Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analizator widma na RS485

28 Cze 2016 14:54 606 3
 • Poziom 10  
  Czołem,

  Noszę się z zamiarem budowy urządzenia, które w sporym uproszczeniu można by nazwać „statycznym analizatorem widma na RS485” :)

  Brzmi dziwnie ale już śpieszę z wyjaśnieniem. Cały system będzie składał się z z kilku modułów połączonych ze sobą magistralą RS485. I właśnie samego modułu dotyczy zagadnienie. Każdy z nich będzie wyposażony w mikrofon i Atmege88 taktowany zegarem 8Mhz zadaniem uC ma być analizowanie widma akustycznego z pewnego przedziału (ok 150-600Hz) ale nie koniecznie w czasie rzeczywistym. Zakładam utworzenie tablicy unsigned int z 450 elementami (przy rozdzielczość co 1Hz) i wypełnianie jej uśrednionymi pomiarami dla określonego czasu (0,5-5s). I tutaj właściwie moje problemy się kończą – jednostka centralna pobiera dane z tej tablicy na żądanie i wysyła w świat.

  Mam w związku z powyższym do szanownych kolegów kilka pytań od strony hardwarowej (softwarem będę martwił się później). Jednocześni zaznaczam, że w/w parametry są założone czysto teoretycznie i oczywiście trzeba je będzie „przyciąć” do możliwości procesora i pozostałych podzespołów. Całość ma być jak najtańsza – nie chodzi o skąpstwo, a komiczność wykonania ok 30 takich modułów...

  Hardware:

  1. Wybrałem tani mikrofon elektretowy – z pasmem przenoszenia nie powinno być żadnych problemów, ale zastawiam się nad żywotnością czy taki mikrofon może bezkarnie pracować przez rok, dwa, pięć bez przerwy nie tracąc znacznie parametrów pracy?

  2. Jaka będzie sensowna, szacowna rozdzielczość? (ze względu na możliwości mikrofonu i możliwości przetwornika ADC). *Mam na myśli podziałkę filtrów - jak w klasycznym analizatorze widma

  3. Czy przetwornik ADC wbudowany w uC poradzi sobie z takim zadaniem? (czy dodatkowy – jaki?)

  4. Do mikrofonu będę musiał zbudować mały przedwzmacniacz. Myślałem żeby po wzmacniaczu zastosować filtr dolno i górno przepustowy odcinając niepotrzebne częstotliwości - czy to ma sens? Dla ADC będzie jakaś różnica?
 • Moderator na urlopie...
  Zmień procki na jakieś STM32 - policzą FFT dużo szybciej.

  Pytanie - RS485 bo chcesz mieć to z większego terenu zebrane?

  2. Poczytaj o FFT - to jest związane z cz. próbkowania i czasem trwania sygnału.

  3. Zależy od jakości sygnału i pasma.

  4. ADC nie obchodzi co dostaje na wejściu ;)
 • Poziom 26  
  Zdecydowanie polecam trochę literatury na początek. Na przykład:
  Richard G. Lyons Wprowadzenie do cyfrowego przetwarzania sygnałów
  Tomasz R. Zieliński Cyfrowe przetwarzanie sygnałów

  No i przydałoby się opanować MATLAB-a.....