Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VIESSMANN VITOPEND 100 - WH14 - Przepuszcza wodę z c.w.u do obiegu c.o.

ALI-one 29 Jun 2016 11:43 1641 8
  • #1
    ALI-one
    Level 11  
    Witam wszystkich.
    Kocioł jak w tytule "VIESSMAN VITOPEND 100 - WH14" ze sterownikiem "UHRENTHERMOSTAT-F".
    1. Po włączeniu zasilania kotła pokazuje się na chwilę "E:02" następnie "0" i "127", po czym przechodzi do trybu pracy i nie sygnalizuje więcej żadnych błędów - czy jest to normalne, czy też jest to objaw jakiejś usterki ?
    2. Przy dłuższym puszczaniu c.w.u (np. napełnianie wanny) pierwszy kaloryfer od kotła nagrzewa się. Dzieje się tak w obydwu położeniach przełącznika: c.o.+c.w.u. i tylko c.w.u. Co może być przyczyną takiego zachowania ?
    3. W ciągu sezonu grzewczego spada ciśnienie wody w obwodzie c.o. o ok 0,3-0,5 bara, przy braku jakichkolwiek widocznych wycieków.
    4. Przy włączeniu trybu tylko c.w.u. i nastawieniu temperatury wody na kotle na 40°C podczas puszczania wody pokazuje temperaturę nawet do ok. 50°C. Po przełączeniu kotła w tryb c.o.+c.w.u. pokazuje temperaturę wody o ok. 5-15°C wyższą niż w trybie tylko c.w.u. Nie mierzyłem temperatury wody termometrem, ale to wyższe wskazanie wydaje się być bliższe prawdy. Co może być przyczyną nagrzewania wody powyżej nastawionego progu oraz rozbieżności we wskazaniach temperatury wody w zależności od włączonego trybu pracy kotła ?
    5. Czy można zastosować inny, bardziej rozbudowany funkcjonalnie termostat/programator do tego kotła i jeśli tak to jaki polecacie ?
    6. Czy jest możliwość (zamiennik) i sens wymiany sprawnej pompy wodnej (pierwszy montaż) na model energooszczędny ? Głównie chodzi mi o trwałość i sens ekonomiczny.
    Z góry dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam.
  • #2
    wawrzeczko_t
    Heating systems specialist
    Wszystkie Twoje podejrzenia o usterkach są jak na razie bezzasadne. Co do pompy - nie można (i też nie polecam, nawet gdyby było można). W zakresie regulatora temp. pomieszczenia też nie ma sensu nic zmieniać (bo to nic nie da).
  • #3
    ALI-one
    Level 11  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Czyli mam rozumieć, że we wszystkich punktach dot. moich wątpliwości po prostu "ten typ tak ma" ? Nawet w kwestii przepuszczania ciepłej wody do kaloryferów w trybie pracy c.w.u (pkt. 2) oraz w kwestii spadku ciśnienia wody w c.o. (pkt.3) ?
    W żadnym kotle, którego dotychczas używałem nie miałem takiej przypadłości, że napełniając wannę wodą mam jednocześnie nagrzaną w lecie łazienkę ;-) Stąd m.in. moje pytania.
    Co do pompy, to poza brakiem możliwości wymiany jak piszesz, to jaka jest przyczyna, że nie polecasz ? Czy to kwestia kiepskiej trwałości nowych (energooszczędnych) pomp ?
    Co do programatora, to chodziło mi o urządzenie z bardziej rozbudowaną możliwością programowania.
  • #4
    wawrzeczko_t
    Heating systems specialist
    ALI-one wrote:
    w kwestii przepuszczania ciepłej wody do kaloryferów w trybie pracy c.w.u

    Przy kotle 2-funkcyjnym pierwszy grzejnik ma prawo być ciepły (kocioł po podgrzaniu c.w.u. przełącza się na c.o. i wyrzuca nagromadzone ciepło na instalację c.o. Ale żeby na 100% być pewnym czy to jest bądź nie jest OK to trzeba być przy kotle i zaobserwować kiedy (dokładnie w którym momencie) ten grzejnik robi się ciepły.

    ALI-one wrote:
    kwestii spadku ciśnienia wody w c.o.

    Teoretycznie z układu zamkniętego nie może wyparować woda. Ale w praktyce następuje ciągłe odpowietrzenie instalacji i takowy spadek jest dopuszczalny.

    ALI-one wrote:
    Co do programatora,

    UHRENTHERMOSTAT-F to prosty stykowy (zał./wył.) programator c.o. każdy nowy tego typu regulator nie zwiększy funkcji programowania c.o.
  • #5
    ALI-one
    Level 11  
    Ponownie dziękuję za uzupełnienie poprzedniej wypowiedzi kolegi "wawrzeczko_t".
    Mam jeszcze dwa pytania :
    Czy jest to dobry, w miarę niezawodny kocioł ?
    Czy "cierpi" na jakieś typowe i powtarzające się usterki ?
  • #6
    paltolicho
    Level 17  
    ALI-one wrote:
    Ponownie dziękuję za uzupełnienie poprzedniej wypowiedzi kolegi "wawrzeczko_t".
    Mam jeszcze dwa pytania :
    Czy jest to dobry, w miarę niezawodny kocioł ?
    Czy "cierpi" na jakieś typowe i powtarzające się usterki ?


    Tak, starość.
  • #7
    ALI-one
    Level 11  
    paltolicho wrote:

    Tak, starość.

    Taka odpowiedź raczej nic nie wnosi do tematu, ani nie odpowiada na moje pytania.
    Chyba, że miał to być żartobliwy przerywnik to OK.
    To, że jest to stary kocioł jest ostatnią rzeczą jaka spędza mi sen z powiek.
    W wielu przypadkach (nie wszystkich) wolę stary solidny sprzęt, niż nówkę sztukę, zrobioną na wygląd i z założenia mającą oddać ostatni oddech tuż po gwarancji.
    "Odziedziczyłem ten kocioł wraz z dobrodziejstwem inwentarza" i chciałbym wiedzieć, czy jest awaryjny, co psuje się w nim najczęściej, na co zwracać szczególną uwagę.
    Nie wiem jaką opinią wśród serwisantów cieszy się ten kocioł stąd moje pytania.
  • #8
    paltolicho
    Level 17  
    Nie jest awaryjny, ale jego wiek to już 15 lub więcej. Nie da się przewidzieć niczego bez spojrzenia na rzeczywisty obraz. Może być już tak, że to "padlina", która zaraz spadnie ze ściany, ale może być i rodzynek, który jeszcze kilka lat pochodzi. Raczej bliżej mu do 1(w ciemno).
  • #9
    damszelb
    Level 12  
    Korzystam z takiego pieca i nie zauważyłem nagrzewania się pierwszego kaloryfera, ale jest na to recepta: zakręć zawór wylotu C.O.
    Tego lata wymieniałem grzejniki i tak właśnie korzystałem z C.W.U. :)
    Ale teraz coś mój piec zaczął szwankować, a mianowicie woda C.O. wychodzi z pieca bardzo gorąca -nastawiłem na temperaturę 60 st.C a jest na odczucie około 80 st.C. Natomiast termometr w piecu wskazuje 60 st.C. Wczoraj włączał się i wyłączał tak jakby działał jakiś czujnik przegrzewania się no i nie świecił się symbol kaloryfera na wyświetlaczu. Ma ktoś na to jakąś receptę?