Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki dobry monitor 22 calowy do programowania i ew. gier

mme1 22 Cze 2016 02:19 735 11
  • #1 22 Cze 2016 02:19
    mme1
    Poziom 5  

Szukam monitora 22 calowego, który nie będzie budżetowcem i zapewni dobry obraz. Maksymalnie 22 cale (małe biurko i odległość), ale musi generować naprawdę dobry obraz (development) i mieć dobry kontrast (biały to biały, czarny to naprawdę czerń!) W internecie są ich miliony, a w sklepach nie można już pooglądać.
    Jaki model polecilibyście do 1000 zł ?
    Zależy mi na IPS lub S-IPS, FHD, matowej ramce, bo gierkę odpalę raz na miesiąc tylko.
    Przeglądałem strony różnych producentów, ale konia z rzędem temu, kto połąpie się w podziale na serie i dokładne różnice pomiędzy poszczególnymi modelami.

0 11
  • #2 22 Cze 2016 08:21
    zen3x
    Poziom 30  

Najlepsze jest to, że za 1000 zł nie znajdziesz monitora w którym biały to biały, czarny to naprawdę czerń. Szczególnie nowego. Trzeba iść na kompromis. Używany np.: eizo s2234w można zakupić.

0
  • #3 22 Cze 2016 17:39
    mme1
    Poziom 5  

Odnośnie EIZO to mam mieszane uczucia, bo wszędzie piszą o grafice, a mi chodzi w zasadzie o tekst i środowiska IDE. Docelowo kupię jakiegoś 4k 24" ale na razie chciałbym się przesiąść na coś pośredniego (dobre 22 cale 16:10), bo teraz jadę na 1280x1024 19". Stary monitorek jak świat (Dell FP1908fpt) ale obraz jest na nim piękny.
    Dzisiaj objechałem w Szczecinie 3 sklepy (rzekomo dobre) aby pooglądać sobie na półce, ale w MM były tylko same starocie i 22" calowe tylko z błyszczącą ramką, a XKOM-ie gdzie....nie było w sklepie żadnego modelu ! Jakby przestali sprzedawać monitory.

Jestem chyba tym 0.0001% społeczeństwa, które zauważa różnicę pomiędzy DPI i tekst przy <100 DPI jest dla mnie koszmarem - po prostu nie mogę na niego patrzeć i skupić wzroku.

Przeraża mnie to, że nie na rynku nie ma tego czego chce:
    - 22 cale
    - 16:10
    - FHD lub więcej (bez 4k)
    - matowa ramka
    - regulacja wysokości
    - "czarna czerń"
    - IPS lub lepiej

Jeżeli ktoś kupował ostatnio "dobre" 22 cale, napiszcie proszę modele i krótką opinię o nim. Inaczej będę zmuszony kupić w ciemno jakiegoś ASUSA czy IIYAMĘ - myślę że będę celował właśnie w te dwie marki oraz IPS, s-IPS, AH-IPS (jeżeli dostępne)

Dodano po 8 [minuty]:

Btw na chwilę obecną moim faworytem jest NEC EA224Wmi, po części dlatego, że ma wielki tyłek czyli matryca nie jest grubą kartką papieru i coś musi być tam upakowane - nie wiem, może lepsza elektronika...
    Opinie nt tej jednostki również mile widziane.

0
  • #4 22 Cze 2016 18:35
    rzymo
    Poziom 30  

"Jestem chyba tym 0.0001% społeczeństwa, które zauważa różnicę pomiędzy DPI i tekst przy <100 DPI jest dla mnie koszmarem" - pewnie tak :)

Ja sam korzystam z 27" fullhd jako głównego, tyle że na monitor patrzę prawie z metra (matryca matowa, AMVA, czyli czarny jest czarny, a nie srebrzący jak w większości tanich IPSów) + obok 19" pivot - dokumentacja/help.

Jak chcesz czarny czarny to zdecydowanie PVA/MVA/SPVA/AMVA a nie IPS/H-IPS/S-IPS/pochodne...

0
  • #5 11 Gru 2016 23:56
    mme1
    Poziom 5  

Ja skusilem się na monitor Viewsonic VG2239SMH. To miała być matryca pomiędzy TN a IPS (AVHA czy AVH), więc czerń jest piękna na nim, ale zonk polega na tym, że odświeżanie producent podał jakoś dziwnie, i w ostateczności zamiast 5ms mam 15ms albo czasem więcej. Efekt ? Nie da się przy tym oglądać video czy scrollować, a o graniu nie wspominając. Totalne dno i nawet do biura bym tego szmelcu nie brał, bo tabelki w Excelu też potrzebują scrollowania. Testowałem ten monitor pod zintegrowanym Intelem 4400 jak i GF970. Kable również nie pomagają, a w żadne pozłacane nie będę się bawił. Teraz się skurzyłem i szukam 24 4k 60hz, bo tyle mi bodajże pozwoli DisplayPort na GF970.

0
  • #6 12 Gru 2016 08:14
    KrzysziuN
    Poziom 23  

Osobiście mogę Ci polecic: Dell P2416D - Doskonałe pokrycie sRGB, dość gładka powierzchnia ekranu "lekki mat, przyzwoity wybór dla gier 60Hz - plus to szczęśliwie pracuje na 75Hz w natywnej rozdzielczości,
    http://www.x-kom.pl/p/251966-monitor-led-24-269-dell-p2416d.html

Ewentualnie Dell U2414H - Estetyczny wydajność kolor z silnym różnych odcieni, bogaty wygląd i trybie miłej fabrycznie skalibrowany "sRGB". W pełni regulowana podstawka i znakomicie cienkich rameka, atrakcyjny wygląd,
    http://www.x-kom.pl/p/169642-monitor-led-24-269-dell-u2414h.html

Z większą rozdzielczościa trzeba by trochę dorzucić:
    http://www.x-kom.pl/p/220542-monitor-led-24-269-dell-u2515h.html

Co ważne Dell ma świetna gwarancją

0
  • #7 12 Gru 2016 19:13
    rzymo
    Poziom 30  

"Z większą rozdzielczościa trzeba by trochę dorzucić" - no przecież pierwszy zalinkowany monitor też jest z rozdzielczością wyższą niż full-hd i do tego tańszy o 320zł :)

Niestety te wszystkie to tańsze IPSy srebrzą, przy niskim natężeniu oświetlenia zewnętrznego o głębokiej czerni można pomarzyć...
    Dlatego też do pracy/filmów/tv/okazjonalnego grania wybierałem wśród monitorów opartych o matrycę VA. Padło na BenQ 27'' na AMVA+.

0
  • #8 13 Gru 2016 08:40
    KrzysziuN
    Poziom 23  

Ale nie 4k :D, co do tańszych IPS te z Dellów bym je nie wrzucał w ten koszyk.

0
  • #9 17 Gru 2016 03:05
    mme1
    Poziom 5  

KrzysziuN napisał:
    Osobiście mogę Ci polecic: Dell P2416D - Doskonałe pokrycie sRGB, dość gładka powierzchnia ekranu "lekki mat, przyzwoity wybór dla gier 60Hz - plus to szczęśliwie pracuje na 75Hz w natywnej rozdzielczości...

Wiesz, obawiam się tych Dellów, bo miałek ich lapki D630 czy E64xx. W tym starym była ładna matryca, ale w coraz to kolejnych już gorsza i waliła mi po oczach metaliczną poświatą. Było to nie do zniesienia dla moich oczu. Trochę lepiej to wygląda w moim lapku E7240 (dotyk, chyba IPS), ale toto ma wysokie DPI (FHD na 12 calach) i kosztował trochę. W pracy z kolei mam same śmieci i z litości nie podam nazwy tej firmy IT - Benq, Phillips na TN-kach.
    Wracając do tematu, musiałbym sprawdzić przez tydzień ten monitor - DPI (bo ma nietypowe 122 zamiast 100 czy 96), oraz czy kolory są dobre, tzn czerń jest i czcionki wyraźne na ekranie (akurat wyp***lam wszystko z kompa co ma w nazwie aliasing czy hinting). Ten 23,8 cali wygląda ciekawie (122 DPI), tylko boję się że nie będzie takiej czerni jak u mnie na Viewsonic 2239SMH na SuperClear VA - nie wiem czy AMVA to to samo co ten mój SCVA. No, chyba że jakieś g.. kupiłem, to mi potwierdzcie :)

Dodano po 3 [minuty]:

rzymo napisał:
    "Niestety te wszystkie to tańsze IPSy srebrzą, przy niskim natężeniu oświetlenia zewnętrznego o głębokiej czerni można pomarzyć...
    Dlatego też do pracy/filmów/tv/okazjonalnego grania wybierałem wśród monitorów opartych o matrycę VA. Padło na BenQ 27'' na AMVA+.

Ja szukam do kodowania i czcionek bez AntyAliasingu. Moja jest na SuperClear VA, więc nie wiem czy to to samo co twój AMVA+, bo mój przy scrollowaniu dosłownie smuży tak, że mam chęć go zrzucić "przypadkowo" z biurka. Smooth Scrolling w przeglądarkach muszę wyłączyć, bo nie nadąża z odświeżaniem - widzę jak czarny tekst zamienia się w biały, tylko zanim się tak stanie, widzę cholerne żółto-pomarańczowe smugi. Mój rzekomo ma 15ms BtBlack, więc w tym chyba tkwi problem.

0
  • #10 19 Gru 2016 08:12
    KrzysziuN
    Poziom 23  

Ale porównujesz matryce w laptopach bizesowych jeszcze starszej generacji do monitora xD - to inny produkt
    Najlepiej idz do sklepu zobacz minitory Dell zmienisz zdanie.

0
  • #11 20 Gru 2016 04:46
    mme1
    Poziom 5  

KrzysziuN napisał:
    Najlepiej idz do sklepu zobacz minitory Dell zmienisz zdanie.

Problem w tym, że nie ma takich sklepów już, a jeżeli są, to nie w Szczecinie :)
    NAwet KTR wypina się, żeby podłączać sprzęt - ostatnio w salonie mówili mi, że nie mają sygnału HDMI/DP tylko DSUB-a, a kupowałem telewizor.

0
  • #12 20 Gru 2016 10:16
    KrzysziuN
    Poziom 23  

Jak zamawiasz internetowo masz 14 dni zwrotu więc nie ma problemu jak coś

0