Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka dioda prostownicza do zasilania z USB?

doman18 24 Cze 2016 09:33 516 12
  • #1 24 Cze 2016 09:33
    doman18
    Poziom 17  

Moja obudowa dysku posiada gniazdo do osobnego zasilania. Jakiś czas temu podłączałem dysk do tunera i potrzebowałem dodatkowego zasilania. Wykombinowałem odpowiedni zasilacz (wymagany był 5 V/1 A, ja dałem 5 V/2 A) i zmajstrowałem do niego odpowiednią wtyczkę. Po podłączeniu okazało się, że dysk zasila tuner, bo po odłączeniu zasilania od tunera nadal działa (oczywiście się zwiesił). Wtedy zostawiłem sprawę z dyskiem, ale teraz mi jest on potrzebny do Raspberry Pi 2 i tu nie chciałbym ryzykować.

Domyślam się że tu potrzebna jest jakaś dioda prostownicza, żeby nie pozwolić "wracać" prądowi przez linię zasilania w gnieździe USB. Ale jaka dioda? Jakie parametry?

• #2 24 Cze 2016 10:06
    zibq
    Poziom 27  

Jakąkolwiek o prądzie 1A. Nie ma możliwości przerobienia zasilania obudowy tak aby dodatkowe zasilanie nie było połączone z zasilaniem z USB?

• #3 24 Cze 2016 10:10
    eurotips
    Poziom 33  

To że posiada gniazdo wcale nie oznacza że musisz przez nie zasilać dysk.
    Po co ci oddzielne zasilanie jak podpinasz pod tuner ?

• #4 24 Cze 2016 10:16
    cea
    Poziom 13  

Tuner prawdopodobnie zwiesił się, bo prąd z interfejsu USB dysku był niewystarczający.

Nie widzę sensu i potrzeby, by kombinować z diodą, bo prąd będzie dopiero "wracać", gdy raspberry zostanie wyłączone. No chyba, że planujesz wyłączać raspberry, wtedy najprościej będzie, gdy podłączysz dysk i raspberry pod wspólny wyłącznik zasilania (np. w przedłużaczu).

Na upartego, można by w kablu USB pomiędzy dyskiem, a raspberry przeciąć linię zasilania +5V (czerwony kabelek), ale moim zdaniem, to zbędne.

• #5 24 Cze 2016 10:24
    doman18
    Poziom 17  

Podpinałem pod tuner ale teraz chcę do malinki. Z tego co wiem malinki nie wyrabiają z zasilaniem zewnętrznych dysków.

Cytat:
    Nie ma możliwości przerobienia zasilania obudowy tak aby dodatkowe zasilanie nie było połączone z zasilaniem z USB?

Nie wiem, z elektroniki znam tylko podstawy - lutowanie, rozróżnianie elementów, jakieś proste PCB. Wrzucam zdjęcia (nie mojego autorstwa) tej obudowy. W domu zrobię lepsze jak trzeba.

• #6 24 Cze 2016 10:55
    niewolno2
    Poziom 38  

Dodatkowe gniazda zasilania w dysku masz po to aby go zasilić z zewnętrznego zasilacza, w przypadku kiedy wydajność prądowa portu USB jest za słaba.

• #7 24 Cze 2016 11:50
    doman18
    Poziom 17  

To przecież wiem, tylko chodzi o to żeby ten prąd "nie wracał" do USB gdy jest zbyt wysoki w stosunku do tego z linii USB.

• #8 24 Cze 2016 12:03
    cea
    Poziom 13  

Chłopie, co ty piszesz???
    Prąd za wysoki???

Za wysokie to może być napięcie, prąd płynie tylko wtedy, gdy urządzenie będzie go potrzebowało, gdy po obu stronach jest to samo napięcie, to żaden prąd nie płynie.

Moim zdaniem (jak już o tym pisałem) nie ma tu żadnego problemu, ew. można pomyśleć o jednoczesnym wyłączaniu obu urządzeń.

• #9 24 Cze 2016 15:10
    doman18
    Poziom 17  

Ojjj chodziło mi o napięcie oczywiście, tak to jest jak się piszę na szybciora w pracy.

Chodziło mi o to że dysk być może jest podłączony na raz do napięcia z USB i zasilania zewnętrznego, bez żadnego tranzystora czy innego mechanizmu odłączania tego pierwszego. W takim układzie jeżeli układ zasilania usb w urządzeniu jest słabszy w stosunku do zasilania zewnętrznego dochodzi do różnicy potencjałów i prąd idzie do urządzenia z zasilacza.

Jeżeli to jest głupota to co piszę to proszę wybaczyć, na co dzień nie zajmuję się elektryką ani elektroniką i właśnie dlatego napisałem w dziale dla początkujących.

Dygresja: Ani na oficjalnej stroni ani w instrukcji obsługi nie ma wzmianki że obudowa posiada gniazdo zewnętrznego zasilania i nie dostałem do niej żadnego zasilacza. Być może po prostu ten układ nie jest dopracowany.

• #10 24 Cze 2016 15:29
    cea
    Poziom 13  

Na wszystkich USB masz 5V, więc tu nie masz problemu z różnicą potencjałów.
    Zasilacze są zabezpieczone przed podaniem z zewnątrz napięcia, o ile nie będzie ono wyższe niż jego nominalne napięcie.

Jedyny problem, jaki tu widzę, to wyłączenie jednego z zasilaczy. Jeżeli prąd z danego interfejsu USB będzie niewystarczający, to wtedy jedno z urządzeń może nie wystartować lub zwiesić się, nic poza tym.

• #11 24 Cze 2016 15:54
    macgyver96
    Poziom 15  

Niejednokrotnie słyszałem o uszkodzonych sekcjach zasilania usb przy takich kombinacjach z podwójnym zasilaniem, co prawda z tanimi chińskimi aktywnymi hubami ale sprawa tutaj wygląda podobnie.

W dysku powinien być układ który automatycznie przełączy się na zasilanie zewnętrzne, lecz tutaj go nie ma.

Na miejscu autora wstawiłbym trójpinowy przełącznik w dysku, na środkowy pin zasilanie dysku, a na skrajne +5V z zasilacza a na drugim skrajnym pinie +5V z USB. Rozwiązałoby to wszystkie problemy w cenie do 1zł za sam włącznik.

• #12 24 Cze 2016 16:11
    cea
    Poziom 13  

To, że dysk przy dodatkowym zasilaniu zewnętrznym automatycznie wystawia je na swój port USB, to normalna sprawa - mam 2 zewnętrzne dyski USB (w tym jeden jeszcze na PATA IDE) i oba identycznie się zachowują. To zachowanie jest celowe i przydaje się, gdy podłączasz do dysku np. huba USB, wtedy nie musisz go (huba) dodatkowo zasilać.
    Z resztą podobnie zachowują się inne urządzenia: palmtopy, tablety, itp.

Jeżeli już coś ma się uszkodzić, to właśnie poprzez owe przełączniki i inne nieumiejętnie skonstruowane pająki...

Jak już chcesz separować napięcia, to przetnij linię +5V (czerwoną) w kablu USB pomiędzy dyskiem a raspberry - wtedy oba urządzenia będą pracować na własnych zasilaczach, a linia +5V nie jest potrzebna do transmisji danych.

• #13 26 Cze 2016 11:13
    doman18
    Poziom 17  

Chciałem ta na początku zrobić ale pomysł z diodą wydał mi się bardziej ... hmm ... profesjonalny. No nic zobaczę jak to wszystko będzie hulać . Jak będą problemy z dyskiem to przetne pin i tyle.

Dzięki wszystkim za pomoc

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson