Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć lan na odległość ponad 100 m

potop11 26 Cze 2016 09:35 939 15
  • #1 26 Cze 2016 09:35
    potop11
    Poziom 4  

Witajcie! Mam taki problem: niestety żadna z firm telekomunikacji nie chce podłączyć mi łącza internetowego, sadziedzi 100 metrów w prawo i w lewo mają, my natomiast nie możemy :) śmiechu warte. No więc kiedyś miałem kabel UTP Cat 5 luźno w ziemi, od sąsiada brałem net, miał około 140 m. Wszystko pięknie chodziło cały rok ale nornice zaczęły go zjadać. Teraz chciałbym odnowić umowę z sąsiadem ale wiem że jest dużo więcej wygodnych sposobów bezprzewodowych. I tu pojawia się pytanie. Co i jak kupić/zrobić żeby było dobrze ale w miarę tanio? Jakieś anteny coś w ten deseń. Mogę wrzucić zdjęcia jak to u nas wygląda

0 15
  • #2 26 Cze 2016 09:59
    Włodzimierz Wojtiuk
    Poziom 28  

Ja namawiam do pozostania przy kablu (sam piszesz że działało dobrze), żelowana skrętka (może w antynornicowym peszlu/arocie) - pogoda w sam raz na kopanie rowka ;-)

0
  • #3 26 Cze 2016 10:06
    potop11
    Poziom 4  

No właśnie nie za bardzo. Pozatym po tym roku czasu jedyne urządzenie jakie ten kabel odbierało był start PC. Reszta urządzeń już nie lapala sygnału, laptop, ruter switch, nic. Także chcemy pójść z duchem czasu :)

0
  • #4 26 Cze 2016 10:11
    hermes-80
    Poziom 43  

Przewód światłowodowy z media konwerterami + rura.
    Jaka przepustowość chcesz przepchnąć? Można tez most wifi na CPE ale nigdy dobrze nie będzie synonimem taniego.

0
  • #5 26 Cze 2016 11:21
    potop11
    Poziom 4  

No nie wiem, jestem otwarty na propozycje

0
  • #6 26 Cze 2016 11:46
    hermes-80
    Poziom 43  

Czyli na co? Wielkich teorii nie ma są tylko te dwie sensowne drogi.

0
  • #7 26 Cze 2016 12:31
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Jest jeszcze trzecia , czyli własne łącze internetowe w oparciu o internet mobilny. Nic nie pisałeś o tym jakim łączem dysponuje sąsiad i czy jest co dzielić a sam chcesz jak widać korzystać na kilku komputerach. Obawiam się że sąsiad nie ma tez pojęcia o kwestiach prawnych z tym związanych bo jak by miał to nie byłby taki chętny ( dziś nawet karty pre-paid będą rejestrowane).

0
  • #8 26 Cze 2016 20:00
    potop11
    Poziom 4  

A co z antenatmi na dachy? Mamy pustą przestrzen między domami

0
  • #9 26 Cze 2016 20:06
    matek451

CPE mają przecież anteny, to zintegrowany z anteną AP. Do domu od niego idzie kabel LAN. Zasilanie po POE. Widoczność anten konieczna. Tak jak pisałem ważne by było co dzielić bo dzisiaj internet na kilku urządzeniach na dodatek u dwóch użytkowników pochłania transfery, o niesnaski przy braku sensownego podziału między użytkowników nietrudno.

0
  • #10 26 Cze 2016 20:10
    potop11
    Poziom 4  

Nie rozumiem skrótów których używasz. Potrzebuję czarno na białym, co i jak, najlepiej przykładowe linki do aukcji, chcę mieć rozeznanie cenami itd jest co dzielić jeżeli chodzi o internet.

0
  • #11 26 Cze 2016 20:21
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

Przykładowa konfiguracja takiego mostu bezprzewodowego - Link - oprócz TP-Linka możesz to zrobić jeszcze na Mikrotiku lub Ubiquiti.

0
  • #12 26 Cze 2016 21:06
    jprzedworski

Na przykład 2 sztuki Ubiquiti Nanostation M5.

0
  • #13 26 Cze 2016 21:39
    matek451

CPE to zew. punkty dostępowe. Jeden montujesz u sąsiada, łączysz go kablem do LAN routera po drodze zasilacz POE czyli po kablu LAN, są w komplecie z CPE. Konfigurujesz go jako AP https://www.youtube.com/watch?v=Mgm4c2lSsZ4 U siebie drugi taki sam ale skonfigurowany jako AP Client( Station) https://www.youtube.com/watch?v=FjTXJIWaR8o kabel od niego do portu WAN twojego routera i konfigurujesz też swój router. Zasilanie twojego AP Clienta też POE. Sprzęt na 5GHz czyli Nanostation M5, LOCO M5 lub na 2,4GHzczyli Nanostation M2 lub LOCO M2. Koszt około 500 zł za 2x Nanostation. Jak internet u sąsiada wolny to wystarczą używane LOCO 2, LOCO 5 lub Nanostation 5 lub Nanostation 2. Koszt około 200 zł.

0
  • #14 26 Cze 2016 22:04
    hermes-80
    Poziom 43  

Co do światłowodu to www.dipol.com.pl/ popytaj o cenę tam kompleksowo zrobią ci cały odcinek + sprzęt - jak i zapewne wiele innych firm.

0
  • #15 26 Cze 2016 22:33
    Szczota6
    Poziom 16  

Idz w światłowod bo cenowo to samo co radiowo.
    Tylko zamiast peszla czy arota zakopcie hdpe.
    Jak chcecie peszel klasc to lepiej zakopac bezposrednio kabel do ziemi. Zaleta jest taka ze taniej.

Popytaj w:
    Xbest.pl
    Cdr.pl
    Interprojekt.pl
    Wisp.pl
    Cyberbajt.pl
    Cyberteam.pl

Dwa pierwsze maja spawarke na stanie. Nie wiem czy dipol posiada ale cene wywali Ci taka że szok.
    Kabel tylko jednomodowy najtańszy ze złączami LC albo SC. Osobiście bardziej wole LC bo wkładki tak nie odstają.
    Końcowki musisz powiedzieć żeby były do wkładek po dwoch stronach.
    Normalnie patchcordy dłuższe są wkładka przełącznica. W środku ferula jest ścieta pod kątem 45 stopni zamiast na wprost.
    W praktyce na tak krotkim odcinku normalnie sie połączy ale jak mają spawać to lepiej tak żeby było.
    Jedno włokno Ci starczy chyba ze dopłata do dwoch bedzie symboliczna
    Wkładki WDM najtańsze na 3km. Przy czym muszą być odwrotne. Jedna ma mieć TX 1550 a druga TX 1330. Czyli niebieska i żołta.
    Do wkładek najtaniej chyba RB260GS.
    Można mediaconwertery ale... najtańsze nie maja autonegocjacji a cenowo podobnie.
    Unikaj wielomodu jak ognia nawet jak bedą wmawiać że lepszy

Jak bedziesz kopać na rure HDPE to kop na głebokości 70cm.
    Da Ci to ochrone przed mrozem i cieżkim sprzetem.
    Nam wjechal dzwig 15t centralnie w miejscu gdzie rura idzie i nic sie nie stało. Nawet kabel przeciągaliśmy wtedy

0
  • #16 26 Cze 2016 23:10
    matek451

Ludzie jaki światłowód? On ma 140m do sąsiada więc ręcznie to kilka dni będzie kopał, no i kto mu na to pozwoli? Przecież to nie pustynia , tylko w zabudowie, pewnie trawnik, marchewka po drodze, itp,itd. No i światłowód to nie wszystko. Już widzę minę tego sąsiada jak mu pozwala na montaż konwertera i reszty zabawek . No i kabel -światełko to nie wszystko. Przecież to ma być podpięcie do internetu u sąsiada( nie wiadomo na ile legalne) , o którym na dodatek niewiele wiadomo. Kupi używane 2xNanostation za 200 zł, ponoć widoczność jest . Z dachu u sąsiada RJ45 do POE i jego routera , podobnie u siebie. Prosta konfiguracja i tyle. Jak sąsiadowi się odwidzi to zwinie i zapuka do drugiego.

0