Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta Indukcyjna 230 V, a nowa(stara) instalacja

27 Cze 2016 23:07 2274 16
  • Poziom 10  
    Witam, sprawa wygląda następująco:
    Blok- lata 70, w mieszkaniu wymieniona instalacja na nową 3 żyłową (kuchnia 2x (3x2,5) reszta mieszkania 3x1,5.
    Z licznika do mieszkania niestety idzie 2x4 Aluminium (przewód w bardzo dobrym stanie). Zabezpieczenie główne na klatce 25A
    Planuję zrezygnować z gazu i założyć indukcje na 230 V- moc przyłączeniowa 3,5 kW.
    Czy Główny przewód aluminiowy wytrzyma?- Mam świadomość, że nie będę równocześnie gotował na 4 palnikach, używał piekarnika i gotował wody. Ktoś może już testował podobną sytuację?
  • IGE-XAO
  • Admin Elektroenergetyka
    Niestety ale Twój pomysł w przedstawionej sytuacji jest kiepski. Instalacja tego nie wytrzyma. Jedyna sensowna rada to pozostać przy gazie.
  • Poziom 38  
    al_bundy napisał:
    dobrym stanie). Zabezpieczenie główne na klatce 25A
    Planuję zrezygnować z gazu i założyć indukcje na 230 V- moc przyłączeniowa 3,5 kW.
    25A i 3,5kW ? Kiepsko z prostymi rachunkami.
    Cytat:
    Czy Główny przewód aluminiowy wytrzyma?
    Bez tej indukcji będzie przeciążony.
  • IGE-XAO
  • Poziom 10  
    Łukasz-O napisał:
    Niestety ale Twój pomysł w przedstawionej sytuacji jest kiepski. Instalacja tego nie wytrzyma. Jedyna sensowna rada to pozostać przy gazie.

Rozumiem, że problem leży po stronie przewodu głównego z aluminium? Jeżeli przewód zostanie wymieniony do rozdzielni to wtedy nie będzie problemu?
    To jakie jest maksymalne obciążenie dla tego 2x 4mm alu?

Moc przyłączeniowa 3,5 kW miałem na myśli moc maksymalną płyty.

Idąc takim tokiem myślenia to czajnika 2kW i np. opiekacza 2,5 kW też nie mogę podłączyć nawet mając kuchnie gazową?

Kolego używałem opcji "szukaj" ale akurat tematu z głównym przewodem z aluminium nie znalazłem.
  • Poziom 27  
    Najlepiej to wymienić ten odcinek aluminiowy. Dlaczego to nie zostało zrobione jak była wymiana instalacji w mieszkaniu? Czy (reszta mieszkania) w tym gniazda w pokojach też są na przewodzie 1,5 mm2? Jak długi jest ten odcinek przewodu aluminiowego?
  • Poziom 10  
    Kolego byłem dzisiaj w spółdzielni, w ciagu 3 miesiącu mają zmienic przewod na klatce, gniazdka w pokojach są na 1,5/ kuchnia, łazienka: 2.5. Teraz pytanie do doświadczonych: mogę założyć indukcję i używać ją "delikatnie" na tym aluminium (2x4mm) a po zmianie głównego przewodu bedzie bezpiecznie? Tak mi sugerował elektryk.
  • Admin Elektroenergetyka
    al_bundy napisał:
    a po zmianie głównego przewodu bedzie bezpiecznie? Tak mi sugerował elektryk.

Nie, nie będzie bezpiecznie. Chcesz indukcje to staraj się o nowy przydział mocy i dostosuj swoją instalacje oraz rozdzielnicę do nowego obciążenia.

Inna opcja - korzystać z gazu.
  • Poziom 15  
    al_bundy napisał:
    gniazdka w pokojach są na 1,5/

A dlaczego 1,5 mm2 na gniazda?! Przepisowo i zgodnie ze zdrowym rozsądkiem powinno być 2,5 mm2 na gniazda. Zimą będziesz chciał się dogrzać grzejnikiem i tą instalację "zajedziesz". Odkurzacz też chyba nie będziesz w kuchni albo w łazience podłączał? Poza tym 1,5 mm to daje się na światło ewentualnie na dzwonek. Innego zastosowania nie znam :D
  • Poziom 10  
    omen600606 napisał:
    al_bundy napisał:
    gniazdka w pokojach są na 1,5/

A dlaczego 1,5 mm2 na gniazda?! Przepisowo i zgodnie ze zdrowym rozsądkiem powinno być 2,5 mm2 na gniazda. Zimą będziesz chciał się dogrzać grzejnikiem i tą instalację "zajedziesz". Odkurzacz też chyba nie będziesz w kuchni albo w łazience podłączał? Poza tym 1,5 mm to daje się na światło ewentualnie na dzwonek. Innego zastosowania nie znam :D

Dlatego że kupiłem mieszkanie w Którym juz ta instalacja była zmieniona i nie mam kasy/zamiaru kuć całej chaty żeby zmienic przewody na 2.5 do których bedzie podłączony telewizor czy inne słabe sprzęty, nie zakładam dogrzewania się farelką, a nie popadajmy w przesadę że 1,5 mm to problem dla odkurzacza.

Co kolega ma na myśli "dostosuj rozdzielnice" jeżeli na kuchnie idzie 2x (3x2.5) i przewód główny też ma być zmieniony? To czego jeszcze brakuje? Panowie proszę o konkrety.
  • Moderator - Elektryka
    al_bundy napisał:
    Panowie proszę o konkrety.

Konkrety? Proszę bardzo: chcesz indukcję - bez kucia się nie obejdzie.
    Obrazowe porównanie - chcesz do rurki półcalowej podłączyć wąż strażacki i uzyskać taki sam strumień i ciśnienie jak z hydrantu. A co uzyskasz - sik do pisuaru.
    Taka różnica, że instalacji wodnej krzywdy tym nie zrobisz, ale instalację elektryczną szybko unicestwisz.
    al_bundy napisał:
    Mam świadomość, że nie będę równocześnie gotował na 4 palnikach, używał piekarnika i gotował wody.

Tak wszyscy mówią, że będę pamiętać i domowników uświadomią.
    A po jakimś czasie zapominają. Domownicy płci żeńskiej i małolaty w pierwszej kolejności - bo święta, bo urodziny, bo coś tam innego i wszystko na maksa - a później... panie elektryk ratuj!...
    al_bundy napisał:
    Ktoś może już testował podobną sytuację?

Wielokrotnie. Ale jako elektryk, a nie użytkownik... ;)
  • Poziom 10  
    Konkrety miałem na myśli; co ma być zmienione, jaki odpowiedni przewód powinienem iść do tej płyty, jakim zabezpieczeniem powinno byc to zabezpieczone i co musi być zmienione, bo nie rozumiem jaka jest różnica pomiędzy używaniem np. Piekarnika o takiej samej mocy co indukcji. Widzę co forum to inne opinie.
  • Moderator
    al_bundy napisał:
    Konkrety miałem na myśli; co ma być zmienione, jaki odpowiedni przewód powinienem iść do tej płyty, jakim zabezpieczeniem powinno byc to zabezpieczone i co musi być zmienione, bo nie rozumiem jaka jest różnica pomiędzy używaniem np. Piekarnika o takiej samej mocy co indukcji. Widzę co forum to inne opinie.

A może przeczytasz wreszcie instrukcję obsługi? Tam wszystko napisali!
  • Poziom 24  
    al_bundy napisał:
    Widzę co forum to inne opinie.

Bo to forum elektryczne a nie nie koło gospodyń wiejskich. Prawie każdy Tobie tutaj Tobie odpowiedział a ty nadal szukasz wyjścia i oczekujesz odpowiedzi która by Ciebie usatysfakcjonowała a takowej nie otrzymasz.
    A jak nam nie wierzysz to zaproś do siebie elektryka przez duże E a nie pana Henia z pod budki z piwem i zapewne usłyszysz to samo ale w 4 oczy i może to Ciebie przekona.
  • Poziom 10  
    Widzę kultura na najwyższym poziomie, każdy mi odpowiedział na pytanie? Narazie oprócz krytyki i podłączania węża strażackiego do rurki 1/2 nic konkretnego nikt nie napisał, kolego umiem czytać instrukcje:
    ● Płyta ma na stałe podłączony przewód ze stykiem ochronnym i może być podłączona tylko do gniazdka 230 V ~ 50 Hz z bolcem ochronnym.Obwód zasilający gniazdo wtyko- we powinien być zabezpieczony bezpiecznikiem 16 A.

Ale wlasnie chciałem dowiedzieć się czegoś więcej, przed zakupem itd. Ale widzę że szanowni Państwo nic tu konkretnego nie napiszą.
    Nowa instalacja, niedługo podłączenie na klatce także bedzie zmienione więc się kulturalnie pytam co jeszcze potrzeba?
    Czy może najlepiej mam ciągnąć na 7 piętro 5x4 mm z wlz do mieszkania?

Dodano po 2 [minuty]:

rafi84 napisał:
    al_bundy napisał:
    Widzę co forum to inne opinie.

Bo to forum elektryczne a nie nie koło gospodyń wiejskich. Prawie każdy Tobie tutaj Tobie odpowiedział a ty nadal szukasz wyjścia i oczekujesz odpowiedzi która by Ciebie usatysfakcjonowała a takowej nie otrzymasz.
    A jak nam nie wierzysz to zaproś do siebie elektryka przez duże E a nie pana Henia z pod budki z piwem i zapewne usłyszysz to samo ale w 4 oczy i może to Ciebie przekona.

Kolego wskaż mi post kto, napisał cokolwiek z jakimiś konkretami dotyczącymi rozdzielnicy, przekroju przewodów itd itp.
  • Poziom 38  
    al_bundy napisał:
    ● Płyta ma na stałe podłączony przewód ze stykiem ochronnym i może być podłączona tylko do gniazdka 230 V ~ 50 Hz z bolcem ochronnym.Obwód zasilający gniazdo wtyko- we powinien być zabezpieczony bezpiecznikiem 16 A.
    Jak się uprzesz to możesz tak zrobić.
    Ale jest to opcja kłopotliwa w używaniu, bo bezpiecznik przedlicznikowy będzie wyłączał..
    Jedna faza na instalacje z płytą nie wyda wystarczającej mocy.
    Większego zabezpieczenia na fazie niż 25A nie dostaniesz.
    Dlatego musisz założyć instalację 3-fazową.
    WLZ = 5x 6mm2
    Zabezpieczenie przedlicznikowe 3x 25A

al_bundy napisał:
    Czy może najlepiej mam ciągnąć na 7 piętro 5x4 mm z wlz do mieszkania? .
    O tym zadecyduje spółdzielnia. Czy ma wystarczającą moc w WLZ.
    Jeżeli w WLZ takiej mocy nie ma ,to każą ciągnać WLZ z rozdzielni głównej budynku.
    Na 7 piętro nie 5x4m2 tylko 5x10mm2.

Nowy licznik, nowe zabezpieczenie przedlicznikowe( 3 bezpieczniki zamiast jednego), modernizacja rozdzielnicy mieszkaniowej.
    Dostałeś konkrety.
  • Poziom 10  
    Dziękuje za konkretną odpowiedź, zobaczę co mi powiedzą w spółdzielni itd i jakie są tego koszta, obawiam się jednak że w spółdzielni gdzie ulubione słowo to "NIE" zostanę przy gazie albo zaryzykuje z tą płytą na 230, pozdrawiam temat uważam za zamknięty.