Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotowoltaika - kilka pytań

28 Cze 2016 15:35 1965 14
  • Poziom 9  
    Witam, o fotowoltaice zaczyna robic sie co raz glosnien wiec i ja postanowilem o nien poczytac, ale nie moge znalezc odpowiedzi na niektore pytania, wiec skieruje je do was,
    1. Mieszkam w domu jednorodzinnym, licznik i dom jest na dziadka i w tym domu chciałbym zalozyc ok 3kw instalacji fotowoltaicznej, to czy ten drugi licznik musi znajdowac sie przy liczniku glownym? Czy zaraz jak bede chcial dolozyc nowy licznik nke beda kazali mi wyciagac go na zewnatrz, bo obecnie jest on w domu.
    2. Ogolnie planuje cos stworzyc w następnym roku chcialbym tez sie podszkolic i isc na kurs, to czy po wykonaniu instalacji u siebie, nie majac dzialalnosci, bede potrzebowal pieczatek do uznania poprawnosci instalacji i do gwarancji?
    3. W domu mam uklad 3 fazowy, fazy dosc rownomiernie obciążone, czy w tskim wypadku lepiej kupic 1 inwenter i wpiac go w najbardziej "uzywana" faze czy kupic dwa mniejsze i caly dom wpiac na dwie fazy?
    4. Chce inwesowac w markowe produkty, ktos pisal ze z instalacja 3kw i wlasnym montazem mozna sie zmiescic w 15tys, ale chodze sprawdzam ceny na stronach i w ogole mi sie to nie kalkuluje czy ktos z was mogl by na pw nakierowac mnie gdzie najlepiej tego szukac?
    Mam jeszcze kilka pytan o rozliczeniu ale to moze pozniej
  • Zasilacze UPS
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    1. Nie ma już obowiązku drugiego licznika.
    2. Nie.
    3. Bez znaczenia. Oba sposoby mają zalety i wady. Musisz sam pomyśleć.
    4. Allegro itp. Mi wyszło 9000 za 3 kW sprzętu panele Q.Cells i inwerter SMA.
  • Poziom 17  
    Jeżeli chcesz tzw. "markowe" to czemu się dziwisz że wysoka cena. Przecież za nazwę znanej firmy musisz słono zapłacić. Wiele ludzi ocenia towar po cenie (przeważnie tacy co nie mają o danym sprzęcie pojęcia) a potem się dziwią. To jedna sprawa.
    Znana firma nie zawsze wszystko ma extra. Niedawne przykłady z projektów na budowie.
    Wentylatory dachowe wyciągowe ze silnikiem 3-fazowym - w porządku choć drogie ale regulatory ich prędkości obrotowej to transformator z odczepami z pokrętłem. Działa, ale zmiejszając obroty przez zmniejszenie napięcia to zwiększa się poslizg i silnik pobierał 2 razy większy prąd przy małych obrotach niż przy maksimalnych. Instytucja państwowa, zrobione zgodnie z projektem, co to kogo obchodzi kiedy ten silnik wysiądzie.
    Inny przykład innej firmy. Elektryczne piece akumulacyjne. Piece OK ale sterowanie nimi a zwłaszcza ich wewnętrznym wentylatorem było by dobre gdzieś 30-40 lat temu a nie teraz.

Z tego co piszesz nie sprawdzałeś i nie uzgadniałeś niczego w twojej elektrowni. Mamy teraz przecież wielu dostawców prądu i każdy ma swoje wymagania. Musisz to najpierw sprawdzić jakie dostaniesz warunki od energetyki. domyslam się że chcesz im sprzedawać prąd, tylko czy to jest opłacalne, podatki, ZUS itp.? Bo jeżeli tylko dla siebie to jak korzystasz ze swojego zasilania to musisz odłączyć sieć energetyki, wtedy po co ci licznik. Chodzi tu o bezpieczeństwo żeby np. wyłączenie sieci na czas remontu a ty podajesz swoje napięcie które porazi elektryka z elektrowni.
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 33  
    RAPELC napisał:
    Z tego co piszesz nie sprawdzałeś i nie uzgadniałeś niczego w twojej elektrowni. Mamy teraz przecież wielu dostawców prądu i każdy ma swoje wymagania. Musisz to najpierw sprawdzić jakie dostaniesz warunki od energetyki. domyslam się że chcesz im sprzedawać prąd, tylko czy to jest opłacalne, podatki, ZUS itp.? Bo jeżeli tylko dla siebie to jak korzystasz ze swojego zasilania to musisz odłączyć sieć energetyki, wtedy po co ci licznik. Chodzi tu o bezpieczeństwo żeby np. wyłączenie sieci na czas remontu a ty podajesz swoje napięcie które porazi elektryka z elektrowni.
    Kolego coś tu nie tak piszesz nie na temat , albo nie wiesz co to jest On-Grid i podłączenie się do sieci , kogo porazi ?
  • Poziom 17  
    @prose
    Przecież autor tematu pisze wyrażnie że ma zamiar wpiąć się do sieci w swoim domku.
    tk_aug napisał:

3. W domu mam uklad 3 fazowy, fazy dosc rownomiernie obciążone, czy w tskim wypadku lepiej kupic 1 inwenter i wpiac go w najbardziej "uzywana" faze czy kupic dwa mniejsze i caly dom wpiac na dwie fazy?

To jak ci się wydaję że podłączy tam np. =12V z ogniw słonecznych?
    Lub inaczej. Czy robiłeś kiedyś instalację w domku gdzie właściciel chciał mieć zasilanie awaryjne z agregatu spalinowego? Co wtedy trzeba było dać w rozdzielnicy?
  • Poziom 33  
    Pisze o inwerterach on grid zasada działania jest taka jak jest brak napięcia z sieci to inwerter przestaje pracować . Zrobiłem 4 on grid znajomym i mam swoją 5,2 kWp już 3 rok i wiem co piszę. Autor nie pisze o agregatach ani o Ups.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2400105.html
  • Poziom 17  
    Czy to ważne skąd bierze się inne napięcie niż z sieci energetyki.
    Jest tylko jedna bezwzględna zasada: żadne napięcie z zewnątrz np. domku nie może przedostać się do sieci.
    Co energetyka uzna że jest skutecznym i bezpiecznym odłączeniem to ich sprawa bo to oni wtykają swoją d... do sieci a nie ty. Co z tego że falownik (nazywany przez was inwerterem) odłączy.
    Np. w energetyce w rozdzielniach są wyłączniki i odłączniki i jeszcze na dodatek uziemiacze. Co z tego że wyłącznik rozłączył, musi jeszcze po tym rozłączyć się odłącznik. W praktyce zanim kierownicy dokonają odbioru nowej lub remontowanej rozdzielni to zwykli ich monterzy najpierw sprawdzają to wszystko, jeżeli zauważą coś nie tak to żaden kierownik nie podpisze odbioru.
    Nie pisz że to nie na temat, bo nie w tym rzecz.
  • Poziom 32  
    RAPELC zabłądził na dział OZE i nie ma bladego pojęcia o działaniu inwerterów. Pozwólmy mu kontynuować... ;-)
  • Poziom 9  
    RAPELC napisał:
    Jeżeli chcesz tzw. "markowe" to czemu się dziwisz że wysoka cena. Przecież za nazwę znanej firmy musisz słono zapłacić. Wiele ludzi ocenia towar po cenie (przeważnie tacy co nie mają o danym sprzęcie pojęcia) a potem się dziwią. To jedna sprawa.
    Znana firma nie zawsze wszystko ma extra.

Wyraziłem się ogólnie, chodziło mi oczywiście żeby nie brać jakiegoś chinskiego sprzętu bez gwarancji i wsparcia, ja również staram się wybierać rzeczy cena jakość ale nie zawsze to idzie w parze,

Piszesz o podatkach i Zusie, to od razu kojarzy mi sie z działalnością i tu nasuwa mi sie kolejne pytanie, czy do odspezedazy nadwyzki pradu potrzebna bedzie dzialalnosc?
    Tak chodzi mi o instalacje typu on grid, z wykorzystaniem jak najwiecej na swoje potrzeby a nadwyzki pradu odsprzedazy dla elektrowni.
    Jesli szukac na allegro to szukac używek czy (starszych) poprzednich generacji?
  • Poziom 23  
    Ja pisałem że zmieściłem się w 15k PLN
    12 x Suntech 275W monokryształ 4 busbar i to się opłaciło co widać na PVM, inwerter raczej średnia półka cenowa ni to SMA, ni Fronius zwykłe GoodWe GW3000 NS ale z wifi. Ma swoje wady i ma zalety na tę chwilę wg. mojej opinii ma więcej zalet.

Jednak jak kolega Jan napisał 3000W i SMA znajdziesz za 9000 + konstrukcja montażowa + zabezpieczenia pewnie wyjdzie 11,5k PLN. Jednak Qcell zajmują sporo więcej miejsca więc i konstrukcja montażowa będzie kosztowała więcej. Ale i tak taniej niż poli/mono
  • Poziom 32  
    Mi wyszło 3000 z konstrukcją Alu i inox, razem z webboxem i kartami Bluetooth, ze śrubkami, z uszczelniaczem dekarskim, razem z wattrouterem. 3020 zł dokładnie.
    Najlepszy deal na falownikach: nowy SMA SB 3300 za 490 EUR, Fronius IG 30 nówka 1000 zł na Allegro w maju. Trzeba szukać.
    Konstrukcja wychodzi około 500 zł/kW na płasko.
  • Poziom 23  
    @Jan_Werbinski w takich cenach chętny prosument poczeka nawet 6 miesięcy na instalację. Jednak domyślam się że nie załatwisz wszelkich papierów i certyfikatów niezbędnych do przyłączenia no i własnymi rękami tego nie zainstalujesz :)
  • Poziom 7  
    tk_aug napisał:
    4. Chce inwesowac w markowe produkty, ktos pisal ze z instalacja 3kw i wlasnym montazem mozna sie zmiescic w 15tys, ale chodze sprawdzam ceny na stronach i w ogole mi sie to nie kalkuluje czy ktos z was mogl by na pw nakierowac mnie gdzie najlepiej tego szukac?

nie wiem, kto ci to liczył. generalnie średnio obecnie koszt instalacji 1kW to około 5tyś zł. tutaj znajdziesz poniżej średniej - jakieś 4,5k obecnie - http://vikersonn.eu/oferta/fotowoltaika
  • Poziom 33  
    U nas w Legnickim na dofinansowanie proponowali 7 tys za 1 kWp. instalacja własnoręcznie zrobiona wychodzi za 1 kWp 3,4 tyś.