Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samoczynne wyłączanie komputera

marcin0218 28 Cze 2016 15:15 1206 34
  • #1 28 Cze 2016 15:15
    marcin0218
    Poziom 16  

Witam. W październiku zmieniłem płytę główną AM3+ i procesor AMD FX na Intela i7-4790K i płytę GIGABYTE GA-Z97X-GAMING 3. Obecnie posiadam taki komputer:

Procesor: I7-4790K 4.0 Ghz (chłodzenie Silentium Fortis HE1225)
    Płyta główna: GIGABYTE GA-Z97X-GAMING 3
    Pamięć: 2x8 GB KINGSTON HYPERX FURY DDR3 1600
    Zasilacz: CORSAIR CX550W
    Dysk systemowy: Crucial MX100 256 GB
    Dyski dodatkowe: 2x WD 1 TB

Po tej zmianie w komputerze raz w miesiącu występował taki problem, iż komputer sam się wyłączał i po 2 sekundach uruchamiał ponownie, tyle, że nie wykrywał dysku. Musiałem wtedy ręcznie wyłączyć ponownie komputer i włączyć. Wtedy dysk systemowy nagle się pojawiał się w BIOS, ustawiałem go jako systemowy i komputer startował normalnie. I średnio raz w miesiącu działa się taka rzecz. Żadne blue screeny się nie pojawiały. Wszystkie kable po dociskałem. Następnie zaktualizowałem BIOS do najnowszego i problem jakby ustał, tak mi się wydawało.

Ostatnio sprzedałem kartę graficzną Gigabyte GTX 970 i obecnie do wyświetlania grafiki używam zintegrowanej karty graficznej z procesora I7-4790K. Po sprzedaży już kilka razy zdarzyło się, że komputer nagle się zrestartował, a bardziej jakby po prostu zgasł i po 2 sekundach się włączył tak jak przed sprzedażą karty, z tą różnicą, że dysk już nie znika i komputer się uruchamia, a w Chrome mogę przywrócić nawet przeglądane zakładki, które miałem otwarte w momencie restartu. Bluescreen się żaden nie pojawił.

Sterowniki od starej karty odinstalowane. Od zintegrowanej zainstalowane najnowsze. Windows 10 zaktualizowany. BIOS najnowszy. Resety nastąpiły raz gdy nic nie robiłem w Windowsie, raz podczas chyba przeglądania internetu i raz podczas grania jeżeli dobrze pamiętam. Czyli nie ma tu jakiejś zależności.

Czy ktoś wie co może na to wpływać? Czy jakieś testy wykonać?

• #2 28 Cze 2016 15:24
    Aseri15
    Poziom 28  

Na początek:

- Screen z programu CrystalDiskInfo
    - Test CPU i Power Supply w OCCT
    - Test RAM w programie MemTest
    - Pomiary zasilacza

• #4 28 Cze 2016 17:19
    marcin0218
    Poziom 16  

Mieszkam w Poznaniu w bloku :) Nie zauważyłem by były jakieś wahania napięcia. Światło nie mruga, telewizory nie gasną :)

Jak wrócę z pracy zrobię testy, tylko mam pytanie o OCCT - co tam poustawiać ?

Dodano po 1 [godziny] 51 [minuty]:

Tutaj póki co Crystal disk i printscreen z dysku systemowego

• #5 28 Cze 2016 18:25
    Robert B
    Poziom 43  

W OCCT test Power Supply. Ustawiasz na 20 minut i to wszystko. Po zakończeniu wklejasz tu wszystkie otrzymane wykresy.
    www.ocbase.com

• #6 28 Cze 2016 18:34
    marcin0218
    Poziom 16  

Ok to najpierw test CPU:
    Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera

Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera

Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera

• #7 28 Cze 2016 18:41
    Robert B
    Poziom 43  

Zasilacz do pomiaru napięć pod obciążeniem, bo czujniki pokazują bzdury. Jednakże szpilki napięcia jakie widać na wykresach, wskazują na zasilacz.
    Sprawdź kondensatory:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1221090.html

• #8 28 Cze 2016 22:12
    marcin0218
    Poziom 16  

No z ponad 6 lat już ma... Jutro zrobię w OCCT test Power Supply jeszcze, a potem zajmę się pomiarami jak poduczę się jak to zrobić :) Płyta, pamięci i procesor mają pół roku.

• #9 28 Cze 2016 23:14
    Aseri15
    Poziom 28  

marcin0218 napisał:
    Jutro zrobię w OCCT test Power Supply jeszcze, a potem zajmę się pomiarami

Podczas tego testu wykonaj pomiary.

Zasada jest dość prosta. Mierzysz miernikiem linie +12, +5 i +3,3V podczas obciążenia. Program OCCT w tym momencie wystarczająco obciąży zasilacz, aby pomiary były miarodajne.

Tutaj dokładniejsza lektura na temat pomiarów: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html

• #10 30 Cze 2016 11:56
    marcin0218
    Poziom 16  

Witam. Pomiarów jeszcze nie robiłem bo nie mam miernika. Jak teść wróci to się za to zabierzemy. Co do kondensatorów to wszystkie wyglądają na sprawne. Jak nowe. Płyta ma 7 miesięcy. Nawet się nie zabrudziły.

Co do pomiarów to rozumiem, że podczas działającego komputera i OCCT mam w te wtyczki np molex wtykać ? To samo tyczy się pozostałych gniazd jak w poradniku?

• #11 30 Cze 2016 12:25
    Robert B
    Poziom 43  

Tak. Ale ostrożnie, bo pracujesz na żywym organizmie :D

• #12 01 Lip 2016 10:07
    marcin0218
    Poziom 16  

Niestety teściu nie ma miernika...

• #13 01 Lip 2016 12:00
    czesl4f
    Poziom 22  

Pozostaje zakup albo podmiana zasilacza.

• #14 01 Lip 2016 13:37
    marcin0218
    Poziom 16  

Odkąd założyłem temat nie zdarzyło się to ani razu. Czy jeżeli to rzeczywiście wina zasilacza grozi mi to spaleniem płyty itp?

• Pomocny post
    #15 01 Lip 2016 14:42
    Aseri15
    Poziom 28  

Miernik kupisz za 15 zł. Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi - tak, ale nie musi się tak stać.

• #16 01 Lip 2016 15:00
    marcin0218
    Poziom 16  

Ok, na dniach zakupię i wykonam pomiary. Będę informował tutaj o nich.

EDIT
    Witam ponownie. Póki co nie zakupiłem miernika. Ale chyba znam przyczynę, tak teraz mnie naszło z rana gdy dotarłem do pracy. Od czasu założenia tematu o wczoraj komputer się sam nie resetował. Wczoraj owszem. Czy to wyłączanie samoczynne nie jest czasem związane z aktualizacjami Windows 10?? Zacząłem teraz krążyć po internecie i na youtube znalazłem filmik, gdzie osoba pokazuje jak wyłączyć samoczynne wyłączanie się komputera po aktualizacjach :) A wczoraj była aktualizacja :) Po powrocie muszę sprawdzić jaką godzinę ponownego uruchomienia mam ustawioną.

Posty scaliłem. RADU23

• #17 14 Lip 2016 09:10
    badboy84
    Poziom 36  

Mimo wszystko nie powinien się sam z siebie wyłączać i pownien chyba być wyświetlony stosowny komunikat z opcją przełożenia tego restartu bo nie wyobrażam sobie sytuacji że podczas pracy komputer mi się restartuje. Czekamy na wyniki z miernika.

• #18 14 Lip 2016 17:41
    310artur
    Poziom 42  

Komunikatu na Win10 już nie ma. Ale nigdy nie zresetował mi się sam przy aktualizacji. Zawsze pobiera je sam w tle (co bywa irytujące jak w coś grasz a tu pingi po 200) ale nic z nimi nie robi. Gdy chcesz zamknąć system to zamiast "zamknij" mam "zaktualizuj i zamknij". A po instalacji (kolejne uruchomienie) ta "chmurka" koło zegara pokazuje komunikat o ich instalacji.

• #19 14 Lip 2016 22:15
    marcin0218
    Poziom 16  

Zgadza się. ALE znalazłem w internecie takie tematy, że Windows 10 ludziom po aktualizacji nagle się wyłącza. Więc pomyślałem, że coś może być na rzeczy. Ludzie mają problemy z uśpieniem komputera. Też to miałem, samo się naprawiło..

Tu jeden wpisów: "Ten system to kompletnie zwariowana platforma, restartuje się bez uprzedzenia. Nie daje się uśpić, nie daje się wybudzić, chociaż na początku wszystko działało."

• #20 14 Lip 2016 22:35
    310artur
    Poziom 42  

Daj screeny z CPU-Z
    Zakładka 1,3,4,5da każdej kości RAM i 6.

Na ile świeże są te wpisy o win10? Wiesz że był już jeden update jakoś w listopadzie który praktycznie zmienił wersje systemu? Ja osobiście od roku mam ten system na PC i siora ma na laptopie - żadnych takich cudów nie było nigdy.

• #21 09 Sie 2016 18:37
    marcin0218
    Poziom 16  

Ok, mam miernik :) Trochę się boję za to zabrać by nic się nie spaliło. Ale mam także dla Was informację :) Od około 3 tygodni żadnego resetu. Co zrobiłem? W BIOS przywróciłem ustawienia do fabrycznych :)

Nie za bardzo rozumiem ten poradnik co podaliście w linku:

- wybieram na mierniku DCV na pozycję 20 - to rozumiem, ale dalej napisano, że mam zmierzyć we wtyczce MOLEX czarny do czarnego i czerwony do czerwonego. To rozumiem, ale jest napisane by zmierzyć dla +5V i +12V. O co chodzi? Mam coś przestawić gdzieś na mierniku?

• #22 09 Sie 2016 18:49
    Aseri15
    Poziom 28  

marcin0218 napisał:
    Trochę się boję za to zabrać by nic się nie spaliło.

Jeżeli nie umiesz się miernikiem obsługiwać, to oddaj to komuś, kto potrafi...

• #23 09 Sie 2016 19:02
    marcin0218
    Poziom 16  

Oto moje wyniki:

MOLEX:

+5V – 5,10
    +12V - 12,04

20/24PIN:

+3,3V – 3,34
    +12V – 12,07

Przepraszam, wyniki zmierzyłem bez obciążenia.. aczkolwiek resety miały miejsce tylko w Widnowsie podczas przeglądania www.

• #24 09 Sie 2016 19:46
    310artur
    Poziom 42  

Mimo wszytko trzeba mierzyć też pod obciążeniem testem power supply w OCCT.
    Te pomiary są dobre. Ale skoro reset BIOS pomógł to w zasadzie pomiar zrób tylko żeby wiedzieć jaki masz zasilacz ;)

• #25 28 Sie 2016 08:38
    marcin0218
    Poziom 16  

Problem powrócił wczoraj :/ Ale tylko gdy używałem programu Cyberlink PowerDirector 14. I to nie podczas produkcji filmu gdzie CPU jest pod obciążeniem, ale podczas gdy program jest włączony, a ja bawię się w edycję. Czasami reset następował po minucie czasem po pięciu, różnie. Gdy programu nie używałem było wszystko okej. Czy to podczas przeglądania www czy grania, czy jak oglądałem poprzez internet mecz Napoli - Milan. Fakt wczorajszy dzień w Poznaniu był gorący i w pokoju też miałem ciepło, ale temperatury według CPUID HWmonitor wskazywały na rdzeniach procesora, poniżej 40 stopni. Jedynie jedno wskazanie wskazywało powyżej 40 stopni. Było to wskazanie po rozwinięciu informacji o płycie w CPUID HWmonitor. Jest tam pozycja Voltges, pod nią temperatures i TMPIN1. Teraz jak to piszę to wskazanie to jest 10 stopni wyższe od TMPIN0 i TMPIN2.

Zapytałem jeszcze na forum Cyberlink, bo program ten sprawia kłopoty u wielu osób. Otrzymałem taką odpowiedź:
    "The pc is being stressed when video editing is done. The life of this pc is about to end. I had this problem years ago with my xp computer. The voltage regulator on the motherboard were being stressed and is going bad. Get the motherboard replaced if it still under warranty or get one of those spot cool fans to cool the specific area on the mb to extend it’s life.

A quick check would be to install one of those pc fan speed and temp monitors popular a few years ago to check the stress while editing. Remove one stick of ram and then try video editing again. If this helps then you probably confirmed the overheating."

Co o tym sądzicie? Samoczynne wyłączanie komputera

A tak wyglądają temperatury pod obciążeniem w grze Football Manager 2015, gdy wybieram opcje urlop o komputer przelicza wyniki itp:

TMPIN2 wzrastało momentami do ok 49 stopni.

• #26 28 Sie 2016 10:13
    Aseri15
    Poziom 28  

Gra nie obciążyła procesora wystarczająco, ale widać na screenie, że temperatura max zarejestrowana to 60 stopni na rdzeniu 1. Rdzeń 3 natomiast miał 52 stopnie, więc stawiam na źle rozprowadzoną pastę lub jej nadmiar.

Program do renderingu, jest bardziej wymagający, więc jeżeli temperatura CPU idzie wyżej niż udało Ci się zaobserwować, to ma prawo się wyłączyć/zresetować.

Wyczyść porządnie chłodzenie CPU i poprawnie nałóż pastę i/lub zmień ją ( w sensie - kup lepszą ).

• #27 28 Sie 2016 10:46
    marcin0218
    Poziom 16  

Ok tak zrobię. Tylko dziwi mnie cały czas jedna rzecz a mianowicie to, że jak gram np w Starcrafta 4 na 4 na zintegrowanej karcie graficznej tej od procesora, lub nawet w farcry4 na niskich detalach rzecz jasna i malej rozdzielczości, czyli grach, które procesor obciażyć powinny tak samo jak test w occt; nigdy nie nastąpił reset. Kiedys przed ustawieniem default w biosie występował podczas przeglądania www nawet, a teraz w programie do edycji wideo i to w momencie gdy procesor nie jest obciążony.

A co sądzicie o tym co mi na tym forum odpisano, z którego dałem cytat?

A takie mam temperatury zmierzone od początku do końca 20 minutowej rozgrywki sieciowej w Starcraft 2 4 na 4:

• #28 28 Sie 2016 18:30
    310artur
    Poziom 42  

Sądzę że jakiekolwiek odczyty robione programem HWmonitor są bezużyteczne
    Zainstaluj HWiNFO. I ponów odczyty.
    Żadna aplikacja użytkowa nie obciąży procesora tak jak robi to OCCT. To syntetyczny test obciążający CPU powyżej 100% jego nominalnych możliwości. Jest to algorytm napisany z myślą nie o obliczeniach a właśnie o obciążeniu CPU. Prowadzi obliczenia w myśl zasady licz ile się da.
    Spoczynkowy reset może świadczyć o problemie z RAM, problemie z zasilaczem, problemie z sekcją zasilania CPU.
    Wykonaj test botowalnym programem memtest86 - 3 pełne przebiegi dla każdej kości osobno. Choć możesz zacząć od testu na wszystkich kościach tak jak masz. Tylko wtedy jeśli test wykryje problem i tak będziesz musiał testować kości po kolei.
    Daj screeny z CPU-Z cpu, memory, mainboard ,spd dla każdej kości.

• #29 28 Sie 2016 19:14
    marcin0218
    Poziom 16  

Hej. Memtestem robiłem już. Trwało to chyba z 3 godziny jak nie więcej, ale nic nie wykazało. Miernik nic nie wykazał. Pobiorę ten program co napisałeś i sprawdzę.

Dodano po 9 [minuty]:

Ok, oto odczyty po 5 minutach bycia w Windowsie i nic nie robienia. Jedynie przez chwile 3 zakładki www był otwarte. Tu już widzę mnóstwo temperatur więc, proszę o wyjaśnienie:

Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera

Teraz zagram w Starcrafta 2 i zobaczymy co pokaże.

Dodano po 21 [minuty]:

A to odczyty po grze w Starcrafta 2 Multi 4 na 4:

Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera Samoczynne wyłączanie komputera

• #30 28 Sie 2016 19:19
    310artur
    Poziom 42  

Temperatury wzorcowe. Napięcia raczej też bo bardzo stabilnie wyglądają.
    Tu jest wszystko dobrze.

CPU-Z zwłaszcza SPD dla każdej kości i memory.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME