali, żona by była dumna z Ciebie...

Moje światełka wyświetlają to co chce użytkownik, korzystasz z nich jak z ekranu.
    Jak użytkownik chce żeby mrugały to mrugają, jak nie to nie.
    W programie na smartfona użytkownik ma predefiniowane mnóstwo efektów i w prosty sposób może tworzyć sobie nowe. Więc dla każdego coś miłego.
    jesion40
    Poziom 27  
    Elektro_guru napisał:
    po pierwsze lampki, które nabyłeś są łączone po 50 szt a założenie było że będzie to co najmniej 100 szt. Pewno sobie myślisz co tam przecież połączę 2 kupione łańcuchy i będzie świeciło - otóż nie będzie.
    Przyznam, że nie bardzo rozumiem różnicy między wykorzystaniem n łańcuchów po 100 LED a 2n łańcuchów po 50 LED? I niby po co miałby je łączyć w jedną całość i walczyć ze spadkiem napięcia?

A tak bardziej ogólnie, to wydaje mi się, że ten temat balansuje na granicy naruszenia pkt. 5 "Regulaminu wewnętrznego działu DIY konstrukcje" i czytam posty Autora tematu z pewnym niesmakiem. Może pochwal się jak już dostaniesz ten patent i będziesz mógł zdradzić jakieś istotne elementy swojego rozwiązania? Bo reklam, to mam w TV aż nadto....
    miszcz310
    Poziom 19  
    Dzień dobry,

Ja mam pytanie do autora @Elektro_guru takie:
    Czy dzięki Twojemu rozwiązaniu faktycznie można ustalić położenie diod w przestrzeni (x,y,z) czy tylko położenie w przestrzeni (x,y) dla danego położenia kamery?
    Jeżeli to pierwsza opcja czy robisz to zwykłą triangulacją czy jakoś bardziej sprytnie?

Pozdrawiam
    Elektro_guru
    Poziom 11  
    @miszcz310
    W obecnej wersji oprogramowania niestety istnieje możliwość ustalenia położenia lampek w przestrzeni XY dla danego położenia kamery. W programie pod Androida może w wersji 2.0 będziemy robili przestrzeń XYZ.
    Na razie chodzi o to żeby to zaczeło żyć, a potem będę rozwijał temat.

@jesion40
    już wyjaśniam dlaczego akurat 100 a nie 50 czy 30, dlatego że dłuższym łańcuchem łatwiej opleść choinkę zwłaszcza wysoką. Natomiast dla zbyt długiego łańcucha straty są zbyt duże i trzeba by było stosować przewód o grubszej żyle co za tym idzie droższy.
    Nie wiem jakich szczegółów oczekujesz? Na tym forum zostało wszystko powiedziane. Zadaj pytanie dostaniesz odpowiedź. Nie naruszysz praw patentowych jeżeli wytworzysz sobie na własny użytek 1 czy 2 sztuki światełek z analizą położenia każdej lampki.
    Chyba nie oczekujesz, że udostępnię np. kod programu pod Androida za który zapłaciłem ciężkie pieniądze.
    Prezentuje ideę, pomysł, a ty możesz ją sobie zrealizować. Chcesz schemat to Ci go podeślę zrób sobie płytke i działaj.
    Gdyby nie fakt, że zidentyfikowałem problem i zaprezentowałem sposób jego rozwiązania to pewno nie wiedziałbyś, że tak można. Teraz już wiesz, a że Ty na to nie wpadłeś mówi się trudno, na pewno przyjdą Ci do głowy może i lepsze pomysły. Ja życzę powodzenia, nie zazdroszczę garbatemu że proste dzieci ma.

Ja nie każę Ci kupować tego sterownika ani nie reklamuję swojej firmy, a to że zamierzamy wystartować na Kickstarterze to chyba dobrze i mam nadzieję że trzymasz kciuki żeby nam się udało.
    Daję Ci słowo, że jak ty będziesz chciał wystartować na Kickstarterze ze swoim pomysłem wesprę Cie swoimi radami i doświadczeniem.
    miszcz310
    Poziom 19  
    Elektro_guru napisał:
    @miszcz310
    W obecnej wersji oprogramowania niestety istnieje możliwość ustalenia położenia lampek w przestrzeni XY dla danego położenia kamery. W programie pod Androida może w wersji 2.0 będziemy robili przestrzeń XYZ.
    Na razie chodzi o to żeby to zaczeło żyć, a potem będę rozwijał temat.

No dobra to czym się na tym etapie różni Twój projekt od np. tego?
    http://fredrik.hubbe.net/chaosdisplay/
    lub
    https://www.anfractuosity.com/projects/tree-lighting/
    Rozumiem, że w patencie masz samą idee/algorytm jak to zrobić a nie urządzenie. Tylko jak się to ma np. do tego projektu, który już jest dostępny na licencji GPL?
    Freddy
    Poziom 43  
    miszcz310 napisał:
    No dobra to czym się na tym etapie różni Twój projekt od np. tego?
    Zastanów się, przeczytaj jeszcze raz pierwszy post autora i powiedz, gdzie w Twoich linkach są diody RGB?