Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SEW Eurodrive
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dobór i podłączenie falownika do dwóch silników

prezesss89 21 Cze 2016 23:28 2022 21
  • #1 21 Cze 2016 23:28
    prezesss89
    Poziom 5  

Witam, muszę zrobić całą instalację do napędu urządzenia posiadającego dwa podajniki taśmowe i mam parę pytań:
    1. Chciałbym zastosować falownik jednak mam pytanie jak on do końca działa silniki będą oba takie same 0,55kw 3 fazowe 1400obr/min z przekładnią 1-60 i czy jak zastosuję falownik to te obroty będę mógł zmniejszyć czy i zwiększyć?
    2. Jaki falownik zastosować do tych silników? Będą połączone obydwa jednocześnie na jednym falowniku.
    3 Czy dobrze myślę żeby to podłączyć:zasilanie-> wyłącznik termiczny(bym był też wdzięczny za pomoc w doborze odpowiedniego ewentualnie jakie inne zabezpieczenie? -> styczniki -> falownik-> silniki równolegle

0 21
  • SEW Eurodrive
  • #2 22 Cze 2016 18:40
    b82
    Poziom 12  

Witam,

moje odpowiedzi:

1. będziesz mógł zmniejszać/zwiększać prędkość dwóch silników jednocześnie z jednego falownika,

2. Zastosowałbym falownik 1,5 kW, np. LSIS serii iC5, to jest tani falownik jednofazowy i na wyjściu daje 3x230V więc silniki muszą być połączone w trójkąt,

3. połączył bym to tak: zasilanie -> wyłącznik samoczynny tzw. eska (o prądzie odpowiednim to tego falownika, jest to podane w instrukcji) -> falownik -> dwa termiki po jednym dla każdego silnika (prąd termika musi być dobrany dla prądu silnika połączonego w trójkąt) -> silniki równolegle. Moim zdaniem stycznik jest tam zbędny. Nie raz tak robiłem i nie było problemów.

Pozdrawiam,
    Bartek

0
  • #3 22 Cze 2016 23:10
    prezesss89
    Poziom 5  

1. jak silnik ma te 1400obr/min to jak to jest ze zmianą obrotów do ilu mniej więcej będę mógł je zwiększyć i zmniejszyć bo zastanawiam się nad dobraniem przekładni zamierzałem zamontować przekładnie 1-60 co daje wyjściowe obroty 23obr/min ja wyliczyłem że na chwilę obecną będę je musiał zmniejszyć falownikiem do około 17 obr/min jednak w przyszłości jest w planach podłączyć urządzenie do innej lini i tam te 23 będzie za mało. Jaka obroty bezpieczne minimalne i maksymalne będę mógł osiągnąć z tego silnika poprzez zastosowanie falownika?

2. A nie będzie z tym problemu że jest to falownik 1 fazowy a silniki 3 fazowe?

3 styczniki muszę zamontować ponieważ włączanie i wyłączanie urządzenia będzie się obywało z innego miejsca ( urządzenie będzie częścią lini produkcyjnej, kilka urządzeń sterowane z jednego stanowiska ) tak więc gdzie najlepiej zamontować styczniki ?

1
  • #4 23 Cze 2016 07:52
    yarpen2
    Poziom 22  

A co z wyłączaniem awaryjnym? Potrzebny będzie jakiś obwód bezpieczeństwa. Jeśli to są taśmy to pewnie mają wyłączniki linkowe lub czujniki zbiegu taśmy, pewnie wyłącznik grzybkowy.
    A przemiennik częstotliwości trzeba zabezpieczyć tak jak zaleca producent.

0
  • SEW Eurodrive
  • #5 23 Cze 2016 07:59
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

prezesss89 napisał:
    3 Czy dobrze myślę żeby to podłączyć:zasilanie-> wyłącznik termiczny(bym był też wdzięczny za pomoc w doborze odpowiedniego ewentualnie jakie inne zabezpieczenie? -> styczniki -> falownik-> silniki równolegle
    po co to wszystko ? Falownik o mocy 2,5kW.
    prezesss89 napisał:
    2. A nie będzie z tym problemu że jest to falownik 1 fazowy a silniki 3 fazowe?
    nie.
    prezesss89 napisał:
    3 styczniki muszę zamontować ponieważ włączanie i wyłączanie urządzenia będzie się obywało z innego miejsca ( urządzenie będzie częścią lini produkcyjnej, kilka urządzeń sterowane z jednego stanowiska ) tak więc gdzie najlepiej zamontować styczniki ?
    Nigdzie, nonsens, sterować falownikiem możesz zdalnie nawet z Florydy :D (poważnie)
    yarpen2 napisał:
    A co z wyłączaniem awaryjnym? Potrzebny będzie jakiś obwód bezpieczeństwa. Jeśli to są taśmy to pewnie mają wyłączniki linkowe lub czujniki zbiegu taśmy, pewnie wyłącznik grzybkowy.
    Włączone w obwód sterowania falownika

0
  • #6 23 Cze 2016 08:43
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

b82 napisał:
    2. Zastosowałbym falownik 1,5 kW, np. LSIS serii iC5, to jest tani falownik jednofazowy i na wyjściu daje 3x230V więc silniki muszą być połączone w trójkąt,

Po pierwsze falowniki LG to dno i pewno dlatego są tanie po drugie very głupi pomysł przepinać silnik w trójkąt jeśli mamy do dyspozycji 3fazy i silnik teraz pracuje na 3 fazy podłączony.

Reszta tak jak KK napisał wyżej.

0
  • #7 23 Cze 2016 08:50
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Po pierwsze falowniki LG to dno i pewno dlatego są tanie
    Tu zgoda, jestem fanem Inverteka-Optodrive.
    pomysł przepinać silnik w trójkąt jeśli mamy do dyspozycji 3fazy i silnik teraz pracuje na 3 fazy podłączony.
    Nie wiadomo, skąd to jest zasilane, więc z tą opinią bym się wstrzymał.

0
  • #8 23 Cze 2016 11:54
    jesion40
    Poziom 27  

prezesss89 napisał:
    A nie będzie z tym problemu że jest to falownik 1 fazowy a silniki 3 fazowe?
    Określenie "falownik 1 fazowy" oznacza jedynie, że jest zasilany z 1 fazy. Na wyjściu daje jak najbardziej 3 fazy. Najczęściej pociąga to za sobą ograniczenie napięcia wyjściowego, dlatego wymagane jest przełączenia silników w trójkąt.

Przy zasilaniu trójfazowym na ogół korzystniej jest stosować falowniki trójfazowe (zasilane z 3 faz), bo daje to równomierne obciążenie faz i nie ma ograniczenia napięcia. Zawsze też można przepiąć silnik wprost pod zasilanie z pominięciem falownika (np. przy testach, awarii...).

Co do sterowania, zabezpieczeń itp. falownik daje o wiele większe możliwości niż układy na stycznikach itp. Oddzielna kwestia to użycie zabezpieczeń termicznych oddzielnie dla każdego silnika. Tu niestety wydaje się to konieczne, bo podpiętych jest kilka (dwa) silników pod jeden falownik. Gdyby nie to można by z powodzeniem korzystać z zabezpieczeń wbudowanych w falownik.
    prezesss89 napisał:
    Jaka obroty bezpieczne minimalne i maksymalne będę mógł osiągnąć z tego silnika poprzez zastosowanie falownika?
    To akurat znacznie bardziej zależy od silników i rozwiązań mechanicznych niż od falownika.

0
  • #9 23 Cze 2016 15:16
    b82
    Poziom 12  

b82 napisał:

Po pierwsze falowniki LG to dno i pewno dlatego są tanie po drugie very głupi pomysł przepinać silnik w trójkąt jeśli mamy do dyspozycji 3fazy i silnik teraz pracuje na 3 fazy podłączony.

LSIS to był przykład, można zastosować np. Danfoss, można Siemens, Schneider, LiteOn i każdy inny, co kto lubi. LSIS pracują w bardzo wielu miejscach i spełniają swoje podstawowe funkcje w wystarczającym stopniu.

A co jest głupiego w łączeniu silnika w trójkąt? Silnik 400/690 V też głupio łączyć w trójkąt?

0
  • #10 23 Cze 2016 17:51
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

b82 napisał:
    Silnik 400/690 V też głupio łączyć w trójkąt?

Kolego nie napinaj się tylko nikt normalny nie przepina silnika w trójkąt tylko po to żeby zasilić go międzyfazowym 230V.

0
  • #11 23 Cze 2016 18:15
    jesion40
    Poziom 27  

b82 napisał:
    A co jest głupiego w łączeniu silnika w trójkąt? Silnik 400/690 V też głupio łączyć w trójkąt?
    Pisałem o tym w swoim poście. Po przepięciu w trójkąt na 230 (międzyfazowe) jesteś poniekąd skazany na zasilanie z falownika. Wprost z typowej sieci zasilającego takiego napięcia nie uzyskasz, więc jak nie falownik to trafo. Tak czy owak - kłopot.

0
  • #12 24 Cze 2016 00:31
    prezesss89
    Poziom 5  

Czyli jak rozumiem to można to zrobić tak: zasilanie-> falownik-> zabezpieczenie termiczne oddzielnie do każdego silnika -> silniki (sterowanie podpiąć do falownika i dodać do całości wyłącznik awaryjny) Urządzenie zasilane będzie z 3 faz ponieważ cała linia jest zasilana z 3 faz czyli szukać falownika 3 fazowego najlepiej.

0
  • #13 24 Cze 2016 02:25
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

prezesss89 napisał:
    zabezpieczenie termiczne oddzielnie do każdego silnika
    Tak, z tym, ze styki NC termika wyłączą falownik. Mają być połączone szeregowo i/ wraz z innymi zabezpieczeniami - przycisk awaryjny, linka stopu etc. Nie stosuje się zabezpieczeń silnikowych typu PKZM na wyjściu falownika !

1
  • #15 26 Cze 2016 08:34
    romulus73
    Poziom 18  

b82 napisał:

Falowniki LG dają rade, na tym LG s100 możesz podłączyć w trójkąt i w gwiazdę po to parametryzujesz falownik.
    Wyjscie bezpieczeństwa wpinasz w styki falownika.
    Pod P1 dajesz start, Pod P4 i P5 dajesz obroty prawo lewo, pod sg dajesz wyłącznik bezpieczeństwa. Pod P6 podasz JOG, dla falowników nie stosuje się tak zwanych wyłączników S tylko topiki.
    W tym folowniku możesz stosować dwa różne silniki osobno parametryzujesz każdy z nich. Dla pierwszego setpointa dajesz zadajnik dla drugiego sterujesz dowolni czym chcesz, zaleznie jakie kolega wymyslił sobie cuda swietnie daje rode sobie z PID

Dodano po 5 [minuty]:

Ryszard49 napisał:
    Witam.
    Zobacz:
    Link
    Pozdrawiam.

ten artykuł to lipa kolego ktoś podłączył falownik i wstawił opis nie testując go dla pracy JOG, styki w LG muszą być zwarte z P1 i Pxx.
    innaczej Jog nie ruszy, wszystkie wejścia binarne są swobodnie programowalne wiec.. od strony 285 w instrukcji.
    Styki 3a, 3b, 3c tez są swobodnie programowlnie od ready, po awarie itd.

0
  • #16 26 Cze 2016 09:36
    Ryszard49
    Poziom 33  

romulus73, mam wrażenie że nigdy nie miałeś doczynienia z falownikami LG.

Cytat:
    dla falowników nie stosuje się tak zwanych wyłączników S tylko topiki.

Czyli według Ciebie producenci maszyn popełniają błąd nie stosując bezpieczników topikowych ?.
    Od kilku lat w swoich wyrobach stosuję falowniki 1 fazowe LG i nie miałem z nimi żadnych problemów.

0
  • #17 27 Cze 2016 12:12
    prezesss89
    Poziom 5  

Problem mam jeszcze tylko z doborem zabezpieczenia, bo myślałem nad wyłącznikami termicznymi między falownikiem a silnikami po jednym do silnika, ale tak jak w dyskusji pojawił się pomysł o bezpiecznikach topikowych tak więc co będzie lepsze? I jeszcze mam problem bo zabezpieczenie jest między falownikiem a silnikiem i jak powiedzmy termik wyskoczy albo bezpiecznik się spali to wiadomo silnik stanie ale czy nic się nie stanie z falownikiem ? Czy falownika nie trzeba jakoś zabezpieczać?

Silniki będą takie:
    moc znamionowa silnika przy 50Hz: 0,55kW
    prędkość obrotowa: 1400 obr/min
    napięcie znamionowe: 230/400V ( zasilanie 3-fazowe)
    klasa izolacji: F
    stopień ochrony: IP55
    do tego przekładnia 1-60
    i opcjonalnie jeśli będzie się grzać to chłodzenie dodatkowe

Falownik 3 fazowy e800 3 fazowy firmy EURA

0
  • #18 27 Cze 2016 12:38
    b82
    Poziom 12  

prezesss89 napisał:
    Problem mam jeszcze tylko z doborem zabezpieczenia, bo myślałem nad wyłącznikami termicznymi między falownikiem a silnikami po jednym do silnika, ale tak jak w dyskusji pojawił się pomysł o bezpiecznikach topikowych tak więc co będzie lepsze? I jeszcze mam problem bo zabezpieczenie jest między falownikiem a silnikiem i jak powiedzmy termik wyskoczy albo bezpiecznik się spali to wiadomo silnik stanie ale czy nic się nie stanie z falownikiem ? Czy falownika nie trzeba jakoś zabezpieczać?

Pomiędzy falownikiem, a silnikami powinny być wyłączniki termiczne osobno dla każdego z silników. W przypadku zadziałania któregokolwiek z wyłączników jego styk pomocniczy powinien dawać sygnał stop do falownika.

Zabezpieczenie topikowe może być pomiędzy zasilaniem z sieci, a falownikiem, a nie pomiędzy falownikiem, a silnikami.

0
  • #19 27 Cze 2016 14:11
    tos18
    Poziom 36  

Zamiast wyłącznika termicznego (silnikowego) użył bym przekaźnika termicznego.
    Ponieważ wyłącznik odłączy silnik zanim falownik zdejmie napięcie. Większość producentów falowników zdecydowanie odradza odłączanie obciążenia od pracującego falownika. Przekaźnik termiczny da przez swoje styki sygnał na wejście falownika. Tu w zależności od możliwości falownika mamy opcję stop, błąd zewnętrzny (z komunikatem o błędzie na wyświetlaczu) ,zatrzymanie awaryjne. W każdym z tych przypadków to falownik odłączy napięcie.

1
  • #20 28 Cze 2016 10:37
    prezesss89
    Poziom 5  

tos18 napisał:
    Zamiast wyłącznika termicznego (silnikowego) użył bym przekaźnika termicznego.

A jak się taki przekaźnik podłącza ? Jeśli by było tak bezpieczniej to oczywiście że bym wolał przekaźniki jednak nie wiem czy dam sobie rade z ich podłączeniem patrzyłem to mam taki przekaźnik w sprężarce air-pol ale jest on tam podłączony pod stycznik a jak tu będzie bez stycznika to jak go podłączyć ?

0
  • #21 28 Cze 2016 11:43
    Ryszard49
    Poziom 33  

prezesss89, zastosuj się do instrukcji obsługi a nie będziesz miał problemów oraz nie narazisz się na ewentualne dodatkowe koszty.
    Link

0
  • #22 28 Cze 2016 15:55
    tos18
    Poziom 36  

Cytat:
    A jak się taki przekaźnik podłącza ?

Do oddzielnego montażu przekaźników termicznych stosuje się specjalne podstawy np dla przekaźników LR2-kxxx schneidera podstawa montażowa ma kod LA7-K0064
    Szczegóły w katalogach producentów.

0