Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czyszczenie lasera

elektric220v 01 Lip 2005 19:27 3562 22
  • #1 01 Lip 2005 19:27
    elektric220v
    Poziom 9  

witam!!!
    mam małe pytanko odnośnie czyszczenia lasera
    zawsze czyszcząc laser zaczynam od soczewki,póżniej podnoszę pick-up
    tak aby było możliwe stworzenie się przestrzeni między soczewką ,a pryzmatami które załamują kąt świecenia i odbicia lasera pod soczewką.
    Wiem z doświadczenia że gromadzi się tam dużo kurzu który osiada na gładzi lustrzanej i osłabia promień lasera,albo zniekształca jego odbicie.
    Co doprowadza do gubienia ścieżki na płycie.
    Wiem też że same regulacje prądu lasera bez czyszczenia przeżroczy nie dają długiego efektu,a nawet skracają jego żywotnść.
    Wiem też że kurz może dostać się nawet na diodę laserową do której nie jestem w stanie dotrzeć,ponieważ raz tego próbowałem i ...kuku
    Ustawienie póżniej zbieżności całego bloku jest wręcz nierealne.

Pytanie moje dotyczy sposobu oczyszczenia lasera bez jego rozbiórki.
    Czy można laser zanużyć cały w myjce ultradzwiękowej?
    Czy raczej jest to metoda która mogłaby powodować gorszy efekt?

0 22
  • #2 01 Lip 2005 20:20
    ghost
    Poziom 23  

Wydaje mi sie ze płyn jaki jest uzywany w myjce co najwyzej pokryje pryzmaty i soczewki i je zabrudzi na tyle ze nic juz nigdy nie przeczyta.
    Do czyszczenia stosuj sprezone powietrze wewnatrz dla wydmuchania ew. pyłu , ew. przetarcie soczewki płynem czyszczacym.
    Odnosnie regulacji lasera: Sam laser z czasem sie zuzywa, a dzieki temu masz moliwosc wydluzenia jego pracy jeszcze na jakis czas. Nie przywrocisz mu pelnej sprawnosci, co najwyzej pozwolisz mu jeszcze przez chwile funkcjonoac...
    Zadne czyszczenie nie odnowi jego wlasciwosci elektrycznych i optycznych samego lasera. Pomoze na dluzsza chwile.Jedyna sensowna naprawa jest wymiana na nowy - ale to rzadko sie oplaca. Ja np w przypadku CD-ROM ow odzyskiwalem pickupy z napedow tego samego typu - ale uszkodzonych w inny sposob, np po awarii zasilacza, zepsutych mechanicznie itp.

0
  • #3 01 Lip 2005 20:43
    elektric220v
    Poziom 9  

bardzo dziękuję za fachową poradę
    pańskie doświadczenie jest dla mnie cenną wskazówką

Dodano po 18 [minuty]:

jeszcze jedno pytanko..
    nieraz zdarzają sie porysowane soczewki które uszkadzają sami klienci w wyniku czyszczenia nie tym czym można..
    czy wymiana samej soczewki jest gdziekolwiek praktykowana?
    pytam ponieważ nie udał mi się taki manewr wymiany

0
  • #4 01 Lip 2005 20:56
    ghost
    Poziom 23  

Nie, caly wozek lasera jest traktowany jako calosc i nie naprawia sie jego czesci skladowych, i tak tez jest sprzedawany.
    Wymiana jest oplacalna wlasciwie w sprzecie audio i DVD stacjonarnych - np. napedy CDROM/CDRW sa serwisowane rzadko, ceny laserow sa zaporowe - naprawiane sa tylko we wlasnym zakresie przez ludzi,, duze serwisy po prostu zlomuja uszkodzone napedy i wymieniaja na nowe(mam na mysli naprawy gwarancyjne). Popularne lasery do sprzetu audio (stacjonarne CD) sa juz niezbyt drogie (nawet 25-30zl za nowy) np. popularna seria KSS.
    Jesli zdarzyloby Ci sie kiedys kupowac nowy laser to pamietaj o tym, ze prawie kazdy ma fabrycznie zalozona zworke - krople cyny miedzy dwoma sciezkami, sluzaca do zabezpieczenia przed uszkodzeniem. Jesli jej nie zdejmiesz , laser nie bedzie dzialal.

0
  • #5 02 Lip 2005 10:51
    elektric220v
    Poziom 9  

dziękuję za poradę dobrze jest znać takie triki
    pozdrawiam

1
  • #6 02 Lip 2005 19:13
    kaczorele
    Poziom 14  

ja czyscilem patyczkiem higienicznym zanurzonym w spirytusie tylko delikatnie POZDRAWIAM

0
  • #7 15 Lip 2005 00:36
    krzys_8x
    Poziom 13  

Panowie, nie czyscimy spirytusem. Juz lepiej sluchym wacikiem. Spirytus powoduje uszkodzenia soczewki.
    Pozdrawiam.

0
  • #8 15 Lip 2005 15:10
    h jaworski
    Specjalista AGD

krzys_8x dziwne ja czyszczę 15 lat lasery i to czasami kilka dziennie spiritusem izopropanolowym i jakoś jeszcze nic nie uszkodziłem i czasami czyściłem kilkakrotnie ten sam sprzęt w przeciągu dłuższego czasu

0
  • #9 15 Lip 2005 16:22
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 15 Lip 2005 18:19
    Krzysiek007
    Poziom 20  

witam
    ghost Mógłbyś powiedzieć coś więcej o tej kropli cyny gdzie ona się dokłądniej znajduje? bo będe niedługo wymieniał laser ale niewiedziałem o tym tricku :)to standardowo jest zworka między jakimiś pinami czy co producent to inne miejsce??
    Dzięki za info :)
    Pozdrawiam Krzysiek

0
  • #11 15 Lip 2005 19:57
    Rygler
    Poziom 11  

barthezz napisał:
    A co powiecie na czyszczenie benzyną?

w żadnym wypadku, ja tak uszkodziłem laser od napędu LG
    czyściłem talerzyk napędowy, żeby przykleić gumową podkładkę, która sie mocno zdeformowała. Maznąłem wacikiem po soczewce i koniec, całkiem zmętniała. Sprzedałem napęd jako uszkodzony na allegro, ktoś potrzebował elektroniki sterującej.

pozdrawiam, R.G.

0
  • #12 15 Lip 2005 20:35
    bzikk
    Poziom 32  

Witam.
    Wydaje mi się że benzyna jest tłusta i pozostawi na soczewce nalot.
    Niepraktykowałem i niepolecam.
    Pozdrawiam.

0
  • #13 15 Lip 2005 21:24
    -=M@RIO=-
    Poziom 17  

ghost napisał:
    ...kazdy ma fabrycznie zalozona zworke - krople cyny...

Proponuje ją "zapładać" podczas demontarzu lasera do np. czyszczenia!!!
    jest ona zabezpieczeniem przed ładunkami elektrostatycznymi :)
    ghost napisał:
    ...ew. przetarcie soczewki płynem czyszczacym....

tylko wówczas gdy "zdmuchniecie" drobin kużu nie poskutkowało pozaty nalezy zwrucic uwage ze czasem powietrze w Spraju :( zostawia Biały nalot na soczewce jezeli podczas "czyszczenia dysza jest zbyt blicko soczewki :(:(

0
  • #14 15 Lip 2005 21:36
    ghost
    Poziom 23  

Krzysiek007 napisał:
    witam
    ghost Mógłbyś powiedzieć coś więcej o tej kropli cyny gdzie ona się dokłądniej znajduje? bo będe niedługo wymieniał laser ale niewiedziałem o tym tricku :)to standardowo jest zworka między jakimiś pinami czy co producent to inne miejsce??
    Dzięki za info :)
    Pozdrawiam Krzysiek

Ile laserow tyle rozwiazan. Najczesciej jest to umieszczone na tasiemce laczacej laser z reszta urzadzenia ewentualnie na pluyce w okolicach tasiemki. Wyglada to jak dwa polkola lub takie "brzuszki" na sciezce, z polami lutowniczymi . Wstawienie kropli cyny powoduje zwieranie dwoch sciezek tassmy. Czasem ich nie ma - ale byc moze w nowym jest wtedy nakladka zwierajacastyki na tasiemce (guma przewodzaca itp.)
    Witam.
    bzikk napisał:
    Wydaje mi się że benzyna jest tłusta i pozostawi na soczewce nalot.

Benzyna rozpuszcza tworzywo z ktorego jest zrobiona soczewka

krzys_8x napisał:
    Panowie, nie czyscimy spirytusem. Juz lepiej sluchym wacikiem. Spirytus powoduje uszkodzenia soczewki.

Wiekszosc srodkow do czyszczenia laserow CD zawiera alkohol i soczewki nie sa niego wrazliwe. Natromiast najczesciej winne jest to ze wielu ludzi uznaje wode kolonska lub spirytus salicylowy za cos co sie do tego nadaje - a kosmetyki zawieraja olejki i inne substancje ktore najczesciej skutecznie oblepiaja soczewke zamast ja czyszcic . A spirytus salicylowy zawiera duza ilosc kwasu salicylowego ktory po wyparowaniu tworzy male krysztalki - z tym samym skutkiem.
    Z tego samego powodu nie powinno sie uzywac denaturatu - barwnik w nim zawarty calkiem skutecznie siada na wszystkim i trudno go usunac . Ja do czyszczenia wlasnorecznie filtruje denaturat przez filtr z weglem aktywowanym (akwariowy) ktory pozbawia go barwnika i wiekszosci przykrego zapachu.
    Z gory zaznaczam ze tak przygotowany spirytus nadal jest trujacy i nie nadaje sie do picia! ;)

0
  • #15 15 Lip 2005 21:42
    -=M@RIO=-
    Poziom 17  

ghost napisał:
    filtruje denaturat przez filtr z weglem aktywowanym (akwariowy) ktory pozbawia go barwnika i wiekszosci przykrego zapachu.
    Z gory zaznaczam ze tak przygotowany spirytus nadal jest trujacy i nie nadaje się do picia! ;)

Nie czaruj :):):):) słyszałem o takich co spożywaja płyn do mycia szyb a taki srodek do czysczenia Soczewek to istny RARYTAS :):)
    POZDRAWIAM
    czyszczenie lasera

0
  • #16 15 Lip 2005 21:51
    ghost
    Poziom 23  

-=M@RIO=- napisał:
    ghost napisał:
    filtruje denaturat przez filtr z weglem aktywowanym (akwariowy) ktory pozbawia go barwnika i wiekszosci przykrego zapachu.
    Z gory zaznaczam ze tak przygotowany spirytus nadal jest trujacy i nie nadaje się do picia! ;)

Nie czaruj :):):):) słyszałem o takich co spożywaja płyn do mycia szyb a taki srodek do czysczenia Soczewek to istny RARYTAS :):)
    POZDRAWIAM
    czyszczenie lasera

Na szczescie stac mnie na lepszy alkohol ;)
    O zapachu wspomnialem akurat dlatego, ze zarowno moja zona jak i paru znajomych nie trawi tego zapachu - a wystarczy nawet niewielka ilosc na szmatce przy czyszczeniu czegos i smierdzi w calym domu - kwestia praktyczna ;)
    Ciekawy sig - skad to? ;)
    Widzialem gdzies fajny skrypcik - wyswietlal na czyjejs stronce zawartosc twojego twardego dysku ;)

0
  • #17 15 Lip 2005 22:44
    leszek.b
    Poziom 29  

Witam
    Praktyczny i doskonały
    Co powiecie na środek do czyszczenia -slina - (zawsze pod językiem).
    Pochodzenie- Adam i Ewa.

0
  • #18 15 Lip 2005 23:21
    ghost
    Poziom 23  

leszek.b napisał:
    Witam
    Praktyczny i doskonały
    Co powiecie na środek do czyszczenia -slina - (zawsze pod językiem).
    Pochodzenie- Adam i Ewa.

Niehigieniczne, bezuzyteczne , klei sie, zostawia smugi, moze sluzyc co najwyzej do drastycznego obrazenia kogos? ;)

0
  • #19 15 Lip 2005 23:32
    leszek.b
    Poziom 29  

Witam
    Wiedzialem ze ktoś odpisze ze niehigienicznie,( tu nie idzie o higiene) "obrażenia kogoś"-kogo?, nikt nie patrzy.

To jest naprawde dobry i skuteczny środek, żadnych smug .
    No chyba ze slina, slinie nierówna. To przepraszam.

0
  • #20 16 Lip 2005 11:52
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 16 Lip 2005 12:16
    leszek.b
    Poziom 29  

Witam
    "Co o tym sadzicie" ano to co napisałeś . Zastosowanie zgodnie z przeznaczeniem.

0
  • #22 16 Lip 2005 12:17
    ghost
    Poziom 23  

barthezz napisał:
    Mi chodzi o benzynę np. ekstrakcyjna. W zastostowaniach pisze:

- do odtłuszczania powierzchni przed lakierowaniem,
    - jako rozcienczalnik tłuszczów, olejów i wosków,
    - do oczyszczania narzędzi, części oraz zabrudzonych elementów,
    - do prania na sucho w pralniach chemicznych.

Co o tym sądzicie? bo mam tego trochę i nie wiem czy sklepu nie otworzyć...

I nic innego nie miale na mysli ;) Raczej niewiele ludzi probuje uzywac samochodowej ;)
    Benzyna ekstrakcyjna ROZPUSZCZA tworzywo z ktorego jest wykonana soczewka, i klej ktorym sa polaczone elementy optyki.. dlatego po benzynie soczewka matowieje (jesli benzyny jest niewiele to tylko matowi powerzchnie plastiku)

0
  • #23 16 Lip 2005 16:26
    leszek.b
    Poziom 29  

Witam
    Miełem o coś spytać ,ale sobie odpusciłem
    pozostaje ni tylko podziekować

0