Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak regulacji ciśnienia zał. jak i wył. się pompy

raqfal 22 Cze 2016 13:01 1989 24
  • #1 22 Cze 2016 13:01
    raqfal
    Poziom 10  

Na wstępie zaznaczę, że nie jestem hydraulikiem a to moja pierwsza instalacja.
    Mianowice. Pompa głębinowa Omnigena SPO 5-21 - Link do karty katalogowej pompy
    max wydajność pompy to 111 l/min
    max wysokość podnoszenia to 135m
    moc silnika to 2,2kW
    króciec tłoczny to 1i1/2"
    Studnia to odwiert o głębokości około 35m do lustra wody
    stara zdemontowana pompa to trzy sekcyjna trójfazowa pompa chyba polskiej produkcji. Pracowała około 25lat.
    Nowa pompa została zakupiona i zamontowana. Stara instalacja była zlasowana więc została odłączona.
    Problem jaki mam z nową instalacją to brak możliwości wyregulowania ciśnienia załączenia jak i wyłączenia się pompy. Pojawiają się mocne gasnące piki ciśnienia widoczne na manometrze zaraz po wyłączeniu pompy powodujące rozłączanie się styków wyłącznika ciśnieniowego. To jest nie szkodliwe i mogło by sobie być ale..
    Podczas załączania pompy pojawiają się kilka pików ciśnienia powodujące wyłączenie się pompy na czas około 0,5s po czym pompa zaczyna pracować normalnie aż do uzyskania zadanego ciśnienia. Pompa wtedy przerywa pracę i pojawiają się wtedy kolejne już nie gasnące piki ciśnienia które załączają pompę na ok. 0,5s i s powrotem ją wyłączają aż do momentu odłączenia pompy ręcznie włącznikiem. Ten stan rzeczy chciałbym zmienić gdyż pompa szarpie wtedy cała instalacją i z pewnością nie przyczyni się to do wydłużenia jej czasu eksploatacji.
    Załączam zdjęcia instalacji
    Pompa pracuje identycznie zarówno z odłączonym - wolne wyjście niczym nie zakończone jak i z podłączonym zbiornikiem (2x 200l - zbiornik oddalony około 100m od ujęcia wody -niebieska PCV puszczona ziemią).
    Co mogło by wyeliminować te skoki ciśnienia?? jedyny pomysł na jaki wpadłem to zrobienie dławika spowalniającego narastanie i spadek ciśnienia typu dwa zawory zwrotne wpięte przeciwnie do siebie delikatnie rozszczelnione wpięte przed wyłącznikiem ciśnieniowym. Być może jest prostsze i tańsze rozwiązanie problemu. Mnie pomysły się już kończą.
    Jeżeli mam jakieś błędy w tej instalacji to prosił bym o wskazanie ich lub jakiekolwiek sugestie. Pozdrawiam

0 24
  • #2 22 Cze 2016 13:46
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Nasuwają mi się dwie możliwości :
    -powietrze z wodą-za wysoko zamontowana pompa.
    -nie trzyma zawór zwrotny- stad powietrze w rurze pomieszane z wodą.

2
  • #3 22 Cze 2016 14:12
    raqfal
    Poziom 10  

Dzięki za szybką odpowiedz.
    Powietrza w instalacji nie zauważałem. Po odkręceniu zaworu, zdjęciu węża ogrodowego i włączeniu pompy powinno psiknąć powietrze a dopiero potem woda.
    Tu tego nie ma. Woda jest od razu. Sytuacja powtarza się nawet gdy ciśnienie jest jeszcze w układzie ( zbiorniki 2x 200l podłączone). Ponowne załączenie pompy skutkuje kilkoma pikami wyłączającymi pompę. Zaworu zwrotnego przy zbiornikach nie mam więc ciśnienie powinno samo spadać przez nieszczelny zawór w pompie a utrzymuje się.
    Co do głębokości na jakiej pracuje pompa to jest identyczna z tą co miałem przy starej pompie. Zamocowana jest na starych rurach 1i1/2" pochodzących ze starej instalacji.

0
  • #4 22 Cze 2016 21:13
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Nurtuje mnie jeszcze jeden problem -z pompy idzie rura 1i1/2"i nagle wchodzi to wszystko w 1" kształtki widoczne na zdjęciu, a później dopiero do węża i nim do zbiornika? Dobrze to odczytałem? A jak to wyglądało przed przeróbką?

0
  • #5 22 Cze 2016 21:25
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

elektryk_siedlce napisał:
    Do tego mam jeszcze sprawny wyłącznik od sprężarki który również powinien się nadać.Studnia ma głębokość 10m a woda jest na 8m.
    Niekoniecznie - zakres nastaw ciśnienia o tym decyduje
    1.Czy wejście wody ze studni powinno być(na zbiorniku)zamontowane na 1/3 wysokości a wyjście na dnie zbiornika?
    Tak.
    4.Gdzie powinien być zamontowany wyłącznik ciśnieniowy na zbiorniku a gdzie manometr??
    Możliwie jak najwyżej, o ile zbiornik posiada króciec.

0
  • #6 23 Cze 2016 08:07
    raqfal
    Poziom 10  

Cytat:
    Nurtuje mnie jeszcze jeden problem -z pompy idzie rura 1i1/2"i nagle wchodzi to wszystko w 1" kształtki widoczne na zdjęciu, a później dopiero do węża i nim do zbiornika? Dobrze to odczytałem? A jak to wyglądało przed przeróbką?

Stara instalacja wyglądała tak że 1,1/2" było pociągnięte aż do samego zbiornika 1x200l który znajdował się w piwnicy w budynku obok. W studni było tylko kolanko i dalej rurą jakieś 15m do zbiornika bez redukcji średnicy. Wyłącznik ciśnieniowy był na dolocie do zbiornika. Obecnie stara instalacje jest w bardzo złym stanie a, że jest już nie potrzebna to jej nie naprawiałem. Baniak wystawiłem na zewnątrz i dostawiłem obok drugi.

Na zdjęciu dobrze widziałeś z 1,1/2" jest przejście na mniejsza średnice potem plastikiem leci około 100m do zbiorników

Link

film przedstawia działanie układu.

przy starcie pompy czasami pomagam otwierając jeden zawór wtedy szybciej gasną wahnięcia ciśnienia

1
  • #7 23 Cze 2016 08:53
    stanislaw1954
    Poziom 41  

raqfal napisał:
    przy starcie pompy czasami pomagam otwierając zawór wtedy szybciej gasną wahnięcia ciśnienia
    Podejrzewam,że te piki ciśnienia związane są jednak z nagłym zredukowaniem rur z 1,5" na cal. Gdyby to dało się inaczej rozwiązać, najlepiej jednak prowadzać grubą rurę aż do hydroforu.

0
  • Pomocny post
    #8 23 Cze 2016 08:59
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

stanislaw1954 napisał:
    Podejrzewam,że te piki ciśnienia związane są jednak z nagłym zredukowaniem rur z 1,5" na cal.
    Nie, z za małej histerezy wyłącznika ciśnieniowego, oraz braku zaworu zwrotnego jak najbliżej zbiornika.

0
  • Pomocny post
    #9 23 Cze 2016 09:05
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Krzysztof Kamienski napisał:
    Nie, z za małej histerezy wyłącznika ciśnieniowego
    Fakt, o to nie spytałem - więc jaką masz nastawę?

0
  • #10 23 Cze 2016 09:53
    raqfal
    Poziom 10  

Cytat:
    Nie, z za małej histerezy wyłącznika ciśnieniowego, oraz braku zaworu zwrotnego jak najbliżej zbiornika.

Panie Krzysztofie w tym co Pan pisze może być pies pogrzebany.

redukcja rur w tym węźle jest z 1,1/2" ile ta plastikowa rurka ma to nie wiem - zmierzę w piątek.
    Instalacja została już wykonana. Plastik leci około 50cm pod ziemią i nie chcę już tego ruszać. Zmiany mogę wykonywać w węźle pokazanym na zdjęciu i przed zbiornikami.
    Jeżeli chodzi o nastawy wyłącznika ciśnieniowego to jego konstrukcja pozwala tylko na regulacje górnej granicy ciśnienia (tak mi się wydaje).
    Na filmie wyłącznik ciśnieniowy został rozkręcony do max 3 barów by uwypuklić problem. Pompa ładuje do 6 barów a chciałbym w węźle wyłączać pompę przy 5 barach. Ile na zbiornikach będzie to tego w tej chwili nie wiem w piątek zrobię zakupy i dokupię manometr oraz zawór zwrotny i chyba założę go w węźle w studni.
    Przy odpiętych zbiornikach problem również występuje więc umieszczę go zaraz za głównym trójnikiem.

heh. Doczytałem trochę o tym włączniku ciśnieniowym link do karty kat
    Wygląda na to że mam LCA1 z zakresem nastaw do 0,4MPa i jednak jest tam regulacja ciśnienia załączenia.
    Jeżeli chodzi o ciśnienie załączania się pompy to tego nie byłem w stanie ustawić, nawet nie próbowałem. Pompa dobijała do zadanego ciśnienia i zaczynała się telepać bo włącznik ciśnieniowy ją włączał i wyłączał na zmianę.

Zamontuję zawór zwrotny i o ile wygasi mi te piki ciśnienia wezmę się za ustawianie włącznika.

0
  • Pomocny post
    #11 23 Cze 2016 14:46
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Wyłącznik LCA1 ma dwie regulacje- ciśnienia wyłączenia i ciśnienia załączenia. A ten wąż PE obawiam się że jest cienki, ze zdjęcia mogę sie domyślać,że to 32,albo jeszcze cieńszy, co jednak nie jest dobre.

Dodano po 14 [minuty]:

raqfal napisał:
    Plastik leci około 50cm pod ziemią i nie chcę już tego ruszać.
    A to jest instalacja tylko na lato? czy całoroczna?
    braku zaworu zwrotnego jak najbliżej zbiornika.
    Nie wolno w tym przypadku dawać zaworu zwrotnego blisko zbiornika, bo straci sens zastosowanie wyłącznika ciśnieniowego w miejscu, w którym jest obecnie.

0
  • #12 23 Cze 2016 20:20
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

stanislaw1954 napisał:
    Nie wolno w tym przypadku dawać zaworu zwrotnego blisko zbiornika, bo straci sens zastosowanie wyłącznika ciśnieniowego w miejscu, w którym jest obecnie.
    Tu się zgodzę, ale już wcześniej pisałem o przeniesieniu manometru i wyłącznika w króciec ,,wysoki".

0
  • #13 23 Cze 2016 20:44
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Nie przyglądałem się wcześniej dokładnie temu rozprowadzeniu połączeń. Oprócz uwag poprzednich -zwężenie z 1,5" na 1" -zbyt nagłe, nie podoba mi się też droga " główna" wody. Połączenie pompa- hydrofor powinno się prowadzić w miarę prosto, a nie takie "łamańce" na trójnikach i to dwóch( dodatkowo mały przekrój).

0
  • #14 23 Cze 2016 21:00
    kadmen
    Poziom 15  

Witam. Rura doprowadzająca wodę do zbiorników jest za cienka, całkowite ciśnienie z pompy jest kierowane na wyłącznik ciśnieniowy i dlatego są te piki ciśnienia. Rozwiązaniem problemu powinno być pomocne przeniesienie wyłącznika ciśnieniowego jak najbliżej zbiorników.

0
  • #15 23 Cze 2016 21:28
    raqfal
    Poziom 10  

stanislaw1954 napisał:
    Nie przyglądałem się wcześniej dokładnie temu rozprowadzeniu połączeń. Oprócz uwag poprzednich -zwężenie z 1,5" na 1" -zbyt nagłe, nie podoba mi się też droga " główna" wody. Połączenie pompa- hydrofor powinno się prowadzić w miarę prosto, a nie takie "łamańce" na trójnikach i to dwóch( dodatkowo mały przekrój).

Po pojawieniu się tych problemów również zacząłem zastanawiać się nad tym pająkiem. Rurki mam już poodcinane i za wiele już z tym nie zrobię ale postaram się trochę wyprostować tą drogę

stanislaw1954 napisał:
    Tu się zgodzę, ale już wcześniej pisałem o przeniesieniu manometru i wyłącznika w króciec ,,wysoki".

przeniesieniu manometru i wyłącznika w króciec ,,wysoki". Tego nie rozumiem- nie wiem jak to odnieść do swojego problemu. Był bym wdzięczny gdyby zechciał Pan to wytłumaczyć.

To instalacja tylko na lato. Na zimę będzie zakonserwowana

kadmen napisał:
    Witam. Rura doprowadzająca wodę do zbiorników jest za cienka, całkowite ciśnienie z pompy jest kierowane na wyłącznik ciśnieniowy i dlatego są te piki ciśnienia. Rozwiązaniem problemu powinno być pomocne przeniesienie wyłącznika ciśnieniowego jak najbliżej zbiorników.

To jak Pan w takim razie wytłumaczy piki ciśnienia pojawiające się po ręcznym odłączeniu pompy od zasilania? Nie mam manometru z podciśnieniem ale założę się że w czasie trwania pików pojawia się również podciśnienie w układzie.
    Na przeniesienie wyłącznika jest już za późno. Musiał bym ciągnąć w sumie 200m kabla no i rozkopywać ponownie podwórko.

W sobotę zamontuje zawór zwrotny w węźle w studni oraz manometr w zbiorniku. Napiszę czy pomogło. Jak nie będzie dużo dodatkowych kosztów to postaram się złagodzić trochę ścieżkę główną wody. Może zamiast trójników dam kolanka to zawsze łuk a nie kąt prosty do pokonania.

0
  • Pomocny post
    #16 23 Cze 2016 21:56
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Połączenie pompa- hydrofor powinno być poprowadzone najprostszą drogą, no i bez takiego nagłego zwężenia( o tym już pisałem), a "odnogi" na odpływy na węże i pomiary( manometr, wyłącznik ciśnieniowy) powinny być jako drugorzędne. Drugi manometr na hydroforze nic nowego nie "powie".

raqfal napisał:

przeniesieniu manometru i wyłącznika w króciec ,,wysoki".
    Tu chodzi o montaż tych urządzeń na zbiorniku, co w tym przypadku nie jest możliwe-(kable), chociaż nie wiem jak ten przewód do silnika jest doprowadzony, skąd ,czy nie idzie niedaleko posadowienia zbiornika hydroforowego.
    raqfal napisał:
    To jak Pan w takim razie wytłumaczy piki ciśnienia pojawiające się po ręcznym odłączeniu pompy od zasilania? Nie mam manometru z podciśnieniem ale założę się że w czasie trwania pików pojawia się również podciśnienie w układzie.
    Podciśnienie?czyli co? ja podciśnienie rozumie jako ciśnienie niższe od atmosferycznego,albo niższe od powiedzmy zera na twoim manometrze.

0
  • #17 23 Cze 2016 22:21
    kadmen
    Poziom 15  

Zamontowanie zaworu zwrotnego myślę, że problemu nie rozwiąże.
    Do sprawdzenia czy przeniesienie wyłącznika pod zbiorniki rozwiąże problem wystarczy podłączyć przewodem położonym luźno na ziemi. Kolega Stanisław już wcześniej zauważył, że rura PE do zbiorników jest zbyt cienka.
    Co to są za zbiorniki?

0
  • #18 23 Cze 2016 22:46
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

stanislaw1954 napisał:
    Podciśnienie?czyli co? ja podciśnienie rozumie jako ciśnienie niższe od atmosferycznego,albo niższe od powiedzmy zera na twoim manometrze.
    Mogą się pojawić, na skutek gwałtownego opadania słupa wody w studni.

0
  • #19 23 Cze 2016 23:00
    mychaj
    Poziom 30  

A na wolnym wylocie jak zmostkujesz ciśnieniowy pompa tłoczy normalnie? Jeśli jest ok, to wyregulować histerezę zał/wył, potem ew. zawór zwrotny przed ciśnieniowym i poduszka powietrzna w zbiorniku.

1
  • #20 24 Cze 2016 00:18
    raqfal
    Poziom 10  

Cytat:
    chociaż nie wiem jak ten przewód do silnika jest doprowadzony, skąd ,czy nie idzie niedaleko posadowienia zbiornika hydroforowego.

Nie nie idzie. Pompa zasilana jest z pobliskiego budynku gospodarczego - odległość około 15m od studni.
    Cytat:

Podciśnienie czyli niższe od 0 na manometrze. Zauważcie Panowie co się dzieje zaraz po odłączeniu zasilania. Film - od 20s do 26s oraz od 56s do końca . Na manometrze widać tylko ciśnienie (górną połówkę sinusojdy). Podciśnienia już nie pokazuje a te piki z powietrza się nie biorą.
    Brak regulacji ciśnienia zał. jak i wył. się pompyindeks.png Download (4.16 kB)
    Myślę że tak to wygląda ale skąd się bierze dalej nie wiem.
    kadmen napisał:
    Zamontowanie zaworu zwrotnego myślę, że problemu nie rozwiąże.
    Do sprawdzenia czy przeniesienie wyłącznika pod zbiorniki rozwiąże problem wystarczy podłączyć przewodem położonym luźno na ziemi. Kolega Stanisław już wcześniej zauważył, że rura PE do zbiorników jest zbyt cienka.
    Co to są za zbiorniki?

Gdyby silnik pompy był zasilany z jednej fazy pewnie znalazł bym na tyle długie przedłużacze ale zasilany jest z trzech faz co komplikuje bardzo sytuację.
    o zbiornikach pisałem na samym początku.
    Mogą się pojawić, na skutek gwałtownego opadania słupa wody w studni.
    Szczerze nie widzę tego. Myślę, że aż tak poziom wody nie ulegnie zmianie. Stara pompa miała coś około 30cm średnicy więc odwiert musiał być większy. Nowa pompa ma około 10cm no i zawór klapowy zaraz na wyjściu. Wydajność miały podobną a stary układ jak jeszcze działał nie miał takich problemów.
    mychaj napisał:
    A na wolnym wylocie jak zmostkujesz ciśnieniowy pompa tłoczy normalnie? Jeśli jest ok, to wyregulować histerezę zał/wył, potem ew. zawór zwrotny przed ciśnieniowym i poduszka powietrzna w zbiorniku.

bez podłączonych zbiorników pompa również świruje - może nie aż tak ale piki ciśnienia się również pojawiają.

Napiszę więcej jak wprowadzę ustalone zmiany do tego układu.

0
  • #21 24 Cze 2016 00:45
    mychaj
    Poziom 30  

Cytat:
    bez podłączonych zbiorników pompa również świruje - może nie aż tak ale piki ciśnienia się również pojawiają.

U mnie danfoss jak go podłączyłem na sztywno (bez ciśnieniowego) tłoczył jednostajnie ( a ciągnie z 67 m rurka niebieska jak twoja 32) - może coś z pompą nie tak?
    Może trafił ci się wadliwy egzemplarz? O omnigenach są różne opinie nie zawsze pozytywne, czego ci nie życzę.

0
  • #22 27 Cze 2016 20:33
    raqfal
    Poziom 10  

Witam ponownie!!
    Na wstępie chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w rozwiązanie mojego problemu.
    Otóż w końcu odpaliłem ten zestaw ale nie obyło się bez niespodzianek.

Tak jak napisałem tak tez zrobiłem uwzględniając wasze wskazówki. Dokupiłem zawór zwrotny i przerobiłem węzeł upraszczając ścieżkę główną wody.
    Brak regulacji ciśnienia zał. jak i wył. się pompyDSC_13..jpg Download (1.51 MB)
    Piki ustały ale dalej nie mogłem ustawić włącznika ciśnieniowego.
    Zdemontowałem wyłącznik ciśnieniowy ze sprężarki bo tam miałem LCA2 i dalej lipa. Pompa dobijała do zadanego ciśnienia i zaczynały się jaja.
    Okazało się że pompa może pompować do 8 barów :D Więcej mi nie trzeba więc LCA3 mi nie potrzebne:D

Kolejna wyprawa do sklepu z zabawkami i zakupiłem PE40 2m, zawór zwrotny 1,5" oraz kilka elementów do połączenia wszystkiego.
    Nie mogłem umieścić wyłącznika ciśnienia blisko zbiorników tak jak mi radziliście więc umieściłem zbiorniki blisko wyłącznika. PE32 teraz służyła do zasilania kranu. Baniak obecnie pompuje PE40. Jedno przyłącze mi pękło więc tylko jeden baniak udało mi się podłączyć w sobotę.
    Całość ruszyła i zachowuje się stabilnie. Pompa ładuje powyżej 8 barów i załącza się dopiero przy 4 barach. Poduchę w baniaku uzyskałem zalewając pusty zbiornik. Tyle chyba wystarczy. Przy 8 barach zbiornik jest zalany w 90% - widać do jakiej wysokości wilgocią obłazi. MOV_13..mp4 Download (26.94 MB)

0
  • #23 27 Cze 2016 20:46
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Wszystko nieźle, tylko po co ci tak wysokie ciśnienie w instalacji?

0
  • #24 28 Cze 2016 10:07
    raqfal
    Poziom 10  

W sumie to nie potrzebne ale teraz już wiem że pompa może więcej, a skoro może to czemu nie. zobaczę jak to będzie wyglądać po podpięciu drugiego zbiornika i możne wtedy coś zmienię.

0
  • #25 28 Cze 2016 11:00
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Pompa może , to wynika z danych pompy, ale takie ciśnienie działa niekorzystnie na instalację-głównie zbiornik,ale i armaturę.

0
  Szukaj w 5mln produktów