Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka pompa cyrkulacyjna do instalacji CO.

moraffka 24 Cze 2016 00:15 3009 11
  • #1 24 Cze 2016 00:15
    moraffka
    Poziom 5  

Witam, jestem po rozmowie z hydraulikiem na temat instalacji i zaproponował mi montaż lepszej pomy cyrkulacyjnej, np. wilo. Będę miał piec gazowy i drzwewno węglowy / moze na ekogroszek. Widziałem, że są pompy po 100 zeta, a i takie po 300 i więcej. Czym się taka lepsza pompa charakteryzuje?

0 11
  • #2 24 Cze 2016 10:28
    wowka
    Poziom 28  

Mam w instalacji 2 pompy omnigena po 100zł. Pracowały juz 5 sezonów bez problemu, czyli praktycznie od listopada do maja pracują non-stop. Możesz zamontować jedną pompę za 300zł, albo za tą samą cenę mieć dwie pompy połączone równolegle, mając wtedy jedną w rezerwie w natychmiastowej gotowości do pracy.

0
  • #3 24 Cze 2016 14:41
    Sstalone
    Poziom 27  

moraffka napisał:
    Witam, jestem po rozmowie z hydraulikiem na temat instalacji i zaproponował mi montaż lepszej pomy cyrkulacyjnej, np. wilo. Będę miał piec gazowy i drzwewno węglowy / moze na ekogroszek. Widziałem, że są pompy po 100 zeta, a i takie po 300 i więcej. Czym się taka lepsza pompa charakteryzuje?

Najczęściej mniejszym zużyciem energii elektrycznej oraz możliwością płynnego sterowania przepływem, ale wydaje mi się że będzie kosztować więcej niż 300 zł...
    Od któregoś roku będą mogły być w obrocie tylko te droższe pompy...
    W cenie zawsze też musisz zapłacić więcej za uznaną markę...

0
  • #4 24 Cze 2016 19:53
    Ptak3124
    Poziom 24  

Pompa obiegowa pobiera energie elektryczną.
    Pompa pracuje kilka miesięcy w roku. Tańsza pompa dla dobrej wydajności pobiera dużo wat. W prawdzie jest wybór tzw. prędkości pompy, ale 3/4 sezonu pompa nawet na najmniejszym biegu pobiera za dużo kWh.

Proponuje dla kotła gazowego pompę adaptacyjną -elektroniczną. Obowiązkowo wtedy zawory termostatyczne przy grzejnikach.
    Chyba, że kocioł gazowy chodzi z regulatorem pokojowym... Wtedy wystarczy standardowa trzy biegowa pompa.
    Jeśli ma być "ekonomicznie" i decyzja padnie na kocioł na węgiel z podajnikiem, to pompa z elektroniką i zawory termo też się nadają.

Inna sprawa, to np. ogrzewanie podłogowe. Nie ma sensu inwestować w pompe adaptacyjną. Wystarczy zwykła pompa z trzema "biegami". Do całości dobry regulator ogrzewania.

Markowe pompy dostępne na rynku różnią się nie tylko poborem kWh. Każda pompa może się popsuć i co wtedy producent na to? Pompa też się zużywa. Np. pompy od Grundfos widziałem starsze niż 15 lat. Dalej działają.
    Sam jestem użytkownikiem Grundfos'a od bardzo dawna. Wersja Alpha+ raz zaczęła wariować. Naprawa elektroniki kosztowała 30zł. i dajej śmiga.
    No i chyba najważniejsze znaczenie przy wyborze pompy, to ile hałasu dany model wygeneruje.

0
  • #6 25 Cze 2016 00:31
    adrianaaa
    Poziom 5  

do domu jednorodzinnego polecam wybrać pompe z nizszej półki np lfp (leszno) kilka zamontowałem smigaja spoko chyba ze dany hydraulik ma mozliwosc dania na pompe wilo 5 lat gwarancji wtedy bym sie zastanowił. Wiadomo drozsze firmy pomp to mniejszy problem z gwarancja a w marketówkach zapomnij

0
  • #7 25 Cze 2016 15:46
    wowka
    Poziom 28  

Dla porównania jak to wygląda u mnie.
    4 pętle podłogówki, 2 drabinki w łazienkach, 9 grzejników.
    Pompa omnigena 25-40/180. Pompa pracuje na drugim biegu, na 1 biegu nie daje rady napędzić podłogówki. Przy mniejszej instalacji spokojnie wystarczy pierwszy bieg.
    Koszt energii przy drugim biegu to około 20zł miesięcznie, pierwszy bieg to około 13zł miesięcznie. Pomp z elektroniką odechciało mi się, jak w pracy przynieśli ich cały karton uszkodzonych. I to nie były małe pompy jak do domku tylko dużo większe i dużo droższe.

0
  • #8 15 Sie 2016 14:02
    krehhones
    Poziom 6  

moraffka napisał:

Moim zdaniem generalnie dobrze ci zaproponował. Lepiej dołożyć 100-200 zeta na wilo albo inny markowy sprzęt, niż za rok wołać hydraulika do wymiany. Te tanie pompy miałem w dłoni, jeśli chodzi o wykonanie to dramat jest, czasem klient chce wszystko „za darmo” ale jak montujesz byle co to później tak samo na Ciebie patrzą więc warto się zastanowić co dajesz do swojego domu.

0
  • #9 17 Sie 2016 23:39
    mfeiboo
    Poziom 7  

U mnie jest wilo star z nova, na temat technikaliów tak nie wiem sporo, ale jako użytkownik mogę powiedzieć, żę działa bez kłopotów, cicho. Faktycznie jest lepsza jakość wykonania, cała ta obudowa jest solnidjesza. Takie lepsze pompy chyba są nawet z automatycznym dopasowniem wydajności. Nie mówię, żeby kupować z najwyższej półki ale nie kupuj po taniości bo w kotłowni to się mści.

0
  • #10 06 Paź 2016 12:38
    Miras_M
    Poziom 9  

witam...domyślam się, że mój problem był już tu niejednokrotnie wałkowany ale nie mam cierpliwości szukać,więc krótko...Mam pompkę cyrkulacyjną trzy zakresową pracującą na trzecim biegu 1850 obr...80W...0,38A ...Hmax 4m...system Grundfos-Leszno. Po kilkunastu latach użytkowania dojrzałem do tego żeby ją zmienić.Mieszkam w domku jednorodzinnym i najdalszy grzejnik nie na piętrze, a na parterze jest niedogrzany...tzn zasilanie ciepłe a powrót od niego już nie. Moje pytanie brzmi....czy to jest wynikiem małych obrotów pompki 180 czy za małą H która jest 4m . Nie wykluczam też błędu w wyk instalacji. Czy są istotne zależności między obrotami, a wysokością pchania bo zauważyłem, że im mniejszy zakres tym więcej grzejników miałem niedogrzanych... Proszę mi doradzić jaką pompkę kupić biorąc pod uwagę parametry no i ewentualnie pobór prądu...dziękuję za pomoc...

0
  • #11 06 Paź 2016 13:53
    wowka
    Poziom 28  

Próbowałeś przydławiać grzejniki ? Może za małe średnice rur, lub są przytkane.

0
  • #12 06 Paź 2016 15:11
    Miras_M
    Poziom 9  

Ten akurat co nie grzeje na całości ma przepływ na maksa...w uzupełnieniu dodam ze im większa temp na kotle (WIELOOPAŁOWY KOIOŁ CO ENKA P+ LUX
    OPAŁ - [ węgiel, koks, brykiet ] ) tym powrót po nim jest na dłuższym odcinku cieplejszy. Dlatego mam pytanie czy pompka o innych parametrach spowodowała by większy przepływ. i czy o tym decyduje wysokość pchania czy obroty...przepraszam za niefachowe określenia ;)

1