Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ciekawy i tani regulator MPPT równoległe podłączenie.

adamhood 28 Jun 2016 22:57 4164 17
    adamhood
    Level 7  
    Witam znalazłem ciekawy moduł ładowania MPPT do akumulatora tutaj podaje Link maksymalny prąd ładowania to 5A, czy wie może ktoś czy dałoby rade podłączyć je równolegle żeby dało się ładować akumulator większym prądem? z tego co widziałem w internecie jest to ten z tych prawdziwych, na testach widać że prąd wejścia jest mniejszy niż wyjścia o ładne parę procent, jest mała płaska ceweczka na płytce. Ten układ nie ma ochrony rozładowania baterii, nie jestem też 100% pewien czy odcina prąd przy naładowaniu aku czy aby tylko sygnalizuję. Gdyby dało radę łączyć takie moduły na pewno zakupie i opisze tu na forum, mało o tym jest w internecie a ciekawie się zapowiada. Pozdrawiam
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Łączenie równoległe regulatorów MPPT jest niewskazane, bo ich algorytm jest oparty o napięcie akumulatora a nie sąsiedniego regulatora. Będą się zakłócać.
    13 dolarów to trochę za tanio...
    nadprzewodnik22
    Level 15  
    Może wymiana tranzystorów...Link
    prose
    Level 34  
    Wszystko można przerobić w tym przypadku chyba trzeba by było wymienić cewkę i mosfety.
    adamhood
    Level 7  
    Na 95% ten rezystor odpowiada za prąd ładowania, załączam dwie wersie płytki.
    Na cewce trzeba by zmniejszyć rezystancje, albo samemu nawinąć pierścień, ale na ile? 20uh? 30uh? 40uh? czy wie ktoś jak to obliczyć bo ja nie mam pojęcia ile by wystarczyło, nie wiem też czy gdyby porządnie przewinąć na zaś, czy miałoby to zły wpływ mało znam się na elektronice. Niestety tranzystory są pod spodem pod radiatorem nie udało mi się znaleźć ani datasheet ani zdjęcia bez radiatora, nie mam pojęcia jakich tranzystorów szukać i na jakie zamienić, może ktoś dałby jakiś trop czego szukać -szybszych? tymczasem zamówie płytke i ją obejrzę. Więc na pewno trzeba by zmienić rezystor ograniczający prąd wyjściowy, cewke i tranzystory. Może ktoś ma jeszcze jakieś dane lub pomysł, wie jakie tranzystory? mnie by zadowalało 15A żeby 200W podłączyć. Szkoda, że nie da się podłączyć szeregowo, ale mam kolejną dobrą informację o tym układzie mianowicie on szuka MPPT automatycznie, są układy w granicach 8 dolków, ale tam ustawia się na sztywno MPPT lecz też tylko 5A. Sory, że tak nabazgrałem na obrazkach.
    Ciekawy i tani regulator MPPT równoległe podłączenie. Ciekawy i tani regulator MPPT równoległe podłączenie.

Dodano po 1 [godziny] 43 [minuty]:

adamhood wrote:
    Na 95% ten rezystor odpowiada za prąd ładowania, załączam dwie wersie płytki.
    Na cewce trzeba by zmniejszyć rezystancje, albo samemu nawinąć pierścień, ale na ile? 20uh? 30uh? 40uh? czy wie ktoś jak to obliczyć bo ja nie mam pojęcia ile by wystarczyło, nie wiem też czy gdyby porządnie przewinąć na zaś, czy miałoby to zły wpływ mało znam się na elektronice. Niestety tranzystory są pod spodem pod radiatorem nie udało mi się znaleźć ani datasheet ani zdjęcia bez radiatora, nie mam pojęcia jakich tranzystorów szukać i na jakie zamienić, może ktoś dałby jakiś trop czego szukać -szybszych? tymczasem zamówie płytke i ją obejrzę. Więc na pewno trzeba by zmienić rezystor ograniczający prąd wyjściowy, cewke i tranzystory. Może ktoś ma jeszcze jakieś dane lub pomysł, wie jakie tranzystory? mnie by zadowalało 15A żeby 200W podłączyć. Szkoda, że nie da się podłączyć szeregowo, ale mam kolejną dobrą informację o tym układzie mianowicie on szuka MPPT automatycznie, są układy w granicach 8 dolków, ale tam ustawia się na sztywno MPPT lecz też tylko 5A. Sory, że tak nabazgrałem na obrazkach.
    Ciekawy i tani regulator MPPT równoległe podłączenie. Ciekawy i tani regulator MPPT równoległe podłączenie.

edit:
    A mikrokontroler CN3772 nie jest ograniczeniem? w datasheet jest że prąd ładowania to 5a tu jest datasheet Link

edit edit:
    A może bq24650 byłby lepszy? już więcej jest na jego temat, tu jest datasheet znalazlem go tez w granicy 13 dolków , tu jest obsluga wiekszych pradów w zaleźności od chłodzenia, tylko nie wiem czy nie trzeba konfigurować pod obsługe kwasówek 12v W ogóle to jakim napięciem ładujecie do pełna AGM czy żelówki raz czytam 14.4v raz 13,6v raz 14,6v ja ładuje 14,4v. Link
    adamhood
    Level 7  
    trzeba go konfigurować do kwasówek czy jest autowykrycie baterii? tak jak w tym no name czerwonym?
    prose
    Level 34  
    Tego nie wiem.Ale raczej powinno być.
    Ten 1 układ jest prosty. Po zmianie L i Rcs może wyciągną by więcej.
    adamhood
    Level 7  
    na jakie wartości pozmieniać L1 i R6? tak by dał te 8A no i jak tam przytwierdzić chłodzenie, cięzko będzie.
    prose
    Level 34  
    Wszystko trzeba by było dobierać i próbować aby uzyskać to co chcemy. Z chłodzeniem można wstawić wentylator.
    adamhood
    Level 7  
    Wszystko jasne znalazłem tabelkę.

Wiecie gdzie zakupie te wszystkie części razem? oraz proszę o pomoc w wybraniu cewki, czy to ma znaczenie jaka dokładnie czy tylko 3,3uh i tyle mam wiedzieć przy zakupie. Jak sie to wyjaśnie zamawiam części, przerabiam i zdaję relację czy warto kupić takie tanie mppt.

edit: kondensator foliowy, elektrolit? rozumiem że daje go równolegle na wyjściu do aku tak? da ktoś rade zlokalizować na płytce ten czuły rezystor?

Rezystor ten Link

a cewke? którą brać? Link

edit: wyczytałem w datasheet nad tabelką, że najstabilniej uklad pracuje gdy cewka ma drgania miedzy 12mhz a 17mhz jedyna jaką znalazłem co prawda 18mhz ale najbliższa temu drganiu to ta Link czy jest dobra?
    prose
    Level 34  
    Ja kópujew TME ,rezystor
    adamhood wrote:
    Rezystor ten Link

cewkę
    adamhood wrote:
    edit: wyczytałem w datasheet nad tabelką, że najstabilniej uklad pracuje gdy cewka ma drgania miedzy 12mhz a 17mhz jedyna jaką znalazłem co prawda 18mhz ale najbliższa temu drganiu to ta Link czy jest dobra?
    prose
    Level 34  
    Może być , trzeba go po założeniu zalać lekko lakierem jak było by go słychać.
    adamhood
    Level 7  
    OK, a ten kondensator jaki dać? i na wyjściu do aku ma się rozumieć równolegle mam go dać? może głupie pytanie choć podobno takich nie ma, ta cewka na BQ ma 3 "nóżki" a te co znalazłem mają dwie, czy ta trzecia to jakiś odczep ? czy po prostu element montażowy?

edit: o tym mówię Ciekawy i tani regulator MPPT równoległe podłączenie.

EDIT:
    Czy tak to będzie szło?
    belfegor1988
    Level 17  
    Witam, nie wiem czy jeszcze kolega interesuje się tematem. Wyprowadzenie po prawej to mocowanie cewki. Cewka ma 6,1uH i powinna wytrzymać większy prąd. Ograniczeniem będzie pewnie rezystor - jak nie wiadomo jaki to jest to metoda techniczna - wylutować chociaż jedno wyprowadzenie prąd przez niego np 1A i pomiar spadku napięcia.
    Wczoraj znalazłem tą przetwornicę u chińczyków i mnie zaciekawiła - jak widzę nie tylko mnie.
    Pozdro.
    adamhood
    Level 7  
    Przerobilem go na wiekszy prad zgodnie z zaleceniami z datasheet. Regulator dzialal, ale strasznie sa male potencjometry i po jakims czasie uzytkowania zemsknol mi sie srubokret i zrobilem zwarcie spalil sie i kupilem epever tracer ale ten malutki moge polecic bo dzialal po przerobkach tylko wina mojej nieostroznosci. Z tego co pamietam wymienilem cewke, rezystor i kondensatory na wyjsciu jak ktos jest zainteresowany to moge zobaczyc dokladna liste zakupow jakie wsadzilem do tego sterownika. Ppzdrawiam
    adamhood
    Level 7  
    Dziś wziąłem się z nudów za ten regulator, wymieniłem jeden rezystor 200k który musiałem uszkodzić śrubokrętem obok scalaka PAS i wstał, więc zamieszam fotki, bo działa całkiem całkiem, nie testowałem czy da rade na 10A, ale wymieniłem cewkę na 3.3uH rezystor dałem 0.005ohm bo taki gdzieś wylutowałem, dodałem parę kondensatorków na wyjściu, radiator i w teorii powinno dać rade na 8A. Zamieszczam zdjęcia ( brak otworów montażowych wiec na sztywno).