Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fotowoltaika do grzałki bojlera czy lepiej inwerter i oddawać w sieć.

deskon 25 Jun 2016 02:48 84363 214
Ochrona Domu
    deskon
    Level 9  
    Witam, mam grzałkę 2000W na 230V w bojlerze chcę założyć instalacje fotowoltaiczną 8 paneli co daje 2kW, mam dwa pytania czy układ Paneli najlepiej ułożyć na wschód-zachód, czy południe, druga sprawa mając inwerter produkując energię przecież nie będzie ona tylko szła na grzałkę tylko to co wyprodukuję pójdzie do sieci do energetyki i im to będę sprzedawał czy to się opłaca bo nie wiem ile oni mi za energię wyprodukowaną zapłacą, a bojler jak by nie było cały czas będzie grzałka pod napięciem , czy bardziej się opłaca, bez inwertera zwykły przekaźnik co będzie odłączał zasilanie od bojlera gdy dojdzie woda do danej temperatury, z tym że po odłączeniu zasilania grzałki przez przekaźnik energia produkowana przez panele nigdzie nie będzie wykorzystywana, czy lepiej oddawać do sieci przez inwerter co bardziej się opłaca, bo jeżeli ja mam oddawać do energetyki za grosze to chyba nie warto. Robił ktoś kalkulacje pod tym kątem? Był bym wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam Mariusz
  • Ochrona Domu
    synology1
    Level 16  
    deskon wrote:
    Witam, mam grzałkę 2000W na 230V w bojlerze chcę założyć instalacje fotowoltaiczną 8 paneli co daje 2kW, mam dwa pytania czy układ Paneli najlepiej ułożyć na wschód-zachód, czy południe, druga sprawa mając inwerter produkując energię przecież nie będzie ona tylko szła na grzałkę tylko to co wyprodukuję pójdzie do sieci do energetyki i im to będę sprzedawał czy to się opłaca bo nie wiem ile oni mi za energię wyprodukowaną zapłacą, a bojler jak by nie było cały czas będzie grzałka pod napięciem , czy bardziej się opłaca, bez inwertera zwykły przekaźnik co będzie odłanczał zasilanie od bojlera gdy dojdzie woda do danej temperatury, z tym że po odłączeniu zasilania grzałki przez przekaźnik energia produkowana przez panele nigdzie nie będzie wykorzystywana, czy lepiej oddawać do sieci przez inwerter co bardziej się opłaca, bo jeżeli ja mam oddawać do energetyki za grosze to chyba nie warto robił ktoś kalkulacje pod tym kątem był bym wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam Mariusz

Wiadomo, że większość z nas też zaczynała z fotowoltaiką i liczyła na pomoc. Nie chce być niegrzeczny, ale wysil się trochę i poczytaj to co już jest napisane. Masz wszystko ładnie opisane, tylko musisz trochę poczytać.
    deskon
    Level 9  
    rozumiem że na tym dziale mam szukać Pozdrawiam
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Przy tej mocy zdecydowanie jeden inwerter za 1-2 tys zł i oddawanie do sieci. Montuj wszystko w jednej płaszczyźnie, a nie dwóch.
    deskon
    Level 9  
    poczytałem wszystko i kurcze nadal sam nie wiem :) co lepiej ojciec chce sam bojler zasilać i mnie do tego przekonuje bez inwentera, opinie są różne a pytanie czy jest taki inwerter co np. będzie działało to w ten sposób że zasilał będzie bojler tylko a jak dojdzie do zadanej temp. wtedy oddaję do sieci??
    kortyleski
    Level 43  
    Taką automatykę to się robi na kilku przekaźnikach i styczniku, plus oczywiście inwerter. Ale do grzania cwu to i tak kolektor wodny. I tańsze to i bez strat.
    deskon
    Level 9  
    ale jak na sam bojler to po co jeszcze inwerter jak dal przekaźnik stycznik, Panowie mnie mają zestaw montować na przyszły tydzień 2kW, kazali mi się zastanowić czy chcę oddawać w sieć te 2kW z czego jak oddam dwa dostaję 1,6 kW tak mi to tłumaczyli a jak tak nie chcę to poprostu podłączą pod sam bojler z przekaźnikiem i jeszcze jakimś zabezpieczeniem chciałym konkretną odpowiedz :) co wybrać jestem laikiem w tej kwestii

Dodano po 1 [minuty]:

zestawy solarne odpadają za dużo z tym problemów glikol trzeba wymieniać pompka musi pracować z tego co wiem i w zime, ogólnie nie biorę solarów pod uwagę
  • Ochrona Domu
    prose
    Level 35  
    Jak chcesz podpiąć pod sam bojler to wystarczy regulator MPPT grzałek.

Dodano po 1 [minuty]:

Inwertera nie potrzebujesz
    deskon
    Level 9  
    ale patrząc na cały rok na czym lepiej wyjdę, bo zima jesień w piecu palę to i tak mam ciepłą wodę w bojlerze.

Dodano po 1 [minuty]:

dodam że akumulatorów także nie chcę zakładać
    prose
    Level 35  
    deskon wrote:
    ale patrząc na cały rok na czym lepiej wyjdę, bo zima jesień w piecu palę to i tak mam ciepłą wodę w bojlerze.
    Ale zimą troszkę słońca jest i trochę podgrzejesz wodę i mniej opału spalisz, a inwerter w każdej zawsze możesz zainstalować do tych paneli .
    deskon
    Level 9  
    chyba dam to podłączyć bez inwertera i będę tylko bojler podgrzewał, a masz rację w zimę także grzałka będzie dogrzewała wodę ale wyszczególnijcie mi jak możecie co mam im zasugerować co mają mi do tego bojlera do tej grzałki dodatkowo dać oprócz przekaźnika aby to sprawnie działało.
    deskon
    Level 9  
    Czy to wystarczy + przekaźnik a czy do tego muszę mieć akumulatory czy nie są potrzebne
    witekem
    Level 19  
    deskon wrote:
    Witam, mam grzałkę 2000W na 230V w bojlerze chcę założyć instalacje fotowoltaiczną 8 paneli co daje 2kW,
    Do takiego rozwiązania najlepiej zastosować dedykowany inwerter na grzałkę o do PV. Ponadto masz prostą instalację. Inwerter Elnix chroni grzałkę i co 1 sekundę sprawa moc grzałki więc można nie tylko podłączyć boler ale również np. ogrzewanie podłogowe.
    Najwięcej płaci sie za energie cieplną w tym również na pranie i zmywanie (wytworzenie ciepłej wody przez grzałki w tych urządzaniach) wiec warto zasilić tą ciepłą wodą zasilać pralki i zmywarki. Nie włącza ci się grzałka w pralce (2KW) a pralka od razu pierze. Akumulatory nie są Ci potrzebne. Lepieje grzać grzałki niż akumulatory !
    deskon
    Level 9  
    jeszcze jedna sprawa nie chcę zakładać nowego tematu dlatego zapytam tutaj panele będą ułożone na stelażu na dachu płaskim system balastowy, stelaż obciążony bloczkami betonowymi 25kg jeden bloczek, Panel będzie ułożony na dachu poziomo, dlatego że mieszkam na dość wielkim wydmuchowisku, dom nie ma osłonięty dość często wieje i mieszkam na górce, stelaż od tyłu będzie osłonięty blachą, poprostu taki trójkąt będzie stanowiła całość, pod jakim kątem ustawić Panele , oraz jakie obciążenie dać na jeden Panel.
    prose
    Level 35  
    Panele pod kątem 30 do 35 stopni na jeden panel daj dwa bloczki regulator do grzałek jest tańszy są różne typy na alleg.
    deskon
    Level 9  
    czy Stelaż położyć na dachu i obciążyć do środka bloczkami fundamentowymi czy poprostu bloczki położyć na dachu i na nich przykotwić stelaż, bo się zastanawiam jak będzie mocno wiało to jak Panele będą wyżej to wiatr będzie przechodził pod Panelami, bo nacisk wiatru chyba będzie mniejszy niż na stelaż będzie bezpośrednio na dachu co o tym myślicie.
    prose
    Level 35  
    A nie lepiej przymocować do dachu konstrukcję ?
    deskon
    Level 9  
    najlepiej by było ale na dachu jest papa termozgrzewalna nie chce w niej wiercić dziur a druga sprawa to jest dach betonowy a ile tam nawieźli żużla kiedys nie wiadomo czy te kotwy by trzymały, odnośnie tego kąta ustawienia instalatorzy mówili mi o 15 stopniach, bo coś mi się wydaje że takie stelaże mają, ale polecasz 30-35 rozumiem że efektywność jest lepsza?
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Do dachu lepiej przykręcić. Wiatr będzie tworzył siłę nośną lub dociskającą. Przy niekorzystnym kącie wyrwie wszystko. Do wyrwania wkręta potrzeba na oko ponad 100-200 kg ciężaru czyli znacznie więcej niż bloczek.
    Im wyżej od dachu, tym większe siły będą działać.
    Mam trochę paneli na kiepskim dachu. Zamontowałem je przykręcając do belek pod papą i przyklejając szynę bezpośrednio na papie. Panele są w odległości 4 cm nad dachem. Chłodzenie jest bardzo słabe ale na oko dają podobną moc jak inne, zamontowane kilkanaście cm nad dachem.
    prose
    Level 35  
    Jesień zima kiepska wydajność na 15 stopniach .Na batonikach zawsze można zmienić kąt
    deskon
    Level 9  
    OK powiem im o tym stelażu 30-35 stopni natomiast obciążę każdy Panel bloczkami 2x25 kg powinno wystarczyć do dachu nie chcę kotwić poprostu nie chcę robić dziur w papie. Druga sprawa nie wiem ile tam jest litego betonu i jak głęboko.
    eldomek
    Level 18  
    Policz najpierw na ile lat opału byś kupił za tą całą inwestycję. Albo inaczej : kiedy ona zacznie na siebie zarabiać?
    prose
    Level 35  
    eldomek wrote:
    Policz najpierw na ile lat opału byś kupił za tą całą inwestycję. Albo inaczej : kiedy ona zacznie na siebie zarabiać?
    Zwróci się szybko i przynajmniej wygoda w od wiosny do jesieni nie trzeba palić w piecu i smrodzić .Ja grzeje od 3 lat i mi się już zwróciło.
    deskon
    Level 9  
    wiem masz rację, ale chodzi głównie o wygodę że kiedy chce latem mam ciepłą wodę
    prose
    Level 35  
    Jest super jak mam pv wiem jak paliłem żeby zagrzać bojler a nie zawsze był czas i było to kłopotliwe w dodatku grzej w lecie opałem jak jest gorąco to człowieka wyprowadzało z równowagi.

Dodano po 1 [minuty]:

Przelicz sobie ile w blokach płacą za ciepłą wodę to zwrot jest szybki.
    deskon
    Level 9  
    tak sobie myślę bo jeżeli stelaż jest w całości dwa rzędy przed kominem to można dla zabezpieczenia przymocować linkę do komina i do stelażu z dwóch stron w razie czego jak by był mocny wiatr co o tym myślicie
    marekj31
    Level 21  
    Quote:

Też kiedyś zadałem takie pytanie może na innym forum , odpowiedż otrzymałem taka *typowe myślenie węglarza*.Co do drugiego pytania kiedy zacznie zarabiać na siebie , należałoby zadać sobie pytanie co ja do tej pory zrobiłem żeby nie zatruwać siebie i innych :D