Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony A77II - Losowe błędy zapisu na kartę pamięci

moorglade 22 Cze 2016 22:38 1227 3
  • #1 22 Cze 2016 22:38
    moorglade
    Poziom 2  

Mam dość nietypowy problem z aparatem Sony A77II. Czasami przy zapisywaniu zdjęcia występuje błąd, po czym aparat przestaje wykrywać obecność karty pamięci. Zdarza się, że zgłasza również brak obiektywu.

Problem jest o tyle trudny w diagnozie, że występuje tylko czasami. Co ciekawe, pojawia zdecydowanie częściej w ciepłe dni (zimą występuje rzadko, latem nawet kilkanaście razy w ciągu jednego dnia).

Ogólny scenariusz wygląda tak:
    1. Włączam/wybudzam aparat.
    2. Ustawiam czas, przysłonę, itd.
    3. Robię zdjęcie.
    4. Aparat zgłasza błąd: Writing to the memory card was not completed correctly. Recover data?
    5. Aparat zgłasza brak karty pamięci w slocie. Czasami zgłaszany jest też brak obiektywu.
    6. Wykonuję losowe czynności z listy:
    - wyjmuję/wkładam kartę pamięci,
    - wyłączam/włączam aparat,
    - wyjmuję/wkładam baterię,
    - przekręcam mocowanie obiektywu.
    7. Aparat ponownie wykrywa kartę pamięci i obiektyw - czasami od razu, czasami dopiero po kilku minutach wykonywania czynności wymienionych powyżej.
    8. Kolejne zdjęcia wykonywane są bez żadnych problemów, co najmniej do momentu kolejnego wyłączenia/uśpienia aparatu.

Dodam, że na samej karcie pamięci wszystko jest zapisywane poprawnie poza tym jednym zdjęciem, przy którym wystąpił błąd - ono nie jest zapisywane wcale. Nie występują uszkodzenia plików, zdjęcia zapisane częściowo, itp.

Dla porządku zaznaczę też, że zdjęcia usuwam tylko z poziomu menu aparatu.

Rzeczy, których próbowałem:
    - formatowanie karty pamięci w aparacie i poza nim,
    - inne karty pamięci,
    - inne obiektywy,
    - inny akumulator,
    - aktualizacja firmware'u aparatu,
    - oddałem aparat do serwisu fotograficznego, ale po inspekcji nie stwierdzono żadnych uszkodzeń,
    - próbowałem robić zdjęcia po włożeniu aparatu do lodówki (niska temperatura) i w łazience po wzięciu prysznica (wysoka wilgotność) - problem nie wystąpił,
    - użyłem Google :D jedyne, co znalazłem, to temat na forum DPReview opisujący podobny problem w aparatach A99, ale bez żadnych konkluzji dot. ewentualnej przyczyny.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie i wskazówki.

0 3
  • Pomocny post
    #2 23 Cze 2016 00:43
    antek1cza
    Poziom 29  

Witam

moorglade napisał:
    występuje tylko czasami. Co ciekawe, pojawia zdecydowanie częściej w ciepłe dni
    To akurat mnie nie dziwi gdyż sugeruje przegrzewanie się jakiegoś układu (półprzewodnika choć nie koniecznie) w aparacie.
    moorglade napisał:
    5. Aparat zgłasza brak karty pamięci w slocie.
    To sugeruje co najmniej dwie możliwe usterki : gniazdo karty ma albo zabrudzone albo powyginane styki i / lub soft aparatu go obsługujący się wysypuje - coś podobnego jak w komputerze brak sterowników do czytnika kart SD uniemożliwia ich czytanie.
    moorglade napisał:
    7. Aparat ponownie wykrywa kartę pamięci i obiektyw - czasami od razu,
    To akurat prawidłowe zachowanie .
    moorglade napisał:
    czasami dopiero po kilku minutach wykonywania czynności wymienionych powyżej.
    To niewłaściwe
    Reasumując i
    1. Karta SD i obiektyw mają styki kontaktowe i od ich jakości (czystości i dobrego kontaktu) zależy czy aparat prawidłowo te urządzenia wykryje.
    2. Poważniejszym problemem może być układy dużej skali integracji np.BGA w których puszcza pod wpływem wzrostu temperatury (rozszerzanie się) lutowanie.
    Jest to dosyć częste zjawisko od momentu usunięciu w skali globalnej (dyrektywy dotyczące ochrony środowiska) ołowiu z cyny . Takie spoiwa mają mniejszą elastyczność a co za tym idzie szybciej pękają tworząc tzw.zimne luty.
    Usunięcie takiej awarii jest trudne co najmniej z trzech przyczyn:
    1-Potrzeby rozebrania aparatu (masa bardzo małych różnych części mechanicznych) i jego elektroniki ,
    2. Wyszukania tego przerywającego układu lub podzespołu na rozebranym aparacie.
    3. Poprawienie (jak się da) tego lutowania .
    Proponuję :
    a) namierzyć (ręką , pirometrem itd) najwyższą temperaturę która występuje na obudowie aparatu szczególnie wtedy jak są z nim problemy.
    b) schodzić to miejsce np.zimnym powietrzem z aerozolu i zobaczyć jaki to da efekt,
    c) sprawdzić jakość i stan styków o których piszę wcześniej.

0
  • #3 23 Cze 2016 21:36
    moorglade
    Poziom 2  

Bardzo dziękuję za odpowiedź i wskazówki.

antek1cza napisał:
    1. Karta SD i obiektyw mają styki kontaktowe i od ich jakości (czystości i dobrego kontaktu) zależy czy aparat prawidłowo te urządzenia wykryje.

To wydaje mi się o tyle mniej prawdopodobne, że problemy z kartą i obiektywem zawsze występują jednocześnie, tzn. nigdy nie jest tak, żeby obiektyw "znikał", a karta była dalej rozpoznawana.
    Do tego w serwisie przeczyścili mi styki przy okazji inspekcji i w niczym to nie zmieniło zachowania aparatu.

antek1cza napisał:
    2. Poważniejszym problemem może być układy dużej skali integracji np.BGA w których puszcza pod wpływem wzrostu temperatury (rozszerzanie się) lutowanie.
    Jest to dosyć częste zjawisko od momentu usunięciu w skali globalnej (dyrektywy dotyczące ochrony środowiska) ołowiu z cyny.

Słyszałem o tym zjawisku i właśnie tego się boję...

antek1cza napisał:
    1-Potrzeby rozebrania aparatu (masa bardzo małych różnych części mechanicznych) i jego elektroniki ,
    2. Wyszukania tego przerywającego układu lub podzespołu na rozebranym aparacie.
    3. Poprawienie (jak się da) tego lutowania .

Punkty 1. i 3. wydają się realizowalne. Znalazłem w internecie jako taką instrukcję rozbierania tego modelu i myślę też, że znalazłbym kogoś, kto lutuje takie układy.
    Problemem jest punkt 2., czyli identyfikacja elementu, bo lutowanie na nowo całej elektroniki w aparacie raczej nie wchodzi w grę.

Spróbuję w najbliższych dniach nagrzewać i schładzać aparat w różnych miejscach i zobaczę, jakie to da efekty.

0
  • Pomocny post
    #4 24 Cze 2016 23:39
    antek1cza
    Poziom 29  

moorglade napisał:
    Problemem jest punkt 2., czyli identyfikacja elementu,
    Czasami pomaga dociskanie (z czuciem) układów.
    Miałem kiedyś przypadek , że router prawie nowy nie działał tylko LED power się świecił. Po rozebraniu i delikatnym opukiwaniu (patyk, cienki śrubokręt na końcu którego jest kawałek gumki do ścierania) elementów przy włączonym routerze spowodowało wykrycie winowajcy a był nim jeden ze scalaków BGA . Potem lekko go przycisnąłem do płytki i router ruszył . Pozrywały się niektóre kulki lutownicze.

0