Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OZE vs. węgiel - jakie są rzeczywiste koszty kWh?

Jack3030 25 Cze 2016 10:15 711 5
  • #1 25 Cze 2016 10:15
    Jack3030
    Poziom 14  

Jaki jest koszt 1kWh z węgla?
    Gdzieś czytałem, że kg miału to 2,5-5kWh.
    Sprawność elektrowni węglowych jest do 30%.
    Koszt tony miału energetycznego to 150zł, z tego by wynikało, że z jednej tony można uzyskać tyle energii elektrycznej 5000kWh*30%=1500kWh i to przy założeniu, że mamy najbardziej energetyczny miał, co nam daje 0,10zł za 1kWh.
    Otrzymujemy cenę abstrakcyjna bez kosztów pracy, z ceną miału przy której Kopalnie padają i bez kosztów amortyzacji.
    Czy te wyliczenia są zbliżone do rzeczywistosci?

0 5
  • #2 25 Cze 2016 10:32
    retrofood
    Moderator

Jack3030 napisał:

Koszt tony miału energetycznego to 150zł,

Najpierw należy ustalić prawdziwość tej tezy. Skąd taka cena?

0
  • #3 25 Cze 2016 10:50
    Jack3030
    Poziom 14  

@retrofood
    Masz rację trochę zaniżyłem, ostatnie notowania to 48-56USD w A-R-A.
    Myślałem, że cena węgla cały czas spada. Tak więc można przyjąć 180-200zł za tonę. To i tak mało do kosztów wydobycia w polskich kopalniach, coś w okolicach 225zł.

0
  • #4 25 Cze 2016 10:56
    retrofood
    Moderator

Ale mnie nie chodzi o konkretną wartość, a o ustalenie i przyjęcie zasady. Czy to ma być cena "kopalniana" czy z giełdy rotterdamskiej, poza tym wypadałoby zająć się węglem brunatnym. Większość prądu dają jednak elektrownie opalane węglem brunatnym.

0
  • #5 25 Cze 2016 11:09
    Jack3030
    Poziom 14  

@retrofood
    Niestety jeśli chodzi o węgiel brunatny, to moja wiedza jest prawie zerowa. Jest to towar o śmieciowej wartości i dużym ciężarze, do zużycia tylko w najbliższej okolicy od wydobycia. Nie wspomnę na jego wpływie na okolicę atmosferę.
    Nie mam pojęcia jaka jest sprawność elektrowni na węgiel brunatny - może ktoś pomoże rozwiązać ten problem?
    Jednak udział brunatnego w energetyce to tylko 35%, PAK po 2020 roku może mieć problemy z surowcem. A obecnie nie mamy spółdzielni kamiennego z brunatnym, każda elektrownia teoretycznie musi na siebie zarabiać.
    Ciekawy artykuł.
    Link

Niestety, w Polsce pracują jedynie trzy nowe jednostki o parametrach nadkrytycznych: blok 858 MW w Elektrowni Bełchatów (PGE), blok 460 MW w Elektrowni Łagiszy (Tauron Polska Energia) oraz Blok 464 MW w Elektrowni Pątnów (ZE PAK), które w sumie są w stanie wytworzyć 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię.
    Link
    Wygląda na to, że dla węgla można przyjąć średnią sprawność do 40%.

0
  • #6 25 Cze 2016 11:22
    retrofood
    Moderator

Poczekajmy więc, może ktoś lepiej zna temat węgla brunatnego? Ja również nie czuję się na siłach...

0