Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotowoltaika i nie tylko. Zsyp dyskusji na tematy różne.

retrofood 13 Sie 2020 09:21 32025 396
    Aromur
    Poziom 4  
    Proszę o pomoc w doborze wielkości instalacji PV.
    Moje roczne zużycie to 3900KWH, w tym już grzanie wody grzałką 2000 wat w okresie letnim tak mniej więcej co drugi trzeci dzień i pozostałe dni przepalam piec.
    Mam wyceny na różne instalacje od 5,5KWP do 6,5 KWP jest różnica 1KWP , ku której wartości się skłaniać?
    i jak w temacie zaoferowano mi falownik Huawei Sun2000 i panele SunLink 345 / 6,5KWP za 22000zł/
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Latem palisz w piecu? Po co?
    Ciepła woda dla rodziny 2+2 kosztuje mnie 110kWh = 33 zł miesięcznie. Palisz w piecu dla 1 zł/dobę?
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
    Aromur
    Poziom 4  
    Palę bo mam darmowe drewno ale nie tego tyczyło moje pytanie.
    anaba255
    Poziom 24  
    Nie wiem jaką będziesz miał autokonsumpcję licząc, że 0% oraz jaki dach. Instalacja 5 kWp, przy idealnym ustawieniu na południe powinna wyprodukować 5000 kWh minus 20% upustu daje 4000 kWh. Jak chcesz grzać CWU, panele będą zacienione lub ustawienie dachu wschód-zachód, bierz większą.
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Aromur napisał:
    Palę bo mam darmowe drewno ale nie tego tyczyło moje pytanie.

Ile roboczogodzin kosztuje to "darmowe drewno" i palenie w piecu miesięcznie? Więcej niż jedną? Jeśli tak, to przepłacasz.
    Aromur
    Poziom 4  
    Dach jest super, 40 stopni bez zacienienia, południowy.
    Gdyby nie nieregularne używanie grzałki dałbym sobie sam radę z oceną mocy PV.
    anaba255
    Poziom 24  
    Jak będziesz miał mniejszą instalację i ewentualnie trochę braknie, to dokupisz z ZE. To chyba lepsza opcja, niż przewymiarować, a potem na siłę szukać sposobu jak zagospodarować nadwyżki, żeby nie przepadły. A z paleniem darmowym drewnem, to kolega Jan Werbinski ma dużo racji, u mnie sytuacja wyglada podobnie, mimo wszystko założyłem off-grida do grzałki i palę tylko, gdy nie ma pogody.