Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd bramy + Videodomofon. Jaki zestaw?

Krisol 21 Cze 2016 15:59 2613 4
  • #1 21 Cze 2016 15:59
    Krisol
    Poziom 2  

Witam, poczytałem forum i ilu fachowców tyle porad, a ja mam chyba manię natręctw - bo jak mam się na coś zdecydować to.... Bardzo proszę o radę bo walczę z tematem ogrodzenia od roku.
    Więc co mam:

1. W Le Roy Merlin kupiłem Somfy Exavia 500 - za 1249 zł (wiem, że to marketowe i nie upieram się, że to musi zostać - po prostu mają taką politykę, że mogę w każdej chwili oddać - a była wyjątkowa promocja, no i mentalnie lepiej to wygląda jak np dołożę 500 zł, niż z miejsca mam wydać 1800 ;) )
    2. Brama dwuskrzydłowa - 2m x 2 m skrzydło ok 150 kg, pełna
    3. Furta pełna 2m x 1m
    4. kabel położony parę lat temu 7 x 2 x 0,5 - wiem że muszę dołożyć jeszcze np 3x1,5 mm

Odległość od domu 100 m

Co chcę osiągnąć:
    - automatyczne otwieranie bramy z pilota
    - automatyczne otwieranie bramy z przycisku w domu
    - automatyczne otwieranie bramy po identyfikacji (kod, czytnik linii papilarnych, token - co się da) na słupku przy furcie
    - otwarcie furty z przycisku w domu
    - otwarcie furty po identyfikacji (kod, czytnik linii papilarnych, token - co się da) na słupku przy furcie
    - domofon, lub videodomofon (z dodatkowym wyjściem do rejestratora jeśli się da, albo zamontuje dodatkową kamerę - wtedy domofon wystarczy)
    - widziałem też rozwiązania z przekierowaniem sygnału z furty na telefon - ale pewnie ze względów finansowych odpuszczę)
    - dom jest jednorodzinny, ale może z czasem zrobi się w nim dodatkowe mieszkanie.

Co kupić? Nie ukrywam, że kasa ma znaczenie, ale też nie chcę badziewia.

Trzymać się rozwiązań jednego producenta, czy można mieszać?
    Chciałbym zamontować to sam, chyba że jest jakaś dobra i tania firma w okolicy Gliwic.

Pozdrawiam
    Krzysztof

P.S. Jeszcze jedna sprawa - chciałbym, aby po aktywacji furty lub bramy po zmroku - automatycznie włączało się na określony czas podświetlenie strefy przy bramie i drogi dojścia do domu - aczkolwiek, mogę to rozwiązać czujnikami ruchu.

0 4
  • Napad.pl
  • #2 21 Cze 2016 18:09
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Sam sterownik bramy z pilotem - załatwia tylko punkt 1 czyli zdalne otwieranie bramy i punkt ostatni czyli właczenia światła po użyciu pilota ( ale tylko bramy - akurat ta centralka ma wyjście na lampę które aktywuje się na półtorej minuty po każdym użyciu i można go użyć bezpośrednio albo w przypadku dużej mocy przez przekaźnik) . Przez sterownik bramy można jeszcze ewentualnie - dokupując klawiaturkę kodową - zrealizować zahasłowane otwieranie bramy od zewnątrz.
    Wszystkie inne opcje powinien załatwić domofon - i zestaw funkcji które będziesz miał zależny od modelu który wybierzesz.

Jak chcesz jednego producenta to Somfy robi videodomofony - ale tanie to one nie są - np.najwyższy model V600 z czytnikiem palca przy bramie to 2200 zł - za to dodatkowo panel domowy oprócz standardowego sterowania kablowego może działać jako pilot do bram Somfy ( oczywiście ograniczony zasięgiem radia - dom + 100m może być za daleko)

Niemal wsystkie lepsze domofony mają sterowanie furtką (elektrozamek) oraz wyjście do sterowania bramą i odpowiedni przycisk w panelu domowym a niektóre transponder do otwierania furtki. Oferta rynkowa jest tak bogata że trudno coś konkretnego zalecić nie będąc posądzonym o reklamę - zdaj się na dostępność sklepu i / lub serwisów najbliższej okolicy i wiarygodność gwarancyjną sprzedawcy.
    Ważne - odległość 100 m to granica długości kabli większości wideodomofonów - bez próby i możliwości zwrotu nie sprawdzisz czy w ogóle będzie obraz.

0
  • Napad.pl
  • #3 22 Cze 2016 20:18
    Matt_at
    Poziom 8  

nie napisałeś jaka kasa wchodzi w grę ... bo co innego jak 10 tys aco innego jak 5 tys...

nie wiem czy skrętka jaką puściłeś da rade przy takiej odległości....

do bramki wideodomofon Vidos S36 ( 2 abonamentowy z kamerą) ok 350 zł
    do tego możesz przycisk hermetyczny 20 zł lub coś na kod 300 zł
    do domu monitor narazie 1 szt Vidos M670B ok 1000 zł

Do bramy ?? np nice too4500 - ok 2800 z dodatkową anteną
    plus ponownie
    do tego możesz przycisk hermetyczny 20 zł lub coś na kod 300 zł

i masz spełnione wszystkie podpunkty

Wideodomofon musisz sprawdzić bo taka odległość będzie stwarzać problemy.

Z pewnością kolejnym zakupem będzie elektrozamek przy furtce ok 50 zł

Ponieważ wideodomofony przesyłają zazwyczaj do 14v po kablach na takiej odległości zamek będzie świrował jak nie będzie długo używany.

Podałem dowolną konfigurację. Prosze nie mówić to czy tamto lepsze.
    TO powinno działać i nie pochłonie majątku.

0
  • #4 08 Lip 2016 18:54
    Krisol
    Poziom 2  

Witam po przerwie.
    Jeśli ktoś dostrzega problemy lub ma rady dot. konfiguracji poniżej to proszę o info. Towar póki co zamówiony, nie montowany.

Po przeczytaniu powyższych porad, prześledzeniu ofert na rynku i domowej konsultacji co do estetyki i wyglądu zdecydowaliśmy:

- napęd bramy bez zmian, póki co, - Somfy Exavia 500,
    - stacja bramowa na 3 abo (ma być jednak na 3), z video i zamkiem szyfrowym na 2 strefy (brama i furta) - Vidos S603D-2
    - monitor Vidos M904S (ma być bez słuchawki)

Zestaw nie ma dostępu zbliżeniowego na "pestki" - ale liczy się wygląd i nie mam "wydziwiać" - cytat.

dodatkowo:
    - Zasilanie od domu do skrzynki rozdzielczej przy bramie - ok 100m - YKY 3 x 2,5 mm2
    - ze skrzynki rozdzielczej przy bramie osobno do oświetlenia, gniazdka, napędu bramy: YKY 3 x 1,5 mm2
    - czy muszę jeszcze dać osobne zasilanie np na szynę DIN w skrzynce rozdzielczej do stacji bramowej? nie wiem jaki mam elektrozaczep? czy starczy zasilanie z monitora? jeśli osobny zasilacz, to jaki radzicie?
    - kabel od stacji bramowej do monitora ma być 4 + 2 czyli 6 x 1 mm2 - a ja mam już wkopany 7x2x0,5 mm2 - więc połączę po dwa kabelki i jedna para zapas.

Stacja bramowa i monitor to nasz wybór. Zestawów lub podobnych konfiguracji było kilka. Padło na to.
    Jak to dojdzie, to jeszcze troszkę roboty będzie z montażem.

0
  • #5 08 Lip 2016 20:19
    Matt_at
    Poziom 8  

Narazie nie kupuj nic do elektroczepu. Bedziesz widzial jak bedzie dzialal. Ja mam 30m i musialem dokupic . Cena 60 zl. Problem byl taki ze elektrozaczep dzialal bardzo dobrze.. . Dopoki byl uzywany. Jesli nie byl uzywany przez okolo 6 godzin wzwyz zaczynal swirowac. Klikales otworz i musiales trzymac z 5 sekund. Tak jakgdyby prad mu uciekal... dodatkowy zasilacz zamontowalem w skrzynce z centrala przy slupku .

0