Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie transformatora SN/nn

23 Cze 2016 13:01 4752 24
  • Poziom 2  
    Mam oto taki transformator.
    Moim zadaniem jest w pełni go zabezpieczyć pod każdym względem.

Nie mam pojecia jak sie za to zabrac. Prosze o jakies podpowiedzi.

Transformator olejowy hermetyczny typu TNOSP 40/20 z 2003r

Dane znamionowe :
    Moc 40 kVA
    Napięcie GN 15750 V
    Napięcie DN 420 V
    Grupa poł. Yzn5
    Napięcie zw. 3,96%
    Straty jałowe 128 W
    Straty obciążeniowe 984 W
    Masa całkowita 340 kg
  • Poziom 2  
    Tego nie wiem.

Muszę wyliczyć zabezpieczenia zewnętrzne i wewnętrzne.
  • Poziom 29  
    W energetyce transformatory po stronie pierwotnej zabezpiecza się bezpiecznikami SN, a po stronie wtórnej, czyli nn- bezpiecznikami mocy BM nn dostosowanymi do poboru prądu.
    Bezpiecznik dla transformatora dobiera się o jeden stopień większy od najbliższej większej wartości standardowej. W tym przypadku 6A na napięcie 17,5 kV (np. ABB).
  • Poziom 29  
    Zależy co będzie zasilane tym transformatorem po stronie wtórnej. Czy będzie to jeden odbiornik, czy kilka obwodów. Stronę wtórną zabezpiecza się w zależności od obciążenia danej linii, nie przekraczając w sumie całkowitej mocy transformatora.
  • Poziom 33  
    Agiowner napisał:
    Jeżeli dobrze rozumiem.

40kVA / 15750V = 2,5A

wkladki zaczynaja sie od 6A
    http://www.jeanmueller.pl/pliki/katalog_2012_int_wkladki_srednie.pdf

analogicznie do poziomu wtórnego? 100A?

Nie potrafisz nawet obliczyć prądu znamionowego transformatora, a chcesz się brać za jego zabezpieczanie?
    Zanim napisałeś temat, powinieneś przeczytać choćby jedną pozycję z literatury elektroenergetyki. W internecie masz całe skrypty z uczelni technicznych, które w pełni wyczerpują temat. Wiesz ile kosztuje transformator 40kVA i kto będzie odpowiedzialny za jego uszkodzenie w przypadku przeciążenia lub zwarcia?
  • Moderator Elektrotechnika
    kwazar napisał:
    W energetyce transformatory po stronie pierwotnej zabezpiecza się bezpiecznikami SN,

A jak nie zabezpieczę bezpiecznikami to zrobię źle?

Do autora ;
    Agiowner napisał:

Nie mam pojecia jak sie za to zabrac. Prosze o jakies podpowiedzi.

Kuriozalne jest to że bierze się kolega za coś o czym nie ma pojęcia .
  • Moderator - Elektryka
    Krzysztof Reszka napisał:
    kwazar napisał:
    W energetyce transformatory po stronie pierwotnej zabezpiecza się bezpiecznikami SN,

A jak nie zabezpieczę bezpiecznikami to zrobię źle?

W energetyce (w znanym mi obszarze) już dawno zrezygnowano z zabezpieczeń SN na stacjach słupowych zasilanych liniami napowietrznymi.
    Przyczyna - nawet niewielka burza potrafiła odstawić z ruchu większość stacji zabezpieczonych WBGN-ami. Po likwidacji WBGN wzrosła co prawda ilość "ugotowanych kociołków", ale suma summarum przełożyło sie to na zmniejszenie przerw w dostawie oraz mniejsze zaangażowanie personelu w usuwanie awarii.
    Ogólnie bilans wyszedł na plus, dla dostawcy i odbiorców.
  • Specjalista elektryk
    zbich70 napisał:
    W energetyce (w znanym mi obszarze) już dawno zrezygnowano z zabezpieczeń SN na stacjach słupowych zasilanych liniami napowietrznymi.
  • Poziom 29  
    U mnie również w Tauronie, duża większość transformatorów na stacjach słupowych w terenie jest jeszcze zabezpieczona WBGN-ami. W mieście w stacjach MSTW- praktycznie wszystkie.

zbich70 napisał:
    Po likwidacji WBGN wzrosła co prawda ilość "ugotowanych kociołków", ale suma summarum przełożyło sie to na zmniejszenie przerw w dostawie oraz mniejsze zaangażowanie personelu w usuwanie awarii.

Tak, tylko jak nie ma WBGN-ów, to leci cały ciąg z kilkunastoma stacjami a po poprawce dyspozytora upalają się mostki na słupie. Powiem szczerze, że wolę naprawić WBGN-a niż bawić się z mostkiem.
  • Poziom 43  
    zbich70 napisał:
    Polska Ciekawostka Przyrodnicza :D U mnie stacje transformatorowe słupowe sa wyposażone w bezpieczniki WBGN po stronie SN, odgromniki warystorowe i rożki odgromowe na izolatorach przepustowych transformatora. No cóż, biedny kraj :cry: , nie chce ,,gotować kociołków" :D
  • Moderator Elektrotechnika
    Ależ koledzy czy autor pisze o stacji słupowe transformatorowej?
    Moja uwaga dotyczyła informacji kolegi że jedynym rozwiązaniem dla zabezpieczenia trafo po stronie Gn jest bezpiecznik co jest nieprawdą.
  • Warunkowo odblokowany
    jdubowski napisał:
    A dostawca SN co napisał w warunkach przyłączenia do sieci?

Szukaj warunków zasilania i tam będziesz miał wszystko. Obecnie firmy dostarczające ee mają swoje przepisy. Kiedyś w Polsce obowiązywały normy a obecnie, normy koncernów. Jeżeli masz to zadane jako zadanie domowe to zapytaj nauczyciela, na terenie jakiego koncernu ma być zainstalowany ten transformator. Jeżeli to trafko będzie "po pomiarze", To zrób dokładnie tak samo a zabezpieczenia to sobie wylicz sam.
  • Poziom 29  
    Moja uwaga dotyczyła informacji kolegi że jedynym rozwiązaniem dla zabezpieczenia trafo po stronie Gn jest bezpiecznik co jest nieprawdą.

Chodziło mi o ten transformator, o który pytał autor tematu. Przecież nie zainstaluje go na stacji słupowej bez zabezpieczenia.
    Nie napisałem, że to jedyne rozwiązanie, tylko najbardziej optymalne. Może jeszcze zastosować zabezpieczenie nadprądowe zwłoczne, nadprądowe szybkie, różnicowo-prądowe i jakie sobie tylko zamarzy.
    Tylko po co?
  • Warunkowo odblokowany
    kwazar napisał:

Chodziło mi o ten transformator, o który pytał autor tematu. Przecież nie zainstaluje go na stacji słupowej bez zabezpieczenia.
    Nie napisałem, że to jedyne rozwiązanie, tylko najbardziej optymalne. Może jeszcze zastosować zabezpieczenie nadprądowe zwłoczne, nadprądowe szybkie, różnicowo-prądowe i jakie sobie tylko zamarzy.
    Tylko po co?

Możemy sobie "gdybać" w nieskończoność. Podstawą do zabezpieczenia, są warunki zasilania. Tam jest wszystko co dany koncern wymaga. Jeżeli jest to dodatkowy transformator i zasilany z GPZ-u firmy który to GPZ jest opomiarowany po stronie SN To możemy sobie zakładać zabezpieczenia tego trafka na jakie nas stać.
  • Specjalista elektryk
    Agiowner napisał:

Włóż go w styropianowe pudełko i schowaj w pancernym schronie.
    Nie ma zabezpieczeń które "w pełni zabezpieczają pod każdym względem".
    Tak jak napisał kolega Zbich, obecnie coraz częściej rezygnuje się z zabezpieczeń po stronie SN Link
    Dodam jeszcze że wcale nie wzrosła ilość "ugotowanych kociołków", WBGN-y nie chroniły przed uszkodzeniami transformatorów od przepięć.
  • Poziom 15  
    W moim rejonie ponownie zakłada się zabezpieczenia na stronę pierwotną, nawet istniejące stacje są przerabiane na "z zabezpieczeniem SN"
    Powód, trudności z szybką lokalizacją uszkodzonego trafo, lokalizacja była uciążliwa dla klientów biznesowych.
  • Moderator - Elektryka
    stomat napisał:
    Dodam jeszcze że wcale nie wzrosła ilość "ugotowanych kociołków", WBGN-y nie chroniły przed uszkodzeniami transformatorów od przepięć.

Nie mam statystyk tych zakłóceń, to tylko moja subiektywna ocena.

Istotnie WBGN-y nie chroniły przed skutkami bezpośredniego wyładowania blisko trafostacji lub prosto w nią.
    Nie mniej jednak, wyładowania w inne obiekty w pobliżu linii czy stacji generują niewielkie przepięcia niegroźne dla trafa i odbiorców - ale są wystarczające by upalić "druciki" w WBGN-ach na wielu stacjach - do których pogotowie musi tak czy owak podjechać i przywrócić zasilanie - zamiast być w miejsach gdzie jest faktyczne zagrożenie dla zdrowia i życia.
  • Poziom 10  
    Witam,

Aby w pełni zabezpieczyć transformator SN/nN należy:
    - Na stacji słupowej zamontować odgromniki SN;
    - Na stacji słupowej zamontować wkładki WBGN;
    - Na transformatorze zamontować odgromniki SN;
    - Na transformatorze zamontować ograniczniki nN;
    - Na transformatorze zamontować osłony przepustów SN i nN;
    - W rozdzielnicy nN w głównym rozłączniku zamontować wkładki GTR;

Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    zbich70 napisał:

Nie mniej jednak, wyładowania w inne obiekty w pobliżu linii czy stacji generują niewielkie przepięcia niegroźne dla trafa i odbiorców - ale są wystarczające by upalić "druciki" w WBGN-ach na wielu stacjach - do których pogotowie musi tak czy owak podjechać i przywrócić zasilanie - zamiast być w miejsach gdzie jest faktyczne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czyli rezygnacja z bezpieczników SN poprawia niezawodność zasilania odbiorców i zmniejsza koszty eksploatacji. W ujęciu średnim oczywiście.
  • Moderator - Elektryka
    stomat napisał:
    Czyli rezygnacja z bezpieczników SN poprawia niezawodność zasilania odbiorców i zmniejsza koszty eksploatacji. W ujęciu średnim oczywiście.

W ujęciu tylko praktycznym, po 20 latach pracy w pogotowiu.
    Tylko i wyłącznie na podstawie własnych doświadczeń, a nie słupków i wykresów analityków, którzy trafostacje i linie zasilające widzieli jedynie na skryptach do zaliczeń.
  • Specjalista elektryk
    Może przeoczyłem, ale nie zauważyłem wpisu, że jest to "stacja słupowa"! Z równym powodzeniem może to być np. transformator potrzeb własnych dla bardziej skomplikowanej rozdzielnicy, albo mniejszy transformator wnętrzowy!
  • Specjalista elektryk
    Myślisz że w Polsce jest już taki burdel że zabezpieczenia dla bardziej skomplikowanych stacji projektują ludzie nie mający pojęcia o zabezpieczeniach na podstawie podpowiedzi z forum?
    W sumie jest to możliwe, na najwyższych szczeblach władzy zasiadają przecież dyletanci. Ostatnio coraz częściej spotyka się przypadki niedziałania zabezpieczeń.
    Zatem napisz koledze jak zabezpieczyć ten transformator w przypadkach które wymieniłeś.
  • Moderator - Elektryka
    HeSz napisał:
    Może przeoczyłem, ale nie zauważyłem wpisu, że jest to "stacja słupowa"!

Nic nie przeoczyłeś.
    Autor nie był łaskaw doprecyzować o jakie trafo chodzi, więc temat "popłynął" swoją drogą.
    Tu masz wyjaśnienie:
    jdubowski napisał:
    A dostawca SN co napisał w warunkach przyłączenia do sieci?

Agiowner napisał:
    Tego nie wiem.

Sorry, ale o czym tu jeszcze można dyskutować, skoro sam zainteresowany nie zna warunków przyłączenia...