Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzacja pokoju - zimno pobierane z ziemi

menhils 24 Cze 2016 07:30 3405 30
  • #1 24 Cze 2016 07:30
    menhils
    Poziom 10  

Witam, co roku w moim pokoju na poddaszu mam problem z wysoką temperaturą 25-30. I teraz mam pytanie czy spotkaliście się z takim czymś i czy był by z tego efekt?
    Temp. ziemi na głębokości 2 m ma ok. 10-15 stopni. Na obszarze 2x4m rozłożył bym rurki, które były by podłączone np. z chłodnicą z samochodu w pokoju. Do tego zwykła pompka CO. Ciekawi mnie to ponieważ gotowy klimatyzator pobiera ok. 2kw a taki zestaw ok. 150W. Pokój ok. 20m2 od północy. Rurki w ziemi również za domem od północy. Klimatyzacja była by włączana w godzinach wieczornych. Czy ma w ogóle sens taka instalacja? Czy woda wracająca z pokoju zdąży się schłodzić w ziemi?

0 29
  • #2 24 Cze 2016 07:36
    leonov
    Poziom 41  

menhils napisał:
    Czy woda wracająca z pokoju zdąży się schłodzić w ziemi?
    A to zależy od długości tych rurek w ziemi, jeżeli woda w rurkach będzie wystarczająco długo pod ziemią to tak.

1
  • #3 24 Cze 2016 07:39
    menhils
    Poziom 10  

Długość rurek pewnie jak najgęściej na tym obszarze co podałem 2x3m może 2x4m. Można obliczyć długość tylko nie wiem co ile cm odstępy

0
  • #4 24 Cze 2016 08:41
    janek1815
    Poziom 38  

Ziemia się ogrzeje od tych Twoich rurek. Pomyśl ile wejdzie rurek na obszar 8m2 jakie długie będzie przyłącze. (tutaj już woda się będzie ogrzewała)

0
  • #5 24 Cze 2016 09:13
    menhils
    Poziom 10  

Przyłącze 3m (z ziemi przez fundament do garażu -> 2m do góry i ->1m w bok do pokoju. Niby ziemia się nagrzeje, ale na 24h dziennie ta klima by działała gdzieś przez 6h, to przez te 18 może wychłodnie

0
  • #6 25 Cze 2016 21:26
    Chris_W
    Poziom 37  

Grunt ma słabą przewodność cieplą - chyba kilka watów na metr kwadratowy (trzeba potwierdzić, bo sam nie jestem pewien ile dokładnie) to oznacza że dla klimatyzatora 2,5kW musisz zapewnić wymiennik o powierzcni gruntu ponad 20x20m.
    W praktyce... nagrzejesz ziemię i skończy się chłodzenie.

0
  • #7 25 Cze 2016 21:35
    janek1815
    Poziom 38  

Już lepiej jak masz swoje ujęcie wody to wykorzystać wodę do chłodzenia. Tyle że musisz mieć gdzie ją zrzucić z powrotem. Sam wykorzystuje takie chłodzenie co prawda na większą skalę. Przelewam około 5m3/h wody. Inne rozwiązanie to niestety klimatyzator.

Ja opiszę to na swoim przykładzie miałem zamiar kupować chiller który pobierał około 35kW. To samo załatwiła mi studnia w której jest pompa o mocy 2,5kW. Oczywiście nie ma co porównywać 1:1 tych rozwiązań. Temperatura wody to 10 stopni a temperatura glikolu to nawet poniżej zera z chillera. Akurat ja potrzebuję około 18 stopni więc się sprawdziło.

0
  • #8 25 Cze 2016 22:27
    Rezystor240
    Poziom 37  

Oddawanie ciepła do ziemi może być niewydajne. Zależy to też do rodzaju gleby piasek ,ziemia cz ziemia z gliną. Najlepsze było by to ostatnie bo ma największą gęstość a jeszcze lepsze rozwiązanie to wrzucić wężownice do studni.

0
  • #9 25 Cze 2016 23:35
    arelektroda
    Poziom 22  

Dlaczego upierać się przy dwóch obiegach ciecz - powietrze. A może rozpatrzyć wymiennik gruntowy z rur o stosunkowo dużej średnicy schładzający powietrze wdmuchiwane do pomieszczenia. Powietrze do schłodzenia można wtedy pobierać bezpośrednio znad gruntu z zacienionego miejsca. Jako rury wymiennika wg mnie można użyć rury kanalizacyjne pcv. Rury wymiennika można by połączyć równolegle dla zmniejszenia w nich prędkości przepływu co zwiększy skuteczność chłodzenia powietrza. Co myślicie o takim rozwiązaniu?.

0
  • #10 25 Cze 2016 23:51
    Rezystor240
    Poziom 37  

Jeżeli pies narobi tam gdzie cień pada i tam gdzie będzie pobierane powietrze to w schładzanym pomieszczeniu będzie okropny smród.

0
  • #11 26 Cze 2016 04:21
    janek1815
    Poziom 38  

Z takim rozwiązaniem też się spotkałem. Tyle że ten "rurociąg" miał około 200m długości i był wykonany z kręgów betonowych o średnicy około 90 cm. W warunkach "domowych" jest to nie wykonalne.i nie opłacalne. Zakopanie kilku metrów rury nic nie pomoże przeplywajace powietrze nie zdąży się schłodzić. No chyba że przepływ będzie bardzo mały lub grawitacyjny. Tutaj kosztów Energi nie byłoby wcale. Kolejna rzecz to konieczność doprowadzenia rury na poddasze.

0
  • #12 26 Cze 2016 11:48
    Rezystor240
    Poziom 37  

Mam jedno pytanie: Jeśli instalacja CO potrafi grzać to dlaczego nie potrafi chłodzić?
    Gdyby nasypać do pieca suchego lodu to temperatura wody w instalacji obniżyła by się. Wymusi obieg wody pompą cyrkulacyjną i wtedy grzejniki będą chłodzić zamiast grzać.

0
  • #13 26 Cze 2016 12:13
    marek49ae
    Poziom 23  

Po co masz do pieca sypać lód, wysyp w pokoju, nie będzie strat na dystrybucję:D

0
  • #15 26 Cze 2016 12:35
    janek1815
    Poziom 38  

Wpisz w Google "klimatyzator gruntowy" i poczytaj.

0
  • #16 26 Cze 2016 12:40
    slawek str
    Poziom 16  

Jeden z moich znajomych ma kocioł w piwnicy w której jest chłodno i wpadł na taki pomysł w zeszłe lato.Włącza pompę cyrkulacyjną i twierdzi że schładza z 26 do 23 stopni.Wydaje mi się to prawdziwe.W takie upały niejeden z nas robił by co mógł aby schłodzić choćby o 2 stopnie.Pozdrawiam i nie zapomnijcie o uzupełnianiu płynów.A jeszcze nasze zwierzaki.Mój pies zawsze unikał wody nalanej do naczynia lub jak go polewałem.Od trzech dni postawiłem pojemnik z wodą i sam wchodzi i jest mi wdzięczny.

0
  • #17 26 Cze 2016 14:14
    menhils
    Poziom 10  

Mam studnię, ale jest z drugiej strony domu, a po drugie w tamtym roku po wypompowaniu wody zbierała się w niej przez kilka dni, więc odpada. Czyli albo klimatyzator kilka kW albo 30 stopni ;)

0
  • #19 26 Cze 2016 14:19
    menhils
    Poziom 10  

Ale tak jak napisałem wcześniej, jest z drugiej strony domu, około 20m, trochę za daleko, musiał bym jeszcze do tego płytki na wjeździe rozbierać

0
  • #21 26 Cze 2016 14:46
    Chris_W
    Poziom 37  

Rezystor240 napisał:
    Mam jedno pytanie: Jeśli instalacja CO potrafi grzać to dlaczego nie potrafi chłodzić?
    Gdyby nasypać do pieca suchego lodu to temperatura wody w instalacji obniżyła by się. Wymusi obieg wody pompą cyrkulacyjną i wtedy grzejniki będą chłodzić zamiast grzać.

Rozwarstwia się powietrze na warstwy temperaturowe w pomieszczeniu i jest słaby efekt.
    Podczas grzania wystepuje KONWEKCJA - ciepłe powietrze leci w górę a chłodniejsze napływa od dołu. W przypadku chłodzenia grzejnikami jest sytuacja dużo gorsza, zimne powietrze spływa na dół i tam zalega, a ciepłe nie napływa z góry i też tam zalega - nie ma mieszania samoistnego. Inną bardzo dużą wadą (może bardziej krytyczną od poprzedniej) jest wykraplanie wilgoci na zimnych powierzchniach. Grzejnik w krórym krąży czynnik 5*C wykraplałby z powietrza kilkanaście litrów wody na dobę.
    Może ogrzewanie podłogowe (lub ścienne) da się dostosować jeśli pilnuje się, punku rosy, ale z konwekcją nadal będzie problem.

0
  • #22 26 Cze 2016 14:50
    menhils
    Poziom 10  

Rezystor240 napisał:
    Przy takich pracach zawsze są jakieś straty. Coś kosztem czegoś.

No ale ta woda w studni się nie nagrzeje po jakimś czasie?

0
  • #23 26 Cze 2016 14:57
    marek49ae
    Poziom 23  

Rezystor240 napisał:
    To będę miał chłód tylko w jednym pokoju a nie w całym domu.
    To wysyp w każdym pokoju. :D A tak serio to wytworzenie tego lodu by pochłonęło więcej energii niż klimatyzacja. No ale na klimatyzację nie każdego stać, a CO to raczej każdy w domu posiada, i w lecie stoi bezużyteczne :D .

0
  • #24 26 Cze 2016 15:05
    Rezystor240
    Poziom 37  

Woda nagrzeje się ale po długim czasie działania takiej klimatyzacji.
    Weż pod uwagę fakt, że woda odda ciepło do gruntu w studni.
    W efekcie woda podgrzeje się o 2-3 stopnie.
    Im więcej wody w studni tym lepiej.

0
  • #25 26 Cze 2016 15:13
    Adamcyn
    Poziom 34  

Rezystor240 napisał:

Zapewne przy porównywalnych różnicach temp. pomiędzy grzejnikiem i pomieszczeniem potrafi.
    Czyli np.: 50-20=30 C (grzanie)
    25-30 =-5 C (chłodzenie)
    Jeżeli grzejniki osiągną odpowiednio niską temp. (poniżej zera jest niestety niemożliwe), to będzie to działało.

0
  • #26 26 Cze 2016 15:24
    Rezystor240
    Poziom 37  

W 16 poście Kolega opisuje że nie trzeba schładzać wymienników ciepła do -10*C i jest chłodniej o kilka stopni jak to możliwe?
    W mojej piwnicy jest ok.23*C kiedy na zewnątrz jest ponad 30*C.
    Piwnicę mam dosyć głęboko i CO działa grawitacyjnie bez włączonej pompy chociaż jest ona w obiegu wystarczy odkręcić dwa zawory.

0
  • #27 26 Cze 2016 16:03
    Adamcyn
    Poziom 34  

Rezystor240 napisał:
    Piwnicę mam dosyć głęboko i CO działa grawitacyjnie bez włączonej pompy chociaż jest ona w obiegu wystarczy odkręcić dwa zawory.

A więc do dzieła. Przekonasz siebie i nas, że to nie zadziała.

0
  • #28 26 Cze 2016 16:10
    janek1815
    Poziom 38  

Nawet tego chłodu nie poczujesz za to szybko zauważysz wzrost temperatury na kotle CO.

0
  • #29 27 Cze 2016 08:30
    mirek301
    Poziom 19  

menhils napisał:
    Witam, co roku w moim pokoju na poddaszu mam problem z wysoką temperaturą 25-30. I teraz mam pytanie czy spotkaliście się z takim czymś i czy był by z tego efekt?
    Temp. ziemi na głębokości 2 m ma ok. 10-15 stopni. Na obszarze 2x4m rozłożył bym rurki, które były by podłączone np. z chłodnicą z samochodu w pokoju. Do tego zwykła pompka CO. Ciekawi mnie to ponieważ gotowy klimatyzator pobiera ok. 2kw a taki zestaw ok. 150W. Pokój ok. 20m2 od północy. Rurki w ziemi również za domem od północy. Klimatyzacja była by włączana w godzinach wieczornych. Czy ma w ogóle sens taka instalacja? Czy woda wracająca z pokoju zdąży się schłodzić w ziemi?

Ciekawi mnie skąd Ci wzięły się dane ze klimatyzator pobiera 2 kw z sieci !!!

Moc klimatyzatora podaje się w mocy chłodniczej, jednostka 2,5kw pobiera z sieci 690W do 720W. Aktualnie jednostki są inwerterowe i regulują swoją moc zależnie od potrzeb.
    Założeniem klimatyzacji jest praca polegająca na utrzymaniu zadanej temperatury w pomieszczeniu wtedy jej praca jest ekonomiczna.
    Ale jeżeli włącza się klimę gdy w pomieszczeniu już zrobi się sauna i wyłącza gdy się schłodzi i tak w kółko jak wyciąg to niestety nie jest to ekonomiczne praca cały czas z pełną mocą sprężarki poza tym w taki sposób zajedziesz każdy klimatyzator. Ale to niestety najczęściej stosowana praktyka u użytkowników a pózniej narzekanie ile to ciągnie prądu.

0
  • #30 28 Cze 2016 12:45
    Adamcyn
    Poziom 34  

mirek301 napisał:
    Założeniem klimatyzacji jest praca polegająca na utrzymaniu zadanej temperatury w pomieszczeniu wtedy jej praca jest ekonomiczna

mirek301 napisał:
    Ale jeżeli włącza się klimę gdy w pomieszczeniu już zrobi się sauna i wyłącza gdy się schłodzi i tak w kółko

Jaki, Twoim zdaniem, będzie tryb ekonomiczny w lokalu usługowym, działającym od poniedziałku do piątku w godz. 9 - 12 oraz 15 - 18?

0