Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator sinus PWM do przetwornicy 12VDC na 230VAC

Adi162 21 Cze 2016 23:33 624 2
  • #1 21 Cze 2016 23:33
    Adi162
    Poziom 10  

Witam
    Zbudowałem generator sinus PWM (nie wiem czy to poprawna nazwa) z komparatora generatora piły ustawionego na 30kHz i sinusa 50Hz wygenerowanego w audacity i wgranego na telefon. Układ generuje PWM o zmiennym wypełnieniu. Mój problem polega na tym że nie wiem czy piła ma dobrą częstotliwość oraz co dalej tzn. za co mam się dalej zabrać aby przetwornica miała dobre parametry nie zależy mi na szalonej mocy wyjściowej chociaż to jest w sumie tylko podyktowane ilością tranzystorów wyjściowych. Bardzo zależy mi na samodzielnym zbudowaniu takiego cuda ponieważ moim głównym celem jest się czegoś nauczyć. Był bym bardzo wdzięczny za wstawianie linków w którym są opisane podobne konstrukcje. Z tego co już wymyśliłem to : generator piły i sinusa podają sygnał na komparator, następnie sygnał z komparatora jest wzmacniany przez jakiś tranzystor i podawany na bramki mosfetów, po mosfetach jest dławik mocy następnie trafo. Do całości będzie potrzebna jeszcze jakaś kontrola Uwyj żeby napięcie nie spadało wraz ze wzrostem obciążenia.

0 2
  • #2 21 Cze 2016 23:55
    ziomus90210
    Poziom 35  

Daj jakiś schemat... Bo piszesz jakieś cuda. Komparator porównuje napięcia nie wzmacnia.

0
  • #3 22 Cze 2016 19:38
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Adi162 napisał:
    Mój problem polega na tym że nie wiem czy piła ma dobrą częstotliwość

Im wyższa tym łatwiej zrobić filtry wygładzające przebieg, ale rosną wymagania w stosunku do elementów, szybkosci przełączania, trudniej walczyć z zakłóceniami itd, 30kHz nie powinno sprawiać problemów.
    Adi162 napisał:
    Z tego co już wymyśliłem to : generator piły i sinusa podają sygnał na komparator, następnie sygnał z komparatora jest wzmacniany przez jakiś tranzystor i podawany na bramki mosfetów
    Jescze dead-time żeby nie załaczyc dwóch mosfetów jednocześnie.
    Adi162 napisał:
    po mosfetach jest dławik mocy następnie trafo.
    Ogólnie mówiąc filtr dolnoprzepustowy, kiedyś sprawdziłem że sama indukcyjność rozproszenia zwykłego transformatora sieciowego i kondensator na wyjściu wystarczą żeby jako tako odfiltrować PWM, oczywiście filtr wyższego rzędu bedzie lepszy.
    Adi162 napisał:
    Do całości będzie potrzebna jeszcze jakaś kontrola Uwyj żeby napięcie nie spadało wraz ze wzrostem obciążenia.
    Możesz to zrobić regulując amplitudę piły, w zależności do napięcia wyjściowego.

0