Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Simatic S7 1200 kłopot z regulatorem PID

22 Cze 2016 22:11 1719 7
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich!

Mam problem z regulatorem PID, a właściwie jego konfiguracją.
    Cała rzecz polega na tym, że po uruchomieniu maszyny regulator jest w stanie nieaktywnym i muszę z komputera zatrzymać procesor i ponownie uruchomić, aby regulator zadziałał. Wszystko działa tak jak należy, jeżeli chodzi o pracę regulatora i całego systemu, tylko że PID nie startuje automatycznie po włączeniu zasilania.

Dodam, że korzystam z PID Compact, opcja "Activate Mode after CPU restart" zaznaczona i ustawiona na tryb automatyczny, a program pisałem w SCL.

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc!
  • SterControlSterControl
  • Poziom 19  
    Witam,

1. Jaka wersji Tia Portal?
    2. Poproszę o obrazek z kodem programu, szczególnie interesuje mnie jak steruje Kolega "i_Mode" i "Reset" (czy reset PID'a jest realizowany podczas pierwszego skanu - bit FirstScan?)
    3. W którym bloku jest wywoływany bloczek z PID'em?

Pozdrawiam
  • SterControlSterControl

• Specjalista Automatyk
    Do powyższego bym dodał jeszcze: Jaka wersja PID_compact jest wsadzona do projektu?
    W starszych opcja Activate Mode after CPU restart nie działa i trzeba przełączać trybem regulatora (musi się pojawić zbocze narastające z ręcznego na auto).
  • Poziom 10  
    1. Jaka wersji Tia Portal?
    Wersja 13, SP1, update 8

2. Poproszę o obrazek z kodem programu, szczególnie interesuje mnie jak steruje Kolega "i_Mode" i "Reset" (czy reset PID'a jest realizowany podczas pierwszego skanu - bit FirstScan?)

Aktualizuję bazę danych regulatora, przykłądowo:
    "Temperature_DB".PID_proces.Setpoint := "Temperature_DB".Setpoint_C_proces;
    "Temperature_DB".PID_proces.Input := "Temperature_DB".proces_temp_actual;

I na samym końcu przesyłam bazę do regulatora:
    "PID_proces"(Parameters := "Temperature_DB".PID_proces);

FirstScan, rozumiem, że chodzi o blok Startup, przed główną pętlą programu?
    Nie dokonywałem tam resetu regulatora, próbowałem tylko wpisywać Mode jako 3 (tryb automatyczny) oraz narastającym zboczem ModeActivate aktywować tryb pracy, ale nie działa to. Zrozumiałem z podręcznika (który można ściągnąć ze strony Siemensa), że wystarczy zaznaczyć 'ptaszek' "Activate Mode after CPU restart" i ustawić na tryb automatyczny.
    Nie mam możliwości sprawdzenia dzisiaj, ale czy reset po wpisaniu trybu pracy i aktywowania go rozwiąże mój problem?

3. W którym bloku jest wywoływany bloczek z PID'em?
    Jest to przerwanie cykliczne co 1s (korzystam jednocześnie z 4 regulatorów, co 1s aktualizuje ich parametry).

------------------------------------

Markos80 napisał:
    Do powyższego bym dodał jeszcze: Jaka wersja PID_compact jest wsadzona do projektu?
    W starszych opcja Activate Mode after CPU restart nie działa i trzeba przełączać trybem regulatora (musi się pojawić zbocze narastające z ręcznego na auto).

PRZEPRASZAM ZA POMYŁKĘ!
    Korzystam z PID_Temp wersja 1.0.

• Specjalista Automatyk
    Tej wersji nie używam, ale zobacz czy nie ma jakiegoś błędu na wyjściu i spróbuj go skasować wejściem ErrorAck.
    Sprawdź też czy nie pomaga przełączenie na tryb Manual i z powrotem na Auto. W starych wersjach Compact to często zdawało egzamin.
    Nie wiem też czy PID_Temp jest rozwijany na bieżąco. Na pewno PID_Compact jest objęty największą starannością w poprawianiu błędów, a PID_3Step jest gdzieś pomiędzy.
    Możesz spróbować do swojego zastosowania przejść na Compact w wersji 2.2?
  • Poziom 18  
    2-3 lata temu przerabiałem ten sam temat.
    Gdzieś na stronach Siemensa znalazłem informację że z uwagi na firmware sterownika mogą pojawić się "dziwne" zachowania regulatorów PID (takie jak opisujesz). Remedium na to był bloczek napisany przez Siemens który jeśli wykryje że PID jest nieaktywny, robi mu automatyczny restart (czyli to co de facto robisz ty z poziomu PC).
    Poszukaj u Siemens, na pewno znajdziesz
    Powodzenia
  • Poziom 10  
    Próbowałem resetować, ręcznie tryby przełączać potem znowu resetować i nie pamiętam jakiej jeszcze magii używałem.
    W końcu zamieniłem regulatory PID temp na PID compact i problem rozwiązany.

Mogę dodać, że zauważyłem dziwne zachowanie, zamieniłem jeden z 4 regulatorów PID tem na PID compact i nagle pozostałe zadziałały. Mam nadzieję, że przy kolejnej aktualizacji Portalu znikną problemy.

Bardzo dziękuję za pomoc i zainteresowanie tematem. :-)
    Pozdrawiam
    W. W.
  • Poziom 13  
    Zrobiłbym errorAck przy pierwszym skanie i powinno działać !