Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sony A77II - Losowe błędy zapisu na kartę pamięci

moorglade 22 Jun 2016 22:38 1518 3
    moorglade
    Level 2  
    Mam dość nietypowy problem z aparatem Sony A77II. Czasami przy zapisywaniu zdjęcia występuje błąd, po czym aparat przestaje wykrywać obecność karty pamięci. Zdarza się, że zgłasza również brak obiektywu.

Problem jest o tyle trudny w diagnozie, że występuje tylko czasami. Co ciekawe, pojawia zdecydowanie częściej w ciepłe dni (zimą występuje rzadko, latem nawet kilkanaście razy w ciągu jednego dnia).

Ogólny scenariusz wygląda tak:
    1. Włączam/wybudzam aparat.
    2. Ustawiam czas, przysłonę, itd.
    3. Robię zdjęcie.
    4. Aparat zgłasza błąd: Writing to the memory card was not completed correctly. Recover data?
    5. Aparat zgłasza brak karty pamięci w slocie. Czasami zgłaszany jest też brak obiektywu.
    6. Wykonuję losowe czynności z listy:
    - wyjmuję/wkładam kartę pamięci,
    - wyłączam/włączam aparat,
    - wyjmuję/wkładam baterię,
    - przekręcam mocowanie obiektywu.
    7. Aparat ponownie wykrywa kartę pamięci i obiektyw - czasami od razu, czasami dopiero po kilku minutach wykonywania czynności wymienionych powyżej.
    8. Kolejne zdjęcia wykonywane są bez żadnych problemów, co najmniej do momentu kolejnego wyłączenia/uśpienia aparatu.

Dodam, że na samej karcie pamięci wszystko jest zapisywane poprawnie poza tym jednym zdjęciem, przy którym wystąpił błąd - ono nie jest zapisywane wcale. Nie występują uszkodzenia plików, zdjęcia zapisane częściowo, itp.

Dla porządku zaznaczę też, że zdjęcia usuwam tylko z poziomu menu aparatu.

Rzeczy, których próbowałem:
    - formatowanie karty pamięci w aparacie i poza nim,
    - inne karty pamięci,
    - inne obiektywy,
    - inny akumulator,
    - aktualizacja firmware'u aparatu,
    - oddałem aparat do serwisu fotograficznego, ale po inspekcji nie stwierdzono żadnych uszkodzeń,
    - próbowałem robić zdjęcia po włożeniu aparatu do lodówki (niska temperatura) i w łazience po wzięciu prysznica (wysoka wilgotność) - problem nie wystąpił,
    - użyłem Google :D jedyne, co znalazłem, to temat na forum DPReview opisujący podobny problem w aparatach A99, ale bez żadnych konkluzji dot. ewentualnej przyczyny.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie i wskazówki.
  • Helpful post
    antek1cza
    Level 31  
    Witam
    moorglade wrote:
    występuje tylko czasami. Co ciekawe, pojawia zdecydowanie częściej w ciepłe dni
    To akurat mnie nie dziwi gdyż sugeruje przegrzewanie się jakiegoś układu (półprzewodnika choć nie koniecznie) w aparacie.
    moorglade wrote:
    5. Aparat zgłasza brak karty pamięci w slocie.
    To sugeruje co najmniej dwie możliwe usterki : gniazdo karty ma albo zabrudzone albo powyginane styki i / lub soft aparatu go obsługujący się wysypuje - coś podobnego jak w komputerze brak sterowników do czytnika kart SD uniemożliwia ich czytanie.
    moorglade wrote:
    7. Aparat ponownie wykrywa kartę pamięci i obiektyw - czasami od razu,
    To akurat prawidłowe zachowanie .
    moorglade wrote:
    czasami dopiero po kilku minutach wykonywania czynności wymienionych powyżej.
    To niewłaściwe
    Reasumując i
    1. Karta SD i obiektyw mają styki kontaktowe i od ich jakości (czystości i dobrego kontaktu) zależy czy aparat prawidłowo te urządzenia wykryje.
    2. Poważniejszym problemem może być układy dużej skali integracji np.BGA w których puszcza pod wpływem wzrostu temperatury (rozszerzanie się) lutowanie.
    Jest to dosyć częste zjawisko od momentu usunięciu w skali globalnej (dyrektywy dotyczące ochrony środowiska) ołowiu z cyny . Takie spoiwa mają mniejszą elastyczność a co za tym idzie szybciej pękają tworząc tzw.zimne luty.
    Usunięcie takiej awarii jest trudne co najmniej z trzech przyczyn:
    1-Potrzeby rozebrania aparatu (masa bardzo małych różnych części mechanicznych) i jego elektroniki ,
    2. Wyszukania tego przerywającego układu lub podzespołu na rozebranym aparacie.
    3. Poprawienie (jak się da) tego lutowania .
    Proponuję :
    a) namierzyć (ręką , pirometrem itd) najwyższą temperaturę która występuje na obudowie aparatu szczególnie wtedy jak są z nim problemy.
    b) schodzić to miejsce np.zimnym powietrzem z aerozolu i zobaczyć jaki to da efekt,
    c) sprawdzić jakość i stan styków o których piszę wcześniej.
    moorglade
    Level 2  
    Bardzo dziękuję za odpowiedź i wskazówki.

antek1cza wrote:
    1. Karta SD i obiektyw mają styki kontaktowe i od ich jakości (czystości i dobrego kontaktu) zależy czy aparat prawidłowo te urządzenia wykryje.

To wydaje mi się o tyle mniej prawdopodobne, że problemy z kartą i obiektywem zawsze występują jednocześnie, tzn. nigdy nie jest tak, żeby obiektyw "znikał", a karta była dalej rozpoznawana.
    Do tego w serwisie przeczyścili mi styki przy okazji inspekcji i w niczym to nie zmieniło zachowania aparatu.

antek1cza wrote:
    2. Poważniejszym problemem może być układy dużej skali integracji np.BGA w których puszcza pod wpływem wzrostu temperatury (rozszerzanie się) lutowanie.
    Jest to dosyć częste zjawisko od momentu usunięciu w skali globalnej (dyrektywy dotyczące ochrony środowiska) ołowiu z cyny.

Słyszałem o tym zjawisku i właśnie tego się boję...

antek1cza wrote:
    1-Potrzeby rozebrania aparatu (masa bardzo małych różnych części mechanicznych) i jego elektroniki ,
    2. Wyszukania tego przerywającego układu lub podzespołu na rozebranym aparacie.
    3. Poprawienie (jak się da) tego lutowania .

Punkty 1. i 3. wydają się realizowalne. Znalazłem w internecie jako taką instrukcję rozbierania tego modelu i myślę też, że znalazłbym kogoś, kto lutuje takie układy.
    Problemem jest punkt 2., czyli identyfikacja elementu, bo lutowanie na nowo całej elektroniki w aparacie raczej nie wchodzi w grę.

Spróbuję w najbliższych dniach nagrzewać i schładzać aparat w różnych miejscach i zobaczę, jakie to da efekty.
  • Helpful post
    antek1cza
    Level 31  
    moorglade wrote:
    Problemem jest punkt 2., czyli identyfikacja elementu,
    Czasami pomaga dociskanie (z czuciem) układów.
    Miałem kiedyś przypadek , że router prawie nowy nie działał tylko LED power się świecił. Po rozebraniu i delikatnym opukiwaniu (patyk, cienki śrubokręt na końcu którego jest kawałek gumki do ścierania) elementów przy włączonym routerze spowodowało wykrycie winowajcy a był nim jeden ze scalaków BGA . Potem lekko go przycisnąłem do płytki i router ruszył . Pozrywały się niektóre kulki lutownicze.