Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Slider z drukarki HP Deskjet

Vister1997 25 Jun 2016 17:05 1143 14
    Vister1997
    Level 8  
    Witam. Z góry przepraszam jeżeli temat jest w złym dziale.
    Szukałem w googlach, ale nie mogłem znaleźć odpowiedzi na moje pytanie.
    Otóż czy uda mi się stworzyć ze starej drukarki slider do kamery, bądź czy uda mi się manualnie (za pomocą elektroniki) sterować pracą lewo/prawo? :)
    Jeżeli uda się komuś znaleźć temat, w którym ktoś już to wytłumaczył, bądź będzie tak miły i odpowie mi na te pytania - byłbym bardzo wdzięczny ;).
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    D214d3k
    Level 39  
    Może mostkiem H?
    Vister1997
    Level 8  
    A jakbym zrobił program, który łączyłby się z drukarką przez usb i mógł sterować prowadnicą? Da rade tak? :)
    Vister1997
    Level 8  
    Dziwna sytuacja, bo w tej drukarce do posuwu wózka z kadridżami mam zastosowany silniczek DC.
    A do każdej innej pracy gdzie wymagane były silniczki zostały zastosowane silniczki krokowe.

Edit:
    Myślałem także nad przyciskami, które podawały napięcie na odpowiednie cewki dzięki czemu silnik obracałby się w daną stronę.
  • Helpful post
    Radzio M.
    Level 34  
    Ten temat będzie trudniejszy dla Ciebie, łatwiej było by Ci z silnikiem krokowym. Tutaj masz silnik DC + pewnie enkoder z podziałką na takiej tasiemce. Wprawdzie dla slidera jest potrzebna regulacja prędkości więc może wystarczające było by sterowanie poprzez PWM. Oczywiście częstotliwość PWM musi być większa od akustycznej by kamerka nie nagrała słyszalnego pisku z silnika. Hasła klucz : mostek H, sterowanie PWM.
    Vister1997
    Level 8  
    Okej, dzięki, a gdybym zrobił regulacje prędkości przez potencjometr? Zmniejszyłoby prędkość i głośność posuwu :).

#edit:
    Dodatkowo mam tutaj płytki ze sterownikiem.
    Wydaje mi się, że jak sam sterwonik mi się nie przyda, to po przerobieniu płytki mógłbym mieć fajną podstawę, prawda? :)
    Vister1997
    Level 8  
    Radzio M. wrote:
    Tu masz gotowy moduł regulatora PWM : Link
    Do tego układ sterowania LEWO-PRAWO, np. mostek H, również znajdziesz gotowe moduły.

Zamiast regulatora PWM, nie mogę wrzucić potencjometr? :)
    Radzio M.
    Level 34  
    Vister1997 wrote:

Zamiast regulatora PWM, nie mogę wrzucić potencjometr? :)

Chyba drutowy. Po za tym regulacja prędkości poprzez PWM będzie lepsza.
    Vister1997
    Level 8  
    Dzięki za wskazówkę. W najbliższym czasie zakupię PWM, a teraz pytanie. Dlaczego nie mam napięcia na wyjściu potencjometru? Do wejscia jest napięcie, ale już na wyjściu nie ma :/ .
    krru
    Level 33  
    Vister1997 wrote:
    Dziwna sytuacja, bo w tej drukarce do posuwu wózka z kadridżami mam zastosowany silniczek DC.
    A do każdej innej pracy gdzie wymagane były silniczki zostały zastosowane silniczki krokowe.

Ostatnio rozebrałem drukarkę Canon Pixma IP4500 i ta ma wszystkie 4 silniki DC.
    Żadnych krokowców. No i oczywiście mnóstwo transoptorów szczelinowych.
    Swoją drogą fajnie dała się rozmontować i podzielić mechanizm na część drukującą i część podającą papier. A potrafi drukować dwustronnie a ja ciągle nie wiem, jak ona to robiła.
    Vister1997
    Level 8  
    Zwykły potencjometr drutowy. Zamówię sobie jednak regulator przez internet, bo w stacjonarnym sklepie w moim mieście najtańszy 65zl :D.
    Póki co wrzuciłem do układu kondensator, aby rozruch był wolniejszy, dzięki czemu można jako tako nim sterować. Zdjęcia wrzucę za chwile ;).
    Vister1997
    Level 8  
    Witam Panowie ponownie. Sprawa wygląda następująco:
    Zrobiłem slider z mostkiem H, działa bez zarzutów na 18V.
    Ale... nie wystarcza mi to i chciałbym zrobić układ na sterowanie. Problem polega na tym, że nie mogę znaleźć układu RC na 18V.
    Czy mógłby mi ktoś znaleźć schemat odbiornika?
    Z góry wielkie dzięki!