Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVT530 i 531 - Zmiana prędkości transmisji rs232 ?

28 Cze 2016 18:08 948 13
  • Poziom 17  
    Witam

Poskładałem te dwa KITy i wszystko działa pięknie z PCeta.
    Jednak sterowanie będzie się odbywało już z leciwego sprzętu PHILIPS Pronto RFX9600 poprzez port rs232 lecz jego minimalny parametr transmisji to 2400bps i nie ma nowego softu do tego sprzętu a moduł AVT531 używa prędkości 1200bps.

I tutaj pytanie do was czy da się zmienić prędkość transmisji poprzez dodatkowy moduł miedzy philipsem a AVT z 2400 na 1200 bps ?

Czy na module AVT530 / 531 jakoś zmienić prędkość transmisji na 2400 bps ?

Odległość między urządzeniami to 1m tak że nie ma problemu jeśli chodzi o odległość.

Z góry dzięki za pomoc.
  • Poziom 14  
    Dla AVT530 prędkość bez znaczenia. Natomiast w AVT531 siedzi procek PIC... Niestety AVT nie podaje żródeł programu. Napisz do AVT. Myślę że są duże szanse że ci dadzą kody wynikowe .hex lub .bin Wtedy wgrał byś je do tego procka i sprawa załatwiona.
  • Poziom 17  
    elbud napisał:
    Dla AVT530 prędkość bez znaczenia. Natomiast w AVT531 siedzi procek PIC... Niestety AVT nie podaje żródeł programu. Napisz do AVT. Myślę że są duże szanse że ci dadzą kody wynikowe .hex lub .bin Wtedy wgrał byś je do tego procka i sprawa załatwiona.

Tak tez zrobię jutro zadzwonię do nich i pogadam.
    A jakieś dodatkowe urządzenie pośredniczące, które mogło by zamienić prędkość 2400<=>1200 ?

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Pisz maila a nie dzwoń. Tak wygodniej. W AVT czytają od razu. Zresztą jak inaczej dostaniesz wsad.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Pytanie jest jedno dlaczego zmieniać z 2400 na 1200 a nie odwrotnie . W zasadzie za obsługę uarta odpowiada PIC16F84 poza tym włącza i wyłącza przekaźniki czyli nie robi nic w czym miała by znaczenie . Sprawa jest więc banalnie prosta zmieniasz rezonator w zestawie z 4MHz na 8MHz i masz moduł na 2400 i tak dowolnie i proporcjonalnie w zakresie możliwości mikrokontrolera PIC16F84 .
  • Poziom 17  
    kamyczek napisał:
    Pytanie jest jedno dlaczego zmieniać z 2400 na 1200 a nie odwrotnie . W zasadzie za obsługę uarta odpowiada PIC16F84 poza tym włącza i wyłącza przekaźniki czyli nie robi nic w czym miała by znaczenie . Sprawa jest więc banalnie prosta zmieniasz rezonator w zestawie z 4MHz na 8MHz i masz moduł na 2400 i tak dowolnie i proporcjonalnie w zakresie możliwości mikrokontrolera PIC16F84 .

Obrazując to za pomocą 2400<=>1200 miałem na myśli dodatkowe urządzenie które będzie w locie zmieniało prędkość jako pośrednik.
    Czytałem sporo i doszedłem do tego rezonatora i tak myślałem aby go zmienić ale nie miałem pewności na jaki i czy to pomoże. Napisałem mejla do AVT może jutro mi dopiszą to dam znać, a jak nie to będę testował z rezonatorem i tez dam znać.

Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    kamyczek ma pełną racje. Nie wpadłem na ten prosty pomysł.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Dodatkowe urządzenie to dodatkowe problemy musi spełniać kilka założeń żeby było uniwersalne a przy rs485 ma do spełnienia kilka zadań :
    1. sterowanie transmisją
    2. posiadać buforowanie
    3. Wymaga więcej części niż kwarc za 3pln ;)

Poza tym żadne z tych urządzeń nie działa bezwzględnie zawsze i bez końca . Dlaczego tak się dzieje to bardzo proste o ile odbierasz z mniejszą prędkością a wysyłasz z większą czas wysyłania danych zawsze jest krótszy , jednak druga połowa stanowi zawsze problem bo otrzymujesz dane szybciej niż jesteś w stanie je wysłać , więc połowa trafia do bufora . Jeśli magistrala jest zajęta w mniej niż 50% to mamy szansę przesłać wszystko dalej ale jak przekroczysz tą wartość będziesz zapełniał bufor danych aż go zapełnisz do pełna i wtedy część danych pójdzie w kosmos ;( .
    Moja więc rada nie kombinuj tylko zmień rezonator będziesz się bawił do woli przekaźnikami ;) .
    Jeśli chcesz coś zrobić samemu skorzystał bym z łączności bezprzewodowej Bluetoth lub WIFI ewentualnie z innych modułów radiowych . W takim projekcie możesz użyć tych samych urządzeń budując tylko moduł radiowej transmisji RS485 .
  • Poziom 17  
    Napisałem do AVT na początku odpisali "ze nie mogą mi pomóc" ale napisałem im że "można wymienić rezonator z 4 do 8 Mhz" i panowie rozwiali moje wątpliwości bo PIC16F84A-04 / P jest ograniczony do pracy na 4MHz :-( i trzeba wymienić na PIC16F84A - 20I/P który pozwala na pracę do 20MHz.

W załączniku datasheet i opis na stronie 85 dokumentu lub 87 PDFa.

Ps. Panowie z AVT poinformowali mnie że maja zestaw "AVT531 UK2", który jest właśnie na PICu do 20MHz, ale nie wiem jaki rezonator zamówię i się dowiem.

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Procesory dają się podkręcać i to sporo. Można sprawdzić do jakiej częstotliwości pójdzie i czy się za bardzo nie grzeje. Poza tym transmisja szeregowa ma też pewną granicę rozrzutu prędkości. Loteria, może się uda albo nie.

A tak poza tym przy okazji.
    Masz dobry przykład wyższości gotowizny nad własnymi urządzeniami i nonsensu uczenia się programowania. Wszystko jest gotowe i nikt nie chce własnych wynalazków, wszystko można kupić gotowe takie jakie się chce.
    To są twierdzenia powtarzane od wielu lat przez mojego znajomego naprawiającego domofony.

Tylko jak pokazał twój przypadek rzeczywistość jest odwrotna.
    Masz więc okazję pouczyć się programowania uC i samemu zaprogramować ten moduł tak jak ci będzie to najwygodniejsze.
  • Poziom 17  
    Witam

Wymieniłem rezonator na 8MHz i ..... śmiga aż miło :-D PIC16F84A-04 / P (przystosowany do pracy na 4Mhz) nie grzeje się nawet po kilku godzinach temperatura jest normalna. Przy połączeniu z PCetem trzeba ustawić prędkość transmisji na 2400bps i działa, sprawdzałem na 1200 ale po wysłaniu polecenie urządzenie nie reaguje.

Tak że wymiana rezonatora pomogła i dziękuje za pomoc.

W AVT jest możliwość zakupu KITu AVT531 UK2 który jest wyposażony w PIC przygotowany do pracy z max 20MHz. Tylko nie ma go w sklepie a trzeba go zamówić mejlowo.

Z góry dziękuje za pomoc.
  • Poziom 36  
    To super teraz pora zrobić sobie własne układy na RS485 i bawić się do woli . Ta magistrala nie jest szczytem techniki ale do wielu zastosować oferuje aż nad to . Do tego jej realizacja i koszt jest banalnie tani . Większość alarmów , wiele układów automatyki bazuje na tej magistrali . Nowsze i bardziej zaawansowane to CAN BUS i LAN no i światłowody ale to droższe i bardziej wymagające rozwiązania . Powodzenia w zabawie klockami RS485 ;)
  • Poziom 17  
    Witam

Podsumowanie:

Wymieniłem rezonator z 4 na 8MHz i śmiga aż miło, nic się nie grzeje.

Panowie z AVT troszkę sie nie popisali w temacie, ale za to elektrodowicze dali rade :-)

Pozdrawiam i dziękuję.