Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwszy oscyloskop - elektronika amatorska

spidziorek 27 Cze 2016 11:50 4164 17
  • #1 27 Cze 2016 11:50
    spidziorek
    Poziom 8  

Witam, od pewnego czasu grzebie ostro z elektroniką i mimo że jestem początkującym amatorem to miałem już sytuacje gdzie przydałby mi się prosty oscyloskop(filtrowanie zasilania, zakłócenia w elektronice cyfrowej etc.). Nie miałem niestety za bardzo kontaktu z tymi urządzeniami dlatego bardzo was proszę o radę. Chciałbym nabyć używkę w okolicach 500zł. Bawię sie głównie z mikrokontrolerami 8bit/32bit, czasem trochę elektroniki analogowej. Co byście polecili dla osoby która nie miała kontaktu z oscyloskopem bo podejrzewam że wielu rzeczy będę musiał się nauczyć. Jeżeli chodzi o budżet to może dałoby się go powiększyć tylko nie wiem czy jest sens na początek pakować się w coś wypasionego.

0 17
  • #2 27 Cze 2016 11:59
    2749043
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 27 Cze 2016 15:19
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@spidziorek Rigol 1054Z to obecnie najtańsza cyfra warta uwagi.
    Do 500zł tylko analog.

0
  • #4 02 Lip 2016 10:13
    elbud
    Poziom 14  

Na początek jakiś tani używany, lecz sprawny, analog 2 strumieniowy. Nie kupuj 1 strumieniowego bo szybko będziesz żałował. Porównanie 2 przebiegi jest dość często potrzebne

1
  • #5 02 Lip 2016 10:31
    korrus666
    Poziom 40  

Ja jakiś czas temu stałem przed podobnym dylematem i wybrałem Rigol 1054Z, świetny sprzęt za rozsądne pieniądze. W prawdzie kosztuje 1660 zł ale kupiłem na raty przez Allegro. 10x160 zł to nie jest jakieś straszne obciążenie dla budżetu a oscyloskop w domu i można się bawić. W pracy mam Tektronix TDS1012C-EDU i wolę mojego Rigola, który jest dużo tańszy.

0
  • #6 02 Lip 2016 12:13
    2749043
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 02 Lip 2016 12:58
    kajron
    Poziom 29  

Dobry oscyloskop analogowy ma swoje zastosowania kiedyś nabyłem używany HP 1744A 2x 100MHz i do dziś używam jedyna wadą jaką posiada to miejsce które zajmuje w porównaniu z cyfrowym ,prawda jest taka że nie istnieje miernik czy narzędzie do wszystkiego .

0
  • #8 03 Lip 2016 14:01
    elbud
    Poziom 14  

turlajdropsa nie przesadzaj. Pisz konkrety i do rzeczy, może jesteś jasnowidzem jakich na tym forum dość często się poszukuje. Wróżki bywają potrzebne. A na instalacjach to byś mógł pozasuwać bo dobrze prostuje myślenie.

To fakt że analog zajmuje nieco miejsca i też bierze trochę prądu. Za to ma obecnie dość niską cenę i widać jednocześnie na raz wszystkie nastawy na płycie czołowej które ustawia się intuicyjnie. Poza tym po odrobinie praktyki można z niego dość dużo wydusić.
    Ma też wady. Zrzut ekranu praktycznie niewykonalny, tylko zdjęcie. Wartości przebiegów odczyt mało dokładny bo tylko z przebiegu na ekranie i podziałki. Nie ma też różnych dodatków.

Lecz dla początkującego dość dobry i co najważniejsze tani. Nie potrzeba super szerokiego pasma aby zobaczyć zakłócenia jak coś "sieje". Też ważne że nie trzeba studiów aby go obsługiwać. Trochę pomyślunku i zdejmujesz charakterystyki elementów i inne tryki.

1
  • #9 03 Lip 2016 14:58
    2749043
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 03 Lip 2016 16:03
    elbud
    Poziom 14  

Nie komentuję wpisu powyżej bo to już zrobiono przez administrację w #6.

Nic nie mam przeciw do wspominanego Rigola. Ma 4 kanały, pamięć i jeszcze wiele innych przyjemności.
    Lecz oscyloskop służy do oglądania przebiegów, ich kształtów, przesunięć między nimi. Dobrze jak można go wykorzystać do wielu innych spraw. Wszystko cacy, lecz urządzając sobie na początek warsztat to przeważnie nie jest się milionerem i biegłym ekspertem współczesnej techniki a chce się coś zrobić, zrozumieć to i wiedzieć co się tam dzieje że to co leży na stole pracuje, albo nie chce, tak a nie inaczej i dlaczego. Oczywiście czym większy kombajn tym lepiej, ale czy początkujący się w tym całkowicie połapi? Może tak, może nie. Sprawa indywidualna.
    Przejrzałem teraz ceny tego Rigola. Poniżej 1 700 zł brutto trudno kupić. Jeżeli nie używasz tego na okrągło w celach zarobkowych to cena wysoka.

Nie narzucam nikomu niczego, pisze to co wiem z własnego doświadczenia.

0
  • #11 11 Lip 2016 09:44
    ^ToM^
    Poziom 33  

turlam.dropsa napisał:
    Ciekawe że moderator nie potraktował postna rekomendującego analogowego oscyloskopu do zastosowań cyfrowych jako szkodliwego - no ale nie od dziś wiadomo że moderatorzy elektrody nie należą do gigantów intelektu.
    W każdym razie - doradzanie komukolwiek analogowego oscyloskopu tylko dlatego że nie umie się go obsługiwać i jest drogi - jest szkodliwą poradą bo taki sprzęt nie nadaje się do pracy z mikrokontrolerami.

Z całą pewnością nie jest szkodliwą poradą. Sam często używam analogowego oscyloskopu przy pracy z urządzeniami cyfrowymi i spokojnie można korzystać. Urządzenia cyfrowe niestety najczęściej także mają jakiś front-end albo inny interfejs analogowy i możliwość skorzystania z jakiegokolwiek oscyloskopu jest cenna.
    Jak zauważyli koledzy wyżej. Przewagą analoga jest cena. W miarę porządny analogowy oscyloskop można zakupić już od 300 zł w górę. Dla początkującego elektronika nawet oscyloskop analogowy jest rzeczą wielce zalecaną. Naturalnie cyfrowy też może być, jednak te najtańsze cyfrowe niestety mają b. słabe parametry użytkowe i często mniej na nich widać niż na 30-letnich analogowcach. :)
    Pozdrawiam!

1
  • #12 11 Lip 2016 11:29
    akytam
    Poziom 16  

Jak na początek nauki co można wydusić z przyrządu typu oscyloskop absolutnie polecam używanego analogowca dobrej firmy. Oscyloskop to przede wszystkim łatwe synchronizowanie. I tu polecałbym dwie firmy: HP i Tektronix. W budżecie autora może uda się nabyć używkę 2x100MHz. Ale to byłaby chyba okazja. W tej chwili na znanym portalu jest 2x50MHz (na granicy budżetu). Z racji mojego zawodu mam trochę podejście, że oscyloskop analogowy i oscyloskop cyfrowy to nieco dwa różne przyrządy pomiarowe. Mam 2x100Mhz analogowy i 2x100Mhz cyfrowy i 95% pomiarów wykonuję analogowym. I jak wiem co i w którym miejscu na przebiegu potrzebuję obejrzeć to włączam cyfrowca. I drobne przypomnienie dla autora: oscyloskop bez dwóch sond to mocne ograniczenie w możliwościach pomiarowych zwłaszcza szybkich przebiegów.

0
  • #13 11 Lip 2016 19:14
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

akytam napisał:
    W budżecie autora może uda się nabyć używkę 2x100MHz.

Za 500zł nie kupisz sprawnego 100MHz.

Poza HP i Tektronixem jest jeszcze Philips/Fluke, Kikusui, Kenwood, i wiele innych

0
  • #14 22 Lip 2016 10:19
    spidziorek
    Poziom 8  

Dziękuje za podpowiedzi, budżet powiększył mi się do 2tys. zł także prawdopodobnie kupię Rigol 1054Z bo chyba nic lepszego nie znajdę w tej cenie. Nie ma pośpiechu dlatego rozejrze się jeszcze za używkami to może uda mi się kupić coś jeszcze lepszego. Na na portalach aukcyjnych widze że największą popularnością cieszą się marki hantek,siglent i owon.

0
  • #15 22 Lip 2016 17:24
    tzok
    Moderator Samochody

elbud napisał:
    Na początek jakiś tani używany, lecz sprawny, analog 2 strumieniowy.
    Chciałbym sprostować tę wypowiedź, bo oscyloskop dwustrumieniowy to nie to samo co dwukanałowy. Dwustrumieniowe były niezwykle rzadkie i bardzo drogie.

spidziorek napisał:
    prawdopodobnie kupię Rigol 1054Z bo chyba nic lepszego nie znajdę w tej cenie.
    (...)
    Na na portalach aukcyjnych widze że największą popularnością cieszą się marki hantek,siglent i owon.
    Te marki stoją półkę niżej niż Rigol... choć sam mam najtańszego Siglenta.

0
  • #16 28 Kwi 2017 21:10
    piotrek0207
    Poziom 14  

spidziorek napisał:
    Dziękuje za podpowiedzi, budżet powiększył mi się do 2tys. zł także prawdopodobnie kupię Rigol 1054Z bo chyba nic lepszego nie znajdę w tej cenie.

Odświeżę temat. Czy kolega kupił wspomniany oscyloskop?

0
  • #17 30 Lip 2017 15:52
    filipcio
    Poziom 10  

A co powiecie na taki oscyloskop UNI-T UTD2052CL USB 50MHz .

0
  • #18 30 Lip 2017 21:39
    tzok
    Moderator Samochody