Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sencor spt 225 - nie stroi dobrze do stacji trzeszczy

Krzychu558 25 Jun 2016 13:37 786 6
NDN
 • #1
  Krzychu558
  Level 10  
  Nie stroi dobrze do stacji trzeszczy z grubsza odbiera, ale większość stacji trzeszczy, i tu nie pomaga zmiana miejsca czy ułożenia anteny.
 • NDN
 • #2
  januszx3
  Level 31  
  Identyfikację źródła zakłóceń, proponuję Ci rozpocząć od próby z zasilaniem bateryjnym (przy wyłączonym zasilaniu sieciowym). Pozwoli to na zawężenie obszaru poszukiwań źródła słyszanych trzasków.
  Trzaski typowe dla zakresów AM (np. w czasie burzy), nie są słyszalne na zakresie FM i jest to podstawowa zaleta fazowej modulacji (FM) i przewaga nad modulacją amplitudową (AM). Oczywiście dotyczy to prawidłowo zestrojonych odbiorników.
  Stąd sugestia próby z zasilaniem z baterii, aby przekonać się, czy w/w zakłócenia nie pochodzą z obwodów zasilania sieciowego. Najlepiej, sprawdzić oscyloskopem napięcia zasilania poszczególnych stopni (jeśli dysponujesz oscyloskopem).
  Częstym źródłem trzasków, były kiedyś kondensatory ceramiczne wykonane z wadliwego materiału (statystycznie, pierwsze miejsce w kategorii ilości wad zajmowały kondensatory ceramiczne rurkowe, potem płaskie prostokątne 10nF i inne, to moja obserwacja).
 • NDN
 • #3
  Krzychu558
  Level 10  
  Czyli, że to może być od kabla?
  Radio jest podłączone przez własnoręcznie przerobiony kabel z przełącznikiem odcinającym prąd.

  PS Dziękuję za przeniesienie do odpowiedniego działu.
 • #4
  Setel
  Level 25  
  A na jakim paśmie częstotliwości trzeszczy? Jakie stacje odbierasz i jaka jest Twoja lokalizacja w odniesieniu do potencjalnych źródeł zakłóceń? Może ktoś w pobliżu "sieje" zakłócenia, np. warsztat mechaniczny, gdzie spawają elektrycznie...
 • #5
  Krzychu558
  Level 10  
  @Setel
  Dziękuję za odpowiedź.
  Pasmo, to oczywiście FM. Lokalizacja, to osiedle, nie ma w pobliżu warsztatu, są dość daleko. Ale zakłócenia są stale więc to chyba nie to. Ewentualnie co jeszcze to WIFI ludzie mają.
 • #6
  jdubowski
  Tube devices specialist
  Krzychu558 wrote:
  Pasmo, to oczywiście FM. Lokalizacja, to osiedle, nie ma w pobliżu warsztatu, są dość daleko. Ale zakłócenia są stale więc to chyba nie to.


  Pytanie czy to zakłócenia czy problemy z wielokrotnym odbiciem. Które piętro?
  Wystawienie radia do okna od strony nadajnika rozwiązuje problem?
  Wybierz się z radiem na otwartą przestrzeń i zobacz jaki skutek.
 • #7
  Krzychu558
  Level 10  
  OK. Spróbuję tego, Dzięki.