Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panasonic SA-CH74 - Nie kręci płytą

@rti 21 Jun 2016 11:27 1449 3
 • #1
  @rti
  Level 21  
  Witam. Wieża trafiła do mnie z rozsypanym mechanizmem zmieniarki. Klient próbował sam wyczyścić optykę i trochę za bardzo porozbierał. Po 2 godzinach studiowania serwisówki oraz wielu prób i błędów mechanizm jest poskładany do stanu początkowego. Zmieniarka wybiera poprawną tackę i działa wysuwanie. Nie kręci jednak płytą mimo czyszczenia optyki. Soczewka jest zmatowiona a laser oryginalny to też wysłużony bo sprzęt jest leciwy. Oryginalnie w sprzęcie siedzi RAE0150Z. Został zastąpiony nowym RAE0152Z (również z IC na listwie) jednak efekt jest identyczny - nie kręci. Silniczek po odlutowaniu sprawdzony i kręci. Napięcia na płycie są zarówno 7V jak i 5V. Na silnik jednak nic nie przychodzi w momencie gdy napę miał by czytać płytę. Laser ustawił się w pozycji wew. płyty lecz nie słychać jego ogniskowania. Z uwagi na trudny dostęp ciężko stwierdzić czy świeci gdy płyta jest włożona. Gdy jej nie ma nie świeci. Taśma połączeniowa z płytą główną przemierzona i wygląda że wszystko jest ok. Gdzie szukać problemu? Dodam tylko że zwora na listwie została zdjęta.
 • #2
  karol1996
  Level 19  
  Witam
  Nowy RAE nie zawsze oznacza dobry RAE. A czy bez płyty widać, czy soczewka lasera "pompuje" góra -dół?
  A można wiedzieć, skąd Kolega zdobył tego RAE?

  Pozdrawiam,
  Karol
 • #3
  398216 Usunięty
  Level 43  
  @rti wrote:
  uwagi na trudny dostęp ciężko stwierdzić czy świeci gdy płyta jest włożona. Gdy jej nie ma nie świeci.
  W 99% laser po zamknięciu szuflady się musi świecić, bo w ten sposób jednocześnie sprawdza czy ma co czytać (czy jest płyta). Podobnie z ogniskowaniem - po zamknięciu szuflady powinien ogniskować (i świecić jednocześnie) aby ustawić odpowiednią ogniskową kolimatora.
  Możliwość jest jeszcze jedna braku kręcenia płytą (ale wtedy i nie będzie ogniskować) - możne być jakiś czujnik, który informuje elektronikę, czy płyta jest włożona do zmieniarki, czy nie.
  Nie wiem jak w tej - ale w niektórych zmieniarkach 7-płytowych Philipsa szuflada "ładująca" płytę przejeżdżała pod czujnikiem (foto), który sprawdzał czy jest na niej (szufladce) płyta - jak nie było - to nie kręcił bo po co?
 • #4
  karol1996
  Level 19  
  Witam
  W tych zmieniarkach owego czujnika nie ma. Nawet na otwartej zmieniarce laser wykonuje procedurę. A jeśli nie świeci to coś jest ewidentnie nie tak. Czasem zdarzają się "nowe" rae, a w rzeczywistości są to "podkręcone" używki.
  Aby ocenić pracę lasera bez płyty, należy odkręcić górę zmieniarki gdy jest ona w pozycji do czytania płyty.

  Pozdrawiam,
  Karol