Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Huawei B315s-22 - Jaką antenę zastosować?

golona123 30 Cze 2016 16:56 1281 6
  • #1 30 Cze 2016 16:56
    golona123
    Poziom 10  

Witam. Mieszkam w Nowym Luboszu (woj. Wielkopolskie). Od zawszę miałem internet po kablu, ale ostatnio to nie starcza. Po kablu z racji, że to wieś, mogę mieć maksymalnie 2 Mb/s. Przejdźmy do rzeczy. Obecnie internet kablowy mam z T-mobile, tak więc mobilny też chciałem zabrać z T-mobile, ale przejdę do początku.

Tak więc sam dla siebie korzystam około już 2 lata z Internetu na kartę od Play`a mając 100 GB transferu za 45 zł oczywiście LTE. Internet udostępniam sobie na laptopa robiąc z telefonu router... Prędkości jakie osiągam z telefonu z Internetem LTE od Play to 8-20 Mb/s(zdarzało się nawet po 30-50 Mb/s). Problemem jest też to, że mój pokój jest dobudowany do domu i tutaj ściągam LTE z praktycznie każdej sieci(pewnie przez cienkie ściany), ale LTE ściągam tylko przy oknie, natomiast w dalszej części nawet już pokoju, włącza się H+. Tak więc postanowiłem pójść dalej i zająć się tematem Internetu mobilnego na cały dom. Interesuje mnie raczej(dokładnie to te testowałem) T-mobile oraz Play. Poszedłem więc do salonu T-mobile(bo tam mam znajomości) i dali mi router Huawei B315. Router muszę postawić w centralnej części domu, gdyż tam mam kable idące obok komina na dach.

Włożyłem kartę T-mobile do routera fajnie, najpierw sprawdziłem na 3G, zasięg maksymalny, prędkość około 6-9 Mb/s, natomiast przełączając na LTE(pasmo 1800 mhz)-bo takie mam w okolicy zasięg(chyba, że źle patrzę, bo średnio się na tym znm z tym odczytywaniem BT`sów) zasięg 0, rzadko 1 kreska, w LTEwatch RSRP na poziomie -130-140.

Włożyłem kartę Play`a, którą używam na co dzień w telefonie. Najpierw sprawdziłem 3G, zasięg maksymalny, prędkość 6-8 Mb/s. Przełączając na LTE:

-częstotliwość 2100 mhz(prędkość 4-5 Mb/s)

-częstotliwość 1800 mhz(prędkość 8-12 Mb/s)

-częstotliwość 800 mhz(prędkość 12-25 Mb/s)

Czyli lepiej to chodzi z Play, niż z T-mobile, chociaż nie wiem czy dobrze poustawiałem, bo nie znam się zbytnio na odczytywaniu z tych BT`sów.

Tutaj moja lokacja:

Code:
    http://beta.btsearch.pl/?dataSource=locations&network=&standards=&bands=?er=52.076647%2C16.691146&zoom=18

Czyli najbliższy nadajnik T-mobile na południowy-zachód(odległość 1.5 km od miejsca zamieszkania, teren zalesiony, praktycznie cały czas las pomiędzy domem a nadajnikiem)
    Najbliższy nadajnik T-mobile na północny-zachód(odległość 2.5km od miejsca zamieszkania, teren względny, jedynie niska zabudowa)

Do routera chciałbym dokupić jakąś antenę zewnętrzną dualną, tak więc chciałbym porady co wybrać i czy ten Internet będzie u mnie chodził.

Pozdrawiam i liczę na pomoc

0 6
  • #2 30 Cze 2016 17:34
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

A po co ci to całe T-Mobile? Chyba masz za dużo kasy bo już od 2 lat straciłeś jej sporo na Play Internet na kartę. Przez te dwa lata mogłeś mieć te 100GB nie za 45 zł /m-c a za 0 lub 5 zł/m-c. Masz zasięg LTE Play więc od początku powinieneś korzystać z karty RBM na kartę z usługą Darmowy Internet LTE bez limitu. Koszt tak jak napisałem 0 zł lub maks 5 zł/m-c. Oferta działa od 33 m-cy. Podziękuj tym z T-Mobile za ten ich wykastrowany B315 i kup sobie router z modemem LTE sam. Następnie starter RBM II new za 9 zł , taki z puszką. Doładuj za 50 zł, na Play 24 lub kodem włącz co 30 dni DIL i korzystaj z minimum 100GB ( w praktyce więcej) z pełną dostępną prędkością LTE. Po tych 100 lub więcej GB możesz dostać lejek 2Mb/s. Kasa z doładowania zostanie na koncie, a ewentualnie jak przegapisz ponowne uruchomienie DIL to będziesz musiał kupić z nich pakiet 600MB za 5 zł aby LTE działało na full. Najbliższy BTS LTE Play w Kościanie, Północna 1 i Bernardyńska 2. Prędkości niezłe, szczególnie na LTE800 gdzie Play ma tylko 5 MHz pasma, do LTE antena raczej niepotrzebna. Najwięcej pasma Play ma na LTE1800 10MHz ale możliwe że BTS obciążony. Z anteną się wstrzymaj do czasu uruchomienia LTE2600 na tych BTS-ach. Play ma na 2600MHz 20MHz pasma i prędkości będą duże. Jaki budżet na sprzęt bo po tym co napisałem powinna ci przejść ochota na ich abonament za 80 zł /m-c z tym ubogim B315 u niemieckiego operatora. O zasięgu LTE u niego nawet nie chce mi się pisać. Jedyny pożytek z tego T-Mobile i B315 to te testy LTE w Play. Pora oddać i podziękować za ich ofertę.

0
  • #3 30 Cze 2016 17:42
    golona123
    Poziom 10  

Jak mam rozumieć ten starter RBM II new za 9 zł, to coś całkiem innego niż to co kupowałem w play, tam miałem Internet na kartę za 9 zł. Tam kupowałem 100 GB za 45 zł, z lejkiem do 2 mb/s po 100GB, choć prędkość rzadko zwalniała mając nawet transferu 200-300 GB/msc

to jest ta oferta tak?

Code:
    https://www.redbullmobile.pl/oferta/na-karte/taryfy-na-karte/#4glte

czyli jak rozumie, raz doładuje za 50 zł, potem co miesiąc włączam jakąś usługę za 5 zł np i mam Internet?

0
  • #4 30 Cze 2016 17:58
    internick
    Poziom 33  

Band7 jeszcze spróbuj. Jeżeli się zalogujesz to pierwszą rzeczą jaka Cię czeka powinna być wymiana sprzętu na kategorię szóstą modemu LTE lub wyższą. Pozwoli Ci to ujednolicić pasma i osiągnąć znacznie wyższe prędkości.

0
  • #5 30 Cze 2016 18:17
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Co m-c włączasz DIL , za doładowanie 50zł dostaniesz 2GB i one wystarczają aby LTE działąło z pełną prędkością ale często się zdarza że przegapisz czas zakończenia DIL po 30 dniu i wtedy pobiera ci z tych 2GB i jak je zużyjesz to po włączeniu kolejnej DIL na 30 dni trzeba kupić pakiet 600MB za 5 zł aby przywrócić pełną prędkość LTE. Na modemie/routerze wymuszasz oczywiście tylko LTE. A co do LTE2600 to koledzy z gsm.poznan.pl na razie nie raportują go na tych BTS-ach ale nie szkodzi spróbować. Oczywiście mozesz już teraz korzystać z agregacji LTE1800+LTE800 ale prędkości jakoś nie powalają. Warunek to 600 zł wydane na E5186.

0
  • #6 30 Cze 2016 18:23
    internick
    Poziom 33  

matek451 napisał:
    ...koledzy z gsm.poznan.pl...

Orientujesz się może czy dają możliwość eksportu bazy do .clf?

Chciałbym wczytać do telefonu, ale nie widzę takiej funkcjonalności na Ich stronie.

Pasmo 2600 MHz, którym zarządza Play ma szerokość 20 MHz, dlatego warto o nie powalczyć, bo i prędkości są słuszne.

0