Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie

DJCheester 28 Cze 2016 21:15 27396 29
 • Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie

  Witam wszystkich forumowiczów.

  Uff jak gorąco. ;-)

  Dziś chciałbym Wam zaprezentować moją wakacyjną konstrukcję, niewiele ona ma wspólnego z elektroniką, ale myślę, że jest ciekawym rozwiązaniem na wakacyjne upały.

  Zacznijmy od początku.

  Inspiracją do wykonania tego projektu stał się opisany na portalu elektrody temat dotyczący ogrzewania basenu ogrodowego.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2594299.html

  Jako, iż moja córeczka lubi pluskać się w basenie, więc od kilku lat nieprzerwanie co rok pompuję basen na lato. Jak wiadomo - dzieciaki bardzo lubią wodę i gdyby nie rodzice, pewnie nie wychodziłyby z niej od rana do wieczora, ale przejdźmy do rzeczy.

  Na początek pierwszy basen, jaki kupiłem i nadmuchałem, postawiłem na styropianie - po pierwsze, aby dziecko nie siedziało w nim bezpośrednio na ziemi, a po drugie, aby woda nie stygła za szybko - zawsze to jest izolacja termiczna od podłoża. Po nalaniu wody (niewiele, basen około 150cm średnica, wysokość wody 10cm, na zdjęciach niebieski) zauważyłem, że woda w takim basenie wcale nie jest ciepła po całym dniu słonecznym i dłuższe posiedzenie kończyło się zachrypiałym głosem i katarkiem letnim. Wtedy już szukałem w internecie, jakby tu rozwiązać ten problem i natrafiłem właśnie na ten temat na elektrodzie, do którego link podałem wyżej. Oczywiście zacząłem zastanawiać, się, jakby tu wykorzystać te informacje do mojego celu.

  Czytając ten temat, a to było akurat latem, zaraz postanowiłem sprawdzić, jak można zrobić prosty kolektor słoneczny, aby podgrzewał wodę w basenie.

  W ciągu kilku minut przygotowałem wstępny mój system grzania wody w basenie, a działać miało to mniej więcej tak:

  Jako element nagrzewający wodę użyłem węża ogrodowego, który podłączyłem z jednej strony do pompki zęzowej na 12V. Zarówno pompkę, jak i drugi koniec węża zanurzyłem w basenie. Wąż owinąłem w kole tak, aby mało miejsca zajmował i przykryłem szybą. Pod wężem leży podkład taki, jak kładzie się pod panele podłogowe, zawsze to jakaś izolacja termiczna od podłoża.

  Nic nie kupowałem, projekt wstępny powstał z rzeczy, które miałem pod ręką.

  Pompka zasilana jest z akumulatora i z baterii słonecznej podłączonej równolegle do akumulatora - wersja na szybko bez regulatora ładowania.

  Wersja wstępna - poniżej foto.

  Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenieKolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie

  No i przez cały słoneczny i ciepły dzień woda około godziny 15-16-tej była ciepła jak do kąpieli w wannie.

  To zmobilizowało mnie do dalszej pracy.
  Wykonałem wówczas ramkę drewnianą, od spodu podbite deseczki oraz pilśnia, na pilśni jest docięty styropian 5 cm grubości oraz blacha czerwona i wąż ogrodowy, całość przykryta szybą. Wszystkie materiały również posiadałem i kilka godzin później powstał już pierwszy kolektor do grzania wody.

  Poniżej zdjęcia kolektora który to zrobiłem w 2014 roku

  Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie

  Jako, iż rok do tyłu używałem tego samego kolektora, bo niestety miałem krótki urlop i czasu zabrakło na jakiekolwiek modernizacje, tak w tym roku postanowiłem wykonać go od nowa - trochę zainwestowałem, ale efekt jest i wizualny i praktyczny.

  Pracę nad nowym kolektorem rozpocząłem na początku czerwca (po pracy - po godzinach).

  Najpierw zakup deseczek heblowanych, później z tych desek zmontowane coś na kształt szuflady - do tego zamontowałem cztery uchwyty od mebli tak, aby łatwo można było przenieść kolektor w dwie osoby.

  Wymiary to 104cm x 104cm - wewnątrz 100cm x 100cm

  Później malowanie lakierami podkładowym 4x i jachtowym 3x, oczywiście w odpowiednich odstępach czasowych.

  Po czym wewnątrz wyłożone styropianem o grubości 5cm - na to dałem blachę płaską czarną i na to ułożyłem nowy czarny wąż ogrodowy - 50m 1/2 cala - jak widać na pierwszym zdjęciu 50 metrów to trochę mało, więc dołożyłem jeszcze kilka metrów zielonego, którego akurat miałem. Całość przykryta szybą, wąż czarny jest wejściem kolektora i tam podawana jest woda z pompki. Zielony jest wyjściem i biegnie pod blachą w styropianie, po czym wraca do basenu. Szyba jest oparta na czterech deseczkach po bokach i na wężu, leży równo i podczas pracy nie jest zbyt gorąca, bo wąż schładza na bieżąco temperaturę wewnątrz kolektora. Jeśli nie jest używany, jest przykrywany, na razie prowizorycznym gumolitem. Właśnie wykonuję przykrycie, czyli płytę OSB o wymiarach 108cm x 108 cm - pokrytą żywicą epoksydową, żeby była odporna na warunki atmosferyczne. Na zewnątrz będzie blacha, pod spodem podbite takie same deseczki jak na rogach, więc jak się założy na szybę, to będzie pasować.

  Oto kilka zdjęć z montażu.

  Na początek sama "szuflada" z rączkami:

  Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie

  W następnym etapie lakierowanie, styropian i blacha:

  Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie

  Trochę to pracy kosztowało ale efekt jest - zdjęcia gotowego kolektora poniżej:

  Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie

  A teraz kilka praktycznych wskazówek i pomiarów, myślę że każdego zainteresują.

  Tak jak wspominałem wcześniej - zasada działania jest bardzo prosta - pompka zanurzeniowa podłączona jest tym razem bezpośrednio do baterii słonecznej i w chwili, gdy jest słońce, pompka pompuje wodę do węża w kolektorze tam pod szybą woda w wężu się ogrzewa i znów drugim końcem węża wpływa do basenu.

  W tym miejscu przestrzegam wszystkich, którzy by chcieli wykonywać coś takiego przed stosowaniem pompki na 230V. Ja jestem uczulony na bezmyślność ludzką i nie darowałbym sobie, gdyby doszło do jakiegoś przepięcia w momencie, kiedy moje dziecko siedziałoby w basenie. STANOWCZO ODRADZAM, bo wiąże się to z potencjalnym zagrożeniem życia.

  Dlatego ja użyłem pompki 12V zanurzeniowej - stosowanej do kempingów - pompka pobiera około 1.6A z akumulatora, co daje około 20W i przy tej mocy może wypompować 10l / min, lecz posiada minus, a mianowicie nie może działać ciągle, tylko bodajże maksymalnie 10-15 min. W moim układzie - bardzo prostym zresztą, pompka zasilana jest bezpośrednio z baterii słonecznej 10W, więc pracuje na połowie swojej mocy, przez co zyskujemy możliwość pracy ciągłej oraz mniejszy przepływ, co w naszym przypadku jest bardzo korzystne.

  Sposób połączenia bez jakichkolwiek sterowników też ma swoje plusy: proste analogowe działanie - jest słońce, kolektor grzeje; nie ma słońca, kolektor nie grzeje, pompka się zatrzymuje i zatrzymuje się obieg wodny, co akurat też sprzyja temu, żeby niepotrzebnie pompka nie podawała ciepłej wody na kolektor, gdy słońce jest za chmurami.

  Przestrzegam też przed zastosowaniem do takiej pompki zasilacza sieciowego typu SMPS Made In China - ja nie ufam tym chińskim produktom. Nie daj Boże taki zasilacz dostanie przebicia i prąd z sieci po przewodzie pójdzie do pompki i do wody, i wtedy wiadomo, co dalej.

  Póki co moje rozwiązanie jest 100% bezpieczne, skutecznie i ekologiczne.

  Tak jak wspominałem wcześniej - w kolektorze o wymiarach wewnętrznych 100cm x 100cm mieści się 50m węża tego czarnego i kilka zielonego około 5m - jako, iż w wężu nie występuje duże ciśnienie, węże zostały złożone na wcisk wewnątrz z mniejszym o mniejszej grubości na długości około 4 cm - ten cieńszy wąż który pasuje na pompkę, akurat idealnie na wcisk wchodzi do wewnątrz węża półcalowego. Różnica temperatury pomiędzy wlotem a wylotem jest od 3 stopni przy zimniej wodzie do 6 stopni przy wodzie ciepłej.

  Kilka zdjęć z pomiarów na wlocie i wylocie.

  Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie

  Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie

  Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie

  Sami widzicie, jaka jest różnica temperatury - w tej chwili mam basen ten zielony o średnicy 180 cm, wysokość wody 10 cm, więc wcale nie tak mało wody i kolektor poradził sobie znakomicie, temperatura osiągnęła ponad 35 stopni, co widać na zdjęciach powyżej.

  A tak na marginesie nie obyło się bez przeszkód podczas pompowania basenu - muszę o tym wspomnieć, bo niedawno do tego właśnie celu kupiłem mały kompresorek na 12V samochodowy nadający się do pompowania basenów piłek plażowych kół od rowerów i samochodów - po prostu rewelacja za niecałe 20zł. Dodam, że chińska rewelacja, a ja mam coraz większy niesmak do tanich chińskich produktów.

  Do tej pory miałem pompkę nożną, ale jak sami wiecie - trzeba się sporo na pompować, aby taki basen nadmuchać, więc kupiłem ten kompresorek - podłączyłem pod akumulator i zaczął pompować - po upływie około 5 min się zakopciło i kompresorek zdechł - no to oddałem czym prędzej do marketu - bez problemu oddali pieniążki.

  Foto tego cuda przed samozapłonem - nie polecam.

  Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie

  No i zostałem bez pompki, zostało albo pompowanie nogą albo... trzeba coś wykombinować, a że ja lubię kombinować, to miałem kolejne wyzwanie.

  W garażu na szczęście był stary agregat od lodówki - ma pewnie ze 40 lat, ale po podłączeniu do prądu uśmiech pojawił się na mojej twarzy - działał.

  40 minut później wyglądał już tak i był przystosowany do pompowania basenu i nie tylko.

  Foto poniżej.

  Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie

  Kolektor po sezonie będzie schowany oparty o ścianę wewnątrz garażu i będzie czekał na kolejny sezon. Mam tylko jeden problem - mianowicie jakby tu skutecznie wypompować wodę na zimę, bo garaż nieogrzewany i pozostawiona woda w wężu przy ujemnych temperaturach doprowadzi do rozsadzenia węża - może jakieś pomysły? Będę wdzięczny za podpowiedzi.


  W razie pytań służę pomocą. Czekam na komentarze, jest to mój siedemnasty opublikowany projekt - proszę o wyrozumiałość, czytałem regulamin i myślę, że wszystko zrobiłem zgodnie z nim.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  DJCheester
  Poziom 16  
  Offline 
  Specjalizuje się w: elektronika
  DJCheester napisał 648 postów o ocenie 520, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Bełchatów. Jest z nami od 2011 roku.
 • #2
  tomek.ch
  Poziom 12  
  Cytat:
  mam tylko jeden problem a mianowicie jakby tu skutecznie wypompować wodę na zimę bo garaż nie ogrzewany i pozostawiona woda w wężu przy ujemnych temperaturach doprowadzi do rozsadzenia węża - może jakieś pomysły - będę wdzięczny za podpowiedzi.


  Wydmuchaj kompresorem. Ja tak robię z wężami ogrodowymi.

  Pozdrawiam.
 • #3
  prosiak_wej
  Poziom 31  
  Pomysł na podgrzewanie wody super, ale do pompowania tego basenu to lekka przesada stosować kompresor. Płucami nadmuchałbym go w kilka minut (taką dużą dwumetrową orkę Intex jestem w stanie nadmuchać w niecałe 10 minut). No, ale jak mam do napompowania ponton, to wolę nadmuchać taką pompką:

  Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie

  Są na Allegro po jakieś 40zł, ale znalazłem ją jakieś trzy lata temu w sklepie sportowym w swoim mieście w równie dobrej cenie. Zasilana z zapalniczki lub zasilacza, który jest dołączony.

  Gdy powietrza już jest dość, to ciśnienie dobijam czymś takim:

  Kolektor słoneczny - podgrzewanie wody w małym basenie

  Taką samą, ale nie Wehncke, tylko bodajże Bestway kupiłem w markecie Carr...ur za również niewielkie pieniądze.

  Gwarantuję, że będzie zdecydowanie szybciej niż kompresorem z lodówki.

  Co do wypompowania wody z węża - proponuję dmuchnąć w niego powietrzem, np. ze wspomnianej pompki tłokowej :) Może nie wypłynie cała, ale ta ilość, która pozostanie nie zaszkodzi w ujemnej temperaturze.
 • #4
  pawel1029384756
  Poziom 21  
  Pomysł bardzo dobry, jak dla mnie nawet za gorąca ta woda, jak by tak do 25 stopni podgrzewało to idealnie, ale przy większym basenie pewnie właśnie tak będzie.
  Co do kompresora, to te chińskie samochodowe to tragedia, a z takim basenikiem to bym nie kombinował tylko moje płuca palacza i w parę minut gotowe.
 • #6
  DJCheester
  Poziom 16  
  Witam

  Praca praca praca odpisuję rano i po pracy po południu ale za niedługo od przyszłego tygodnia urlopik ;-) i się odpocznie.

  Wracając do tematu myślałem aby wydmuchać lecz czy ten agregat który posiadam nie za wolno tłoczy powietrze - ta woda w wężu tylko pewnie pobulgocze i na tym się skończy chyba że jestem w błędzie. Jakbym do tego miał jakiś zbiornik ciśnieniowy to wtedy dałoby to radę tak mi się wydaje.

  Co do pompowania agregatem uważam że jest ok co do czasu dmuchania 15 minut i nadmuchane a teraz to już tylko co jakiś czas będzie dopompowywane, a w 15 minut latem to akurat piwko można wypić (chłodne), ja płuc nie mam takich dobrych i na pewno nie dałbym rady w 15 minut napompować. A poza tym agregat stał niewykorzystany a teraz przynajmniej jest jakiś pożytek z niego - stoi w komórce i rowerek można napompować w razie czego, jakoś wszyscy moi domownicy go bardzo polubili ;-)

  Co t maksymalnej temperatury oczywiście można wlać więcej wody lub po prostu wyłączyć kolektor a przy pomiarach chodził od rana do wieczora póki było słońce.

  Dzięki kolego "androot" za świetny pomysł nie pomyślałem aby dno basenu wyłożyć czarną matą to rzeczywiście jest proste i logiczne jak znajdę w sklepie to kupię i wypróbuję.

  Pozdrawiam wszystkich...
 • #7
  JanuszArtur
  Poziom 14  
  Super pomysł zastosowania energii słonecznej! Swego czasu chciałem na domku zrobić kolektor powietrzny z puszek po piwie z obiegiem wymuszonym wiatrakiem ze złomowanego zasilacza atx.
  Wracając do tematu, z powodu braku wiedzy, mam pytanie:
  według jakiego wzoru obliczana jest wielkość grzejnika w zależności od przepływu i ilości wody do ogrzania?
  Innymi słowy: mam basen np 500 litrów - ile takich grzejników muszę zbudować i z jaka prędkością przepuszczać wodę aby na godzinę (przy nasłonecznieniu pełnym) podgrzać wodę o np. 10 stopni?
 • #10
  JanuszArtur
  Poziom 14  
  A skąd wiedzieć jaka moc ma samoróbka ze skrzyni sosnowej i węży ogrodowych?
 • #11
  SylwekK
  Poziom 30  
  No właśnie z tego podanego w linku wzoru :) Przykład na podstawie mojej "grzałki" o powierzchni 40m2 (dach), który podgrzewa 12,5m3 wody w ciągu 1h (3600s) o średnio 1,6 stopnia (w zależności od pogody od 1,5 do 2):

  P=(12,5*1,6*4189)/3600=23kW

  Czyli mój dach o powierzchni 40m2 to grzałka około 23kW. Analogicznie oblicz dla samoróbki. Bez testów z zegarkiem i termometrem się nie obejdzie... chociaż w sumie to wszystko się da wyliczyć na piechotę, ale to już nie mnie pytać :)
 • #12
  metalMANiu
  Poziom 17  
  Do obliczenia aktualnej mocy urządzenia zastosowałbym prostsze podejście.
  Wystarczy znać różnicę temperatury wody na wlocie i wylocie oraz średni przepływ.
  Autor tematu napisał, że w słoneczny dzień różnica temperatury wynosi 6°C a przepływ przy pełnej mocy to ok. 10 l/min. Moc jest zmniejszona do połowy, więc załóżmy, że przepływ wynosi 4 l/min.
  Wiadomo, że do podgrzania litra wody o jeden stopień potrzeba 4190 J energii. Ponieważ 4 litry wody jest podgrzewane o 6°C w ciągu minuty to moc wynosi:
  P=CieploWlasciweWody*Vwody*ΔT/t
  P=4190*4*6/60≈1680 [J/(kg*K)*kg*K/s=J/s=W]

  Urządzenie ma powierzchnię 1 m², więc obliczona moc jest na pewno większa niż w rzeczywistości. Trzeba by wykonać dokładniejsze pomiary, żeby oszacować moc rzeczywistą.

  Pozdrawiam!
 • #15
  Andrzej Ch.
  Poziom 27  
  Bardzo chętnie go wezmę. Przyda mi się w projekcie.
  Info na PW
 • #16
  idepopizze
  Poziom 33  
  Co do tych obaw o zamarznięcie wody w wężu to sądzę, że niepotrzebnie się tym przejmujesz. Mój sąsiad ma instalację wodną wyprowadzoną na zewnątrz domu w plastikowych rurkach (do podlewania ogrodu itp) i wielokrotnie już mu to zarazało od lat i nic się z plastikowymi rurkami nie dzieje.

  Ja tu widzę inną niedogodność.
  Ta woda którą podgrzewasz wężem nie śmierdzi plastikiem ?
 • #17
  DJCheester
  Poziom 16  
  Witam

  Po kolei postaram się odpowiedzieć wszystkim co dodali coś do tematu

  Kolego "JanuszArtur" proszę przejrzeć moje tematy i konstrukcje znajdziesz tam sporo urządzeń elektronicznych zasilanych energią słoneczną lubię ten sposób zasilania bo nic nie kosztuje, pomijając koszty które ponosi się podczas konstrukcji, co do obliczeń to nie mam pojęcia jak to się liczy ale widzę że koledzy z forum już na Twoje pytanie precyzyjnie odpowiedzieli, ja konstruowałem raczej po omacku dlatego była wersja próbna która dała dobry efekt więc wtedy zacząłem konstruować lepsze i ładniejsze - heblowane deseczki aby drzazgi nie wchodziły rączki dla łatwego przenoszenia itp., efekt mnie zaspokaja i to się liczy oczywiście można zrobić zamiast węża np na wężownicy miedzianej pomalowanej na czarno będzie wtedy z pewnością lepszy efekt ale trzeba liczyć się z ceną 55 metrów wężownicy miedzianej będzie trochę kosztować.

  Kolego "Filip Darkowski" obejrzałem film ale jak już pisałem w temacie ja jestem uczulony na bezmyślność ludzką i jest to skrajnie niebezpieczne - możliwość poparzenia - na pewno nie polecam sposobu przy dzieciach a już w szczególności małych, sam pomysł niegłupi stary jak stare jest centralne ogrzewanie.

  Kolego "SylwekK" Ty to jesteś w ogóle spoko koleś coś takiego też jest fajne ale raz że nie mam takiej powierzchni dachowej a druga rzecz to masz duuuży basen a ja mam mały więc nie potrzebowałem takiego dużego działa jak Twoje więc zrobiłem coś podobnego lecz w wersji mini, ale Twój pomysł właśnie jako pierwszy znalazłem w necie na elektrodzie i na tej podstawie rodziły się pomysły na mój projekt. Szacun i dzięki za ten materiał który udostępniłeś.

  Kolego "leonow32" wąż zwinięty w koło dlatego że po takim zwinięciu zajmuje możliwie najmniej miejsca a przy zygzaku istnieje możliwość załamywania się węża.

  Kolego "idepopizze" nie mam doświadczenia - jak dotąd w poprzedniej wersji wąż najzwyczajniej wyciągałem z kolektora i ręcznie poprzez unoszenie po kawałki wypompowywałem wodę na zimę lecz w tym projekcie chcę aby wąż nie był wyjmowany i pozostał w kolektorze na stałe, co do tego że woda śmierdzi nie zauważyłem wodę wymienia się co dziennie z rana jeśli zapowiadają upały i zamierza się moja córka kąpać, woda znów nie jest taka gorąca to około 30 stopni na zdjęciach były prezentowane testy więc dawałem cały dzień na maksa.

  Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za udział w dyskusji i serdecznie zapraszam do zamieszczania dalszych uwag i ewentualnie swoich projektów czy propozycji ...
 • #18
  SylwekK
  Poziom 30  
  DJCheester napisał:
  Kolego "SylwekK" Ty to jesteś w ogóle spoko koleś coś takiego też jest fajne ale raz że nie mam takiej powierzchni dachowej a druga rzecz to masz duuuży basen a ja mam mały więc nie potrzebowałem takiego dużego działa jak Twoje więc zrobiłem coś podobnego lecz w wersji mini, ale Twój pomysł właśnie jako pierwszy znalazłem w necie na elektrodzie i na tej podstawie rodziły się pomysły na mój projekt. Szacun i dzięki za ten materiał który udostępniłeś.


  Nie no, na taki basenik jak Twój to nawet szkoda byłoby zachodu żeby się w dachowe grzanie bawić :) Podoba mi się ogólnie idea wykorzystania energii, która nas otacza i to co zrobiłeś wystarczająco spełnia swoje zadanie i za to "+" tym bardziej, że wszystko było pod ręką i koszty nikłe. Radość dziecka paplającego się w "zupce" - bezcenna :)
 • #19
  kmr
  Poziom 16  
  Może pewnym udogodnieniem dla opróżniania kolektora była by konstrukcja polegająca na formowaniu spirali z węża na jakimś stożku o małej wysokości. Wtedy po demontażu opróżniał by się samoczynnie.

  Ja w mojej konstrukcji opartej na grzejnikach panelowych (ogrzewanie CWU) zauważyłem po 3 latach degradację styropianu za panelem. Z tego powodu po modernizacji są na wełnie mineralnej. Mogło to być spowodowane brakiem zabezpieczenia przed promieniami UV.
 • #20
  przemo2147
  Poziom 12  
  Witam

  Wydaje mi się że grawitacja wystarczy do opróżnienia kolektora, kolektor ustawiony na wysokości np 2 metry krótki kawałek węża czarnego zostawiamy niepodłączony zielony odcinek węża powinien sięgać do ziemi, podłączamy do wody bieżącej gdy czarnym wężem leci woda odłączamy zielony wąż i pozostawiamy na chwilę aż wyleci cała woda z węża
 • #21
  ketch
  Poziom 11  
  Widzę, że nikt nie wspomniał o pompowaniu basenu powietrzem wylotowym z odkurzacza, ja tak robię i polecam.
 • #22
  prosiak_wej
  Poziom 31  
  ketch napisał:
  Widzę, że nikt nie wspomniał o pompowaniu basenu powietrzem wylotowym z odkurzacza, ja tak robię i polecam.


  Sądzę, że mało który z dostępnych obecnie w sprzedaży odkurzaczy ma przyłącze z powietrzem wylotowym? Stare Zelmery czy Czajki to miały i nie było w tym nic dziwnego. Materace się pompowało odkurzaczem przecież.
 • #23
  ketch
  Poziom 11  
  W moim przypadku możliwość podłączenia węża do odkurzacza z drugiej strony pojawiła się po zdjęciu końcowego filtra powietrza.
 • #24
  DJCheester
  Poziom 16  
  Witam

  Wczoraj zmieniałem wodę - problem z wypompowywaniem rozwiązałem - a mianowicie pod wylot podłączyłem powietrze z agregatu i pompowałem powietrze aż do momentu kiedy to przez pompkę zanurzoną w basenie nie poszło powietrze - woda cała wypompowana - więc problem rozwiązany na przyszłość.

  Co do pompowania odkurzaczem właśnie problem polega na mocowaniu, ja do tego wykonałem pompkę z agregatu i przy okazji przyda się właśnie do wypomowania.

  Dziś zapowiada się pluskanie woda zmieniona czysta - sama przyjemność.

  Pozdrawiam ....
 • #25
  AdamC
  Poziom 24  
  DJCheester napisał:

  W tym miejscu przestrzegam wszystkich, którzy by chcieli wykonywać coś takiego przed stosowaniem pompki na 230V. Ja jestem uczulony na bezmyślność ludzką i nie darowałbym sobie, gdyby doszło do jakiegoś przepięcia w momencie, kiedy moje dziecko siedziałoby w basenie. STANOWCZO ODRADZAM, bo wiąże się to z potencjalnym zagrożeniem życia.

  Przestrzegam też przed zastosowaniem do takiej pompki zasilacza sieciowego typu SMPS Made In China - ja nie ufam tym chińskim produktom. Nie daj Boże taki zasilacz dostanie przebicia i prąd z sieci po przewodzie pójdzie do pompki i do wody, i wtedy wiadomo, co dalej.


  Jeżeli ktoś stosuje zasilanie z 230V to obowiązkowo poprzez wyłącznik
  różnicowo - prądowy , zapewnia on ochronę przed porażeniem.
  Elementy instalacji elektrycznej powinny posiadać współczynnik ochrony IP67 ( jeszcze lepiej IP68)
 • #26
  marcino2000
  Poziom 24  
  Nie pompuj basenu sprężarką od lodówki. Pluje olejem, który reaguje z gumą.
 • #27
  DJCheester
  Poziom 16  
  Witam

  Miałem kiedyś dawniej agregat co pluł olejem - ten póki co nie zauważyłem ani kropli, przy wyciąganiu końcówki zawsze sprawdzam czy jest mokra ale póki co nie było takiej sytuacji.

  Pozdrawiam ....
 • #28
  jamtex
  Poziom 23  
  Do podgrzewania wody w basenie, zastosowałem kiedyś 2 kaloryfery :)
  Tanio kupione, pomalowane na czarno, mały przepływ wody i grzały naprawdę dobrze.
 • #29
  DJCheester
  Poziom 16  
  Witam

  Dwa kaloryfery też dobry pomysł a powiedz w jaki sposób wymusiłeś obieg wody w kaloryferach - pompka czy obieg grawitacyjny jak z wydajnością takiego obiegu ??

  Pozdrawiam ...
 • #30
  jamtex
  Poziom 23  
  Pompka ale naprawdę z wolnym obiegiem, to potrafi nieźle grzać :)