Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przetwornica DC/DC 12V bez fali nośnej

23 Cze 2016 09:17 1839 3
  • Poziom 28  
    Posiadam radioodbiornik Tecsun PL-880 i antenę A38loop znaną jako A38LMS.

Mam dokładnie ten problem:
    https://www.youtube.com/watch?v=FgLQi3Q0d0U

Inny objaw jest taki, że z tą anteną w pasmach krótkofalarskich odbieram stacje komercyjne, ale myślę, że to jest ten sam problem.

Całość jest zasilana z dwóch baterii AAA szeregowo. Wewnątrz jest przetwornica DC/DC o napięciu 12V na wyjściu i to ona powoduje problem. Jedyną rolą przetwornicy jest dostarczenie napięcia zmienianego w zakresie od 0 do 12V na jednym z żył przewodu i to napięcie steruje filtrem w antenie.

W obudowie jest mały element w metalowej puszcze w kształcie sześcianu o boku ok. 7mm, na dwóch pinach tego elementu jest napięcie zmienne ze składową stałą ok. 3V o kształcie sinusoidy o amplitudzie jakieś 2V, na innym jest sinusoida o amplitudzie 12V. Wszystkie mają częstotliwość ok. 2,5MHz. Bez podłączania tej anteny ustawiłem radioodbiornik stojący w odległości 20-30cm na częstotliwość ok. 2,5MHz w trybie USB i w tych okolicach znalazłem falę nośną, tzn, że znalazłem częstotliwość nieznacznie niższą i usłyszałem pisk, który występuje tylko przy pracy tego układu.

Chciałbym wyrzucić tą przetwornicą i zastosować coś innego. Najprościej i najskuteczniej to jest użycie dwóch baterii 9V połączonych szeregowo i stabilizatora 7812 (baterie dadzą teoretycznie 18V, a taki stabilizator potrzebuje minimum 13,5V na wejściu, czyli będzie działać).

Jednak postanowiłem spróbować zastosować inną przetwornicę step-up, która z 2,4V zrobi 12V DC i tutaj jest bardzo ważne, żeby przetwornica nie generowała przebiegów okresowych ani fali elektromagnetycznej. Na co zwracać uwagę przy szukaniu takich przetwornic?

Czy jednak jedyne wyjście jest dorobienie zasilania bateryjnego o napięciu przewyższającym napięcie 12V i stabilizator 7812?

Mam jeszcze drugi problem. Odbiornik Tecsun PL-880 ma ładowany akumulator napięciem 5V za pomocą kabla USB. Wypróbowałem dwa zasilacze 5V z wyjściem USB różnych producentów i na obu zasilaczach, podczas ładowania w całym paśmie SW są duże szumy i zakłócenia uniemożliwiające odsłuch słabych sygnałów. Przy jednym z nich to nawet samo włączenie do prądu blisko radia powoduje zakłócenia, ale podłączenie przewodu do radia w celu naładowania jeszcze bardziej zwiększa poziom zakłóceń. Czy przyczyną zakłóceń będą przetwornice impulsowe w zasilaczach i zasilacz transformatorowy (transformator, mostek prostowniczy, kondensator dużej pojemności i stabilizator 7805) może rozwiązać problem?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Witam
    Będę szczery. Jak kolega chce słuchać na pasmach krótkofalarskich to zmienić radio. Takie konstrukcje odbierają wszystko tylko nie to chcemy. Odbiornik jednopasmowy z bezpośrednią przemianą częstotliwości np. NE612 będzie skuteczniejszy. Co do zasilacza każdy zasilacz impulsowy "sieje". Jeden mniej inny bardziej. Jedynie zasilacz liniowy rozwiąże problem przydźwięków.
    Pozdrawiam
    W.B.
  • Poziom 28  
    Zielonka napisał:
    Witam
    Będę szczery. Jak kolega chce słuchać na pasmach krótkofalarskich to zmienić radio. Takie konstrukcje odbierają wszystko tylko nie to chcemy. Odbiornik jednopasmowy z bezpośrednią przemianą częstotliwości np. NE612 będzie skuteczniejszy. Co do zasilacza każdy zasilacz impulsowy "sieje". Jeden mniej inny bardziej. Jedynie zasilacz liniowy rozwiąże problem przydźwięków.
    Pozdrawiam
    W.B.

To się zgadza, że są radia lepsze i gorsze z różnych półek cenowych i że do nasłuchu pasm krótkofalarskich przydałby się odbiornik o lepszych parametrach z wyższej półki lub specjalizowany na określone pasmo, może tu też działa zasada, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Nie zmienia to faktu, że na zasilaniu bateryjnym odbiera całkiem dobrze (dużo lepiej niż przy zasilaniu z zasilacza), oczywiście jak na tą półkę cenową. Poza tym, jeżeli antena działa wadliwie, to zmiana radia lepsze nie pomoże.
  • Poziom 28  
    Możliwe, że w dalszej przyszłości zmienię odbiornik na lepszy, ale jednak wróciłem do tematu anteny.

Próbowałem zrobić przeróbkę, o której pisałem w poprzednim poście, czyli wyrzuciłem element, na którym były przebiegi 2,5MHz. Okazało się, że ten element to był tylko miniaturowy transformatorek, w którym na uzwojeniu pierwotnym było napięcie ze składową zmienną 0,5V i składową stałą 1,5V, a na wtórnym było ok. 12V. Jednakże po jego wymontowaniu na żadnym miejscu, do którego był podłączony transformatorek, nie było już przebiegu sinus, jednak z drugiej strony wzmacniacz w tej antenie przestał działać, jednak antena działa jako antena pasywna.

Temat tej anteny uważam za zamknięty, ale przeglądałem ofertę sklepu, w którym ją kupiłem, bo szukałem innej anteny, ale znalazłem ciekawe zjawisko:

Tą antenę posiadam:
    http://ercomer.pl/pl/p/Antena-szerokopasmowa-SCANSTICK-MOBILE-na-podstawie-magnetycznej/442
    Według opisu odbiór jest mozliwy od 25MHz w górę, testowałem odbiór niższych częstotliwości i na przykład w okolicach 10MHz odbiera gorzej, co mnie nie dziwi, bo ta antena nie jest projektowana do odbioru częstotliwości poniżej 25MHz.

Jesz jeszcze taka antena:
    http://ercomer.pl/pl/p/Antena-SkyScan-1300-MkII-na-podstawie-magnetycznej/200
    Ten anteny nie mam, na zapytanie sprzedawca odpowiedział, że ta antena i wymieniona antena Scanstick Mobile mają różną budowę, ale podobne osiągi, jeśli chodzi o odbiór. Tutaj również odbiór od 25MHz w górę.

Znalazłem taką antenę:
    http://ercomer.pl/pl/p/Antena-szerokopasmowa-na-podstawie-magnetycznej-AE-MiniScan/190
    I tu jest to "zjawisko". Ta antena jest krótsza niż dwie wymienione wcześniej, ale producent podaje, że może odbierać już od 500kHz, czyli w przeciwieństwie do dwóch powyższych anten, może odbierać wszystkie pasma krótkofalarskie i radiofonię na falach krótkich, tamte dwie to mogą odbierać tylko 12m, CB Radio i 10m z zakresu fal krótkich, a jednocześnie przy tym jest tańsza niż tamte dwie. Mam obawy, że tu jest jakiś chwyt marketingowy lub podawane parametry nie są do końca rzetelne.

Czy to rzeczywiście jest możliwe, żeby antena o wysokości 32cm odbierała np. 2MHz (pasmo krótkofalarskie 160m)? Z tego, co wiem, bardzo trudno jest zbudować antenę pasywną odbierającą jednocześnie szeroki zakres częstotliwości, a tutaj całe pasmo to więcej niż 3 rzędy wielkości. Czy może jest tak, że ta antena będzie odbierać gorzej niż dwie wymienione wcześniej w paśmie od 25MHz do 1000MHz?
    Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zakup anteny Scanstick jest chybiony, bo kupiłem antenę droższą, ale bez możliwości odbioru KF podczas, gdy mozna kupić tańszą i z możliwością odbioru KF i jeszcze może służyć jako nadawcza w pasmach 2m i 70cm.

Generalnie, szukam anteny z podstawą magnetyczną lub ewentualnie inną do odbioru fal krótkich i ewentualnie ultrakrótkich do użytku w mieszkaniu (antena zamontowana za oknem) i w samochodzie.
    Moderowany przez trymer01:

Regulamin, pkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji.