Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SDRplay RSP1 - Android czy Windows

andrzejlisek 26 Cze 2016 14:09 1614 0
  • #1 26 Cze 2016 14:09
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Chciałbym zbudować przenośny odbiornik SDR.

Odbiornik miałby odbierać głównie pasma MW, SW, UHF i miałby służyć do nasłuchu wszystkich pasm krótkofalarskich, CB radio, pasmo lotnicze i radiofonicznych na falach długich, średnich, krótkich i ultrakrótkich.

Wypatrzyłem odbiornik SDRplay RSP1, który wydaje się być znacznie lepszy od popularnych odbiorników RTL-SDR i tunerów DVB-T, w których trzeba dokonać modyfikacji lub konwerter, żeby odbierać częstotliwości poniżej 30MHz, ale też niezbyt drogi. Są też takie za ponad 2000zł, ale też wymagają komputera.

Jak nietrudno się domyślić, do tego potrzebuję odbiornik SDR, tablet, powerbank, głośnik ze wzmacniaczem audio i z czegoś wykonać obudowę. Odbiornik SDR to byłby wspomniany SDRplay RSP1, powerbank, głośnik i obudowa to osobny temat.

Tablet/smartfon wydaje się być najtrudniejszym wyborem. Z tego, co się dowiedziałem, w przypadku Androida musi mieć OTG i system Android w wersji minimum 4.0. Smartfona szukałbym na portalu aukcyjnym, ale nie da się stwierdzić jednoznacznie, czy ten czy inny będzie działać, podobno w niektórych przypadkach są problemy z instalacją i uruchomieniem. Ostatecznie smartfon pracowałby w trybie samolotowym, żeby nie zakłócał działania odbiornika RSP1.

Inny sposób, to zakup i użycie tabletu z procesorem x86 i Windows 8 lub 10. Popatrzyłem na portal aukcyjny i są tablety z procesorami Intel Atom Z3795, Z3736F, Z3745D, jednak na szybko wyszukując nie dotarłem do informacji, czy jest to procesor x86, czy AMR. Chodzi o tablet x86, który jest tak naprawdę zminiaturyzowanym komputerem PC z ekranem dotykowym bez klawiatury i myszki. Na systemie Windows nie powinno być problemu z oprogramowaniem do SDR którego jest więcej niż na Androida, ale sam tablet jest przeciętnie droższy od odpowiednika z Androidem. Poza tym, tablety nie mają normalnego USB, tylko Micro-USB. Czy on działa tak samo, jak port USB w pełnowymiarowym komputerze, tzn, że podłączenie sprzętu i instalacja sterownika przebiega tak samo na takim tablecie tak samo, jak w PC?

Czy ktoś próbował uruchomić RSP1 na Androidzie? Czy rzeczywiście są z tym problemy? Na przykład do programu "SDR Touch" jest sterownik obsługujący ten odbiornik, ale jak w praktyce wygląda, to podobno różnie bywa.
    Jest jeszcze odbiornik DXPatrol MK3, który jest tańszy, ale to jest tak naprawdę RTL-SDR z wbudowanym konwerterem, jednak podobno nie ma większych problemów z instalacją i uruchomieniem w Androidzie. Czy ktoś próbował ten odbiornik uruchomić? Czy są jakieś problemy?

W takim razie, czy lepiej szukać czegoś na Androidzie, czy czegoś na Windowsie?

Zgrubnie szacuję, że na wszystkie części bez anteny wyłożę ok 1500zł
    Odbiornik RSP1 - 800zł
    Tablet używany - 500zł
    Powerbank - 40zł
    Głośniczek i prosty wzmacniacz audio mono - 30zł
    Kable połączeniowe i części do obudowy - 50zł
    Jednak nie widziałem odbiorników w cenie do 2000, które wyświetlają widmo i mogą pracować bez komputera i dodatkowych urządzeń innych niż antena.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME