Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rzutnik traci sygnał z PC na długim kablu i przejściówce DisplayPort do HDMI

producentwody 27 Cze 2016 19:12 918 14
  • #1 27 Cze 2016 19:12
    producentwody
    Poziom 3  

Podłączyłem rzutnik Accer P1383W do komputera PC z kartą graficzną Quadra600 przez DisplayPort, przejściówkę i 10-metrowy kabel HDMI. Rzutnik wykrywa sygnał za którymś razem, po chwili traci sygnał. Po dłuższej chwili utraty sygnału są coraz rzadsze, ale nie znikają całkiem. Dodatkowo zaraz po pojawieniu się obrazu na rzutniku zaczynają klatkować wszystkie odtwarzacze filmów i filmy puszczane z przeglądarki internetowej. Tak jakby to połączenie było za dużym obciążeniem dla procesora (wskaźnik obciażenia idzie w górę prawie do maximum).

Problem znika, kiedy podłączam zestaw kablem 2-metrowym. Myślałem, że problemem jest jakość tego długiego kabla HDMI, bo na początku kupiłem najtańszy za 50 zł. Kupiłem więc droższy za 150. Okazało się, że na tym droższym przeważnie rzutnik w ogóle nie wykrywa sygnału, a jak już wykryje, to obraz wideo tnie dużo bardziej niż na tym tanim.

Być może problemem jest przejściówka DisplayPort->HDMI - z jakichś powodów ma problem z dłuższym kablem?
    W karcie graficznej mam jeszcze standardowe wyjście DVI. Czy przejściówka z DVI do HDMI będzie pewniejsza?
    [/tex]

0 14
  • #2 27 Cze 2016 20:01
    RAPELC
    Poziom 17  

Transmisja sygnałów.

Pozornie niby nic, kawał drutu, powinno być wszystko w porządku, a jednak nie jest. Chodzi o zakłócenia, odbicia sygnałów i inne "przyjemności". Czym większe częstotliwości (prędkości) przesyłanych sygnałów tym większe problemy.
    Jest to dość rozległe i trudne zagadnienie. Wymyślono wiele różnych sposobów transmisji, aby temu zapobiec. Cena nie ma tu nic do rzeczy. Np. zwykły kabel USB długości 2 metry - drukarka ma problemy, na innym 1 metr hula bez problemów. Inny przykład, RS485 długość kabla może być do około 1,2 km; I2C długość połączeń rzędu do 30 cm (stosowane powszechnie wewnątrz urządzeń); 1-wire kilkanaście, kilkadziesiąt metrów.
    W skrócie. Długość łącza jest istotna i jest bardzo różna dla różnych sposobów sprzęgania urządzeń.

0
  • #3 27 Cze 2016 20:11
    producentwody
    Poziom 3  

Tylko, że robiłem spory research i wynika z niego, że kabel HDMI powinien bez problemów działać przy długości do 15 m. Przy dłuższych stosuje się wzmacniacze. Także dzięki za odpowiedź. Na pewno coś więcej wiem, ale nie rozwiążę dzięki temu problemu - co do zakłóceń w przesyle sygnałów polecam prace Mandelbrodta dot. fraktalnych zakłóceń :P

0
  • #4 27 Cze 2016 20:16
    krzysiek_krm
    Poziom 32  

Witam,
    jak wynika z opisu, problemem jest zbyt duża długość połączenia. Powinno działać do 15 metrów, pod warunkiem, że wszystko jest zgodne ze specyfikacją grupy HDMI. Trzeba kupić HDMI repeater, to są całkiem niedrogie urządzenia, problem zniknie.

Pozdrawiam

0
  • #6 27 Cze 2016 20:54
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

producentwody napisał:
    robiłem spory research i wynika z niego, że kabel HDMI powinien bez problemów działać przy długości do 15 m. Przy dłuższych stosuje się wzmacniacze

Powyżej 7 m już są problemy - 15 m to na kablu spełniającym daną normę, a nie badziewiu za 50/150 zł.
    producentwody napisał:
    Czy o coś takiego chodzi?

Ja stosuję to:
    http://www.dipol.com.pl/repeater_hdmi_signal_zasieg_45m__H3610.htm

0
  • #7 27 Cze 2016 23:15
    producentwody
    Poziom 3  

Ile mylionóf powinien kosztować kabel aby nie był badziewiem?

0
  • #8 27 Cze 2016 23:48
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

producentwody napisał:
    Ile mylionóf powinien kosztować kabel aby nie był badziewiem?

Może kosztować i 5 zł - ma tylko spełnić normę zgodnie z zaleceniami HDMI Working Group.

W 99% przypadków kable HDMI to GÓWNO nie warte nawet 1$ a kosztujące 200 zł (i więcej) - ładne opakowanie, wygląd i to wszystko..., a i jeszcze obowiązkowe złote końcówki pokryte 24 karatowym złotem...

0
  • #9 29 Cze 2016 16:18
    producentwody
    Poziom 3  

To dlaczego nie zapytałeś czy spełnia normę tylko nazwałeś mój wspaniały kabel badziewiem na podstawie ceny, która wg Ciebie nei ma znaczenia? LOL

0
  • Pomocny post
    #10 29 Cze 2016 17:03
    krzysiek_krm
    Poziom 32  

Ustalenie, czy coś spełnia normę, może być nieco skomplikowane, chińscy producenci gotowi są napisać (na pudełku, w dokumentacji, itp.) cokolwiek, co im w danej chwili przyjdzie do głowy.
    Ja bym do tego problemu podszedł następująco.
    Ustaliłbym na stronie www HDMI Working Group jakąś listę certyfikowanych kabli oraz producentów. Następnie kupiłbym dany kabel bezpośrednio od tego producenta lub z jakiegoś licencjonowanego przez niego źródła (właśnie żeby się zabezpieczyć przed podróbkami).
    Taki kabel powinien działać, możliwe, że problem leży po stronie projektora lub przejściówki do komputera. Sprawdziłbym to eliminując poszczególne urządzenia.
    Spróbowałbym podłączyć tym kablem do projektora na przykład jakiś markowy notebook z wyjściem HDMI (są takie), ewentualnie zamiast projektora zastosowałbym markowy telewizor z wejściem HDMI.
    Od wyników tych badań uzależniłbym dalsze działania: zakup lepszej jakości przejściówki do komputera albo repeatera.
    Niestety robi się z tego skomplikowany program badawczy, a to w końcu tylko kabelek ...

0
  • #11 29 Cze 2016 17:16
    producentwody
    Poziom 3  

Dziękuję za odpowiedź! Będę próbował.

0
  • #12 29 Cze 2016 17:38
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

producentwody napisał:
    To dlaczego nie zapytałeś czy spełnia normę tylko nazwałeś mój wspaniały kabel badziewiem na podstawie ceny, która wg Ciebie nei ma znaczenia? LOL

Bo cena nie ma znaczenia - ważne, by dany przewód spełniał dane normy - co z tego, że kosztuje 200 zł jak się do niczego nie nadaje - a może kosztować 80 zł i działać bo spełnia normy.

Ale jak pisałem wcześniej - kupić repeater który wskazałem wyżej i odpuścić sobie naukowe dywagacje - bo o ile się z Kolegą @krzysiek_krm zgadzam w całej rozciągłości, to problemem i to raczej nie do przeskoczenia będzie znalezienie w PL takiego dystrybutora, sprzedawcy - bo nie oszukujmy się, Polska to 'peryferie' w Europie i nikt z Polski sobie nic nie robi.

Najdłuższy przewód jaki "zmostkowałem" tym repeaterem to było bodajże 30 m - koszt całości 150 zł - działa już kilka lat.

KOCUREK1970 napisał:

@producentwody
    A jak stwierdziłem, że Twój przewód nie spełnia norm - bardzo prosto, bo gdyby spełniał, to miałbyś obraz przy takiej jego długości - więc sam widzisz, cena nie ma tu nic do tego.

0
  • #13 05 Lip 2016 20:18
    producentwody
    Poziom 3  

KOCUREK1970 napisał:

Ale jak pisałem wcześniej - kupić repeater który wskazałem wyżej i odpuścić sobie naukowe dywagacje

Zmień człowieku ten nadęty ton, bo się tego nie da czytać. Twoje rozwiązanie nie działa. Wskazany repeater w niczym nie pomaga - dalej sygnał raz na kilka sekund znika, a jak jest to obraz klatkuje.

Moderowany przez Mirek Z.:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.9, p.3.1.17.

0
  • #14 05 Lip 2016 22:21
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

producentwody napisał:
    Zmień człowieku ten nadęty ton, bo się tego nie da czytać. Twoje rozwiązanie nie działa. Wskazany repeater w niczym nie pomaga - dalej sygnał raz na kilka sekund znika, a jak jest to obraz klatkuje

I to oczywiście jest wina tego repeatera? - pominę to milczeniem, bo widać, że Kolega ma o tym pojęcie jak ja o pilotażu wahadłowca.
    Dla Twojej wiedzy - zamontowałem tego już chyba 40 sztuk i działają WSZYSTKIE.

Widzę, że to na mnie jest Kolega wściekły, że mu to nie działa - podziękuj temu kto Ci to polecił (okablowanie) i temu co Ci to montował.

Z mojej strony to wszystko w tym temacie.

0
  • #15 06 Lip 2016 12:25
    krzysiek_krm
    Poziom 32  

Witam,
    problem może jest rzeczywiście gdzieś indziej.

Rzutnik jest chyba w porządku (całkiem porządna firma, masowa produkcja, itp.).

Problemem może być wspomniany konwerter "wyjście karty graficznej" na HDMI. Jakiś czas temu czytałem artykuł aplikacyjny Muraty, trochę reklamowy ale również bardzo porządny technicznie. Opisywano w nim filtry CM nowej generacji, do interfejsu HDMI. Pozornie jest to banalny element, ledwo widoczny gołym okiem. W rzeczywistości musi spełniać całkiem wyśrubowane wymagania (impedancja, odpowiednie tłumienie zakłóceń ale bez zabijania użytecznego sygnału, itp.). Może w tym konwerterze ktoś zaoszczędził kilka centów na porządnych podzespołach, w efekcie wyjście HDMI "nie trzyma" jakichś parametrów. Może trzeba poszukać czegoś lepszego. Myślę jednak, że wstępnie trzeba połączenie sprawdzić jakimś wiarygodnym źródłem sygnału HDMI: notebook z wyjściem HDMI, odtwarzacz, dekoder DVB-T, itp, jakiejś renomowanej firmy, rzecz jasna, zakładamy, że taka firma robi urządzenia spełniające wszystkie wymagania.

Jeżeli chodzi o repeater proponowany przez kolegę, wygląda, że wycofali go z oferty. Może miał jakieś ułomności, może z jakichś zupełnie innych powodów.

Idąc tropem tej firmy, może coś takiego:
    http://www.dipol.com.pl/przewod_hdmi_30m_24_awg_v1_3_fullhd_1080p_3d_aktywny__H1302.htm
    albo coś z tej grupy:
    http://www.dipol.com.pl/oferta-tv-sat-hdmi-konwertery-hdmi,4757.htm
    Drogie to wszystko jak jasny gwint, dla tych konwerterów jeszcze trzeba położyć skrętkę, ale z jednej strony może cel uświęci Ci środki, z drugiej, gdyby nie działało, pewnie można oddać i zażądać zwrotu pieniędzy.

Pozdrawiam

0