Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka listwa z dobrym filtrem przeciwzakłóceniowym ?

27 Cze 2016 12:39 2946 12
  • Poziom 16  
    Witajcie! :D Poszukuję dobrej listy zasilającej z dobrym filtrem przeciwzakłóceniowym. Mieszkam w budynku z instalacją elektryczną starego typu. Budynek został zbudowany w latach 70. Do listwy chcę podłączyć komputer PC i urządzenia peryferyjne. Cały zestaw raczej nie przekracza 750 w poboru prądu pod obciążeniem. Chciałbym kupić listwę, która zapewni mi dobre filtrowanie przed zakłóceniami, bo głośniki i router są wrażliwe na zakłócenia i przez to internet działa wolniej a głośniki syczą jęczą itp. Na tym forum w innym wątku przeczytałem, że dobrą listwą jest ACAR 504 wf, ale w sklepach zazwyczaj znalazłem listwy, które mają tylko 5 wejść mi by się przydało chociaż jedno więcej, bo nie chciałbym stosować dodatkowych rozgałęziaczy. Kabla nie potrzebuję więcej niż 2 metry.

Dzięki i pozdrawiam :)
  • SterControl
  • Poziom 26  
    Np. LISTWA ZASILAJĄCA ACAR - 1.5M S8

Co do tematu, nie ma dobrych listw...
  • SterControl
  • Specjalista elektryk
    cegulla napisał:
    Mieszkam w budynku z instalacją elektryczną starego typu. Budynek został zbudowany w latach 70.

Czyli możesz mieć do czynienia z osłabionym przewodem PEN/N/zerowym.
    To może skutkować wzrostami napięcia w zakresie 230-400V.
    Takich wzrostów nie wyeliminuje żadna listwa, obojętnie ile by kosztowała.
  • Poziom 16  
    Da się coś zrobić z tym osłabionym przewodem, o którym mówisz ? Trzeba by kuć i wymieniać czy bez tego też da radę ?

Co do tego napięcia ostatnio mierzyłem napięcie w gniazdku i było okey, czy te wzrosty byłby okresowe czy ciągłe ?
  • Specjalista elektryk
    cegulla napisał:
    Da się coś zrobić z tym osłabionym przewodem, o którym mówisz ? Trzeba by kuć i wymieniać czy bez tego też da radę ?

Da się.
    Wystarczy zaprosić elektryka-pomiarowca, który zdiagnozuje stan instalacji.
  • Poziom 16  
    Mógłbyś rozwinąć myśl co dalej po wizycie elektryka ? Jak on by zaradził temu problemowi ? Pytam, bo jestem ciekaw tych zagadnień :)
  • Specjalista elektryk
    cegulla napisał:
    Jak on by zaradził temu problemowi ?

Ale w czym jest problem ?
  • Poziom 16  
    zbich70 napisał:

Czyli możesz mieć do czynienia z osłabionym przewodem PEN/N/zerowym.

To jest chyba problemem, co powoduje zakłócenia, które dość dobrze zbierają głośniki i router.
  • Poziom 38  
    zbich70 napisał:
    Koledze nie o to chodzi.
    Cytat:
    Chciałbym kupić listwę, która zapewni mi dobre filtrowanie przed zakłóceniami, bo głośniki i router są wrażliwe na zakłócenia i przez to internet działa wolniej a głośniki syczą jęczą itp.

Listwa posiadająca rdzeń ferrytowy sporo zakłóceń znacznie zmniejszy.
    Cytat:
    bo głośniki i router są wrażliwe na zakłócenia i przez to internet działa wolniej
    Nie wierzę żeby router był czuły na zakłócenia.
    Nie wierzę w zwalnianie internetu. Z tego powodu.
    Że głośniki "syczą" - możliwe ?? Ale....To syczenie to wzmacniacz się pewnie wzbudza. Nie z powodu zakłóceń.
  • Poziom 16  
    To z jakiego powodu wzmacniacz się wzbudza ? Głośniki były dwa razy u gościa, który zajmuje się naprawą telewizorów, głośników itp, pierwszym razem zaniosłem je bo nie działała jeden głośnik i zwróciłem uwagę na syczenie, lecz Pan mówił, że u niego cały dzień głośniki były włączone do prądu i ani razu, drugim razem oddałem je bo nadal syczały a u majstra nic się nie działo, po powrocie od razu głośniki zaczęły jęczeć. Mi się wydaje, że u mnie jest efekt domina. Powstaje zakłócenie w gniazdku, które jest przenoszone na głośniki a te swoimi zakłóceniami zaburzają działanie internetu (biorę to pod uwagę, gdyż nie mam światłowodu, a korzystam z LTE)

Jaka listwa posiada rdzeń ferrytowy ?
  • Specjalista elektryk
    Witam
    CYRUS2 napisał:
    Nie wierzę żeby router był czuły na zakłócenia.
    Nie wierzę w zwalnianie internetu. Z tego powodu.

Znamy fizyczną zależność pomiędzy pasmem przenoszenia, mocą sygnału i mocą szumów a możliwą do uzyskania prędkością przekazywania informacji.
    W rauterach ADSL wpływa to na wynegocjowaną prędkość synchronizacji. Kilkakrotnie spotkałem się, że zakłócenia po stronie 230V (głównie te o charakterze wspólnym) wpływały na poziom zakłóceń na porcie ADSL, w skrajnym wypadku uniemożliwiając synchronizację.

Uwaga ta nie dotyczy kol. cegulla gdyż on korzysta z technologii LTE. LTE to kanał wspólny, jak się więcej ludzi podepnie, to prędkość musi siąść. Może tu jest problem.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 38  
    Darom napisał:
    w skrajnym wypadku uniemożliwiając synchronizację.

Z tym sie zgodzę, że przy dużych zakłóceniach stanie.
    Ale nie zwolni.
    To jest przekaz zero-jedynkowy.
    Cytat:
    jak się więcej ludzi podepnie, to prędkość musi siąść. Może tu jest problem.
    Ale to nie ma nic wspólnego z zakłóceniami.
    cegulla napisał:
    Powstaje zakłócenie w gniazdku, które jest przenoszone na głośniki
    Głośniki - odpada.Na głośniki nic nie wejdzie.
    Możesz mieć nieekranowane wejście analogowe. Lub źle podpięty ekran.
    cegulla napisał:
    a te swoimi zakłóceniami zaburzają działanie internetu (biorę to pod uwagę, gdyż nie mam światłowodu, a korzystam z LTE)
    Błędne wnioski.
  • Specjalista elektryk
    CYRUS2 napisał:
    Darom napisał:
    w skrajnym wypadku uniemożliwiając synchronizację.

Z tym sie zgodzę, że przy dużych zakłóceniach stanie.
    Ale nie zwolni.
    To jest przekaz zero-jedynkowy.

Nieprawda, zarówno LTE jak i ADSL to nie są przekazy zero-jedynkowe.

Przekaz 0/1 to tzw. transmisja w paśmie podstawowym. Wtedy pewnej wielkości fizycznej (np. napięciu) przypisuje się dwa stany 0 i 1. Na takiej zasadzie działa Ethernet, RS-485, RS-232, Profibus, styk ISDN styk S/T, USB, magistrala miedzy CPU i pamięcią operacyjną (w komputerze) i wiele innych...
    Transmisja cyfrowa w paśmie podstawowym wspaniale sprawdza się przy transmisji na małe odległości.

Najczęściej używane kanały transmisji danych (fale radiowe, skrętka miedziana, kabel współosiowy, światłowód) cechują się wieloma niemiłmymi zjawiskami:refleksji, tłumieniu i nierównomiernej ch-ce fazowej, dyspersjom, interferencjom .... itd.. dlatego stosuję się dopasowanie do kanału transmisyjnego.
    LTE i ADSL (ale i np. DVB-T/C/S, ISDN styk U, VDSL i też wiele innych ) to transmisje cyfrowe z dopasowaniem do kanału transmisyjnego. Robi się to za pomocą Modulatorów i Demodulatorów (Modemów). Najbardziej "modne" są modulacje QAM, QPSK i OFDM. Modemy w ramach przywitania (handshakingu) uzgadniają taki typ modulacji, aby przy istniejącym odstępie S/N minimalizować ilość błędów w transmisji. Jeśli stopa błędów nagle wzrośnie - mogą renegocjować parametry połączenia.

Koledzy, którzy posiadają modemy/rautery ADSL mogą sobie podejrzeć dwa podawane parametry linii: tłumienność oraz odstęp S/N (zarówno dla kierunku Down jak i Up)

Pzdr
    -DAREK-