Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

fotowoltaika do grzałki bojlera czy lepiej inwerter i oddawać w sieć

deskon 06 Lip 2016 18:25 23046 199
  • #121 06 Lip 2016 18:25
    prose
    Poziom 33  

Za 12 tyś to tobie nigdy się nie zwróci to grzanie wody no przesadziłem zwróci po jakieś 13 latach wyjdziesz na zero.

Dodano po 4 [minuty]:

Dla tego proponuję on grid około 9 tyś cię wyniesie jak dobrze poszukasz.

• #122 06 Lip 2016 18:53
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

deskon napisał:
    na tych urządzeniach co wam podałem ze stelażem na dach płaski stelaż przykotwiony do dachu, oraz obciążenie dodatkowo na panel 50kg, bloczkiem fundamentowym z montażem na gotowo firma wyceniła na kwotę 12 tyś, z panelami polskimi selfa 260W
    Wg mnie to jest warte 5000 zł.

• #123 06 Lip 2016 18:54
    deskon
    Poziom 8  

sprawdzałeś ceny?? ile co kosztuje przecież sam jeden panel na allegro 950-980 zł, stelaż pod 8 Paneli sprawdzałem 1500 zł a gdzie reszta

• #124 06 Lip 2016 19:03
    idepopizze
    Poziom 32  

12 tysięcy na grzanie CWU ...........

----------------------------------

i żeby to jeszcze było przez cały rok .......

• #125 06 Lip 2016 19:25
    kortyleski
    Poziom 41  

Bogatemu wolno. A że bez sensu... Zimą i tak słońca jest tyle że lepiej z co grzać cwu. Ja sam mam kolektor który praktycznie od końca kwietnia września zapewnia czterem osobom cwu. Całościowo materiał kosztował w granicach 1800 PLN. Ma tylko 2 metry kwadratowe. Robocizny nie liczę bo to samorobka

• #126 06 Lip 2016 20:27
    gaz4
    Poziom 28  

prose napisał:
    Za 12 tyś to tobie nigdy się nie zwróci to grzanie wody no przesadziłem zwróci po jakieś 13 latach wyjdziesz na zero.

Dodano po 4 [minuty]:

Dla tego proponuję on grid około 9 tyś cię wyniesie jak dobrze poszukasz.

Jak dobrze się poszuka to instalację 2 kW do grzania wody da sie zrobic za 4-5 tys. Problem leży w innym miejscu - mały i nowy rynek więc niektóre firmy zdecydowanie za bardzo sie cenią. W dodatku wybór PV mono czy polikrystalicznych w tym wypadku nie jest optymalny.

Co do on grid to sprawa jest taka, że 2 kW wyprodukuje rocznie ok. 2 tys kWh warte ok. 1200 zł (liczę bez opustu) czyli teoretycznie zwrot w 10 lat. Problem w tym, że jedym z zadań w/w instalacji ma być grzanie wody latem zamiast palenia w CO. Jak podłączy się grzałkę do gniazdka i ta poza sezonem grzewczym pobierze dajmy na to 1000 kWh należy potraktować je inaczej. Paląc węglem wyprodukowanie 1000 kWh kosztowałoby jakieś 300 zł + 600 zł za prąd z on grid = 900 zł oszczędności rocznie. Inaczej mówiąc jeżeli bojler latem będzie ogrzewany prądem zwrot z instalacji będzie za min 15 lat. I to pod warunkiem, że autor watku zużyje do tego celu 1000 kWh, jak latem zużywa więcej czas zwrotu znacznie się wydłuży, do "nigdy" włącznie. Z drugiej strony powrót do szuflowania węgla by mieć zwrot z PV za 10 lat stawia nas w punkcie wyjścia.

Często piszę, że PV jest tania i doskonale nadaje sie do ogrzewania wody. Ale tu widzę dlaczego ciągle spotykałem sie z krytyką. Z jednej strony brak wiedzy, z drugiej brak firm zdolnych zrobić odpowiednią instalację za rozsądną cenę. Z trzeciej dziwne zauroczenie sprawnością PV skutkujące wyborem drogich mono i poli krystalicznych zamiast tanich cienkowarstwowych - po co oszczędzać powierzchnię na dachu? Jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie zanim to tanie rozwiązanie trafi pod strzechy ;)

• #127 06 Lip 2016 20:38
    deskon
    Poziom 8  

Za taki zestaw z montażem wszystkie firmy biorą podobnie a te 12 tyś jest to bardzo dużo kasy, lecz w porównaniu z niektórymi ofertami to nie jest wygórowana cena

• #128 06 Lip 2016 21:48
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

deskon napisał:
    sprawdzałeś ceny?? ile co kosztuje przecież sam jeden panel na allegro 950-980 zł, stelaż pod 8 Paneli sprawdzałem 1500 zł a gdzie reszta

Sprawdzałem ceny na mojej fakturze:
    1,4 zł/W.
    Inwerter nowy Fronius IG 30 za 1000 zł - sprawdź zakończone aukcje Allegro. Podałem Ci link do podobnego za 1400 zł czyli też w dobrej cenie.

Wyszło mi 3000 zł/kW razem z raportowaniem na Sunny Portal i pvmonitor.pl. Robocizna dodatkowo - własna. Powiedzmy że 2000-3000 zł za robociznę to razem daje mi 8000-9000 za 2kW w wersji z inwerterem = ciepła woda cały rok i jeszcze zmniejszenie rachunków za prąd.
    Ta Twoja instalacja nie ma najmniejszego sensu w tej cenie. Nigdy się nie zwróci.
    CWU kosztuje mnie 40 zł/miesiąc dla całej rodziny grzane w II taryfie bez żadnych solarów. Za 12000 zł mam 25 lat grzania i codziennie ciepła woda, a Ty w zimie musisz dogrzewać węglem.

• #129 07 Lip 2016 02:27
    anaba255
    Poziom 17  

Witam.
    Mam regulator od Tego sprzedawcy

Moderowany przez Krzysztof Reszka:

3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

Wersja z AC na wyjściu, bez sinusa. Do niego potrzebujesz jeszcze wyłącznik nadprądowy na DC i termostat, który podłączasz pod regulator. Grzałka standardowa na 230V.
    Możesz dołożyć amperomierz i woltomierz na wejściu z paneli.
    U mnie działa z instalacją 2kW, sprawdza się dobrze. Nawet jak jest pochmurno, woda jest ciepła, jedynie jak pada przez większość dnia nie grzeje. Za to jak jest słońce przez cały dzień można coś ugotować na energii z paneli.

• #130 07 Lip 2016 14:29
    deskon
    Poziom 8  

Moduły Polikrystaliczne Selfa 260W 8 5952,96
    Konstrukcja dach płaski 1 1350
    Sterownik 1 850
    Grzałka 1 195
    Rozłącznik DC 1 70
    Dioda 20A 4 80
    Konektory 4 32
    Zabezpieczenia DC 1 300
    Kabel DC 40 200
    Montaż 1 1500

Netto 10529,96

VAT 8% 842,4

Brutto 11372,36
    jeszcze o co mnie pytali czy chcę zabezpieczenia DC??

• #131 07 Lip 2016 17:45
    marcinbbb
    Poziom 22  

Rób on grida bo ta wycena jest wyssana z tyłka...

• #132 07 Lip 2016 22:00
    Edek45
    Poziom 28  

Olej ich i zrób instalację off grid zwykłą wyspową samemu. Nie potrzebujesz żadnych zgłoszeń a później czas pokaże.

• #133 08 Lip 2016 05:38
    marcinbbb
    Poziom 22  

A lądowałeś kiedyś cwu grzałką z off grida? :)

• #134 08 Lip 2016 05:40
    Edek45
    Poziom 28  

Cały czas mam na grzałkę pwm z off-grida.

• #135 08 Lip 2016 15:04
    deskon
    Poziom 8  

robię to co wam napisałem dwa pytania mam odnośnie tego zabezpieczenia DC czy musi być oraz czy w tej grzałce jest termostat czy poprostu ten czujnik w sterowniku co jest do podłączenia do bojlera tylko jest i sterownik odłancza panele po osiągnieciu danej temp.

• #136 08 Lip 2016 15:53
    kasperek21
    Poziom 12  

Zabezpieczenie po stronie DC jak nie chcesz to nie zakładaj.
    BHP tu chodzi o Twoje bezpieczeństwo. Wychodzi na to że Cie jeszcze nie popieścił prąd stały. Po to zakładasz wyłącznik DC żeby w razie potrzeby odciąć dopływ prądu do Twojego urządzenia, żebyś mógł pogrzebać tam bezpiecznie a wtedy unikniesz kalectwa a nawet śmierci.
    Koledzy poprawcie jak źle mówię.
    Pozdrawiam

• #137 08 Lip 2016 16:49
    bat13
    Poziom 9  

Witam kolegów, sam zbudowałem instalacje 6 paneli po 120w do tego regulator,kondensatory i bezpiecznik, koszt 2000tys stelaż pod dachówkę sam zmontowałem z kątowników które miałem. Bojler 140l grzałka wodę podgrzewa o 20stopni wiec jak jest słońce to pale w piecu co 3 dzień.

• #138 08 Lip 2016 17:53
    idepopizze
    Poziom 32  

@bat13
    Jak długo te panele są oświetlone ? Ze 6 godzin ?

• #139 08 Lip 2016 22:33
    pnjk
    Poziom 2  

marcinbbb napisał:
    Bierz grzałkę 4x500W dla instalacji 2kW będzie piknie. Zabezpieczenia jakiś rozłącznik po stronie DC, różnicowoprądowy nie wiem co jeszcze.

Jestem nowy na forum , ciekawi mnie OZE ale zamiast otrzymać jakąś wiedze, otrzymuje bełkot. Np. powyższy cytat i inne. Czytając wypowiedzi kolegi marcinbbb kojarzy mi się takie powiedzonko, 'mądraliński babci wnusio'. Nagrane przez kolegę firmy na youtube (parę postów wczesniej)
    wskazują na brak elementarnej wiedzy o metrologii, procedurach pomiarowych i wiedzy o niej. Stanowisko testowe, stan podłączeń, okablowanie, stan akumulatorów itp. wielka żenada i tragedia.
    Socjologowie mówią, że 80% społeczeństwa czyta ale nie rozumie co czyta i tu w tym przypadku prawda oraz chyba nie wie co czyta. Na firmach na youtube (parę postów wcześniej) kolega pokazuje , że coś mierzy, jakiś sprzęt (solar Volt), jakoś testuje, coś tam robi ale widać, że nie wie jak to dokładnie testować, nie zna procedur pomiarowych i testowych, nie podaje rzeczowych podstawowych danych, itp.
    Czy każdy może pisać na tym forum co chce, totalne bzdury a moderatorzy nie poprawiają błędów, nie wskazują na nieścisłości,bzdury itp.
    I teraz nie ma co się dziwić, że mamy takich 'fachowców' jak takie materiały szkoleniowe są przedstawiane na tym forum.

• #140 08 Lip 2016 23:53
    deskon
    Poziom 8  

A mi Panowie zakładają instalację 18 lipca i powiem wam jak się spisuje :) przy różnego rodzaju pogodzie.

• #141 09 Lip 2016 01:28
    marekj31
    Poziom 18  

Edek45 napisał:
    Olej ich i zrób instalację off grid zwykłą wyspową samemu. Nie potrzebujesz żadnych zgłoszeń a później czas pokaże.

To on grid musi być zgłoszony zawsze czy tylko jak chcemy sprzedawać do ZE :D

• #142 09 Lip 2016 13:53
    idepopizze
    Poziom 32  

marekj31 napisał:

Jak nie będziesz miał zgłoszonej i inkasent zobaczy że licznik "idzie do tyłu" to raczej będziesz miał problem

• #143 09 Lip 2016 14:25
    Edek45
    Poziom 28  

idepopizze napisał:
    Cytowanie selektywne - zaznacz tekst wiadomości i kliknij

Gdy licznik idzie do tyłu to zawsze da się sprawdzić, nawet inkasenta nie trzeba, wystarczy podejrzenie jakichś kombinacji z prądem, przychodzi kontrola zabierają licznik i można szykować kasę na karę. To samo jest z licznikami elektronicznym tzw inteligentnymi, wszystko jest w pamięci.

• #144 10 Lip 2016 11:09
    marekj31
    Poziom 18  

Czyli licznik w żadnym wypadku nie może się cofać do tyłu nawet na chwilę .Chyba jest jakaś mała granica cofki lub zatrzymania licznika , czy nie jest tak że jakieś urządzenia domowe nie mogą na chwilę wygenerować trochę prądu do sieci po wyłączeniu i co wtedy jest jakiś margines cofki parę Wat czy to też jest karalne

• #145 10 Lip 2016 11:19
    kasperek21
    Poziom 12  

Hej
    Ja mam licznik Iskra i on posiada blokadę (zapadkę )
    Do tyłu pójdzie tylko o ćwierć obrotu i stop.
    W moim przypadku pcham prąd do sieci a licznik stoi w miejscu.
    Pozdrawiam z Irlandii

• #146 10 Lip 2016 12:04
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

idepopizze napisał:
    marekj31 napisał:

Jak nie będziesz miał zgłoszonej i inkasent zobaczy że licznik "idzie do tyłu" to raczej będziesz miał problem

Jaki problem? Podstawa prawna wymierzenia problemu?

Dodano po 1 [minuty]:

Edek45 napisał:
    idepopizze napisał:
    Cytowanie selektywne - zaznacz tekst wiadomości i kliknij

Gdy licznik idzie do tyłu to zawsze da się sprawdzić, nawet inkasenta nie trzeba, wystarczy podejrzenie jakichś kombinacji z prądem, przychodzi kontrola zabierają licznik i można szykować kasę na karę. To samo jest z licznikami elektronicznym tzw inteligentnymi, wszystko jest w pamięci.

Podstawa prawna do obliczenia i nałożenia kary?
    Wg regulaminu mojego ZE kara będzie miała wartość ujemną - musieli by zapłacić.

• #147 12 Lip 2016 22:19
    pnjk
    Poziom 2  

marcinbbb napisał:
    Rób on grida bo ta wycena jest wyssana z tyłka...

Dziwię się, dlaczego moderator nie upomni najlepszego 'fachowca' z piaskownicy tzw. mądralińskiego babci wnusia.

Dodano po 6 [minuty]:

marcinbbb napisał:
    A lądowałeś kiedyś cwu grzałką z off grida? :)

Kolejny przykład, niekompetencji i głupoty kolegi marcinbbb. Tragedia i tacy wysławiają się na forum. Nic dziwnego, że słyszy się , że forum to taki prymityw, hejterstwo i dziecinada.!
    I znów brak upomnienie dla najlepszego 'fachowca' i hejtera czyli dla kolegi 'marcinnbbb' od moderatora.
    Proponuję blokadę konta kolegi 'marcinbb' na miesiąc

• #148 13 Lip 2016 00:29
    marekj31
    Poziom 18  

Cytat:

To mi wygląda tak że to liczniki są żle zbudowane skoro ZE nie życzy sobie żeby nic nie przeciekło do sieci od strony odbiorcy to licznik powinien być tak zbudowany że niczego nie przepuści .Co innego jak ktoś chce sprzedawać prąd do ZE to wtedy wymiana na dwukierunkowy :idea: :D

• #149 13 Lip 2016 10:20
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Zdarzają się liczniki wyprodukowane w czasach PRL. Nawet takie kiedyś kupiłem - tarczowe, wyprodukowane za komuny w Rumunii, po regeneracji. Są sprzedawane w sklepach. Używam je w różnych miejscach. Mają taką zaletę, że nie trzeba w nich baterii wymieniać i są czytelne.

• #150 10 Sie 2016 19:39
    deskon
    Poziom 8  

instalację mam już ponad miesiąc i mogę coś napisać, nawet przy pochmurnej deszczowej pogodzie taka jak dzisiaj temp. w bojlerze mam 60 stopni ogólnie wybór tego sterownika z tymi Panelami widzę że był to dobry wybór a dzisiaj grzały tylko dwie grzałki albo jedna, przy mniejszym zachmurzeniu spokojnie jak działają trzy grzałki temp w granicach 80 stopni

Szukaj w 5mln produktów