Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fotowoltaika do grzałki bojlera czy lepiej inwerter i oddawać w sieć.

deskon 01 Jul 2016 23:23 97125 219
Computer Controls
  • #91
    prose
    Level 35  
    Nie, bez inwertera podłączasz Pv do grzałki przez przekaźnik półprzewodnikowy bez aku i MPPT i PWM.
  • Computer Controls
  • #92
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    gaz4 wrote:
    zbyt długo by liczyć na zbyt wiele. Najprawdopodobniej zużyta energia będzie potrącana symetrycznie, czyli gdy zużyjemy 1000 kWh w I-szej i 3000 w II-giej dostaniemy

    Zakładam że każda taryfa zostanie rozliczona osobno. Nadprodukcji w wersji z falownikiem nie będzie, bo to tylko 2kW. Koszty instalacji są nieważne, bo w obu przypadkach są takie same i dla grzania wody wynoszą x, a dla wersji z falownikiem x+1060zł. Obliczam tylko różnicę pomiędzy nimi.
    Gdybym dziś miał 2kW PV, to wyprodukowałyby 10kWh. Do nagrzania 80l bojlera potrzebuję 1/3 tej energii. 80l CWU na dobę wystarczy dla czterech osób na prysznic i umycie się.

    Dodano po 45 [sekundy]:

    deskon wrote:
    ok a gdyby zrobić tak jak bym kupił zestaw z inwerterem to sam inwerter przecież przetwarza prąd stały na zmienny i inwerter bym podłączył do grzałki, to co nie będzie to działało?? chybA Powinno po co kombinować z mppt czy pwm a w razie czego gdy nie będę chciał grzać wody to do inwertera mogę podłączyć np. gniazdko i coś sobie zasilać??

    Tak. Właśnie to próbuję Ci od kilku dni wytłumaczyć. Zaczynasz rozumieć. :)
    Z tym że inwerter podłączasz do gniazdka 230V w domu, a grzałkę do innego gniazdka. Nie ciągniesz kabla z inwertera do grzałki, a wszystko po prostu podłączasz do istniejącej instalacji.
    Nie trzeba żadnych akumulatorów. Kup tego Froniusa, co Ci link wysłałem za 1400 zł i będzie OK.
  • Computer Controls
  • #93
    deskon
    Level 10  
    z tym przekaźnikiem półprzewodnikowym to najtańszy koszt bo w zasadzie nie potrzebuję ani inwertera, ani mppt, ale załóżmy gdybym miał mppt czy musiał bym zmianiać grzałkę w bojlerze czy mogła by zostać ta 2000W co posiadam bo widzę że te mppt są z grzałkami sprzedawane

    Dodano po 3 [godziny] 8 [minuty]:

    http://www.selfa-pv.com/produkty/2015-08-03-19-56-38/zestaw-pv-cwu
  • #94
    gaz4
    Level 33  
    Inwertery, MPPT, PWM itp nie zostały wymyślone po to aby zmylić laika. Wypunktuję mozliwości, jak nie zrozumiesz to lepiej odpuść sobie PV bo utopisz w niej bez sensu kupę kasy:

    1) Kupujesz inwerter i podłączasz się do sieci elektrycznej. Do tego potrzebna jest umowa z energetykami, instalator itp.
    2) Kupujesz PWM np. jak wcześniej podlinkowany za 3 stówy i podłączasz tak jak napisano w jego instrukcji. Regulatory przełaczajace grzałki spełniają tę samą funkcję co PWM czyli maksymalizują uzysk tylko robią to w inny sposób.
    3) Podłączasz bezpośrednio do grzałek pamiętając o tym, że wtedy trzeba dobrać odpowiednie napiecie pracy PV (tu 160V), zabezpieczyć termostat przed iskrzeniem i liczyć się z uzyskiem mniejszym o ok. 30% niż w punktach 1 i 2. Przekaźnik cyfrowy tylko zabezpiecza przed iskrzeniem, nie jest zamiennikiem PWM.

    Najprostsze (z punktu widzenia osoby znającej sie na elektryce) i jednocześnie najtańsze roziązanie kryje sie w p. 2, instalatorzy są szkoleni by robić pod p. 1.
  • #95
    deskon
    Level 10  
    za tydzień myślę że wam dam znać na co się zdecydowałem, jest to trochę kasy więc muszę sie z tym przespać
  • #97
    deskon
    Level 10  
    firma która ma mi zakładać te instalację poleciła mi sinusPRO seria S MPPT model sinusPRO-3000, który będzie współgrał z grzałką 2000W którą posiadam w bojlerze co o tym myślicie??
  • #98
    idepopizze
    Level 33  
    Skoro firma i w ogóle to chyba możesz brać w ciemno bo przecież się na tym znają.
  • #99
    deskon
    Level 10  
    ja wolę zawsze skonsultować to z wami bo wy widzę na tym dosyć dobrze się znacie
  • #100
    gaz4
    Level 33  
    Zmień firmę :)

    Z tego co widzę nie rozumiesz istoty problemu związanego z bezpośrednim zasilaniem bojlera. Firmy z którymi się konsultujesz też nie mają o tym bladego pojęcia, polecana przetwornica jest tu bezużyteczna (dosłownie, bezużyteczna czyli nie będzie działała). Jeżeli bardzo chcesz PV to tylko umowa z instalatorem (na piśmie!), że wykona instalację on grid czyli współpracującą z siecią energetyczną. Tylko wtedy będzie szansa, że całość zadziała jak należy, a jakby coś było nie tak zawsze można ścigać instalatora sądownie.
  • #101
    deskon
    Level 10  
    Bym rozumiał istotę problemu to dzisiaj tu nie piszę i nie pytam, oni twierdzą że te insalację zakładają i to działa

    Dodano po 1 [minuty]:

    jeżeli twierdzisz że ta przetwornica nie będzie działała to dlaczego?? wiesz ja to nie konsultuję jako laik z laikami tylko z firmą co takie instalacje zakłada, właśnie czytałem parametry techniczne i także jest napisane że urzadzenie jest stosowane w fotowoltaice, odnośnie sieci energetycznej nie chcę mieć z nią nic wspólnego :) bo do sieci energii nie będę oddawał, ale widocznie producent tej przetwornicy pisze głupoty może same laiki tam pracują co to projektowali :)

    Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

    jedynie co mi przychodzi na myśl pobór energii do zasilania z sieci regulatora MPPT a tej przetwornicy
  • #102
    marcinbbb
    Level 26  
    Dlaczego ta przetwornica nie będzie działać... szefie a ona potrafi płynnie regulować moc oddawaną do grzałki? czy wpinasz grzałkę 2kW w to coś a z dachu płynie 500W resztę pobierasz z sieci czy z czego? Gdzie tu oszczędność? Termostat na grzałce będzie ładował nawet w środku nocy aby zagrzać wodę robiąc to tylko z sieci.

    Weź sobie kup sterwonik do tego stworzony i przystosowany który płynnie potrafi regulować moc w zależności od ilości energii pozyskiwanej z instalacji. Grzałkę na 36V i będzie to działało. A ofertę zaprezentowaną przez firmę odpuść sobie.

    Bo chyba nie myślałeś że skoro instalujesz 2kW instalację to w 100% pokryje moc grzałki w bojlerze?

    Jak wcześniej kolega proponuje zrób instalację on grid będziesz miał komplet grzałka będzie chodziła a Ciebie nic nie będzie interesować. Sam mam taką instalację 3,3kW wpiętą do sieci i nadwyżki mam przez ostatnie 3 miesiące sprzedałem 1MWh do sieci. Wiesz ile to jest grzania grzałką 2kW 500h non stop:)

    Aby nie być gołosłowny:
    Fotowoltaika do grzałki bojlera czy lepiej inwerter i oddawać w sieć.
    \
    a tu masz testa tego co chcą Ci wcisnąć w tej firmie https://www.youtube.com/watch?v=VhuVAWH2Z9c

    część 2 tego inwertera tu https://www.youtube.com/watch?v=qBkvXM__t7U
  • #103
    kasperek21
    Level 12  
    Hej
    Ja nie oddam swojego prądu do sieci. Wat router albo coś podobnego. Woda w bojlerze gorąca? Przełączę na centralne ogrzewanie albo inny bufor.
    Pozdrawiam
  • #104
    deskon
    Level 10  
    OK a czy stosował ktoś te regulatory MPPT firmy omega wraz z grzałką do niego przystosowaną, do tego zakupię przekaźnik tak jak tutaj polecaliście i mam nadzieję że będzie działało nie będę już więcej kombinował bo nie ma sensu, tylko czy ktoś z was stosował regulatory tej firmy?? czy lepiej inna firmę polecacie bo widzę że na aukcjach te są dosyć popularne??
  • #105
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    kasperek21 wrote:
    Hej
    Ja nie oddam swojego prądu do sieci. Wat router albo coś podobnego. Woda w bojlerze gorąca? Przełączę na centralne ogrzewanie albo inny bufor.
    Pozdrawiam

    W lipcu?
    Po co? Co chcesz tym osiągnąć lub udowodnić?

    Dodano po 2 [minuty]:

    deskon wrote:
    ory tej firmy?? czy lepiej inna firmę polecacie bo widzę że na aukcjach te są dosyć popularne??

    Nie stosował, bo tu wszyscy mają inwertery. Tylko Ty się uparłeś i jesteś wyjątkowo odporny na argumenty.
  • #106
    kasperek21
    Level 12  
    Drogi Kolego a to dlatego że mieszkam na zielonej wyspie a tu słońca jest niewiele.
  • #107
    marcinbbb
    Level 26  
    W takim razie dlaczego chcesz się bawić w instalację PV skoro jak sam piszesz nie ma słońca? Może lepiej jakiś wiatrak 1kW?
  • #108
    kasperek21
    Level 12  
    Pasjonują mnie OZE. Testuje panele wiatrak. Ponieważ jak wrócę do Ojczyzny zrobię wszystko na większą skalę. Teraz zbieram doświadczenie praktyczne i redukuję rachunek za prąd.
  • #109
    idepopizze
    Level 33  
    @kasperek21
    Fajnie, teraz przynajmniej ominie Cie 1000 PLN kary za niewystawienie kwitka o wyprodukowanej ilości w przypadku zapomnienia.
    Ale pewnie pojawią się inne "kwiatki".
  • #111
    marcinbbb
    Level 26  
    Bierz grzałkę 4x500W dla instalacji 2kW będzie piknie. Zabezpieczenia jakiś rozłącznik po stronie DC, różnicowoprądowy nie wiem co jeszcze.
  • #112
    kasperek21
    Level 12  
    Deskon tak na marginesie brałeś pod uwagę kolektory słoneczne np płaskie?
    Ja rozważalem taką opcję a to dlatego bo wiadomo większy zysk z metra kwadratowego. Sprawność paneli pv poli 17% a kolektor płaski chyba 75% o ile pamiętam i drożej.
    Dlatego ludziska kombinują z kolektorami własnej roboty.
    Pozdrawiam
  • #113
    deskon
    Level 10  
    oferta dla zestawu 2 kW co mi zaproponowano:

    Panele 260 W ilość 8 sztuk

    - sterownik omega s1 ( 850zł)

    - grzałka fotowoltaiczna 3 spiralowa (200 zł)

    - Panele 8 sztuk łączymy po dwa szeregowo a później równolegle

    - rozłącznik DC 50A 70 PLN

    - dioda PV 10 A ( 4 sztuki 80 PLN )

    co powiecie na taki zestaw

    Dodano po 19 [minuty]:

    oto specyfikacja paneli do których ten zestaw został dobrany
  • #114
    marcinbbb
    Level 26  
    A te Polskie panele to w jak astronomicznych cenach sprzedają? Bo snuje domysły że około 800 PLN/szt.
  • #116
    deskon
    Level 10  
    wiesz firma się troche upierała przy tej przetwornicy ale im zaproponowałem albo to robią tak jak ja chcę na tych podzespołach albo wcale, mi się coś wydaje że mają podpisane może jakieś umowy z firmą VOLT bo głównie od nich produkty polecali, ale będą w sumie mi to robić na tych podzespołach które wam wypisałem, jedynie co zmienie to grzałka z 4 spiralami bo w razie czego niech jest jedna na 230V
  • #117
    slavo10
    Level 11  
    Kolego Deskon. Nie chce mi się rozpisywać bo nie mam na to czasu. Jeżeli nie chcesz kupić inwertera i połączyć się z siecią on-grid to kup taki sterownik grzałek
    http://allegro.pl/bateria-sloneczna-solarny-sterownik-grzalek-z-mppt-i6306809782.html
    Wszyscy koledzy którzy piszą o podłączeniu grzałki bezpośrednio z panelami PV mijają się z prawdą. Tak w skrócie to panele przy podanych parametrach Imp i Vmp do pracują blisko punktu zwarcia, proszę przyjrzeć się charakterystyce i spróbować policzyć rezystancję wewnętrzną i zastanowić się czy jest stała czy się zmienia. Grzałka posiada prawie stałą rezystancję, która nieznacznie rośnie o współczynnik temperaturowy. Jeżeli natężenie promieniowania słonecznego spadnie to i spadnie prąd i napięcie na panelu, co przy stałej rezystancji grzałki powoduje ze panel zaczyna pracować na zwarciu.
    Regulator, który ci zaproponowałem polega na tym, że może sterować trzema lub więcej grzałkami, które łączymy w różnej konfiguracji. Czyli mamy do dyspozycji grzałkę 500W o rezystancji 15Ω, 300W o rezystancji 25Ω i grzałkę 100W o rezystancji 60Ω. Wartość wziąłem z sufitu dla przykładu. W zależności od generowanej mocy z paneli możemy te grzałki łączyć szeregowo, równolegle lub mieszanie, przez co skokowo możemy dopasować obciążenie do naszych paneli.
    Powtarzam jeszcze raz ten sposób to działa, ale jest nieefektywny, nie będę tego liczył bo nie mam na to czasu, ale 2kWp jest w czerwcu w stanie wygenerować 14kWh energii a do podgrzania 100l wody o 50 stopni potrzeba nam około 5kWh energii, natomiast w grudniu bywa ze te 2kWp nie wygenerować więcej jak 1kWh energii dziennie. Korzystałem z podobnego rozwiązania i jest to marnotrawstwo energii ale bogatemu wolno.
  • #118
    deskon
    Level 10  
    A czym on się różni od sterownika omega s1
  • #119
    gaz4
    Level 33  
    deskon wrote:
    A czym on się różni od sterownika omega s1


    Głównie producentem ;)

    Kolega slavo10 najwyraźniej nie przeczytał całości wątku i dlatego nie zuważył że wszystko zostało omówione. Przełączanie grzałek, problemy związane z zasilaniem 1 grzałki przez PV, sterowanie mocą poprzez PWM... Od siebie dodam, że PV nawet współpracująca z najdoskonalszym urządzeniem to nie perpetuum mobile i jak w grudniu da 1 kWh to bojler nagrzeje sie 5x słabiej niż przy 5 kWh latem. Ale to nie musi oznaczać 5x niższej temperatury wody lecącej z kranu, jak będe miał wiecej czasu założę wątek gdzie opiszę jak można ominąć problem zimnej wody przy pochmurnym niebie ;)

    Przy okzaji rozwinę to co kol. slavo10 potraktował powierzchownie. Gdy przyjrzeć się charakterystyce obciążenia to wraz ze spadkiem mocy dostarczanej przez PV nastepuje liniowy spadek mocy na grzałce. W tym wątku zaproponowałem 2x większą moc PV od obliczonej dla danego napięcia Umpp co oznacza MPP przy promnieniowaniu słonecznym 500W/m2 - tu PV z pojedyńczą grzałką będzie pracowało na max. Przy spadku nasłonecznienia do 250 W/m2 grzałka odda 50% energii, a przy 125 W/m2 25%. Wydaje sie mało w porownaniu z PWM/przełacznikiem grzałek ale w ciagu roku pogoda jest zmienna i wszystko sie uśrednia do ok. 70%, czyli strata wynosi 30%. Jak ktoś źle dobierze moc PV do rezystancji grzałki to mu wypadnie praca "blisko punktu zwarcia" i wtedy będzie bardzo niezadowolony z efektu. Np. 1 kW PV i grzałka 1 kW osiągnie max przy 1000 W/m2 czyli nigdy. Przy 500 W/m2 będzie 50%, następnie 25%,i 12.5% i całość w skali roku uśrednia się do max 40%. Najpierw projektowanie, później wykonanie - nigdy odwrotnie.
  • #120
    deskon
    Level 10  
    na tych urządzeniach co wam podałem ze stelażem na dach płaski stelaż przykotwiony do dachu, oraz obciążenie dodatkowo na panel 50kg, bloczkiem fundamentowym z montażem na gotowo firma wyceniła na kwotę 12 tyś, z panelami polskimi selfa 260W