Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer nie wykrywa monitora (przez gniazdo HDMI) po naprawie (piorun)

27 Cze 2016 23:32 4884 6
  • Poziom 5  
    Witam. W wyniku prawdopodobnie uderzenia pioruna zniszczył mi się telewizor (Samsung UE50H6400), karta graficzna (MSI GeForce GTX 760 OC Twin Frozr IV GAMING 2GB) i monitor (LG 22MP55HQ-P). Wiem, że to moja wina, proszę o oszczędzenie mi kazań ;)
    Ale od początku. Antena na dachu była podłączona do telewizora (wejście antenowe), telewizor przez HDMI-HDMI do karty graficznej, a karta graficzna przez DVI-D(karta)-HDMI(monitor) do monitora. Usłyszałem huk w czasie oglądania filmu z kompa na telewizorze (prawdopodobnie uderzyło w antenę, poszło do tv, karty graficznej i do monitora na końcu). Po tym telewizor świecił na czarno po podłączeniu do prądu, monitor się nie włączał, a karta nie była wykrywana i głośno chodziła. Naprawa: wymiana płyty głównej w tv, wymiana płyty głównej w monitorze, w karcie nie wiem co zrobili, ale gry odpalają tak jak wcześniej (czyli ok).
    Problem polega na tym, że przez HDMI-HDMI karta nie widzi monitora ani monitor nie odbiera sygnału z karty. Telewizor działa przez DVI i HDMI (tv nie ma D-SUB), a monitor tylko przez DVI i D-SUB (w karcie jest DVI-D i DVI-I - działają oba. Jest jeszcze Display Port ale nigdy nie korzystałem). Co dziwne, podłączyłem inny monitor przez HDMI-HDMI (też jakiś LG tylko innej serii) i działał. To wygląda tak, jakby karta graficzna upatrzyła sobie akurat ten konkretny monitor że nie będzie z nim współpracować. Podpiąłem laptopa brata przez HDMI-HDMI do monitora i działa. Robiłem wiele rzeczy: resetowałem bios, przeinstalowałem sterowniki karty graficznej i układu graficznego w procku. Kombinowałem w ustawieniach nvidii. Kartę graficzną wpinałem do innego gniazda PCIE w płycie głównej, przepinałem monitor z telewizorem na różne sposoby i nic. Kupiłem nowy kabel HDMI i to też nic nie dało. Wypinałem procesor, ram, kable zasilacza z płyty głównej i nadal nic. Zauważyłem też, że jak mam podpięte dwa ekrany (ustawione KLONOWANIE OBRAZU) to w czasie dynamicznych ruchów na ekranie, na jednym z nich pojawia się zakłócenie w postaci poziomej, ruchomej (góra-dół) linii, która jakby dzieli obraz. Wygląda mniej więcej tak:
    Komputer nie wykrywa monitora (przez gniazdo HDMI) po naprawie (piorun)
    To na którym ekranie jest błąd zależy od tego który ustawiony jest jako pierwszy (zakłócenia są na drugim)
    Mój komputer:
    Grafika: MSI GeForce GTX 760 OC Twin Frozr IV Gaming 2GB DDR5
    Procesor: Intel Core i5-4460 3.2 GHz BOX
    Płyta główna: Asrock B85 Pro4
    Ram: Crucial 8GB 1600MHz Ballistix Sport LP CL9 (2x4096) [podpięte w dual channel]
    Zasilacz: Corsair VS Series 550W 80 Plus
    Dysk: WD Blue WD10EZEX (1TB, 64MB, SATA/600)
    Napęd: Samsung SH-224DB/BEBE
    Obudowa: Zalman Z1 czarna
    Nie mam zielonego pojęcia co jest powodem (oprócz mojej nieodpowiedzialności ;) ). Monitor miał wymienioną płytę główną, czyli prawdopodobnie nie może to być jego wina (bo płyta to też wejścia). Kabel (HDMI-HDMI) jest nowy, podejrzewam albo kartę graficzną (choć jak pisałem wcześniej wykrywa inny monitor, ale inny model) albo płytę główną. Zobaczę w starym kompie jak będzie się dało podpiąć moją kartę to to zrobię. Spróbuje też grafikę dać ze starego kompa choć pewności nie mam czy spasuje. Jakieś podejrzenia? Myślałem że przez HDMI inaczej odbiera sygnał TV i inaczej monitor i dla tego ten drugi nie działa, ale zadziałał znowuż inny model monitora.
    Dodam że podłączałem tv i monitor do płyty głównej (bez wpiętej karty graficznej, czyli na grafice zintegrowanej przez D-SUB, HDMI, DVI-D i wszystko działało, choć ten błąd grafiki też występował ale mniej widoczny).

EDIT
    Pobawiłem się trochę i jest taka sytuacja:
    Przy uruchamianiu komputera z podpiętym TV (HDMI-HDMI) wchodzę do biosa klawiszem F2. W tym momencie przeczepiając kabel z telewizora do monitora, na monitorze pojawia się obraz. Jest on do momentu wyjścia z biosa. Potem znów traci sygnał. Adekwatnie mogę wejść w tryb awaryjny. Wciskam F8 w czasie ładowania windowsa i gdy pokażą się opcje, przepinam kabel z TV do monitora. Mogę wejść w tryb awaryjny na monitorze i nawet ustawić full hd na pulpicie. Jeżeli spróbuje odpalić system normalnie to pokaże się ładowanie systemu windows, ale kiedy ma się pokazać hasło do wpisania to ekran traci sygnał.
    Macie jakieś sugestie co się może dziać? Ew. co może być uszkodzone w tym wypadku? Płyta główna, karta graficzna? Monitor w tym wypadku raczej odpada.

Posty scaliłem. RADU23
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Wejdź w tryb awaryjny i usuń sterowniki karty graficznej tym:
    http://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html
    Uruchom komputer normalnie (obraz wtedy powinien być normalnie cały czas na HDMI raczej)
    Zainstaluj sterownik ekranu - na początek może pobierz ze strony MSI.

Choć dziwne że żeby zobaczyć sygnał z BIOSu musisz kombinować. Rozumiem że na czas tych manewrów masz tylko jeden monitor/tv podpięty?
  • Poziom 5  
    W międzyczasie zaktualizowałem biosa - bez efektu.
    310 dzięki za radę, bo już nie wiem co robić ;) myślałem żeby zaryzykować i słać znowu kartę grafiki do serwisu. Tak, jeden wyświetlacz jest wpięty. Jak wepnę monitor przez DVI-D-HDMI a TV przez 2*HDMI to po uruchomieniu biosa obraz jest tylko na TV a po przepięciu nie ma na niczym.
    Niedługo wypróbuję ten programik i zobaczymy.
  • Poziom 43  
    A jak monitor masz podpięty kablem HDMI-HDMI tylko to nie ma na nim obrazu? Coś dziwnego. Masz możliwość podstawić 100% sprawny monitor i podpiąć go HAMI-HDMI? Bo byś może to nie taki głupi pomysł żeby kartę jednak odesłać.
  • Poziom 5  
    Trochę późno, ale mecz był :)
    Jak pisałem wyżej podpinałem kartę przez 2*HDMI do innego monitorka LG (nie ten sam model) i o dziwo działał. A w trakcie pieruna monitor był podłączony przez "DVI-D"-"HDMI". Niestety odinstalowanie sterowników tym programem nie pomogło. Rzeczywiście po odinstalowaniu obraz się pojawił na monitorze przez kabel 2*HDMI, ale po zainstalowaniu sterowników z płyty dołączonej do karty znowu monitor nie odbiera sygnału. Po wpięciu jest reakcja na monitorze, ale po chwili szukania stwierdza, że sygnału brak (tak było już wcześniej).
    Miałem nadzieję, że coś to da zwłaszcza jak w czasie odinstalowywania sterowników było napisane usuwanie zapamiętanych wyświetlaczy/ekranów czy coś takiego. Mogłoby być tak, że jakieś złe ustawienie się wkradło i nie pozwala monitorowi działać. No ale nic. Dzięki za sugestie, w poniedziałek pewnie wyślę kartę z powrotem do serwisu, niech oni pomyślą ;)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 5  
    Karta wróciła z serwisu ze statusem "naprawiono". Monitor działa pod HDMI i nie ma zakłóceń. Dziękuję za odpowiedzi, temat można zamknąć.