Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Eltron 100u grzeje się.

26 Cze 2016 17:37 1866 4
 • Poziom 3  
  Witam. Posiadam kolumny Eltron 60w. Mam je nieco zmodernizowane i odnowione (kocyk itp.). Oryginalnie są to kolumny bez wysokotonowców. Ja osobiście dołożyłem do nich tzw. piezaki. Pytanie dotyczy wzmacniacza wymienionego w tytule. Czy mógłbym zainstalować w tym wzmacniaczu wentylator komputerowy? Chodzi mi dokładnie o lepsze chłodzenie. Chciałbym to zrobić, ponieważ delikatnie mi się on grzeje. Czy owy wentylator nie będzie mi zakłócał pracy wzmacniacza? Z góry dzięki.
 • Użytkownik obserwowany
  Stary na Eltronie100 możesz jajka smażyć po całej nocy grania na czerwonym a i tak się nie wyłączy. Nic nie kombinuj - bez sensu.
 • Poziom 3  
  A nic mu nie zaszkodzi jak powinien miec podłączoną kolumne 8 Ohm, a ja mu zapodałem te 8 Ohm z głośników i dodatkowe 8 Ohm z piezaka?
 • Użytkownik obserwowany
  Nic się nie stanie
 • Poziom 43  
  Eltronfun napisał:
  ponieważ delikatnie mi się on grzeje.
  Jak "delikatnie" to nie ma potrzeby. Ostatecznie 60 watów musi jakoś odprowadzić do otoczenia.
  Eltronfun napisał:
  Czy owy wentylator nie będzie mi zakłócał pracy wzmacniacza?
  Może. Tym bardziej że nie ma w nim napięcia które można by było wykorzystać do podłączenia takiego wentylatora. O miejscu nawet nie wspominam...
  Konstrukcja jest moim zdaniem dobrze dopracowana pod względem odprowadzana ciepła, jedyne co możesz zrobić to pilnować żeby nie zasłaniać kratek wentylacyjnych. To wszystko.
  Eltronfun napisał:
  nie zaszkodzi jak powinien miec podłączoną kolumne 8 Ohm, a ja mu zapodałem te 8 Ohm z głośników i dodatkowe 8 Ohm z piezaka?
  Jaki głośnik piezo? Są dwa typy: Z autotransformatorem i bez (sama płytka z kryształem piezoelektrycznym). Można się zorientować z jakim masz do czynienia mierząc jego oporność - jeśli omomierz pokaże około 4-8 omów (są różne wykonania) - musi być podłączony przez zwrotnicę (kondensator). Jeśli omomierz pokaże nieskończoność - nie trzeba nawet kondensatora, co najwyżej rezystor w szereg z głośnikiem.
  Jeśli masz podłączony głośnik wysokotonowy z autotransformatorem wewnątrz równolegle do głośnika(ów) niskotonowego(ych) spalisz w krótkim czasie wysokotonowca.