Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podaj.pozycję - VBA - podaj.pozycję makro

bartosz.90 30 Cze 2016 14:52 1776 3
  • #1 30 Cze 2016 14:52
    bartosz.90
    Poziom 2  

Hej jestem tu nowy. Zacząłem ostatnio uczyć się VBA. Chciałbym napisać pewne makro.
    W kolumnie A mam wpisane liczby a w kolumnie B do tych liczb przypisane pewne nazwy. Chciałbym żeby makro działało tak:
    1 krok: podaję liczbę z kolumny A, która mnie interesuje
    2 krok: następnie excel w kolumnie C zwraca mi nazwy z kolumny B przypisane do liczby która wybrałem.

przykład arkusza

kolumnaA kolumnaB
    1 pieprz
    2 sól
    3 majeranek
    1 agrafka
    5 arbuz
    4 lew
    1 tygrys

Efekt jaki chcę uzyskać:

wybieram liczbę 1

kolumnaA kolumnaB kolumnaC
    1 pieprz pieprz
    2 sól agrafka
    3 majeranek tygrys
    1 agrafka
    5 arbuz
    4 lew
    1 tygrys

Chciałem wykorzystać takie komendy:

Kod: vbscript
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

nie wiem jak dodać tutaj pętlę, żeby efekt był taki jak chcę.
    Proszę o pomoc

0 3
  • Pomocny post
    #2 30 Cze 2016 15:15
    sblz
    Poziom 1  

Cześć,

może spróbuj napisać taką pętlę:

To co tu się dzieje, to iteracja po kolejnych wierszach od 1 do 3000 i porównywanie liczby w kolumnie A z wprowadzoną liczbą. Jeśli są równe i komórka w kolumnie B nie jest pusta, to przepisuje na kolejną pozycję w kolumnie C (pod zmienną y przechowuje niejako ilosc dotychczas znalezionych elementow). Jesli któryś z powyższych warunków jest niespełniony, pętla zwiększa 'i' i leci dalej.
    Sprawdź sobie składnię, mogą być literówki. Mam nadzieję, że pomoglem.

0
  • #3 30 Cze 2016 16:29
    bartosz.90
    Poziom 2  

Dziękuję Ci bardzo. Działa

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

Załóżmy, że mam dwa excele gdzie kolumna A jest taka sama natomiast mogą się różnić nazwy w kolumnie B i chciałbym porównać te wartości w kolumnie B do siebie dla tych dwóch exceli. Oczywiście tylko sprawdzam nazwy które są przypisane do liczby z kolumny A, którą wybieramy. Ogólnie miałem takie makro:

To makro wyżej robi to co ja chcę ale tylko wtedy jeżeli w kolumnie A mam jedną liczbę która mnie interesuje a nie więcej
    Mógłbyś mi pomóc jakoś wkleić tą część makra którą napisałeś w pętli dla większej ilości tych samych liczb w kolumnie A?

0
  • #4 01 Lip 2016 10:37
    kinggustav
    Poziom 20  

Ale co ty właściwie chcesz zrobić? W 1 części dopisujesz do wiersza z kodem 2, 3 wartości z kodem 1. Dziwne.
    Teraz chcesz porównywać dwa pliki, ale jak prezentować wyniki porównania? Może warto przemyśleć to zadanie od początku. Wszystko da się zrobić, ale nie wygląda to na najlepszy sposób prezentacji. Chyba że czegoś nie rozumiem.
    Jeżeli chcesz wyłapać niezgodności to pokaż tylko niezgodne wyniki, a nie wszystko.

0
  Szukaj w 5mln produktów