Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera dźwiękowa o rozdzielczości 32x32 z mikrofonami MEMS.

TechEkspert 30 Cze 2016 23:12 9684 11
 • Kamera dźwiękowa o rozdzielczości 32x32 z mikrofonami MEMS.
  Autor projektu zaciekawiony opisem beamformingu dźwięku, postanowił wykonać urządzenie o odwrotnym działaniu. Celem projektu było zbudowanie macierzy mikrofonów pozwalających na obrazowanie dźwięku, pomysł kojarzy się z filmem Daredevil. Każdy mikrofon w matrycy można traktować jak piksel w matrycy CCD. Innym nawiązaniem do beamformingu jest instalacja odbiorcza anten kompleksu Duga 3.

  Kamera dźwiękowa o rozdzielczości 32x32 z mikrofonami MEMS.
  Anteny radaru OTH Duga 3 Wikimedia commons.

  Pierwszym pomysłem była budowa matrycy wielkości ciężarówki wyposażonej w mikrofony, pomysł całkowicie nierealizowalny.

  Kolejnym pomysłem było urządzenie skanujące, o konstrukcji podobnej jak w projekcie "kamery" z jedną fotodiodą: Artem vs. Predator, jednak w przypadku dźwięku efekty były niezadowalające.

  Zastosowanie mikrofonów elektretowych, wzmacniaczy, ADC, oraz zbieranie danych z wykorzystaniem FPGA, wydaje się zbyt kosztowne i czasochłonne. Zastosowanie mikrofonów MEMS z cyfrowym wyjściem pozwoliło znacząco uprościć projekt.

  Pierwszą realizacją pomysłu było zbudowanie jednej linijki matrycy wyposażonej w 8 mikrofonów MEMS, oraz wykorzystanie FPGA do akwizycji danych.

  Kamera dźwiękowa o rozdzielczości 32x32 z mikrofonami MEMS. Kamera dźwiękowa o rozdzielczości 32x32 z mikrofonami MEMS.

  Autor zdecydował się na konstrukcję modułową, jeden autonomiczny moduł posiada matrycę mikrofonów 8x8 oraz FPGA pozwalające na akwizycję danych i synchronizację z pozostałymi modułami.

  Kamera dźwiękowa o rozdzielczości 32x32 z mikrofonami MEMS. Kamera dźwiękowa o rozdzielczości 32x32 z mikrofonami MEMS.

  Moduły mogą zostać zamontowane z odstępami co pozwoli na przepływ podmuchów powietrza przez zespół paneli z mikrofonami. FPGA zastosowane w projekcie pozwalają na równoległą obsługę 64 mikrofonów w jednym module.

  Po wykonaniu projektu płytki, montażu i uruchomieniu układu, po zaprogramowaniu FPGA udało się uzyskać sygnały wyjściowe z mikrofonów.
  Kamera dźwiękowa o rozdzielczości 32x32 z mikrofonami MEMS. Kamera dźwiękowa o rozdzielczości 32x32 z mikrofonami MEMS.

  Po kilku miesiącach pracy moduł kamery dźwiękowej zadziałał, udało się "zobaczyć" dźwięki generowane przez telefon wraz z dźwiękami odbitymi od stołu na którym leżała macierz mikrofonów, poniżej widoczne efekty wykonania 2D FFT na danych napływających z mikrofonów: Link
  Kamera dźwiękowa o rozdzielczości 32x32 z mikrofonami MEMS.

  Kolejny etap, kamera 16x8, czerwony niskie częstotliwości, niebieski wysokie. Widoczne "rozglądanie się" z wykorzystaniem kamery. Link
  Kamera dźwiękowa o rozdzielczości 32x32 z mikrofonami MEMS.

  Szybkość zapisu danych na karty SD ograniczała ilość "FPS" osiąganych w urządzeniu. Każdy moduł wytwarza strumień danych 4Mb/s. Kolejnym wyzwaniem jest generowanie obrazu na żywo. Łączna ilość danych dla rozdzielczości 32x32 to 64Mb/s co wymaga zastosowania np. interfejsu USB aby przesłać dane do komputera. Wzbogacenie projektu o kamerę (tym razem optyczną), pozwoli na połączenie widoku otoczenia z analizą dźwięków.
  Zobaczymy jaki będzie efekt działania kamery dźwiękowej, gdy autor upora się z kolejnymi wyzwaniami dot. przesyłania i przetwarzania danych.


  Źródło:
  http://www.ribbonfarm.com/2016/06/29/the-daredevil-camera/

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  TechEkspert
  Redaktor
  Offline 
  W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
  Specjalizuje się w: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert napisał 3061 postów o ocenie 2205, pomógł 8 razy. Jest z nami od 2014 roku.
 • PCBwayPCBway
 • #2
  D214d3k
  Poziom 39  
  Idealne do szukania gdzie trzeszczą plastiki w kabinie :).
 • #3
  krzychk2
  Poziom 12  
  Raczej nowa technologia budowy wszelkiego rodzaju sonarów i innych echolokatorów. Można to skrzyżować z wiedzą i doświadczeniem odnośnie obrazowania i przetwarzania sygnałów radarowych.
 • PCBwayPCBway
 • #4
  Atreyu Makiavel
  Poziom 34  
  Nie widzę dla tego praktycznych zastosowań. Komuś wyobraźnia coś podpowiada?
 • #5
  deus.ex.machina
  Poziom 32  
  krzychk2 napisał:
  Raczej nowa technologia budowy wszelkiego rodzaju sonarów i innych echolokatorów. Można to skrzyżować z wiedzą i doświadczeniem odnośnie obrazowania i przetwarzania sygnałów radarowych.


  Nic w tym nowego - phased arrays powszechnie używane są np w ultrasonografii i to właśnie FE dedykowane ultrasonografii byłyby tu najlepsze.
  MEMS z cyfrowym wyjściem niestety nie są szczęśliwym wyborem przetwornika - ich parametry zazwyczaj są gorsze niż analogowych mikrofonów.
  PCB powinna być pokryta jakimś absorberem by wyeliminować odbicie wsteczne... Sporo jeszcze pracy przed autorem.
 • #6
  michcior
  Poziom 30  
  Atreyu Makiavel napisał:
  Nie widzę dla tego praktycznych zastosowań. Komuś wyobraźnia coś podpowiada?


  Hmm, zupełnie się nie zgodzę. Takie kamery nie są nowym wynalazkiem, używa się ich do walki z hałasem, szukania i obrazowania źródeł hałasu. Jak na razie, specjaliści twierdzą że to gadżet bardzo chwytliwy na klienta niż przydatny w rzeczywistości. No ale jest. Znam dwie firmy zajmujące się ochroną przed hałasem w przemyśle. Ta co ma kamerę, bierze dwa razy tyle za usługi a robi to samo a czasem nawet gorzej niż stary wyjadacz z drugiej firmy. Skończyłem akustykę na PWr i znam osoby które w tej branży działają.

  np.
  http://www.sorama.eu/tags/sound-camera

  Druga sprawa, nie podoba mi się, że mikrofony są umieszczone na dużych płytkach, one nie pozostają bez wpływu na pomiar szczególnie cichych dźwięków. Nie ma szans jak sugerował @deus.ex.machina "pokryć czymś", fale dźwiękowe są od metrowych do centymetrowych i żeby je skutecznie "wchłonąć" potrzeba takich konstrukcji jak ściany komory bezechowej: http://www.lat.agh.edu.pl/pomieszczenia/komora-bezechowa/
 • #7
  deus.ex.machina
  Poziom 32  
  michcior napisał:
  Nie ma szans jak sugerował @deus.ex.machina "pokryć czymś", fale dźwiękowe są od metrowych do centymetrowych i żeby je skutecznie "wchłonąć" potrzeba takich konstrukcji jak ściany komory bezechowej:


  Komory bezechowe tez się czymś pokrywa - chodziło mi raczej o to że w obecnej wersji nie ma nawet śladu niczego co mogłoby zredukować odbicie.
 • #9
  addjmpadd
  Poziom 7  
  Może kogoś zainteresuje podobny projekt tylko na hydrofonach do szukania delfinów:
  wystarczy w google wpisać tytuł pracy "Design and Benchmark Tests of a Multi-Channel Hydrophone Array System for Dolphin Echolocation Recordings".
 • #10
  Tremolo
  Poziom 43  
  Jakoś metodami XY, A + B wyglada to latwiej. Ale jak interpretować takie coś z matrycy, gdzie odleglość między mikrofonami jest dużo mniejsza niż długość fali. Jakaś analiza różniczkowa? Różny raster dla różnej długości fali? Ciężko interpretować 20Hz, która powoduje drgania wszystkiego.
 • #11
  jaszczur1111
  Poziom 33  
  Rozdzielczość zależy od częstotliwości. Proponuję rozszerzyć układ dodając źródło dźwięku o częstotliwości nieco powyżej 20 kHz. Mikrofony powinny to odebrać. Nie wiem jak będzie z przetwarzaniem danych. Ale można by się rozglądać dość precyzyjnie.

  Ten fabryczny patent firmy sorama jakoś działa od 50Hz. Zrozumiałem że słyszy od 1Hz ? a lokalizuje od 50Hz ?
 • #12
  max-bit
  Poziom 27  
  Fajne tylko trzeba by zapewnić mikrofonom kierunkowość ... bo tak z panela to mają bardzo duży.
  Więc trzeba by zrobić jakiś panel na drukarce 3D który by przykrywał te mikrofony i zapewniał im kierunkowość. Oczywiście ma tu też znaczenie odległość mikrofonów częstotliwości itd ....
  Myślę że nie potrzebnie analizujesz całe spektrum z pojedynczego mikrofonu. To przy dużej ilości mikrofonów daje ci bardzo duży strumień danych.
  Popatrz jeśli mierzy się ciśnienie akustyczne, to nie analizuje się jego widma.
  Próbkowanie np 200 Hz z rozdzielczością nawet 12 bit by spokojnie wystarczyło (mierzymy tylko ciśnienie). A jak ograniczyło by strumień.