Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Diora Beskid - przestrojenie - konwerter

25 Cze 2016 23:29 2391 8
  • Poziom 10  
    Witam!
    Posiadam radioodbiornik Beskid, którego dziwnym trafem nie mogę przestroić. Posiadam także takie coś, co wydaje się być konwerterem UKF.
    Unitra Diora Beskid - przestrojenie - konwerter Unitra Diora Beskid - przestrojenie - konwerter
    Jak przy jego pomocy odbierać nowy UKF na tym Beskidzie? Jak go połączyć z odbiornikiem? Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję :)
  • flexghzflexghz
  • flexghzflexghz
  • Poziom 30  
    Po pierwsze,czy radio jest sprawne (zasilacz, wzmacniacz m.cz., pozostałe zakresy)?
    Tylko szumi to mało powiedziane, jakie efekty przy podłączaniu / odłączaniu anteny UKF?
    Jakie efekty przy przy podłączonej antenie i przestrajaniu gałą?
  • Poziom 10  
    Odbiór na falach długich sprawny (musiałem wymienić jedną cewkę na antenie ferrytowej) i wszystko ok - odbieram I program. W takim razie sądzę, że wzmacniacz i zasilacz także są ok (bo radio działa). Nie posiadam anteny 300Ω więc próbowałem z przewodem miedzianym. Przy władaniu / wyjmowaniu z gniazdka antenowego stuki, przy kręceniu gałką - różne tony szumienia. Moim zdaniem wszystko ok ze sprawnością odbiornika, a próby przestrojenia nieudane.
  • Poziom 30  
    Może ten wątek okaże się pomocny:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1772992.html
    Możesz też poeksperymentować i w cewkę heterodyny (w tym przypadku to też mieszacz) włożyć improwizowany rdzeń (kawałek drutu, nit, śrubka) aluminiowy lub mosiężny.
  • Poziom 32  
    Włodzimierz Wojtiuk napisał:
    Wygląda to na konwerter, tylko kwarc coś "zeżarło", poważniej to został wylutowany

Nic nie zeżarło kwarcu ani nie został wylutowany to jest taki konwerter bez kwarcu tylko z obwodem strojonym ekranowanym 531 podłączonym między pin 11 i 13.Być może ktoś kręcił rdzeniem i rozstroił obwód .
    Sztama napisał:
    Niestety, nie dość żemie dało to żadnego efektu, to jeszcze straciłem odbiór na falach długich...

To nie ma związku z próbą przestrojenia UKF,prawdopodobnie urwałeś przewód przy antenie ferrytowej lub coś innego rozłączyłeś. Proponował bym na początek sprawdzić cały tor UKF za pomocą dobrego konwertera np.pożyczonego od kolegi,jeśli tor UKF jest sprawny to można na początek spróbować zestroić obwód filtra 531 w w konwerterze.Jeżeli to da pożądany efekt to można go zostawić z tym że nie będzie przestrajania w pełnym zakresie albo przestroić głowicę konwencjonalnie.