Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownikowy napęd posuwu zbijarki

01 Lip 2016 09:24 2355 23
  • Poziom 4  
    Witam,

jestem w trakcie projektowania układu napędowego oraz sterowania dla zbijarki palet. Mam kilka pytań dotyczących założeń projektowych oraz doboru odpowiednich komponentów do realizacji tego zadania. Mianowicie:

- Napęd posuwu charakteryzuje się małą prędkością daltego stosowane są przekładnie w celu obniżenia prędkości. Ja chce zastosować napęd falownikowy, ktorego jedna z wielu pozytywnych cech jest mozliwosc wyeliminowania przekladni mechanicznych. Zostal juz zakupiony silnik indukcyjny mocy 0.55 kW wraz z przekladnia. Pytaniem jest, czy moc silnika jest wytarczajaca? Czy jesli dobiore inny silnik bez przekladni, to falownikiem bede w stanie odpowiednio sterowac predkoscią ( mysle tutaj, ze ta predkosc bedzie nieznaczna w porownaniu do predkosci znamionowej silnika, co niesie za soba problemy pojawiajace sie przy niskich czestotliwosciach). Dobor falownika - kolejne pytanie.

- Jesli chodzi o dobor falownika kieruje sie tutaj glownie cena. jest to raczej proste zastosowanie. Realizowane będzie ruch w tyl i przod naprzemiennie. Do silnika 0.55 kW dobralem falownik KACPEREK SV008iC5-1F 0.75 kW. Ktoś stosował? mozna polecić, czy unikać?

- układ sterowania nie będzie skomplikowany, zatem będzie oparty o aparature stycznikowo-przekaźnikową, przynajmniej takie są narazie założenia. Pytanie dotyczy doboru zabezpieczenia do ukladow sterowania. Sterowanie realizowane jest na 230 VAC. Jak dobrac takie zabezpieczenia, czy powinny byc to bezpieczniki topikowe czy inny rodzaj zabezpieczenia. W ukladach sterowania znajduja sie takie elementy jak: czujniki indukcyjne(230VAC, elektrozawoty z cewkami 230VAC). Należy spojrzeć na prąd znamionowy tych urządzeń?

- Dobór przekroju przewodów. tutaj w zależności od ostatecznie wybranego silnika, przykladowo dla silnika 0.55 kW, przewody mocy, mysle ze 2.5mm^2. Jak uwazacie?
    Jakie przekroje dobrać do obwodów sterowania? 1mm^2 czy moze mniej?

- Jesli chodzi o konkretny algorytm sterowania (zadanie jakie ma reazliwoać maszyna) to ma to byc zbijarka tworzaca podelementy do zbijania palet. Posuw ma odpowiednio zabierac klocki wraz z deska, przejezdzac pod zijarkami, ktore beda wyzwalane czujnikiem indukcyjnym, zbijanie zrealizowane w locie podczas posuwu. wypchniecie gotowego elementu. Do podawania klockow bedzie reazliwoany podajnik (nie wiem jeszcze jaki) deski beda w kieszeni opadac na klocki(co do czesci mechanicznej, caly czas mysle jak to zrealizowac).

Z gory dziekuje za wszystkie rady i pomoc. Prosze o wasze opinie i wskazowki
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 4  
    Rozumiem przez to, że przekladnia do takiego napedu posuwu jest konieczna?
  • Poziom 43  
    Marcinar1010101010 napisał:
    Rozumiem przez to, że przekladnia do takiego napedu posuwu jest konieczna?

Skoro była to niech będzie.

Widzę że projekt robiony całkowicie na pałe bez przeliczenia najprostrzych rzeczy.
  • Poziom 4  
    Projekt dopiero raczkuje, tak na prawde nic nie zostalo jeszcze zrobione. o jakich najprostszych rzeczach mowa?

Dodano po 33 [minuty]:

Prosze w miare mozliwoscie o podpowiedzi, sugestie

Dodano po 5 [minuty]:

Jest jakas literatura, pomocna przy doborze mocy silników? Np. dla takiego napedu posuwu (ruch liniowy naprzemienny, przekazanie napedu zebatka i lancuch)
  • Poziom 19  
    Witam,

- Napęd posuwu charakteryzuje się małą prędkością daltego stosowane są przekładnie w celu obniżenia prędkości. Ja chce zastosować napęd falownikowy, ktorego jedna z wielu pozytywnych cech jest mozliwosc wyeliminowania przekladni mechanicznych.

No nie - a co z momentem obrotowym ???
    Podmień sobie np. 3kW z przełożeniem 50 na bezpośredni silnik - dostaniesz 150kW :)
    Pomijam fakt że sterowałbyś w zakresie ułamka HZ

Cytat:
    Zostal juz zakupiony silnik indukcyjny mocy 0.55 kW wraz z przekladnia. Pytaniem jest, czy moc silnika jest wytarczajaca? Czy jesli dobiore inny silnik bez przekladni, to falownikiem bede w stanie odpowiednio sterowac predkoscią

Podaj przełożenie i prędkość silnika to zobaczymy ile masz Nm na wyjściu - ocenisz sobie czy jest wystarczająco.

Cytat:

Sterowanie realizowane jest na 230 VAC.

A czemu nie 24VDC??? - łatwiej i bezpieczniej by było

Cytat:

- Dobór przekroju przewodów. tutaj w zależności od ostatecznie wybranego silnika, przykladowo dla silnika 0.55 kW, przewody mocy, mysle ze 2.5mm^2. Jak uwazacie?
    Jakie przekroje dobrać do obwodów sterowania? 1mm^2 czy moze mniej?

2.5^2 dla 0,55 to trochę przesadzone - 1.5 wystarczy w zupełności (17A wytrzymuje wg tabeli)

[/quote]
  • Poziom 4  
    Bardzo dziękuje za pomoc!
    podaje poniżej zdjęcie tabliczki znamionowej silnika i tabliczki przekladni oraz jejdane ze strony producenta:

Falownikowy napęd posuwu zbijarki Falownikowy napęd posuwu zbijarki Falownikowy napęd posuwu zbijarki

Podaje również link do strony producenta przekładni:
    http://www.kacperek.com.pl/przekladnie-slimakowe/przekladnie-slimakowe-serii-tm/tm-063/

24VDC nie jest zastosowane, gdyż nie będzie takiej instalacji w miejscu pracy maszyny, zasilacz to dodatkowe, argumentem przeczącym temu rozwiązaniu było również przypadkowo posiadanie elektrozaworów z cewkami na 230VAC, bezsensu kupować kolejne cewki na 24VDC oraz zasilacz.

A co do przekrojów przewodów obwodów sterujących?

Pozdrawiam

Dodano po 6 [minuty]:

Zapomniałem dodać, realizacja napedu poprzez lancuch i kola zebte. Elementem napędzanym jest ceownik gorącozgrzewany 120, umieszczony na prowadnicach ślizgowych.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 43  
    OK falownik jest na 230V zobacz czy twój silnik da się przełączyć w trójkąt.
    Po drugie zastosuj jakieś przekaźniki pośrednie do sterowania falownika.
    Po trzecie przewodów sterowniczych poniżej 0,5mm2 należy unikać ze względów mechanicznych.
    W ukladach sterowania znajduja sie takie elementy jak: czujniki indukcyjne(230VAC, elektrozawoty z cewkami 230VAC). Należy spojrzeć na prąd znamionowy tych urządzeń?

Trzeba spojrzeć na przewody je zasilające . Takie max to B6.
  • Poziom 4  
    Rozumiem. Co daje, ewentualnie przed czym się zabezpieczam stosując przekaźniki pośrednie do sterowania falownika?

Dodano po 15 [minuty]:

Waga ceownika 120 na prowadnicach ślizgowych to około 30 kg. Ktoś może pomóc co do mocy napędu?
  • Poziom 37  
    Krzysiul od kiedy moc na wale jest funkcą przekładni , dwója z fizyki.
  • Poziom 43  
    Co daje, ewentualnie przed czym się zabezpieczam stosując przekaźniki pośrednie do sterowania falownika?

Bo sygnałem 230V nie wysterujesz falownika. Trzeba styki bezpotencjałowe.
    Waga ceownika 120 na prowadnicach ślizgowych to około 30 kg. Ktoś może pomóc co do mocy napędu?

Nic to nie da do szczęścia trzeba doliczyć czas, ale to wyjdzie w praniu.
  • Poziom 37  
    Ale bełkot. m = 9,55 P/n i to jesr święte.
    Może trochę precyzji w opisie. Motoreduktor z silnikiem 3 kw, prędkość silnika 1480, przekładnia 50.
  • Poziom 4  
    czyli silnik 3kW? może Pan pokazać jak Pan to policzył, wydaje mi się trochę dużo. zastanawiam się nad tą mocą napędu, gdyż chcę zamówić falownik i nie wiem na jaką moc i na jaki prąd wyjściowy.
    Pozdrawiam
  • Poziom 4  
    hmm, nie wiem kogo słuchać. Ktoś jeszcze jest w stanie pomóc?

Dodano po 15 [minuty]:

podaję troszkę więcej informacji co do założeń i rozwiązań mechanicznych.

Więc tak. Będzie to maszyna w pełnie automatyczna, przynajmniej takie są założenia.
    Elementy potrzebne do wytworzenia półproduktu, czyli klocki i deski, będą znajdować się w specjalnych podajnikach(kiszenie) i spadać pod wpływem siły grawitacji.

Posuw, czyli ceownik na prowadnicach ślizgowych będzie poruszał się od jednego końca stołu do drugiego końca stołu, aby zabierać najpierw klocki(3) następnie deske(która ma spaść na klocki), kolejno caly zestaw będzie przejeżdzał pod zestawem zbijarek, któe w locie będa zbijać produkt. Zabieraniem elementów będzie zajmować się zabierak (metalowy element, będzie odpowiednio się chował i wysuwał, aby zabierać elementy tylko w jednym kierunku jazdy, zabierak będzie sterowany pneumatycznie - problem jest taki , że zabierak musi być wysokości klocka, aby nie zabierać również kolejnego klocka z kieszeni, gdy już zabierze klocek powinien zabierać deske i tutaj pojawia się problem, ze na tym etapie zabierak musi być dłuższy o wysokość deski, pytanie czy zrobić dwa o różnej długości , jeden dla klocków i dłuższy dla deski? czy kombinować z dwupołożeniowym siłownikiem? nie wiem czy są takie o nastawianych skokach).

Moment zbijania będzie realizowany za pomocą czujników indukcyjnych, planuję również zrobić dodatkowe zabezpieczenia, co do nietypowych stanów pracy np. gdy zabraknie klocków lub deski, planuję tutaj wykorzystać również czujniki zbliżeniowe, informujące o takich stanach.

Wymiary maszyny nie są jeszcze do końca znane, ale nie są aż tak ważne. Postaram się przygotować rysunek poglądowy.

Co do wymaganej wydajności -- jak najszybciej, ograniczeniem będzie taka prędkość, aby w locie udało się zbijać elementy. Element będą wypychane do odbioru na jakiś blat, cokolwiek.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    Kolego czy masz już maszyne zmontowaną w ogóle ? Bo przy Twojej znajomości praw fizyki to nie wypali.
    Jak będziesz miał zmontowana to napisz dobierze się.
  • Poziom 35  
    Nawet w dosyć zaawansowanych systemach nieodzowny jest człowiek.
    Link
    Trzech pracowników obsługi, co 40 sekund 1 zbita paleta.
    Pełna automatyzacja:
    Link
  • Poziom 19  
    - te 3kW było przykładem niezwiązanym z tym układem do uświadomienia powodu stosowania przekładni - tak jak to wyjaśnił wcześniej joney. Pokazuje on jaki silnik trzeba by zastosować żeby utrzymać moment jeżeli mielibyśmy się pozbyć przekładni
    - potrzebna jest zakładana prędkość ruchu - jeżeli przyjąć średnicę napędową fi130 (z sąsiedniego tematu) to na tej przekładni która jest tu podana można osiągnąć 14,3m/min. Z kolei moment na wyjściu przekładni (145Nm) przy tej średnicy (r=65) dałby 2230N (co można sobie wyobrazić do łatwiejszego sprawdzenia możliwości - że gdyby zaczepić do niego linkę to podniósł by 223kg ciężaru - zawsze to łatwiejsze do wyobrażenia niż Nm. Oczywiście nie uwzględniamy tutaj strat itd.
    - ale się uwijają przy pierwszym filmiku - chyba na czas nagrywania :)
  • Poziom 24  
    Może trochę podstaw:
    - stosując przekładnię redukcyjną uzyskasz mniejsze obroty przy proporcjonalnie większym momencie, moc pozostaje bez zmian
    - stosując falownik uzyskasz mniejsze obroty przy stałym momencie i proporcjonalnie mniejszej mocy

Dlatego powinieneś zastosować przekładnię, a możesz do tego falownikiem dobrać właściwą prędkość w z grubsza określonym przez przekładnię zakresie prędkości. W tym celu wybierz przekładnię, która da maksymalną (wg. szacunków) użyteczną prędkość a potem jak inny element systemu nie nadąży, to ograniczysz falownikiem prędkość ile będzie trzeba. Będzie to jednak zmiana o np. 20% czy 30% a nie 40x.

Tak niskie częstotliwości pracy jakie rozważasz są praktycznie stosowane jedynie w momencie rozruchu, przez krótką chwilę. Do wykorzystania jako podstawowa częstotliwość pracy się nie nadają i to nie tylko dlatego, że moc silnika spada wówczas do drobnego ułamka znamionowej.
  • Poziom 4  
    tak tak wiem rozumiem, że moc mechaniczna, moment i prędkość są od siebie zależne i rozumiem zależności między nimi. Rozumiem teraz, że dobierając moc napędu musiałbym obliczyć moment obciążenia, znając moment obciążenia mogę obrać wyjściowy moment napędu, przy znanych prędkościach silnika i przekładni, mogę wyznaczyć moc. Pytanie jak obliczyć moment obciążenia.

Dodano po 29 [minuty]:

Falownikowy napęd posuwu zbijarki

przedstawiam wstępny szkic maszyny, tutaj narazie sam stół, ale widać jak będzie działać napęd posuwu.
  • Poziom 24  
    Pytanie jak obliczyć moment obciążenia
    Siłę, z jaką trzeba działać na element przesuwany chyba najprościej zmierzyć. Dynamometru pewnie nie masz, ale najprostsza waga dla wędkarzy, jaka można kupić za parę złotych pozwoli ci zmierzyć tę siłę. Znając średnicę koła będziesz znał moment.
  • Poziom 4  
    Ryszard49 mam doświadczenie z takimi zbijarkami. Czas 40 sek na paletę jest ciężki do uzyskania. Wiele zależy od rodzaju palety. Palety na klockach, tak jak na filmie są bardzo pracochłonne, wkładanie układanie klocków w tych miejscach jest czasochłonne. Bywa często tak, że paleta jest już ułożona i osoby oczekują na osobę zajmującą się klockami. Dlatego planuję przyspieszyć pracę poprzez wytwarzanie półelementów tzw. puf.

Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Marcinar1010101010 tak z czystej ciekawości przejrzałem kilkanaście palet drewnianych i wszystkie były składane ręcznie. Świadczą o tym przypadkowe ilości wbitych gwoździ oraz przypadkowy rozstaw wbitych gwoździ. Wypalenia oznaczeń też wskazują na pracę wykonywaną ręcznie. Tak więc warto popracować nad jakąś automatyczną linią zbijania palet. Zacznij od dopracowania części mechanicznej, jak to ogarniesz można zająć się resztą.
  • Poziom 43  
    Ja tak to widzę idzie pas z formą palety i z góry lub z boku podwawane sa 3 dolnie deski, pas się przesuwa, podawane są kostki pas wraca podawane sa znów 3 deski potem zbijanie.

NIE jest to jakoś trudne w wykonaniu.
  • Poziom 35  
    Strumien swiadomosci s... w takich urządzeniach stosuje się napęd łańcuchowy!.