Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Multiswitch Terra MR-508 - Działanie multiswitcha bez podłączonej anteny SAT

27 Jun 2016 02:51 2484 4
  • Level 11  
    Planuję budowę instalacji antenowej w domu jednorodzinnym na multiswitchu Terra MR-508 aktywna TV naziemna, jedna antena/konwerter SAT i 8 gniazd abonenckich RTV/SAT firmy Signal. Do toru TV naziemnej będą podłączone dwie anteny pasywne typu UHV i FM poprzez zwrotnicę AMS. Moje pytanie jest takie, czy mogę użyć tego multiswitcha w sytuacji, kiedy tymczasowo nie planuję podłączać do instalacji anteny satelitarnej a jedynie anteny UHV i FM? Czy jeżeli mogę to w niepodłączone 4 wejścia od konwertera SAT muszę wmontować rezystory obciążeniowe 75 Om? Czy jeżeli jakieś wyjście od tego multiswitcha (zapasowe) nie będzie narazie zakończone gniazdem abonenckim to powinno zostać obciążone rezystorem 75 Om? Czy takie gniazdo końcowe abonenckie działa także jako terminator zakończeniowy/obciążeniowy 75 Om nawet jeśli w danej chwili żaden odbiornik nie jest do niego podłączony? Czy w takiej konfiguracji (bez anteny SAT) instalacja dla pozostałych anten będzie prawidłowo pracowała? Akurat tak się złożyło, że posiadam taki multiswitch i chciałbym go już teraz wykorzystać tak, że w późniejszym czasie kiedy będę chciał podłączyć antenę SAT pozostanie tylko do wejść tego multiswitcha podłączyć konwerter SAT. Z góry dziękuję za wszelkie wyjaśnienia w tym temacie.
  • HelukabelHelukabel
  • Moderator on vacation ...
    Na wszystkie pytania, tak.
  • HelukabelHelukabel
  • Level 11  
    Dziękuję za odpowiedź. Pewnie dlatego nie chciało mi działać poprawnie, kiedy dla testów do wejścia Terra TV multiswitcha podłączyłem antenę TV UHF a do jednego z wyjść telewizor (oczywiście wszystkie pozostałe wej./wyj. multiswitcha zostawiłem niepodłączone). Efekt był taki, że TV działał z tym samym poziomem sygnału i jakością co bez multiswitcha jednak w momencie kiedy chciałem zwiększyć wzmocnienie w torze TV na multiswitchu (dostępne przełączniki 0-15dB) to poziom sygnału TV spadał zamiast wzrastać wraz ze zwiększaniem wzmocnienia na multiswitchu. Czy działo się tak z powodu niedopasowania, bo wolne wej./wyj. multiswitcha zostawiłem niepodłączone? A powinny być zakończone przynajmniej rezystorami 75 Om. Proszę o potwierdzenie.
  • User removed account  
  • Level 23  
    Steve4 wrote:
    ...w momencie kiedy chciałem zwiększyć wzmocnienie w torze TV na multiswitchu (dostępne przełączniki 0-15dB) to poziom sygnału TV spadał zamiast wzrastać wraz ze zwiększaniem wzmocnienia na multiswitchu...

Terra MR-508 podobnie jak inne urządzenia tej firmy nie posiada wzmacniacza tylko tłumik. Wyraźnie opisany na obudowie [Att. dB] z krokiem 0,4,8,12 dB oraz 0,1,2,3 dB. Daje to możliwość stłumienia sygnału naziemnego w granicach od 0dB (teoretycznie brak tłumienia, oczywiście każde urządzenie wtrąci jakieś tłumienie w torze transmisyjnym) do 15dB (jeden suwak ustawiony na 12 a drugi na 3).

Dodam że nie wykorzystane wejścia SAT należy zakończyć terminatorem (rezystorem 75Ω) koniecznie z blokadą DC (szeregowo z rezystorem jest wstawiony kondensator blokujący składową stałą). Dlaczego? Wejścia multiswitcha stanowią wyjście zasilania dla konwertera.

:arrow: do Moderatora
    Temat archaiczny (ponad 2 lata) ale zostawiam wiedzę dla potomności :D