Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ESP8266 LUA Emulator PT2262 FS100A 433MHz

piotr411 24 Cze 2016 10:19 3606 0
 • #1
  piotr411
  Poziom 22  
  Temat tanich modułów nadawczych na pasmo 11m, powraca regularnie na fora w internecie jak bumerang. Coraz bardziej popularny mikro kontroler ESP8266, zauważanie wypiera w wielu projektach zasłużone PIC i AVR. Do tego posiada kilka środowisko programistycznych co daję swobodę wyboru i łatwość portowania swoich starszych aplikacji właśnie na ten niezwykle praktyczny mikro kontroler.
  Wiele osób "chwali" się swoimi aplikacjami dla w/w modułów nadawczych, cyt.(... doprowadziłem do perfekcji transmisję po RS232, albo ...zastosuj "męczę_ster"...)
  O ile to drugie ma sens w przypadku transmisji IR, o tyle przy modulacji AM jest pozbawione sensu, ponieważ moduł po stronie nadawczej podtrzymuje przez około 1ms stan opadający na poziomie wyższym niż logiczne "zero" co przykrywa swoją nośną "śmieci", a odbiornik informuje o zmianie stanu. Czyli kodowanie bitów do krótkich przerw jest pozbawione sensu. Moduły te z założenia miały stanowić maksymalnie tanią konstrukcję i taka właśnie są, dlatego opracowano wiele bardzo sprytnych "trików" od sprzętowych podtrzymujących stan "pośredni-w tym wypadku nie jest szkodliwy" po prosty system prembuły jako wyznacznika prędkości i jakości nadawanego sygnału. Nie wspomnę tu o kodowaniu dla tej modulacji systemem opracowanym przez NEC i X10RF, gdzie występuje w transmisji kontrola ramki.
  Ok,do rzeczy, poniższa bardzo prosta funkcja, pozwala na emulowanie układu PT2262, czyli kodera 12bajtowego z tristanową rozdzielczością. Jak korzystać z funkcji.
  I tu należy rozgraniczyć na część sprzętową:
  Jeśli chcemy uzyskać zadawalający zasięg, trzeba pamiętać o napięciu zasilania, ma to kluczowy wpływ na oddaną moc nadajnika. I tak dla 3.3V jakiem zasilamy ESP i TX433, moc wyniesie zaledwie 1-2mW, więc zasięg może być zaledwie kilku metrowy, przy antenie 17cm, zawiniętej na ołówku. Jeśli moduł nasz jest wykonany np na tranzystorze 2SC3357 to maksymalną wartość mocy uzyskamy przy zasilaniu 18V i wysterowaniu 9V czyli należy wykonać prosty konwerter z 3,3->9V, wówczas moc powinna balansować w granicach 500mW, co zapewnia naprawdę bardzo dobre odległości, ale jest też nielegalne zgodnie z prawem. Jeszcze ciekawiej jest z modułami na Tranzystorach SS8050 gdzie przy zasilaniu 38V i wysterowaniu 5V moc wynosi około 1W, co w sprzyjających warunkach i dobrych antenach kierunkowych, pozwala osiągnąć kilometrowe odległości. Moduły takie spotkałem na stronach z USA o tematyce modelarskiej. Tyle w kwestiach sprzętowych.

  Program:
  Aplikacja zapewnia(a,w zasadzie ESP zapewnia) znacznie lepszą stabilizację szerokości impulsu niż oryginalny PT2262, co daje kilka metrów więcej zasięgu w tych samych warunkach propagacji fal.
  Funkcja dział bardzo prosto
  Wystarczy wpisać polecenie

  Kod: lua
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  i to wszytko by bezprzewodowe gniazdo, czy inny wyłącznik, samochód elektryczny dla dzieci na pasmo 433MHz zadziałał.

  Oznaczenia w poleceniu:
  1- GPIO do którego podłączony jest nadajnik, można podłączyć kilka na różne pasma
  61 - to czas pojedynczego bitu (oscylator)
  3 - to ilość powtórzeń kody (minimalnie dla PT2272 i pojedynczego wciśnięcia przycisku jest 2)
  "00111T0T1100" - to kod przycisku.

  Kody dla różnych systemów są bardzo zróżnicowane dlatego tu nie będę ich publikował, znajdą się w funkcji emulatora PT2272. Najprościej jest odczytać kod w systemach firmy ELRO ponieważ są do odczytania pod baterią pilota zmieniane na suwakach.

  Kod: lua
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Powyższa wersja działać będzie tylko z oficjalnym Firmware NodeMCU.
  Wersja uniwersalna działająca na obu wersjach firmware poniżej

  Kod: lua
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod