Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus x52j - Samoistne wyłączanie, wentylatory na max

Ozyrys93 28 Cze 2016 10:58 792 18
  • #1 28 Cze 2016 10:58
    Ozyrys93
    Poziom 7  

Witam serdecznie. Mam pewien problem z moim starym laptopem Asus x52j. Przeczyściłem komputer (wentylator z syfu + wymieniłem pastę na procesorze i karcie graficznej dedykowanej). Mimo to wentylator cały czas chodzi na max (nawet kiedy nic na nim nie robię). Kiedy odpalam jakąś grę komputer się wyłącza. Starałem się coś wygooglować i jedyne do czego doszedłem to to, że może się przegrzewać chipset od płyty głównej? Czy istnieje możliwość wymiany jakiejś pasty lub coś w tym stylu na chipsecie? Temperatury z procesora i karty graficznej są w miarę w normie. A może problem tkwi w czymś innym?

EDIT:

Zaznaczyłem miejsca w których wymieniałem pastę (to nie moja płyta główna, znalazłem zdjęcie w necie)

0 18
  • Fibaro
  • #2 28 Cze 2016 11:38
    jankol-el
    Poziom 20  

Od startu bez przerwy na pełnych obrotach?

0
  • Fibaro
  • #3 28 Cze 2016 11:43
    Ozyrys93
    Poziom 7  

@jankol-el tak

0
  • #4 28 Cze 2016 12:34
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Chłodzenie może być rozszczelnione (heatpipe). Zdejmij chłodzenie, podgrzej zapalniczką element styku z procesorem i sprawdź, czy drugi koniec się nagrzewa. Chociaż w tym wypadku na starcie nie powinno na pełnych obrotach chodzić tylko dość szybko do nich dobić. Po jakim czasie od włączenia się wyłącza?

0
  • #5 28 Cze 2016 12:45
    Ozyrys93
    Poziom 7  

Myślisz że to może być powodem dla którego komputer się wyłącza?? Zaraz sprawdzę i dam znać

dt1 nie sprecyzowałem, jest tak jak mówisz bardzo szybko dobija do tych obrotów ale nie wskakuje "nagle" na najwyższe

komputer się wyłącza tylko w momencie kiedy odpalam grę. Czyli jak obciążam komputer przynajmniej mam takie wrażenie. Tak to normalnie surfuje po internecie i się nie wyłącza tylko wiatrak na max obrotach cały czas pracuje.

0
  • #6 28 Cze 2016 12:54
    lisek
    Spec od monitorów

Tak z opisu to coś
    - może z "czystym ME" dla HM55

Wsadu szukaj po dantych ze stickera na slocie RAM / okolicy

Cytat:
    60-n07mb1000-a14k52jb (0204a)

*wytłuszczone to opis wsadu dla wer. x52jb
    - wsad na stronie producenta

0
  • Fibaro
  • #7 28 Cze 2016 12:59
    dt1

Ozyrys93 napisał:
    dt1 nie sprecyzowałem, jest tak jak mówisz bardzo szybko dobija do tych obrotów ale nie wskakuje "nagle" na najwyższe

komputer się wyłącza tylko w momencie kiedy odpalam grę. Czyli jak obciążam komputer przynajmniej mam takie wrażenie. Tak to normalnie surfuje po internecie i się nie wyłącza tylko wiatrak na max obrotach cały czas pracuje.

Jeśli komputer masz rozłożony to sprawdź radiator zapalniczką. Jeśli jest złożony to odpal program openhardwaremonitor albo coretemp i sprawdź temperatury w spoczynku, jak już wentylator dobije do swoich maksymalnych obrotów.

http://openhardwaremonitor.org/
    http://www.alcpu.com/CoreTemp/

0
  • #8 28 Cze 2016 13:08
    lisek
    Spec od monitorów

Podaj opisy z MB i ze stickera na RAM.

0
  • #9 28 Cze 2016 13:19
    Ozyrys93
    Poziom 7  

Mógłby mi ktoś wyjaśnic co znaczy ta temperatura THRM u samej góry?? To temp płyty głównej?? Zaraz rozkręce komputer spowrotem i będę próbował ten radiator i sprawdzę te stickery

0
  • #10 28 Cze 2016 13:24
    dt1

Temperatury wyglądają dobrze. Podgrzej go trochę (włącz film na YT nawet) i zobacz, czy pójdą mocniej do góry.

0
  • #11 28 Cze 2016 13:25
    lisek
    Spec od monitorów

THRM (z HWMonitor) to wskazania temp. CPU z czujnika temperatury na mb
    - np. układ NCT7717U (sygnał opisywany jako Alert)... patrz np. ASUS X550VC

0
  • #12 28 Cze 2016 13:35
    Ozyrys93
    Poziom 7  

PN:60 - NZMMB1000 - C22 K52JE (0211A)

0
  • #13 28 Cze 2016 13:46
    dt1

Zerknij, czy pod podstawką procesora (po przeciwnej stronie laminatu niż socket, ostatecznie pod procesorem w środku socketu) nie masz układu G709T1UF. Jeśli radiator jest OK to ten układ (o ile występuje w tym modelu) jest odpowiedzialny za pomiar temperatury i generowanie sygnału alarmu jej przekroczenia. Zdjęcie poglądowe z innej płyty, ale powinien to być taki układ.

0
  • #14 28 Cze 2016 14:11
    Ozyrys93
    Poziom 7  

Odpalałem teraz gry żeby sprawdzić czy komputer znowu się wyłączy i tak też się stało. Kilka razy naciskałem przycisk uruchomienia to się tylko diody na chwile świeciły a teraz to już w ogóle padł i nawet diody się nie świecą w ogóle komputer nie reaguje

Dodano po 15 [minuty]:

Spójrzcie na utilizations ;o czy to znaczy że mój procesor powiedział nara? :D

podlaczylem baterie i jeszcze zareagowal...

0
  • Pomocny post
    #15 28 Cze 2016 14:51
    lisek
    Spec od monitorów

Wsady na stronie Asus dla modelu opisanego jako : 52JE
    Być może teraz MB padła na "amen"

(':!:') Bez prawidłowych pomiarów i diagnostyki trudno coś powiedzieć.

0
  • #16 28 Cze 2016 19:36
    Ozyrys93
    Poziom 7  

Przez kilka godzin bawiłem się komputerem przy włączonym HWmonitor. Nie grałem w żadne gry tylko normalnie przeglądałem sobie internet. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy takie odczyty są "normalne"?? Raczej coś nie tak z tym procesorem...

0
  • #17 28 Cze 2016 19:41
    miecho18
    Spec od komputerów

Ale o co chodzi? Utilizations = użycie, wykorzystanie. Usterkę masz gdzie indziej. Szukaj dobrego serwisu.

0
  • #18 28 Cze 2016 19:48
    Ozyrys93
    Poziom 7  

takie użycie przy zwykłym przeglądaniu internetu....

0
  • #19 28 Cze 2016 19:52
    miecho18
    Spec od komputerów

Ale co to ma wspólnego z omawianym problemem? Może być i 100% a laptop nie ma prawa się wyłączyć. Aktualizacje systemowe pewnie nie zainstalowane, stąd tak wysokie użycie CPU.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo