Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

P2P w rejestratorach Dahua - jak to działa?

giaur13 28 Cze 2016 14:03 7122 7
  • #1 28 Cze 2016 14:03
    giaur13
    Poziom 13  

Jak w temacie. Znaczy mam wiedzę, jak to skonfigurować, ale jak to działa?

Domyślam się, że rejestrator łączy się z serwerem Dahua, albo czymś w tym stylu i apka np. w telefonie również. Że ten serwer pośredniczy. Ale:
    1. Na czym polega to połączenie? Cały strumień jest na niego wysyłany? Czy on tylko tworzy coś w rodzaju tunelu VPN?
    2. Jeśli jest wysyłany cały strumień: to tylko w momencie podglądu np. przez telefon, czy cały czas?
    3. Jak z awaryjnością? Nie odpaliłem tego jeszcze na żywo, w sensie u klienta, ale podczas testów u nas, w większości przypadków zaskakiwało na online, ale czasami miałem offline. Dlaczego?

Brakuje mi jakiejkolwiek kontroli nad tym - stąd brak zaufania. Wiem, że gdy mam stałe IP i pootwierane porty to będzie działać i koniec. A tutaj... jakoś tak podchodzę z dystansem. Jakie są Wasze doświadczenia?

1 7
  • #2 28 Cze 2016 17:36
    wexors
    Poziom 18  

Ad.1 Tworzy jedynie tunel VPN
    ad.2 strumień wysyłany jest jedynie w momencie podglądu na jakimś urządzeniu, czyli jak nie ogladasz to nie korzysta z internetu.
    ad.3 Jak jest w miare stabilne łącze to działa bez problemu.

0
  • #3 29 Cze 2016 08:30
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe

wexors napisał:
    Jak jest w miare stabilne łącze to działa bez problemu.

W miarę stabilne ale trzeba pamiętać że ta funkcja potrzebuje około 2-3x więcej łącza internetowego do płynnego przesyłania obrazu niż zwykłe połączenie po IP.
    Jeżeli łącza a szczególnie upload jest słaby, to p2p chodzi wooolno.

wexors napisał:
    ad.2 strumień wysyłany jest jedynie w momencie podglądu na jakimś urządzeniu, czyli jak nie ogladasz to nie korzysta z internetu.

Oczywiście ponadto rejestrator co jakiś czas loguje się na serwer p2p - coś ala DDNS.

0
  • #4 29 Cze 2016 09:22
    glider33
    Poziom 19  

jpl napisał:
    W miarę stabilne ale trzeba pamiętać że ta funkcja potrzebuje około 2-3x więcej łącza internetowego do płynnego przesyłania obrazu niż zwykłe połączenie po IP

Możesz wyjaśnić dlaczego P2P pożera, aż tyle uploadu ?

0
  • Pomocny post
    #5 29 Cze 2016 09:48
    jpl

glider33 napisał:
    Możesz wyjaśnić dlaczego P2P pożera, aż tyle uploadu ?

Jeżeli producent korzysta z VPN - to zazwyczaj dane są dodatkowo szyfrowane/kodowane - co przy VPN jest normą.
    W zależności jakie kodowanie zastosuje producent - to czasami obciążenie łącza może być np 2x większe (dla osiagnięcia porównywalnych efektów jak przy połączeniu IP).

P2p używam od dobrych 2-3 lat, w różnych rejestratorach. Zauważyłem że jak ktoś ma neostrade z uploadem 512kbit.... to przy p2p prędkośc łączenia/przesyłania jest gorsza jak przy połączeniu IP.

Ogólnie p2p unikam, zawsze wolę zrobić DDNS'a albo połączenie przez zwykły IP.
    p2p - okazjonalnie

Poza tym jaką masz gwarancję że chińczyki np w chmurze XMEYE (używana w 70% rejestratorach na naszym rynku) - mają dobre zabezpieczenia? Mi się już pare razy trafiło że po wpisaniu danych w XM - widziałem obraz np z chin z jakiegoś garażu.
    Jak ten ich tani serwer padnie - albo zhakują - to będą wtedy płacze.

1
  • #6 29 Cze 2016 13:02
    giaur13
    Poziom 13  

jpl napisał:
    P2p używam od dobrych 2-3 lat, w różnych rejestratorach. Zauważyłem że jak ktoś ma neostrade z uploadem 512kbit.... to przy p2p prędkośc łączenia/przesyłania jest gorsza jak przy połączeniu IP.

Ogólnie p2p unikam, zawsze wolę zrobić DDNS'a albo połączenie przez zwykły IP.
    p2p - okazjonalnie

O taki post mi chodziło. Info praktyczne, dzięki wielkie :)

Czyli przyjmuję jak czułem: da się robimy stały IP, migrujemy Neostrada->Turbo DSL itp. Mega się nie da, klient uparty, ma 5 lat umowę z Play'em - dajemy P2P.

Bałem się po prostu, że jest to tak dobre, jak bezpośrednie połączenie, a ja z niewiedzy zmuszam ludzi do wykupowania stałego IP.

Dzięki jeszcze raz
    jpl napisał:
    zawsze wolę zrobić DDNS'a

Swoją drogą: DDNS'a też staram się unikać. Jak się wysypie (a wszystko się potrafi wysypać, zarówno no-ip, jak i dyndns) to jest gorąca linia. Z prawa Moore'a chyba to było: jak coś się może popsuć to wcześniej czy później się popsuje.

0
  • #7 29 Cze 2016 15:01
    jpl

giaur13 napisał:
    Mega się nie da, klient uparty, ma 5 lat umowę z Play'em - dajemy P2P.

Oczywiście tutaj p2p jest idealne :) Ale uprzedzam klienta że oferty "bez limitu" mają swoje limity i po dłuższym przeglądaniu monitoringu - może znacząco spaść szybkość transferu.

Ludzie nie mogą zrozumieć że np jak odpali kamery i zostawi na 3-4 godziny - to potrafi to zjeść na LTE parenaście GB.

giaur13 napisał:
    Z prawa Moore'a chyba to było: jak coś się może popsuć to wcześniej czy później się popsuje.

W informatyce jest pewne prawo które jest zawsze aktualne.
    Dla internetu: najlepszy jest kabel i stałe IP :)

0
  • #8 29 Cze 2016 15:08
    giaur13
    Poziom 13  

jpl napisał:
    Dla internetu: najlepszy jest kabel i stałe IP :)

Amen!

0