Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

lemm mini turbo at 1002 - mały zasięg odsłuchu

traczmoto 28 Jun 2016 15:40 906 4
    traczmoto
    Level 10  
    Witam, posiadam wyżej wymieniona antenkę na magnesie lemm 15cm , pracuje ona z radiem President Harry 3, i wydaje mi się ze bardzo mało na niej odbieram, sprawdzałem nie raz ze znajomymi i max jaki mogę wyciągnąć aby się dogadać to ok 3 km na otwartej przestrzeni, a z tego co piszą inni użytkownicy tej anteny to powinno być chociaż jeszcze raz tyle. antenę kupiłem z konektorze po zakupie była strojona i gość gadał ze jest wszystko ok . dziwną sprawa są szumy jakie zbiera antena po odłączeniu anteny od radia w radiu ledwo co da się usłyszeć jakiś szum (radio podłączone do aku) a kiedy tylko podłącze antenę szumy są straszne (nawet na wyłączonym silniku ) i nie wiem czy to normalne ale kiedy zdejmę antenę z dachu szumy znacznie cichną a kiedy tylko stawiam magnes na dachu powracają .
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    traczmoto wrote:
    dziwną sprawa są szumy jakie zbiera antena po odłączeniu anteny od radia w radiu ledwo co da się usłyszeć jakiś szum (radio podłączone do aku) a kiedy tylko podłącze antenę szumy są straszne (nawet na wyłączonym silniku )

To normalne że bez anteny szum jest mniejszy. Z anteną S-metr przy samym szumie jaki sygnał pokazuje?

traczmoto wrote:
    kiedy zdejmę antenę z dachu szumy znacznie cichną a kiedy tylko stawiam magnes na dachu powracają .

To też jest prawidłowe ponieważ zdejmując antenę z dachu rozstrajasz ją.

Podstawą jest w tym wypadku zmierzenie mocy nadajnika i sprawdzenie poprawności zestrojenia anteny.
    traczmoto
    Level 10  
    Czy w trakcie jazdy czy na postoju skala s-metr jest na zero , tz nawet jednej kreski nie ma czasami zdarza się ze mignie jedna ale w 90% nawet jednej kreski nie ma, kiedyś radio było podłączone pod zapalniczkę to skala wąchała się od jednej kreski do dwóch, a teraz jest podłączone pod aku, i pozakładałem na kabel zasilający i antenowy filtry ferrytowe, nie wiem czy to coś daje ale myślę ze nie zaszkodzi .
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    traczmoto wrote:
    pozakładałem na kabel zasilający i antenowy filtry ferrytowe

Daj obrazek lub podaj typ tego filtra który dałeś na kabel antenowy.

Tylko tak jak pisałem zmierz moc nadajnika i zestrojenie anteny. Bez tego nie ma co dalej dyskutować.

Absolutnie nie zakładaj nic na kabel antenowy.
    JacekCz
    Level 39  
    kriss51 wrote:

Absolutnie nie zakładaj nic na kabel antenowy.

Ta "druga fala" ludzi którym się wydaje że rozumieją o co chodzi w radiówce, bo widzieli przez ramię w.cz., monterzy i majstrzy z dziwnych branż rzeczywiście rozpowszechniają modę na ferryty na koncentryku. Ktoś kiedyś zasłyszał, nie zrozumiał, kopiuje bez zrozumienia i przekazuje dalej ....

ferryty / filtry na kablu są zbędne dla normalnie zamontowanej, sprawnej anteny CB. Jeśli nie jest sprawna, należy się tym zająć.

Nawet jeśli w niektórych dziedzinach radia są stosowane, to tuż przy antenie (wewnątrz auta są bez sensu), oraz taka potrzeba /przypuszczenie potrzeby jest z góry wiadome, wynika z zasady pracy konkretnej anteny (np symetryczna zasilana kablem koncentrycznym więc niesymetrycznym)