Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

fotowoltaika do grzałki bojlera czy lepiej inwerter i oddawać w sieć

deskon 25 Sie 2016 14:45 42663 205
 • #151
  kriss032
  Poziom 20  
  prose napisał:
  Regulator MPPT grzałek

  Jeżeli ma być grzałka w bojlerze to regulator jest zbędny przy tak małej mocy panele podłączasz do grzałki w bojlerze Napięcie grzałki ma być dobrane do napięcia paneli moc maksymalną 2kWh uzyskasz tylko około południa gdy świeci słońce.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #152
  marcinbbb
  Poziom 24  
  pnjk napisał:

  Dziwię się, dlaczego moderator nie upomni najlepszego 'fachowca' z piaskownicy tzw. mądralińskiego babci wnusia.

  Proponuję blokadę konta kolegi 'marcinbb' na miesiąc


  Powiem ci tylko tyle zobacz ile masz napisanych postów dokładnie tyle samo możesz wiedzieć o energi odnawialnej. Mam trochę większą wiedzę niż poziom który prezentujesz - mam własne kolektory słoneczne do grzania cwu od przeszło 4 lat do kompletu 3,3kW instalację on grid od lutego tego roku.

  A ty masz napisane 2 posty i elementarną wiedzę o piaskownicy - zdrówka życzę.
 • #153
  Edek45
  Poziom 28  
  Kriss032
  Grzałka ma być podłączona do paneli zawsze przez regulator. I może być MPPT lub PWM. Po co wprowadzasz ludzi w błąd.
 • #154
  gaz4
  Poziom 32  
  Edek45 napisał:
  Kriss032
  Grzałka ma być podłączona do paneli zawsze przez regulator. I może być MPPT lub PWM. Po co wprowadzasz ludzi w błąd.


  Regulatory tylko i wyłącznie poprawiają sprawność. O ile przy ich stosowaniu uzyskuje się ponad 90% to bez nich spokojnie da się wyciągnąc 70% (średnioroczna). Jednak aby osiągnąć taki wynik należy odpowiednio dobrać moc i napiecia PV do rezystancji grzałki, a to trzeba obliczyć indywidualnie dla każdej instalacji. Przy obecnych cenach PV wybranie opcji z lub bez regulatora nie wpływa znacząco na wynik ekonomiczny (czas zwrotu) więc de gustibus...
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #155
  kriss032
  Poziom 20  
  Przy mocy paneli 2 kW regulator jest zbędny wystarczy tania grzałka z termostatem. Cała moc idzie w grzałki 2kW (pomijając straty) i to tylko czasami około południa gdy nie ma chmur. Regulatory grzałek stosujemy przy większych mocach. Lub w elektrowniach wiatrowych Np moc maksymalna PV 5 kW Z Falownikiem Off grid. Regulator odłącza grzałki o mocy 2kWh gdy moc PV spadnie poniżej 2 kW. Piszemy tu o instalacji PV 2 kW, z bojlera np 150 litrów pobieramy wodę napływa nowa zimna którą trzeba nagrzać ponownie. Mocy ledwie wystarczy albo nie wystarczy, 2 kW to maksymalna moc w południe przy zaołżeniu że mamy pełne słońce, Rano i po południu moc PV drastycznie spada, u mnie dzisiaj o godzinie 18,00 było 100 wat mocy przy instalacji 5 kWp off grid (dzień był słoneczny)
  Wątpie żeby ktoś grzał wdę i jej nie używał.

  Do kolegi Edka regulator MPPT stosujemy w wypadku ladowania akumulatorów z PV Lub w instalacji Off grid, On grid (każdy falownik jest w taki regulator wyposażony)
  W instalacji Off grid wystarczy zwykła grzałka 220V z termostatem wpięta w sieć po staremu, mamy na dzisiaj upsty 1:0,8 dla instalacji do 10kWp za nadwyżki energii wprowadzone do sieci ZE nie płaci
 • #156
  prose
  Poziom 33  
  kriss032 napisał:
  Przy mocy paneli 2 kW regulator jest zbędny wystarczy tania grzałka z termostatem.

  I po 5 latach wyrzucisz panele bo je dobijesz.
 • #157
  kriss032
  Poziom 20  
  Dlaczego dobijesz uzasadnij to. Co tojest regulator grzałek , co to jest regulator napięcia, co to jest watrouter ?
 • #158
  Edek45
  Poziom 28  
  Prose masz całkowitą rację, niech sobie podłączają jak chcą, szkoda słów, odciski sobie na palcach od pisania na klawiaturze porobimy a pewne osoby są niereformowalne. Pozdrawiam Edward.
 • #159
  kriss032
  Poziom 20  
  Edek nie odpowiedzałeś na pytanie co to jest regulator grzałek , co to jest regulator napięcia, co to jest watrouter bo nie wiesz, jeżeli ktoś zapyta chętnie udziele odpowiedzi
 • #160
  Edek45
  Poziom 28  
  Kriss a niby dlaczego ja mam odpowiadać na takie pytania ? .
  Więcej pisać już nie będę.
 • #161
  kriss032
  Poziom 20  
  Po to jest forum czegoś nie wiemy pytamy, ktoś kto posiada wiedzę odpwiada
 • #162
  marekj31
  Poziom 20  
  No cóż w sumie to co kogo by miało obchodzić jak podłączyć panele skoro producent daje gwarancje na jakiś okres czasu to teoretycznie można by je eksploatować w układzie zwarcia i domagać się gwaranci :D
 • #163
  Brychu21
  Poziom 13  
  Tylko wpięte bezpośrednio do grzałek nie są w układzie zwarcia.
  Proszę sprawdzić charakterystyki solarów, rezystancje grzałek i przy jakich napięciach będą pracowały i wyliczycie sobie warunki pracy solarów i grzałek. Jak jesteście dokładni to uwzględnijcie zmiany rezystancji grzałek, przy zmianie temperatur. Do tak prostego układu, bez akumulatorów, żadne regulatory i inne automatyki nie sa potrzebne, chyba, że komuś zależy na kilku procentach więcej sprawności.
  Pozdrawiam
 • #164
  Edek45
  Poziom 28  
  Brychu21 napisał:
  Tylko wpięte bezpośrednio do grzałek nie są w układzie zwarcia

  Nie są w stanie zwarcia, ale gdy przyjdzie chmurka to panele są przeciążane, nie mówiąc już o zmierzchu i świcie. Podłączcie sobie zwykły woltomierz analogowy, wszystko widać.
 • #165
  kriss032
  Poziom 20  
  Temat był taki - fotowoltaika do grzałki bojlera czy lepiej inwerter i oddawać w sieć Temat zszedł z pierwszego planu
  Przy chmurach panele sa przeciążone ? Nie - przy zachmurzeni palnele nie produkują pełnie mocy i grzałka jest niedociążona
 • #166
  Edek45
  Poziom 28  
  Mam instalację off-grid od trzech lat. Akumulatory mają priorytet. Ładowane są z wlasnoręcznie wykonanych potężnych ładowarek impulsowych.Jeżeli jest ktoś zainteresowany, jest ogłoszenie na OLX. Gdy akumulatory są naładowane napięcie na panelach wzrasta do ok 205V a wtedy zaczyna działać sterownik PWM który reguluje moc dostarczaną do grzałki 1,5kW oczywiście poprzez zmianę szerokości impulsu.
  Na chwilę obecną mam wrzątek w bojlerze 100 l a instalacja fotowoltaiczna ma moc na trackerze 540W i na konstrukcji stałej 600W. Do tego wiatrak o mocy około 1kW. Napięcie wyjściowe przy pracy sterownika PWM jest jednakowe. Cena takiego sterownika to około 100zł na stronie http://rysiny.ovh.org/_regulator_ladowania_tiny_pwm.htm
  Mam już dokupione prawie 2kW paneli które będą zamontowane na trackerze oraz dodatkowe używane akumulatory. Akumulatorów będzie odliczając stopień ich zużycia około 1000Ah, wszystkie AGM. Cała instalacja na 12V. Płacę na dzień dzisiejszy 30zł miesięcznie za enegię. Pozdrawiam Edward

  Dodano po 24 [minuty]:

  I nie wiem co będzie dalej gdy zamontuję na trackerze 2kW bo ja już teraz nie mam co zrobić z energią i ciepłą wodą. Najlepsze byłoby jakieś połączenie off-grida z on-gridem ale to są dodatkowe koszty i kupa załatwiania wszystkiego.

  Dodano po 35 [minuty]:

  A sąsiad magister inżynier energetyk pali prawie co dzień w piecu żeby rodzina miała ciepłą wodę.
  Widzi jak to można rozwiązać, ale nie dociera.
 • #167
  kriss032
  Poziom 20  
  To zainstaluj instalacje On-grid Przy obecnej ustawie nadwyżki energii wysłanej do sieci wrócą no może 80% (Upusty 1:8) Ja przy moim on-gridzie 5kWp zbieram nadwyżki juz na zimę trzeba je wykożystć w 100% za niewykożystane nadwyżki ZE nie płaci - W akumulatorch nie da się zgromadzić ilości energii na zimę
 • #168
  Edek45
  Poziom 28  
  Wszystko jest fajnie przy on-gridzie jak się kupuje wszystko nowe i z certyfikatami, fakturami itp. Z tego co wiem to nie mam szans na legalne podłączenie.
  Powiem jeszcze tyle że miały być w gminie dopłaty na piece, panele , bojlery, kanalizacje i nie wiem co jeszcze a okazało się że nie będzie nic. Na wyborach byłem ale nie głosowałem na obecny rząd. A zanosi się na to że będzie jeszcze gorzej.
 • #169
  gaz4
  Poziom 32  
  Edek45 napisał:
  Prose masz całkowitą rację, niech sobie podłączają jak chcą, szkoda słów, odciski sobie na palcach od pisania na klawiaturze porobimy a pewne osoby są niereformowalne. Pozdrawiam Edward.


  Bo piszecie wbrew podstawowym prawom fizyki i dlatego wszystkich nie przekonacie. W punkcie mocy na dobrze dopasowanej grzałce panel osiągnie 100% wydajności bez żadnej elektroniki. Np. dla PV U mpp 120V i grzałki R=30Ω (ok. 1.8kW) wydzieli się:

  P=U*U/R=120*120/30=480W

  W praktyce jeżeli ktoś ma PV o mocy 500W to taki zestaw będzie permanentnie przeciążony co oznacza mała sprawność ale... Gdy przykładowe PV ma moc 1000W MPP zostanie osiągnięte przy nasłonecznieniu 480W/m2 i dokładnie wtedy wydajnośc wyniesie 100%. Przy 800W/m2 PV mogą dać max 800W, a tu będzie ponad 500W (w miare zwiększania nasłonecznienia będzie też rosło napięcie czyli moc na grzałce) czyli jakieś 65-70%. Zmniejszajace się nasłonecznienie pogorszy wynik i przy 240W/m2 będzie 50%, a przy pełnym zachmurzeniu 120W/m2 zaledwie 25% mocy MPP czyli 30W na grzałce. I pytanie gdzie tu jest zwarcie które może zniszczyć PV skoro amperaż wyniesie... 1A przy nominalnym w okolicy 8.3A?

  Przy bezp. podłączeniu PV do grzałki zagrożone sa jedynie styki termostatu bo nie każdy wytrzyma pracę na prądzie stałym. Ponieważ w w/w przykładzie max moc wyniesie ok. 500W to w takim wypadku wystarczy ustawić go na max i na 99% nigdy nie osiągnie temp. przy ktorej się wyłączy. Ja stosuję kondensator podłaczony równolegle do styków który w wiekszości wypadków skutecznie wygasza iskrzenie. Niestety czasami trafiają się ze zbyt małą szczeliną i takie po prostu nie nadają sie do DC.
 • #170
  Edek45
  Poziom 28  
  gaz4 napisał:
  W punkcie mocy na dobrze dopasowanej grzałce panel osiągnie 100% wydajności bez żadnej elektronik

  Ale tylko przy maksymalnym nasłonecznieniu, a później są straty.
 • #171
  gaz4
  Poziom 32  
  Edek45 napisał:
  gaz4 napisał:
  W punkcie mocy na dobrze dopasowanej grzałce panel osiągnie 100% wydajności bez żadnej elektronik

  Ale tylko przy maksymalnym nasłonecznieniu, a później są straty.


  Nie przy maksymalnym nasłonecznieniu lecz w momencie dopasowania obciążenia do PV. W podanym przykładzie nastepuje to przy nasłonecznieniu ok. 500W/m2. Na forum często cytowano tabelę ze średnim nasłonecznieniem w Polsce, np. tu:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14225550#14225550

  Jak widać w/w nasłonecznienie występuje najczęsciej więc siłą rzeczy tak dopasowana PV najczęsciej będzie wtedy pracowała z moca zbliżoną do max (porównywalnej z PWM). Nasłonecznienie powyżej 500W/m2 wstepuje nieco rzadziej ale wtedy sprawność przy bezp. podłączeniu jest wysoka (ok. 70%), a 1h pracy przy np. 900W/m2 daje tyle samo energii co 10h przy 90W/m2. MOzna obliczyć, że poniżej punktu mocy efektywnośc spada (prawie) liniowo, 2x mniejsze nasłonecznienie oznacza 2x niższą efektywność. 50% będzie przy 240W/m2 które w/g tabeli stanowi 15%, a 25% przy 120W/m2 co stanowi 14% nasłonecznienia. Gdy weźmie się poprawkę na słaby uzysk przy dużym zachmurzeniu (1% przy 900-1000W/m2 da więcej kWh niż 6.6% dla 0-100W/m2) dobrze dobrane PV przy bezp. podłączeniu spokojnie dadzą ok. 70% średnioroczną efektywność. Przy zastosowaniu PWM z 1 kW uzyska się ok. 200 kWh rocznie więcej energii niż ezp. podłączenie ale wystarczy dołożyć 200W by wyniki się wyrównały. Ponieważ PWM i 200W PV kosztują (prawie) tyle samo de gustibus...
 • #172
  mcz1
  Poziom 19  
  gaz4 napisał:
  Niestety czasami trafiają się ze zbyt małą szczeliną i takie po prostu nie nadają sie do DC.

  Dokładnie. Dlatego przy wyłączaniu prądu DC zastosowałem półprzewodnikowe wyłączniki DC a w szereg z nimi mechaniczne przekaźniki. Warunek taki, aby najpierw wyłączać prąd w elektronicznych przekaźnikach, a potem dopiero w mechanicznych. Włączanie prądu DC w odwrotnej kolejności.
 • #173
  Brychu21
  Poziom 13  
  Reasumując.
  To jest tylko moje zdanie.
  Teraz, po zmianach prawnych, najbardziej opłaca się, grzać bojler bez regulatora, dobierając grzałkę do określonej mocy paneli.
  Następne w opłacalności jest zasilenie w energię laptopów, tv, lodówek itp. z akumulatorem, który pracuje jako bufor, nie magazyn.
  Kolejna jest inwestycja jak wyżej z większą ilością aku, najlepiej używane z UPS, ponieważ nowe się nie opłacają, wtedy mamy pracę aku jako bufor i magazyn.
  Wszystkie inne inwestycje, moim zdaniem się nie opłacają. Chociaż te powyżej też trzeba rozsądnie wyliczyć, żeby nie wyszło z tego kosztowne hobby.
  Inwerterem w sieć się teraz nie opłaca, ponieważ dostajemy w zamian tylko zniżki.
  Wszystko do przemyślenia i wyliczenia, bez takiego czegoś, że ja uważam tak, to tak jest dobrze.
  Spokojnie można wszystko policzyć i wtedy wszyscy będą zadowoleni.
  Pozdrawiam
 • #174
  Edek45
  Poziom 28  
  Też podobnie uważam że jest to niestety kosztowne hobby. Tylko ja mam na to sporo czasu, więc pewne prace mogę wykonać sam. Gdy się idzie do pracy na cały dzień to trzeba sobie tyle zarobić żeby było np. na fachowca. Druga sprawa to dopłaty, jeżeli się z nich skorzysta to po pewnym czasie inwestycja się zwróci a później jest się na plusie.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Następna sprawa to ekologia. Nikomu nie kopcę, od połowy kwietnia jeszcze nie paliłem w piecu żeby mieć ciepłą wodę.
 • #175
  hostii
  Poziom 24  
  Edek45 napisał:
  Następna sprawa to ekologia. Nikomu nie kopcę, od połowy kwietnia jeszcze nie paliłem w piecu żeby mieć ciepłą wodę.


  --SZACUN- bo mam takiego sąsiada co mi kopci i to prosto w okna cały syf ni do domu się ładuje.
  Wiesz jak widzę że ktoś pali w piecu kiedy na dworze jest ponad 30 st to ja dziękuję, zamiast tego wolałbym założyć przepływowy podgrzewacz na prąd 3f a nie się jeb... Tylko że dużo ludzi tego nie rozumie.

  Dodano po 12 [minuty]:

  @Edek45
  Jakiej mocy masz inwerter na 230V?
 • #177
  marekj31
  Poziom 20  
  Cytat:
  SZACUN- bo mam takiego sąsiada co mi kopci i to prosto w okna cały syf ni do domu się ładuje.

  Ja też mam takiego sąsiada i tu rodzi się pytanie czy zestaw PV czy tam solary montować u siebie czy sąsiadowi :D
 • #178
  Edek45
  Poziom 28  
  marekj31 napisał:
  zestaw PV

  Montuj u siebie, pociągnij kabel do sąsiada i może się przekona do elektryczności ze słońca.
 • #179
  deskon
  Poziom 9  
  Panowie trochę czasu minęło od czasu zamontowania fotowoltaiki. Posiadam panele 2kW (8sztuk) firmy selfa, panele są podłączone w układzie szeregowo-równoległym, ustawione pod kątem 35 stopni, na dachu płaskim betonowym, do tego zestawu posiadam grzałkę 3w1 czyli spirale 250W, 550W oraz 950W grzałkami steruje sterownik firmy omega napięcie jakie uzyskuję z paneli to ok 60V, układ cały działa od wiosny do jesieni super mam do tego bojler 150L, wiosna lato temperatura w bojlerze którą uzyskuję to ok 80 stopni Celcjusza, tak ustawiony jest sterownik , natomiast jesień zima ciepłą wodę mam z centralnego ogrzewania, moje pytanie jeżeli jak wcześniej wspomniałem temp wody 80 stopni Celcjusza jest często już o godzinie 12-13 max 14 później Panele w zasadzie nie są wykorzystywane przy słonecznej pogodzie co bym musiał założyć jakie urządzenie jakie akumulatory aby tę energię magazynować gdy już mam te 80 stopni celcjusza oraz aby wieczorem jak temp, wody spadnie przykładowo do 40 stopni a Panele już nie będą produkować energii do podgrzania wody bo jest ciemno aby energię z akumulatorów wykorzystać na grzałkę w bojlerze chodzi mi o dobór akumulatorów oraz urządzenie co przełączy energię na grzałkę jeżeli temp wody spadnie a Panele nie będą w stanie wyprodukować energii.
 • #180
  idepopizze
  Poziom 33  
  @deskon
  Nie opłaca się pchać tego prądu w akumulatory, bo w sumie za ten prąd z akumulatorów zapłacisz więcej niż za ten z gniazdka. Ktoś tu już to liczył.